Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 października 2019 r.
13:38

Wzrosną opłaty w Białej Podlaskiej. Prezydent mówi o zbilansowaniu wydatków, a opozycja o terapii szokowej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
3 46 A A
Opozycja wytyka prezydentowi, że w kampanii wyborczej obiecywał bezpłatną komunikację miejską dzieciom i młodzieży
Opozycja wytyka prezydentowi, że w kampanii wyborczej obiecywał bezpłatną komunikację miejską dzieciom i młodzieży (fot. E.Burda)

To już pewne. Od 1 stycznia mieszkańców Białej Podlaskiej czeka śmieciowa rewolucja. Wzrośnie też stawka podatku od nieruchomości oraz ceny niektórych biletów. Władze miasta tłumaczą to potrzebą zbilansowania wydatków. A opozycja nazywa to "terapią szokową".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największe zmiany dotyczą gospodarki odpadami, bo zmieni się system naliczania opłat: nie będzie tak jak do tej pory od osoby, tylko od ilości zużytej wody. Ma to uszczelnić system, bo obejmie on wszystkich mieszkańców. Opłata będzie iloczynem zużytej wody z danej nieruchomości (średnia z poprzedniego roku) i kwoty 5,20 zł (miesięcznie). Do te pory naliczana od osoby opłata wynosiła 8 zł w przypadku segregacji lub 20 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

– Ostatni raz rada miasta podwyższała stawkę w 2015 roku. A koszty wzrosły i musimy to zbilansować – tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk (PO).

W tym roku dziura w budżecie z tytułu niezbilansowania wyniesie 3,4 mln zł. W sumie, od 2013 roku miasto dołożyło do gospodarki odpadami 10,5 mln zł. – Dotychczasowy system jest nieskuteczny, bo na 56 tys. mieszkańców mamy 49 tys. deklaracji. Mimo usilnych starań, nie udało się tego uszczelnić – podkreśla prezydent.

Z wyliczeń samorządu wynika że średnie zużycie wody w gospodarstwie to 3 metry sześcienne, co daje opłatę ok. 16 zł miesięcznie za odpady (5,20 zł trzeba pomnożyć razy 3 metry sześcienne zużytej wody).

– Funduje się mieszkańcom 100 proc. podwyżkę, bo osoba która segregowała odpady, do tej pory płaciła 8 zł. To jest zbyt duże obciążenie dla mieszkańców. Poza tym, serwujemy opłatę bez żadnych konsultacji z mieszkańcami – zwraca uwagę radny Adam Chodziński (Zjednoczona Prawica).

Dyskusja na sesji trwała kilka godzin. Zjednoczona Prawica proponowała, aby stawkę zmniejszyć do 3 zł, ale poprawka nie przeszła. Ostatecznie za nową gospodarką odpadami i nowymi stawkami zagłosowało 12 radnych (Koalicja Obywatelska oraz Biała Samorządowa), a 11 było przeciw (Zjednoczona Prawica).

– Wprowadzacie tak rewolucyjną zmianę, a wcześniej zero informacji o tym. Mieszkańcy będą mieli to w pamięci przez najbliższe lata – uważa bialczanin Robert Zabielski.

Na tym nie koniec. Na tej samej sesji, radni uchwalili wzrost stawek za podatek od nieruchomości, który ma przynieść miastu 1,6 mln zł. Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie do 0,65 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej (wcześniej 0,58zł), a od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 0,75 zł wrośnie do 0,85 zł/mkw.

– Przeprowadziliśmy konsultacje ze środowiskiem bialskich przedsiębiorców i wykazali oni zrozumienie dla konieczności aktualizacji stawki – zaznacza prezydent.

Kolejne zmiany dotyczą cen biletów komunikacji miejskiej. Co prawda bilety jednorazowe pozostają bez zmian cennika, ale nowy taryfikator przewiduje duży skok stawek biletów imiennych wieloprzejazdowych. Na przykład, te 30-dniowe podrożeją o 16 zł, a 90-dniowe o 70 zł.

– Bezdyskusyjne jest to, że z podwyżkami trzeba się zmierzyć, ale czy robić to terapią szokową, tak nagle. Nie daliśmy czasu na głosy mieszkańców – zwraca uwagę radny Chodziński.

Tymczasem, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Białej Podlaskiej podkreśla, że ubiegły rok spółka zamknęła ze stratą ponad 600 tys. zł, a obecny prognozowany jest na 1,1 mln zł strat.

