Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 października 2019 r.
13:38

Wzrosną opłaty w Białej Podlaskiej. Prezydent mówi o zbilansowaniu wydatków, a opozycja o terapii szokowej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
3 46 A A
Opozycja wytyka prezydentowi, że w kampanii wyborczej obiecywał bezpłatną komunikację miejską dzieciom i młodzieży
Opozycja wytyka prezydentowi, że w kampanii wyborczej obiecywał bezpłatną komunikację miejską dzieciom i młodzieży (fot. E.Burda)

To już pewne. Od 1 stycznia mieszkańców Białej Podlaskiej czeka śmieciowa rewolucja. Wzrośnie też stawka podatku od nieruchomości oraz ceny niektórych biletów. Władze miasta tłumaczą to potrzebą zbilansowania wydatków. A opozycja nazywa to "terapią szokową".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największe zmiany dotyczą gospodarki odpadami, bo zmieni się system naliczania opłat: nie będzie tak jak do tej pory od osoby, tylko od ilości zużytej wody. Ma to uszczelnić system, bo obejmie on wszystkich mieszkańców. Opłata będzie iloczynem zużytej wody z danej nieruchomości (średnia z poprzedniego roku) i kwoty 5,20 zł (miesięcznie). Do te pory naliczana od osoby opłata wynosiła 8 zł w przypadku segregacji lub 20 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

– Ostatni raz rada miasta podwyższała stawkę w 2015 roku. A koszty wzrosły i musimy to zbilansować – tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk (PO).

W tym roku dziura w budżecie z tytułu niezbilansowania wyniesie 3,4 mln zł. W sumie, od 2013 roku miasto dołożyło do gospodarki odpadami 10,5 mln zł. – Dotychczasowy system jest nieskuteczny, bo na 56 tys. mieszkańców mamy 49 tys. deklaracji. Mimo usilnych starań, nie udało się tego uszczelnić – podkreśla prezydent.

Z wyliczeń samorządu wynika że średnie zużycie wody w gospodarstwie to 3 metry sześcienne, co daje opłatę ok. 16 zł miesięcznie za odpady (5,20 zł trzeba pomnożyć razy 3 metry sześcienne zużytej wody).

– Funduje się mieszkańcom 100 proc. podwyżkę, bo osoba która segregowała odpady, do tej pory płaciła 8 zł. To jest zbyt duże obciążenie dla mieszkańców. Poza tym, serwujemy opłatę bez żadnych konsultacji z mieszkańcami – zwraca uwagę radny Adam Chodziński (Zjednoczona Prawica).

Dyskusja na sesji trwała kilka godzin. Zjednoczona Prawica proponowała, aby stawkę zmniejszyć do 3 zł, ale poprawka nie przeszła. Ostatecznie za nową gospodarką odpadami i nowymi stawkami zagłosowało 12 radnych (Koalicja Obywatelska oraz Biała Samorządowa), a 11 było przeciw (Zjednoczona Prawica).

– Wprowadzacie tak rewolucyjną zmianę, a wcześniej zero informacji o tym. Mieszkańcy będą mieli to w pamięci przez najbliższe lata – uważa bialczanin Robert Zabielski.

Na tym nie koniec. Na tej samej sesji, radni uchwalili wzrost stawek za podatek od nieruchomości, który ma przynieść miastu 1,6 mln zł. Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie do 0,65 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej (wcześniej 0,58zł), a od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,75 zł wrośnie do 0,85 zł/mkw.

– Przeprowadziliśmy konsultacje ze środowiskiem bialskich przedsiębiorców i wykazali oni zrozumienie dla konieczności aktualizacji stawki – zaznacza prezydent.

Kolejne zmiany dotyczą cen biletów komunikacji miejskiej. Co prawda bilety jednorazowe pozostają bez zmian cennika, ale nowy taryfikator przewiduje duży skok stawek biletów imiennych wieloprzejazdowych. Na przykład, te 30-dniowe podrożeją o 16 zł, a 90-dniowe o 70 zł.

