Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 stycznia 2017 r.
11:11

Zaczęli za późno odśnieżać. Chcą ukarać urzędnika, ale on ma swoje wytłumaczenie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 25 A A
W poniedziałek stan dróg w Białej Podlaskiej poprawił się, ale przez kilka dni zalegała na nich warstwa śniegu i lodu (fot. Ewelina Burda)
W poniedziałek stan dróg w Białej Podlaskiej poprawił się, ale przez kilka dni zalegała na nich warstwa śniegu i lodu (fot. Ewelina Burda)

Władze Białej Podlaskiej przepraszają mieszkańców za kilkudniowy poślizg na drogach. – Sztab zarządzania kryzysowego zareagował za późno – tłumaczą i jak mówią czekają teraz na reakcję soli.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

A chodzi o sytuację sprzed kilku dni, kiedy do miasta i na Lubelszczyznę nadciągnęły dwudziestostopniowe mrozy.

– Powinniśmy uderzyć się w pierś. Kilka dni temu, kiedy nadciągnęły duże mrozy i opady śniegu, sztab zarządzania kryzowego zareagował za późno. Nazbierało się śniegu na drogach, a szybko spadająca temperatura, spowodowała że sól zaczęła wolniej działać. Teraz czekamy na reakcję soli i wierzymy że w ciągu kilku, kilkunastu godzin, drogi będą już czarne – mówił w poniedziałek na specjalnie zwołanym briefingu Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta.

– Przed feralnym porankiem, kiedy nastąpił gwałtowny spadek temperatury, 4 stycznia o godz. 22 zadzwoniłem do dyżurnego zespołu utrzymania dróg z ostrzeżeniem że temperatura może spaść i ostrzegłem żeby reagował, aby wysłać patrole, które będą sprawdzać stan nawierzchni. A rano dowiedziałem się że o 3 w nocy dyspozycję wydano dla wykonawcy o odśnieżaniu. To było spóźnione – ocenia z kolei Paweł Bruszewski, naczelnik wydziału dróg i komunikacji. – Następne dni to było ratowanie nawierzchni. Bo sól w tak niskich temperaturach nie reagowała. Śnieg był zajeżdżany, zbrylił się do lodu. Posypywaliśmy to jeszcze piaskiem. Ale idzie odwilż – dodaje Bruszewski.

– Mieszkańcy czuli się przez ten czas niekomfortowo. Do takiej sytuacji nie możemy dopuścić. Dzisiaj mogę tylko przeprosić. Będziemy dmuchać na zimne – zaznacza jeszcze wiceprezydent Chodziński.

Ale konsekwencje ma również ponieść Jan Kwiecień, kierownik referatu zarządzania kryzysowego.

– To opóźnienie w wydaniu dyspozycji leży po stronie kierownika. Zostaną wyciągnięte konsekwencje, które wynikają z regulaminu pracy. Poprosiliśmy, aby wytłumaczył się w raporcie –zaznacza Chodziński.

Ale kierownika Jana Kwietnia na briefing nie zaproszono. A jego wersja zdarzeń wygląda inaczej.

– Z 4 na 5 stycznia ok. godz. 21 zadzwonił do mnie naczelnik Bruszewski z sugestią, aby opóźnić wyjazd samochodów do odśnieżania, bo koszty są duże, a środki na utrzymanie dróg małe. Pan naczelnik sugerował aby wyjechać nad ranem – opowiada Jan Kwiecień. – A ja dyspozycję wydałem o godz. 3:15 w nocy. Poza tym, mamy rejestr rozmów na którym nagrywają się rozmowy. Jeżeli ktoś zechce wyciągać jakieś konsekwencje, to przede wszystkim należy przesłuchać tego, co sugerował mi naczelnik. I dopiero wyciągać konsekwencje – zauważa kierownik.

Tymczasem, władze miasta uspokajają mieszkańców że w budżecie zabezpieczone są środki na zimowe utrzymanie dróg. Dokładnie to 2,7 mln zł. W ubiegłym sezonie wydano na ten cel 1,4 mln zł. O utrzymanie dróg dba konsorcjum firm: Tre-Drom, Transbet i Trasa.