– Te stawki uderzą w duże rodziny, a to jest dla mnie szczególnie przykre, bo rząd walczy z małym przyrostem naturalnym, wspiera rodziny, a na przykładzie naszego miasta pokazujemy że my dokopiemy dużym rodzinom – uważa radny Karol Sudewicz (ZP).

Poza tym, opozycja wytknęła prezydentowi że w swojej kampanii wyborczej obiecywał bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i młodzieży. Ale prezydent zapowiada, że z pomysłu nie rezygnuje, tylko odkłada go w czasie.

– Będziemy dążyli do bezpłatnej komunikacji, jeśli sytuacja spółki na to pozwoli. Nie byliśmy w stanie przewidzieć działań legislacyjnych Sejmu, który wprowadzając takie, a nie inne przepisy, powoduje zubożenie samorządów. Nie sprzyja też fakt, że spółka MZK jest od kilku lat w permanentnym deficycie – tłumaczy Bogusław Broniewicz przewodniczący rady (Biała Samorządowa).

– Pomimo zmian tych  stawek, nadal pozostajemy konkurencyjni w województwie jeżeli chodzi o podatki – stwierdził na koniec prezydent Michał Litwiniuk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 października 2019 r. o 14:47
Dlaczego mamy płacić dwukrotnie za śmieci bo miasto nie jest w stanie wyegzekwować opłaty śmieciowej od wszystkich mieszkańców. Zostali ukarani ci co sumiennie płacili, granda!!!!
Avatar
Miastowy / 1 listopada 2019 r. o 06:53
To jest draństwo goguś myśli że ludzie w Białej zarabiają tak jak on i jego koledzy których zatrudnił w spółkach miejskich gdzie zarabiają po /15 tys zł / a przed wyborami nosili po ulicach pączki i agitowali żeby głosować na bobra ,rodowici bialczanie powinniśmy tego gogusia wywieść na taczkach z Urzędu ,a gdzie jest Samorządowiec Broniewicz który miał patrzeć na ręce władzy ,klaszcze tak jak mu goguś każe nic co obiecali nie spełnili a wręcz przeciwnie wszystko w Białej niszczą trzeba skończyć z tą bandą kłamców.
Avatar
Alex / 31 października 2019 r. o 23:20
Mieszkańcy Białej powinni się zebrać i wywieźć takiego prezydenta i pożal się Boże radę na taczkach
Avatar
Miejscowy dziadek / 1 listopada 2019 r. o 09:36
Bialczanie kiedy wejdą w życie te dziadowskie podwyżki, usypmy pod bialskim magistratem kopiec z worków wypełnionych śmieciami. Tak jak kopiec ma Kościuszko, niechaj według zasług swoich ma w białej kopiec własny, pan prezydent nam tutaj panujący - Jak demokracją, to demokracją panie ładny. Uprzejmie prosi Miejscowy Dziadek.
Avatar
Ojciec rodziny z dziećmi !!! / 31 października 2019 r. o 16:59
Moja rodzina z dziećmi będzie miała podwyżkę rzędu 300 %, chyba że dzieci nie będą się kąpały i korzystały z toalety - dziękujemy nie zapomnimy wam tego - a szczególnie radnym !!!
Avatar
Hector / 31 października 2019 r. o 15:28
I po co się Michaś pchałeś na urząd, skoro się nie nadajesz i tylko karierę masz za cel a nie dobro mieszkańców Białej Podlaskiej?
Avatar
Gość / 31 października 2019 r. o 16:57
Coś za coś. Swoim prezesom(ulotkarzom) dał po 15000 zł. W Urzędzie magazynier zarabia dużo więcej od poprzedników. W UM swoim podawał w ostatnim czasie podwyżki(jest to wszystko do sprawdzenia). I zabrakło kasy. Pogonić Bobra wraz z całą jego świtą.
Avatar
hhgg / 1 listopada 2019 r. o 10:07
Źle wam było za Stefaniuka to teraz będziecie bulić aż łoskot poleci . Potrzebna była zmiana
Avatar
Dzwon / 31 października 2019 r. o 15:24