– Bezdyskusyjne jest to, że z podwyżkami trzeba się zmierzyć, ale czy robić to terapią szokową, tak nagle. Nie daliśmy czasu na głosy mieszkańców – zwraca uwagę radny Chodziński.

Tymczasem, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Białej Podlaskiej podkreśla, że ubiegły rok spółka zamknęła ze stratą ponad 600 tys. zł, a obecny prognozowany jest na 1,1 mln zł strat.

– Te stawki uderzą w duże rodziny, a to jest dla mnie szczególnie przykre, bo rząd walczy z małym przyrostem naturalnym, wspiera rodziny, a na przykładzie naszego miasta pokazujemy że my dokopiemy dużym rodzinom – uważa radny Karol Sudewicz (ZP).

Poza tym, opozycja wytknęła prezydentowi że w swojej kampanii wyborczej obiecywał bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i młodzieży. Ale prezydent zapowiada, że z pomysłu nie rezygnuje, tylko odkłada go w czasie.

– Będziemy dążyli do bezpłatnej komunikacji, jeśli sytuacja spółki na to pozwoli. Nie byliśmy w stanie przewidzieć działań legislacyjnych Sejmu, który wprowadzając takie, a nie inne przepisy, powoduje zubożenie samorządów. Nie sprzyja też fakt, że spółka MZK jest od kilku lat w permanentnym deficycie – tłumaczy Bogusław Broniewicz przewodniczący rady (Biała Samorządowa).