– To firmy które mają ogromne doświadczenie i dysponują odpowiednim sprzętem, czekają tylko na sygnał aby uruchomić odśnieżanie i solarki – podkreśla wiceprezydent.

Natomiast przy sztabie zarządzania kryzysowego uruchomiono numer telefonu, pod który można zgłaszać uwagi odnośnie odśnieżania dróg w mieście: 833416498. Można też wysyłać e-maile: zima@bialapodlaska.pl. Pracownicy dyżurują całodobowo.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 09:42
0
Stefaniuk, nie przejmuj się niczym, bo te ludziki co sie w internetach nudzą, to co byś nie zrobił beda pisać, że źle i to wszyscy wynni, tylko nie oni sami, którzy nic nie robią, tylko siedzą w internetach, kawalery stare zgorzkniałe.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 09:40
0
Jest zima, to i drogi są śliskie. Szukacie w dziury w całym. Krytykantów bolą inwestycje, mieszkanie plus, strefa ekonomiczna to krytykują padający śnieg. Świadczy to żle o nich. Żal mi czytać te wypociny.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 20:54
0
Poprzedni prezydent pośliznął się na wygaszonych latarniach. Obecne władze miasta pośliznęły się na gołoledzi. Biała Podlaska tak źle jak w tym roku nie była odśnieżana ze 20 lat.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 10:47
0
Winę za taki stan rzeczy ponosi jedynie urzędnik magistratu, który bierze pieniądze, za to żeby tak nie było. Żadne tłumaczenia go nie usprawiedliwiają. Niech się cieszy, że jeszcze nikt nie zginął lub nie było poważniejszego wypadku. Oczywiście prezydent też jest tutaj, winny, że zatrudnia takich niekompetentnych urzędników, zamiast wywalić go i dać tam kogoś, kto za publiczne pieniądze mieszkańców będzie wiedział co zrobić jak pada śnieg i zapowiadają gołoledź. To że ktoś mu sugerował, aby uczynił inaczej niż nakazują jego obowiązki i zdrowy rozsądek, nie tłumaczy jego brak działania. Pogoda jest zmienna, co godzinę, i to co komuś się wydaje, za chwilę w pogodzie będzie inaczej. Liczą się zapowiedzi pogodowe, i trzeba patrzeć co za oknem się dzieje. Teraz bezpieczna pogoda, za chwilę jest śnieg i gołoledź. Wystarczy śledzić informacje pogodowe i na nie odpowiednio reagować, a nie w ciepłym łóżku odwrócić się dupą do świata, bo ktoś do odpowiedzialnego za śnieg, jedynego w mieście urzędnika zadzwonił i sugerował, żeby zrobił coś innego niż widzi za oknem. Jak by mu chałupa się paliła, to czy też by się zastanawiał, czy dzwonić po straż pożarną, bo sąsiad powiedział że może ogień sam się ugasi. Tak i tutaj, wina jest po stronie odpowiedzialnego za odśnieżanie miasta urzędnika, a winą p. prezydenta jest, że takich nieudaczników trzyma na urzędzie. Zwolnić tego nierobę, co samodzielnie nie myśli, bo będzie gorzej, dużo trupów i kalek w mieście, a miasto (czyt. podatnicy) będą płacili duże odszkodowania. Jakoś w innych miastach i drogach regionu nie ma takich problemów i poradzili sobie z odśnieżaniem i drogi są czarne. Tylko nie w Białej Podlaskie z takim urzędnikiem od śniegu.
Winę za taki stan rzeczy ponosi jedynie urzędnik magistratu, który bierze pieniądze, za to żeby tak nie było. Żadne tłumaczenia go nie usprawiedliwiają. Niech się cieszy, że jeszcze nikt nie zginął lub nie było poważniejszego wypadku. Oczywiście prezydent też jest tutaj, winny, że zatrudnia takich niekompetentnych urzędników, zamiast wywalić go i dać tam kogoś, kto za publiczne pieniądze mieszkańców będzie wiedział co zrobić jak pada śnieg i zapowiadają gołoledź. To że ktoś mu sugerował, aby uczynił inaczej niż nakazują jego obowiązki i zdro... rozwiń
Avatar
Darek / 11 stycznia 2017 o 10:49
0