A inwestycji brak, więcej miejsc pracy brak, mamy za to większe podatki i wzrost cen. Porównanie do innych miast jest nie na miejscu. Tam są zakłady pracy i rozwój, a w BP zastój i nic się nie dzianie. Tylko są podwyżki.
Avatar
Ccc / 31 października 2019 r. o 15:33
Jeżeli MZK w ciągu roku rządu POpaprancow ma wzrost strat o prawie 70% tzn, że prezesik ( peowiec Trochimiuk) powinien być dawno odizolowany od koryta!!! Ale skoro on i Litwiniuk to koledzy, to kto ruszy ten beton?
Avatar
Wariat / 16 listopada 2019 r. o 10:48
Składa ktoś w końcu wniosek o referendum? Bo jak nie to ja to zrobię.
 Powtarzam zredukować liczbę zatrudnionych śmieciarzy w Magistracie, zlikwidować straż wiejską lub zredukować, ograniczyć rozpasanie finasowe w spółkach miejskich. Biała jest biednym miastem i elyta nie może mieć zarobków oderwanych od realiów w których żyje większość jej mieszkańców bo wtedy ma pozostałych w doopie, a od doopy do bakteri coli droga prosta. Najchętniej powiązałbym zarobki samorządowców ze średnią w mieście oraz rozliczniem wyników zarządzania czyli efektów pracy. Bo przy wyborach są obietnice, a po wyborach kolesiostwo, nepotyzm, podwyżki i goowniana woda do picia.
 Powtarzam zredukować liczbę zatrudnionych śmieciarzy w Magistracie, zlikwidować straż wiejską lub zredukować, ograniczyć rozpasanie finasowe w spółkach miejskich. Biała jest biednym miastem i elyta nie może mieć zarobków oderwanych od realiów w których żyje większość jej mieszkańców bo wtedy ma pozostałych w doopie, a od doopy do bakteri coli droga prosta. Najchętniej powiązałbym zarobki samorządowców ze średnią w mieście oraz rozliczniem wyników zarządzania czyli efektów pracy. Bo przy wyborach są obietnice, a po wyborach ko... rozwiń
Avatar
Ares / 6 listopada 2019 r. o 13:18
Składa ktoś w końcu wniosek o referendum? Bo jak nie to ja to zrobię.
Avatar
Myjący / 5 listopada 2019 r. o 16:13
Rachunki za wodę są raz na kwartał, a te 3m na osobę to na miesiąc czy też na kwartał ? 
Avatar
Janek / 5 listopada 2019 r. o 15:19
Trzy m3 wody to chyba na Saharze. Nie wiem skąd takie wyliczenia, gadałem ze swoimi znajomi, nikt tak mało nie zużywa. Ja osobiście zużywam ~13 m3 miesięcznie na 4-ro osobową rodzinę. Od nowego roku zapłacę ~68 PLN miesięcznie do 32 PLN które płacę obecnie. Podwyżka ponad 100%. Opłata za śmieci wzrośnie i tak mało, porównując do wzrostu opłaty za roczny bilet autobusowy. Obecnie z kartą dużej rodziny bilet roczny kosztuje 30 PLN, po nowym roku bilet taki też będzie kosztował 30 PLN, ale sic! na 3 miesiące, podwyżka 4-ro krotna. Można, można. Ja mam czyste sumienie, nie głosowałem na tego wiecznie uśmiechniętego frędzla, ale ciekawe co na to jego wyborcy, szczególnie ci z osiedla Jagiellońskiego, gdzie tłumnie na niego zagłosowano...
Trzy m3 wody to chyba na Saharze. Nie wiem skąd takie wyliczenia, gadałem ze swoimi znajomi, nikt tak mało nie zużywa. Ja osobiście zużywam ~13 m3 miesięcznie na 4-ro osobową rodzinę. Od nowego roku zapłacę ~68 PLN miesięcznie do 32 PLN które płacę obecnie. Podwyżka ponad 100%. Opłata za śmieci wzrośnie i tak mało, porównując do wzrostu opłaty za roczny bilet autobusowy. Obecnie z kartą dużej rodziny bilet roczny kosztuje 30 PLN, po nowym roku bilet taki też będzie kosztował 30 PLN, ale sic! na 3 miesiące, podwyżka 4-ro krotna. Można, można... rozwiń