– Pomimo zmian tych  stawek, nadal pozostajemy konkurencyjni w województwie jeżeli chodzi o podatki – stwierdził na koniec prezydent Michał Litwiniuk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 października 2019 r. o 14:47
+24
Dlaczego mamy płacić dwukrotnie za śmieci bo miasto nie jest w stanie wyegzekwować opłaty śmieciowej od wszystkich mieszkańców. Zostali ukarani ci co sumiennie płacili, granda!!!!
Avatar
Miastowy / 1 listopada 2019 r. o 06:53
+23
To jest draństwo goguś myśli że ludzie w Białej zarabiają tak jak on i jego koledzy których zatrudnił w spółkach miejskich gdzie zarabiają po /15 tys zł / a przed wyborami nosili po ulicach pączki i agitowali żeby głosować na bobra ,rodowici bialczanie powinniśmy tego gogusia wywieść na taczkach z Urzędu ,a gdzie jest Samorządowiec Broniewicz który miał patrzeć na ręce władzy ,klaszcze tak jak mu goguś każe nic co obiecali nie spełnili a wręcz przeciwnie wszystko w Białej niszczą trzeba skończyć z tą bandą kłamców.
Avatar
Alex / 31 października 2019 r. o 23:20
+20
Mieszkańcy Białej powinni się zebrać i wywieźć takiego prezydenta i pożal się Boże radę na taczkach
Avatar
Miejscowy dziadek / 1 listopada 2019 r. o 09:36
+18
Bialczanie kiedy wejdą w życie te dziadowskie podwyżki, usypmy pod bialskim magistratem kopiec z worków wypełnionych śmieciami. Tak jak kopiec ma Kościuszko, niechaj według zasług swoich ma w białej kopiec własny, pan prezydent nam tutaj panujący - Jak demokracją, to demokracją panie ładny. Uprzejmie prosi Miejscowy Dziadek.
Avatar
Ojciec rodziny z dziećmi !!! / 31 października 2019 r. o 16:59
+18
Moja rodzina z dziećmi będzie miała podwyżkę rzędu 300 %, chyba że dzieci nie będą się kąpały i korzystały z toalety - dziękujemy nie zapomnimy wam tego - a szczególnie radnym !!!
Avatar
Hector / 31 października 2019 r. o 15:28
+18
I po co się Michaś pchałeś na urząd, skoro się nie nadajesz i tylko karierę masz za cel a nie dobro mieszkańców Białej Podlaskiej?
Avatar
Gość / 31 października 2019 r. o 16:57
+17
Coś za coś. Swoim prezesom(ulotkarzom) dał po 15000 zł. W Urzędzie magazynier zarabia dużo więcej od poprzedników. W UM swoim podawał w ostatnim czasie podwyżki(jest to wszystko do sprawdzenia). I zabrakło kasy. Pogonić Bobra wraz z całą jego świtą.
Avatar
hhgg / 1 listopada 2019 r. o 10:07
+16
Źle wam było za Stefaniuka to teraz będziecie bulić aż łoskot poleci . Potrzebna była zmiana
Avatar
Dzwon / 31 października 2019 r. o 15:24
+15
A inwestycji brak, więcej miejsc pracy brak, mamy za to większe podatki i wzrost cen. Porównanie do innych miast jest nie na miejscu. Tam są zakłady pracy i rozwój, a w BP zastój i nic się nie dzianie. Tylko są podwyżki.
Avatar
Ccc / 31 października 2019 r. o 15:33
+14
Jeżeli MZK w ciągu roku rządu POpaprancow ma wzrost strat o prawie 70% tzn, że prezesik ( peowiec Trochimiuk) powinien być dawno odizolowany od koryta!!! Ale skoro on i Litwiniuk to koledzy, to kto ruszy ten beton?
Avatar
Wariat / 16 listopada 2019 r. o 10:48
0
Składa ktoś w końcu wniosek o referendum? Bo jak nie to ja to zrobię.
 Powtarzam zredukować liczbę zatrudnionych śmieciarzy w Magistracie, zlikwidować straż wiejską lub zredukować, ograniczyć rozpasanie finasowe w spółkach miejskich. Biała jest biednym miastem i elyta nie może mieć zarobków oderwanych od realiów w których żyje większość jej mieszkańców bo wtedy ma pozostałych w doopie, a od doopy do bakteri coli droga prosta. Najchętniej powiązałbym zarobki samorządowców ze średnią w mieście oraz rozliczniem wyników zarządzania czyli efektów pracy. Bo przy wyborach są obietnice, a po wyborach kolesiostwo, nepotyzm, podwyżki i goowniana woda do picia.
 Powtarzam zredukować liczbę zatrudnionych śmieciarzy w Magistracie, zlikwidować straż wiejską lub zredukować, ograniczyć rozpasanie finasowe w spółkach miejskich. Biała jest biednym miastem i elyta nie może mieć zarobków oderwanych od realiów w których żyje większość jej mieszkańców bo wtedy ma pozostałych w doopie, a od doopy do bakteri coli droga prosta. Najchętniej powiązałbym zarobki samorządowców ze średnią w mieście oraz rozliczniem wyników zarządzania czyli efektów pracy. Bo przy wyborach są obietnice, a po wyborach ko... rozwiń
Avatar
Ares / 6 listopada 2019 r. o 13:18
+3
Składa ktoś w końcu wniosek o referendum? Bo jak nie to ja to zrobię.
Avatar
Myjący / 5 listopada 2019 r. o 16:13
0
Rachunki za wodę są raz na kwartał, a te 3m na osobę to na miesiąc czy też na kwartał ? 