Oczywiście z odszkodowaniami trzeba wystąpić do miasta, ponieważ to nie była nadzwyczajna sytuacja. Wiadomo było o opadach. Tak się składa, że w czwartek i przez cały długi weekend byłem w różnych miastach, i wszędzie były czarne drogi. Tylko Biała Podlaska nie poradziła sobie z czymś tak prostym. Mało tego! Wystarczyło wyjechać poza znak "Biała Podlaska" aby drogi były czarne. Obwodnica była cała oblodzona, ale tylko obwodnica, zaraz za znakiem było czarno.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 o 10:43
0
Dalej szklanka !!! Szczególnie przy skrzyżowaniach WSTYD !!!! Jak ktoś spowoduje wypadek przez takie warunki na drodze to miasto powinno ponieść konsekwencje a nie kierowca !!!!
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 o 10:29
0
W Białej nawet obwodnica (droga krajowa nr 2) była cała pokryta lodem. Maksymalnie dało się jechać 10 km/h przez długi czas, czyli przejazd zajmował około 1 godziny! O warunkach jakie panowały w Białej nawet słyszałem w ogólnopolskim radio. Mało tego, po 5 dniach na ulicy Narutowicza (jedna z głównych ulic) cały czas był lód. Raz wpadłem tam w niewielki poślizg i musiałem ratować się hamowaniem o krawężnik bo inaczej się nie dało. To jest skandal, że doszło do czegoś takiego i odpowiedzialność bierze zawsze prezydent. To on jest gospodarzem miasta.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 21:47
0
W Miedzyrzecu ulice czarne, w białej nawet na obwodnicy nadal ślisko. Nawet na RMF śmieją się z Białej. Czwartek to był dzień Armagedonu bo spadło trochę śniegu? Kilka centymetrów śniegu więcej i trzeba by było stan wyjątkowy wprowadzić!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 20:14
0
Bo to dobra zmiana.....
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 20:00
0
Pomnik zostanie, śnieg nawet zlodowaciały stopnieje, choćby przy Kwietniu, byle przed 3.maja
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 09:42
0
Stefaniuk, nie przejmuj się niczym, bo te ludziki co sie w internetach nudzą, to co byś nie zrobił beda pisać, że źle i to wszyscy wynni, tylko nie oni sami, którzy nic nie robią, tylko siedzą w internetach, kawalery stare zgorzkniałe.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 09:40
0
Jest zima, to i drogi są śliskie. Szukacie w dziury w całym. Krytykantów bolą inwestycje, mieszkanie plus, strefa ekonomiczna to krytykują padający śnieg. Świadczy to żle o nich. Żal mi czytać te wypociny.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 20:54
0
Poprzedni prezydent pośliznął się na wygaszonych latarniach. Obecne władze miasta pośliznęły się na gołoledzi. Biała Podlaska tak źle jak w tym roku nie była odśnieżana ze 20 lat.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2017 o 10:47
0
Winę za taki stan rzeczy ponosi jedynie urzędnik magistratu, który bierze pieniądze, za to żeby tak nie było. Żadne tłumaczenia go nie usprawiedliwiają. Niech się cieszy, że jeszcze nikt nie zginął lub nie było poważniejszego wypadku. Oczywiście prezydent też jest tutaj, winny, że zatrudnia takich niekompetentnych urzędników, zamiast wywalić go i dać tam kogoś, kto za publiczne pieniądze mieszkańców będzie wiedział co zrobić jak pada śnieg i zapowiadają gołoledź. To że ktoś mu sugerował, aby uczynił inaczej niż nakazują jego obowiązki i zdrowy rozsądek, nie tłumaczy jego brak działania. Pogoda jest zmienna, co godzinę, i to co komuś się wydaje, za chwilę w pogodzie będzie inaczej. Liczą się zapowiedzi pogodowe, i trzeba patrzeć co za oknem się dzieje. Teraz bezpieczna pogoda, za chwilę jest śnieg i gołoledź. Wystarczy śledzić informacje pogodowe i na nie odpowiednio reagować, a nie w ciepłym