Avatar
Janek Kos / 5 listopada 2019 r. o 14:46
Czy pani radnej Marcie nie przeszkadza iżowanie pana Broniewicza ,podobno była pani polonistką. Może w ramach samopomocy koleżeńskiej zechciała by pani douczyć kolegę radnego ,bo najwyrazniej nie posiadł tej wiedzy w szkole.
Avatar
Wariat / 5 listopada 2019 r. o 10:08
Jak tu nie być Kasandrą ? Jaka czeka nas przyszłość ? Z góry zaznaczam że ja to wszystko mam w doopie. Najbliższa przyszłość to podział łupów i skok na kasę nowej elyty. Dalsza perspektywa to zaniechanie industrializacji Białej i stopniowa likwidacja tego co jeszcze zostało oraz budowa centrów handlowych i ścieżek rowerowych. Po stronie dochodów coraz dotkliwsze łupienie mieszkańców za śmieci,  wodę, podatki, ścieki, ogrzewanie oraz naprawa dróg przez łatanie co większych dziur. Reasumując coraz piękniejsi prezydęci i tłuste kocury oraz coraz biedniejsi mieszkańcy ponieważ bilans musi być na zero. By the way gdzie są nowi radni prawicy co to już z niejednego pieca wygartywali ? Normalna recydywa komunizmu-czapizmu.
Jak tu nie być Kasandrą ? Jaka czeka nas przyszłość ? Z góry zaznaczam że ja to wszystko mam w doopie. Najbliższa przyszłość to podział łupów i skok na kasę nowej elyty. Dalsza perspektywa to zaniechanie industrializacji Białej i stopniowa likwidacja tego co jeszcze zostało oraz budowa centrów handlowych i ścieżek rowerowych. Po stronie dochodów coraz dotkliwsze łupienie mieszkańców za śmieci,  wodę, podatki, ścieki, ogrzewanie oraz naprawa dróg przez łatanie co większych dziur. Reasumując coraz piękniejsi prezydęci i tłuste kocury oraz cora... rozwiń
Avatar
Biedny / 4 listopada 2019 r. o 19:33
Niech wkur...ją ludzi dalej to wkońcu ktoś nie wytrzyma, a wtedy będzie za późno. 
Avatar
Barany przy urnie / 3 listopada 2019 r. o 13:07
Proście bronka z czapką o dotacje na każdego płacącego śmieciowe bialszczanina
Avatar
Wariat / 3 listopada 2019 r. o 11:53
Sprawa podwyżek już załatwiona , to kiedy zaczynamy wracać do dawnych nazw ulic, ja tam ciągle pamiętam gdzie była ulica Hanki Sawickiej (Hanna Szapiro) ?
 Wracając do opłat za śmieci w tym tempie do końca kadencji naszego pięknego prezydęta za każdy wyrzucony śmieć trzeba będzie wybulić 1 zł.
Avatar
Wariat / 3 listopada 2019 r. o 11:26
@ Jarek - a kto jest dyr. finansowym Wód - Kan?  Czy nie ten sam, który pomógł wysadzić że stołka prezydenta Stefaniuka? Kiedyś każdy proceder nazywano ustrojem ( PRL i komuna ) dzisiaj zastąpiono to mianem demokracji, metody te same, czyli trzech na jednego to banda łysego, a baty i opłaty dostaną obywatele, od tych kolesi. Jedynie co mnie cieszy to, że po d...pie dostaną też te stare SBeckie świnie, które głosowały na oszustów z tej kliki.
 Sprawa podwyżek już załatwiona , to kiedy zaczynamy wracać do dawnych nazw ulic, ja tam ciągle pamiętam gdzie była ulica Hanki Sawickiej (Hanna Szapiro) ?
 Sprawa podwyżek już załatwiona , to kiedy zaczynamy wracać do dawnych nazw ulic, ja tam ciągle pamiętam gdzie była ulica Hanki Sawickiej (Hanna Szapiro) ? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Na początku przyszłego miesiąca powinien się zacząć montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.