Avatar
Janek / 5 listopada 2019 r. o 15:19
+5
Trzy m3 wody to chyba na Saharze. Nie wiem skąd takie wyliczenia, gadałem ze swoimi znajomi, nikt tak mało nie zużywa. Ja osobiście zużywam ~13 m3 miesięcznie na 4-ro osobową rodzinę. Od nowego roku zapłacę ~68 PLN miesięcznie do 32 PLN które płacę obecnie. Podwyżka ponad 100%. Opłata za śmieci wzrośnie i tak mało, porównując do wzrostu opłaty za roczny bilet autobusowy. Obecnie z kartą dużej rodziny bilet roczny kosztuje 30 PLN, po nowym roku bilet taki też będzie kosztował 30 PLN, ale sic! na 3 miesiące, podwyżka 4-ro krotna. Można, można. Ja mam czyste sumienie, nie głosowałem na tego wiecznie uśmiechniętego frędzla, ale ciekawe co na to jego wyborcy, szczególnie ci z osiedla Jagiellońskiego, gdzie tłumnie na niego zagłosowano...
Trzy m3 wody to chyba na Saharze. Nie wiem skąd takie wyliczenia, gadałem ze swoimi znajomi, nikt tak mało nie zużywa. Ja osobiście zużywam ~13 m3 miesięcznie na 4-ro osobową rodzinę. Od nowego roku zapłacę ~68 PLN miesięcznie do 32 PLN które płacę obecnie. Podwyżka ponad 100%. Opłata za śmieci wzrośnie i tak mało, porównując do wzrostu opłaty za roczny bilet autobusowy. Obecnie z kartą dużej rodziny bilet roczny kosztuje 30 PLN, po nowym roku bilet taki też będzie kosztował 30 PLN, ale sic! na 3 miesiące, podwyżka 4-ro krotna. Można, można... rozwiń
Avatar
Janek Kos / 5 listopada 2019 r. o 14:46
+3
Czy pani radnej Marcie nie przeszkadza iżowanie pana Broniewicza ,podobno była pani polonistką. Może w ramach samopomocy koleżeńskiej zechciała by pani douczyć kolegę radnego ,bo najwyrazniej nie posiadł tej wiedzy w szkole.
Avatar
Wariat / 5 listopada 2019 r. o 10:08
+4
Jak tu nie być Kasandrą ? Jaka czeka nas przyszłość ? Z góry zaznaczam że ja to wszystko mam w doopie. Najbliższa przyszłość to podział łupów i skok na kasę nowej elyty. Dalsza perspektywa to zaniechanie industrializacji Białej i stopniowa likwidacja tego co jeszcze zostało oraz budowa centrów handlowych i ścieżek rowerowych. Po stronie dochodów coraz dotkliwsze łupienie mieszkańców za śmieci,  wodę, podatki, ścieki, ogrzewanie oraz naprawa dróg przez łatanie co większych dziur. Reasumując coraz piękniejsi prezydęci i tłuste kocury oraz coraz biedniejsi mieszkańcy ponieważ bilans musi być na zero. By the way gdzie są nowi radni prawicy co to już z niejednego pieca wygartywali ? Normalna recydywa komunizmu-czapizmu.
Jak tu nie być Kasandrą ? Jaka czeka nas przyszłość ? Z góry zaznaczam że ja to wszystko mam w doopie. Najbliższa przyszłość to podział łupów i skok na kasę nowej elyty. Dalsza perspektywa to zaniechanie industrializacji Białej i stopniowa likwidacja tego co jeszcze zostało oraz budowa centrów handlowych i ścieżek rowerowych. Po stronie dochodów coraz dotkliwsze łupienie mieszkańców za śmieci,  wodę, podatki, ścieki, ogrzewanie oraz naprawa dróg przez łatanie co większych dziur. Reasumując coraz piękniejsi prezydęci i tłuste kocury oraz cora... rozwiń
Avatar
Biedny / 4 listopada 2019 r. o 19:33
+4
Niech wkur...ją ludzi dalej to wkońcu ktoś nie wytrzyma, a wtedy będzie za późno. 
Avatar
Barany przy urnie / 3 listopada 2019 r. o 13:07
+4
Proście bronka z czapką o dotacje na każdego płacącego śmieciowe bialszczanina
Avatar
Wariat / 3 listopada 2019 r. o 11:53
+1
Sprawa podwyżek już załatwiona , to kiedy zaczynamy wracać do dawnych nazw ulic, ja tam ciągle pamiętam gdzie była ulica Hanki Sawickiej (Hanna Szapiro) ?
 Wracając do opłat za śmieci w tym tempie do końca kadencji naszego pięknego prezydęta za każdy wyrzucony śmieć trzeba będzie wybulić 1 zł.
Avatar
Wariat / 3 listopada 2019 r. o 11:26
0
@ Jarek - a kto jest dyr. finansowym Wód - Kan?  Czy nie ten sam, który pomógł wysadzić że stołka prezydenta Stefaniuka? Kiedyś każdy proceder nazywano ustrojem ( PRL i komuna ) dzisiaj zastąpiono to mianem demokracji, metody te same, czyli trzech na jednego to banda łysego, a baty i opłaty dostaną obywatele, od tych kolesi. Jedynie co mnie cieszy to, że po d...pie dostaną też te stare SBeckie świnie, które głosowały na oszustów z tej kliki.
 Sprawa podwyżek już załatwiona , to kiedy zaczynamy wracać do dawnych nazw ulic, ja tam ciągle pamiętam gdzie była ulica Hanki Sawickiej (Hanna Szapiro) ?
 Sprawa podwyżek już załatwiona , to kiedy zaczynamy wracać do dawnych nazw ulic, ja tam ciągle pamiętam gdzie była ulica Hanki Sawickiej (Hanna Szapiro) ? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego
Magazyn
galeria

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego

Inaczej patrzy się na kraje i miasta od strony wody. Mam nadzieję, że znajdę czas by trochę pozwiedzać – mówi Andrzej Łagowski, mieszkaniec gminy Wisznice, który 3 maja wyruszył z puławskiego portu w swoją podróż życia.

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]
zdjęcia

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]

Jarmark Tradycji znów się rozstawia. Sprzedawcy na klientów czekają w każdy weekend.

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności
zdjęcia
galeria

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności

364 km nowych dróg powstanie w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycji może być więcej dzięki zapowiadanym oszczędnościom poprzetargowym.

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Do dwóch groźnych wypadków doszło w niedzielę na drogach dojazdowych do Chełma. W obu wzięli udział motocykliści. Do tragedii doszło w Sielcu w gminie Leśniowice, gdzie motocyklista zginął na miejscu. Godzinę wcześniej w Horodyszczu jadący suzuki 32-latek po uderzeniu w peugeota trafił do szpitala.

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary wygrała na swoim stadionie z Roztoczem Szczebrzeszyn i zachowała pozycję wicelidera. Do tego zespół trenera Krzysztofa Surmy w tym sezonie zdobył już 103 bramki i jest najlepiej grającym w ofensywie zespołem w lidze

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]
zdjęcia
galeria

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]

Tłumy na lubelskim deptaku, spacerowicze i dzieci. To był, zdaje się pierwszy tak ciepły weekend w tym roku.

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Udana sobota gospodarzy w grupie mistrzowskiej. Wszystkie zespoły, które grały u siebie wywalczyły komplety punktów. Na drugim miejscu umocniła się Victoria Żmudź, która pokonała Lutnię Piszczac 1:0, a trzeci mecz bez porażki z rzędu zanotował Kryształ Werbkowice.

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Karę duchownemu wymierzył sąd w Zamościu. Łukasza P. przyłapano na wakacjach w Chorwacji, kiedy w przymierzalni na plaży filmował rozebraną nastolatkę.

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Uwagę policjantów zwrócił mężczyzna siedzący na ławeczce bez maseczki. Nie skończyło się tylko na tym przewinieniu.

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda
galeria

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda

Trwa dobra passa Motoru. Chociaż ekipa z Lublina jako pierwsza straciła gola w meczu z Sokołem Ostróda, to później zdobyła cztery i w dobrym stylu pokonała rywali. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Policja interweniowała w strażackiej remizie, gdzie bawiła się setka osób.

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie
wideo
film

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki
Magazyn
galeria

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Nie żyje 40-letni mężczyzna, który z drogi podporządkowanej wjechał pod mknący trasą wojewódzką samochód

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.