łóżku odwrócić się dupą do świata, bo ktoś do odpowiedzialnego za śnieg, jedynego w mieście urzędnika zadzwonił i sugerował, żeby zrobił coś innego niż widzi za oknem. Jak by mu chałupa się paliła, to czy też by się zastanawiał, czy dzwonić po straż pożarną, bo sąsiad powiedział że może ogień sam się ugasi. Tak i tutaj, wina jest po stronie odpowiedzialnego za odśnieżanie miasta urzędnika, a winą p. prezydenta jest, że takich nieudaczników trzyma na urzędzie. Zwolnić tego nierobę, co samodzielnie nie myśli, bo będzie gorzej, dużo trupów i kalek w mieście, a miasto (czyt. podatnicy) będą płacili duże odszkodowania. Jakoś w innych miastach i drogach regionu nie ma takich problemów i poradzili sobie z odśnieżaniem i drogi są czarne. Tylko nie w Białej Podlaskie z takim urzędnikiem od śniegu.
Winę za taki stan rzeczy ponosi jedynie urzędnik magistratu, który bierze pieniądze, za to żeby tak nie było. Żadne tłumaczenia go nie usprawiedliwiają. Niech się cieszy, że jeszcze nikt nie zginął lub nie było poważniejszego wypadku. Oczywiście prezydent też jest tutaj, winny, że zatrudnia takich niekompetentnych urzędników, zamiast wywalić go i dać tam kogoś, kto za publiczne pieniądze mieszkańców będzie wiedział co zrobić jak pada śnieg i zapowiadają gołoledź. To że ktoś mu sugerował, aby uczynił inaczej niż nakazują jego obowiązki i zdro... rozwiń
Avatar
Darek / 11 stycznia 2017 o 10:49
0
Oczywiście z odszkodowaniami trzeba wystąpić do miasta, ponieważ to nie była nadzwyczajna sytuacja. Wiadomo było o opadach. Tak się składa, że w czwartek i przez cały długi weekend byłem w różnych miastach, i wszędzie były czarne drogi. Tylko Biała Podlaska nie poradziła sobie z czymś tak prostym. Mało tego! Wystarczyło wyjechać poza znak "Biała Podlaska" aby drogi były czarne. Obwodnica była cała oblodzona, ale tylko obwodnica, zaraz za znakiem było czarno.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 o 10:43
0
Dalej szklanka !!! Szczególnie przy skrzyżowaniach WSTYD !!!! Jak ktoś spowoduje wypadek przez takie warunki na drodze to miasto powinno ponieść konsekwencje a nie kierowca !!!!
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 o 10:29
0
W Białej nawet obwodnica (droga krajowa nr 2) była cała pokryta lodem. Maksymalnie dało się jechać 10 km/h przez długi czas, czyli przejazd zajmował około 1 godziny! O warunkach jakie panowały w Białej nawet słyszałem w ogólnopolskim radio. Mało tego, po 5 dniach na ulicy Narutowicza (jedna z głównych ulic) cały czas był lód. Raz wpadłem tam w niewielki poślizg i musiałem ratować się hamowaniem o krawężnik bo inaczej się nie dało. To jest skandal, że doszło do czegoś takiego i odpowiedzialność bierze zawsze prezydent. To on jest gospodarzem miasta.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 21:47
0
W Miedzyrzecu ulice czarne, w białej nawet na obwodnicy nadal ślisko. Nawet na RMF śmieją się z Białej. Czwartek to był dzień Armagedonu bo spadło trochę śniegu? Kilka centymetrów śniegu więcej i trzeba by było stan wyjątkowy wprowadzić!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 20:14
0
Bo to dobra zmiana.....
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 20:00
0
Pomnik zostanie, śnieg nawet zlodowaciały stopnieje, choćby przy Kwietniu, byle przed 3.maja
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 2 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 12 0

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 0

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 8 1

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 3

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!