Poszedł odwiedzić znajomą i wpadł

Poszedł odwiedzić znajomą i wpadł

Choć miał do odbycia karę więzienia, cieszył się wolnością. Tak było do czasu, kiedy postanowił odwiedzić znajomą. Policjanci, którzy przyjechali na interwencję sprawdzili mężczyznę w bazie danych. Wtedy potwierdziło się, że 40-latek jest poszukiwany przez sąd.

Polski Cukier Avia Świdnik – MKS Będzin 3:2. Wydarli zwycięstwo [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Avia Świdnik – MKS Będzin 3:2. Wydarli zwycięstwo [zdjęcia]

W pierwszym meczu nowego sezonu Polski Cukier Avia pokonała po zaciętym spotkaniu MKS Będzin 3:2. MVP wybrany został atakujący świdniczan Mateusz Rećko.

Szykowali sesję ws. kontrowersyjnej inwestycji, ale radni PiS się wycofali

Szykowali sesję ws. kontrowersyjnej inwestycji, ale radni PiS się wycofali

O planowanej budowie spalarni odpadów nie będzie dyskusji na specjalnie zwołanej sesji Rady Miasta. Powód? Swoje podpisy pod wnioskiem w tej sprawie wycofało troje radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

"Ballady i romanse" w Smoku. Za nami Narodowe Czytanie
galeria

"Ballady i romanse" w Smoku. Za nami Narodowe Czytanie

W puławskim klubie Smok w ostatnią sobotę miłośnicy polskiej literatury mieli okazję posłuchać wydanych w 1822 roku "Ballad i romansów" autorstwa Adama Mickiewicza. To część ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Avia Świdnik rozpoczęła współpracę z Legią Warszawa

Avia Świdnik rozpoczęła współpracę z Legią Warszawa

Młodzi piłkarze ze Świdnika będą się uczyć od najlepszych. Akademia Piłkarska Avii właśnie rozpoczęła współpracę z Legią Warszawa, czyli 16-krotnym mistrzem Polski i 19-krotnym zdobywcą Pucharu Polski. „Wojskowi” mogą się także pochwalić jedną z najlepszych akademii w kraju.

Konserwatorze, jak tak można? Radny przeciwko blokom na zabytkowym terenie

Konserwatorze, jak tak można? Radny przeciwko blokom na zabytkowym terenie

Na „nie” była Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, ale już Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków łaskawym okiem spojrzał na pomysł, by na terenie zabytkowych Koszar w Zamościu powstały współczesne bloki. Miejski radny chce wyjaśnień w tej sprawie i dlatego pisze do szefa WUOZ oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Uciekł z papierosami. 22-latek z Zamościa trafił już do aresztu

Uciekł z papierosami. 22-latek z Zamościa trafił już do aresztu

Wszedł do sklepu w maseczce i poprosił o cztery kartony papierosów. Miał zapłacić kartą płatniczą, ale ostatecznie uciekł z niezapłaconym towarem. Szarpiąc się chwilę wcześniej z pracownikami sklepu. 22-letni sprawca został już zatrzymany. I trafił za kraty.

ChKS PŁ Łódź – MKS AZS UMCS Lublin 26:31. Niespodziewany lider

ChKS PŁ Łódź – MKS AZS UMCS Lublin 26:31. Niespodziewany lider

MKS AZS UMCS Lublin odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie i przewodzi tabeli.

PGE oficjalnie w Lublinie. Wpływowi działacze PiS na otwarciu, "festiwal radości trwa"
Zdjęcia
galeria

PGE oficjalnie w Lublinie. Wpływowi działacze PiS na otwarciu, "festiwal radości trwa"

To już oficjalne – po miesiącach oczekiwania i załatwiania formalności, trzecia co do wielkości firma w Polsce – Grupa Kapitałowa PGE – jest już w Lublinie. Na razie jak na swoje możliwości kadrowa obecność będzie symboliczna, ale finansowo szybko odczujemy przenosiny energetycznego giganta z Warszawy do naszego regionu.

Omega Stary Zamość – Hetman Zamość 3:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Omega Stary Zamość – Hetman Zamość 3:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Omega Stary Zamość zatrzymała na swoim stadionie Hetmana Zamość. Zawodnicy trenera Pawła Lewandowskiego wygrali 3:1, a ozdobą meczu było trafienie Szymona Dyrkacza bezpośrednio z rzutu rożnego

Światłowód na ulicy jest, ale nie dla każdego

Światłowód na ulicy jest, ale nie dla każdego

Mieszkaniec Kurowa liczył na podłączenie do budowanego w tym roku na jego ulicy światłowodu. Jego adres został uwzględniony w planach „Polski Cyfrowej”, ale na niewiele się to zdało, bo firma przyłączenia odmówiła.

Pijana nastolatka rozbiła samochód na drzewie

Pijana nastolatka rozbiła samochód na drzewie

19-latka jadąca hondą uderzyła w drzewo. Młoda kobieta miała 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Unia Hrubieszów -Olimpia Miączyn 5:2. Gol z cyklu "stadiony świata"

Unia Hrubieszów -Olimpia Miączyn 5:2. Gol z cyklu "stadiony świata"

Unia Hrubieszów w efektowym stylu pokonała u siebie Olimpię Miączyn i nadal zajmuje drugie miejsce w tabeli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium