Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

13 czerwca 2019 r.
8:00

Ściągnął przemysł, rozbudował szkolnictwo, rozwinął miasto. Ale pomnik i tak trzeba było rozebrać, bo był komunistą

11 53 A A

Pomnik Józefa Dechnika zniknął z Biłgoraja w maju. Do dziś na forach toczy się dyskusja zwolenników efektów dekomunizacji i tych, którzy uważają, że ważniejsza jest rola Dechnika w rozwoju miasta. Nie tylko w Biłgoraju ustawa z 2016 roku zweryfikowała postacie na cokołach i tabliczkach. Patroni 25 ulic w różnych miejscowościach regionu jeszcze czekają na opinie IPN.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Walka o pozostawienie pomnika Józefa Dechnika trwała w Biłgoraju kilka miesięcy. Nawet uchwała Rady Miasta i zmiana napisu na tablicy z „budowniczego Polski Ludowej” na „zasłużony dla miasta Biłgoraj” nie pomogły. Ostatecznie decyzją wojewody, który powołał się na Ustawę o zakazie propagowania ustroju komunistycznego najpierw zniknęło popiersie, a później resztki cokołu.

Dechnika wyprowadzić!

Pomnik, na który składali się ówcześni mieszkańcy postawiono pod koniec lat 80. ubiegłego wieku przy ul. Kościuszki. Wówczas w sąsiedztwie siedziby lokalnych władz PZPR. Teraz to teren szkoły muzycznej.

– Zebranie 1200 podpisów pod pismem, żeby pomnika Dechnika nie rozbierać, w 26 i pół tysięcznym mieście o czymś świadczy. Uzgodniliśmy, że nie będziemy informować o terminie rozbiórki, dlatego nie było zbyt wielu przechodniów – wspomina Paweł Jednacz, rzecznik prasowy UM Biłgoraj i dodaje, że rzeźba trafiła na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, gdzie zostanie zabezpieczona.

W Biłgoraju mówią, że gdyby Dechnik działał w Goraju, a nie u nich, to Goraj byłby takim dużym ośrodkiem. I sekretarz w Komitecie Powiatowym PZPR w Biłgoraju (1944–1947) i wysoki działacz partyjny w strukturach wojewódzkich i centralnych partii, potrafił do Biłgoraja ściągnąć przemysł, rozbudować szkolnictwo, rozwinąć miasto.

Ten aspekt działalności Dechnika w czasach PRL musi być nadal ważny, a dyskusja wokół jego postaci powszechna, bo władze miasta miały kłopoty ze znalezieniem firmy, która zburzy pomnik. Podjęła się tego dopiero spółka z ościennego województwa.

Były partyjny działacz, który już w latach 30. ubiegłego wieku był członkiem Komunistycznej Partii Polski był także patronem jednej z biłgorajskich szkół. Już nie jest.

>>> "Niechlubne pamiątki po niewoli komunistycznej". Radny PiS chce usunięcia tablic i pomników

Protesty były sporadyczne, ale się zdarzały

– Wysyłamy materiały dotyczące danej osoby czy organizacji do Warszawy i tam powstaje opinia, którą dostaje wojewoda. W przypadku zmiany nazwy ulicy wojewoda proponuje nową. Natomiast, gdy uchyla się nadanie imienia jakiejś placówce, na przykład szkole, to rezygnacja w ogóle z patrona, czy wybór nowego, leży już w gestii samej placówki. Protesty, jakie do nas docierały w sprawie pozostawienia danego pomnika czy nazwy placówki były sporadyczne, ale się zdarzały. W przypadku Wisznic, gdzie chodziło o patrona szkoły, pana Władysława Zawadzkiego, planowanej zmiany nie ma. Wojewoda nie zgodził się z opinią IPN i wkład w tajne nauczanie założyciela oraz pierwszego dyrektora szkoły został uznany za powód do pozostawienia jego nazwiska w nazwie placówki. Wojewoda zgodził się natomiast z opinią IPN i Józef Dechnik w Biłgoraju, czy Zgrupowanie Partyzanckie „Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie, z nazwy szkół zniknęli – mówi dr Rafał Drabik z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

Patrona nie ma też Szkoła Podstawowa w Rudnie, która nosiła imię Józefa Niećki. Tu też były protesty. – Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły pisma lokalnej społeczności oraz przewodniczącego Rady Gminy Michów. Ze względu na jednoznaczność opinii IPN wojewoda lubelski nie znalazł podstaw do odstąpienia od wydania zarządzenia zastępczego – wyjaśnia Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego i dodaje, że w odniesieniu do nazw ulic zmienianych ww. zarządzeniami, do organu nadzoru wpłynęło jedno wystąpienie. Pismo absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie. Jego autorzy wyrazili dezaprobatę wobec zmiany nazwy ul. Miszki Tatara w Józefowie.

>>> Wojewoda lubelski zdekomunizował szkołę

Pieczęć, tabliczki, sztandar – do wymiany

W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Dechnika nie już ma na oficjalnej stronie szkoły, placówka wydaje już dokumenty bez patrona w nazwie. Tu zarządzenie zastępcze wojewody miało datę z marca. Inaczej jest w Ludwinie, gdzie nadanie nazwy „Szkoła Podstawowa w Ludwinie” to sprawa sprzed kilku tygodni.

– Myśleliśmy, że będziemy wypisywać świadectwa już z nową nazwą, ale będą jeszcze ze starą. Nowa ma obowiązywać po wakacjach, bo formalnie rok szkolny kończy się 31 sierpnia. To się tak wszystko szybko dzieje, koniec roku to specjalny czas w szkole, a trzeba będzie zmienić pieczęć, tabliczki. Nie będziemy mogli używać dotychczasowego sztandaru – wylicza Jolanta Szymańska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1, w skład którego wchodzi podstawówka.

Nie ma też jeszcze decyzji, czy zamiast Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” będzie inny patron. – Ja bym chciała, żeby był, ale to wymaga spokoju, namysłu, konsultacji i ustalenia sposobu jego wyłonienia – dodaje dyrektorka, która uważa, że to zbyt wcześnie, żeby mówiła, kto jej zdaniem takim patronem mógłby zostać.

To jeszcze nie koniec

Kolejne zmiany w wyniku tak zwanej dekomunizacji jeszcze nas czekają. Jak informuje rzecznik wojewody w przypadku 25 nazw ulic położonych w miejscowościach: Adamów, Biała Podlaska, Biłgoraj, Dęblin, Hrubieszów, Niedrzwica, Opole Lubelskie, Tyszowce, Zakrzówek oraz Zamość organ nadzoru nie otrzymał jeszcze opinii IPN odnośnie niezgodności nazw tych ulic z art. 1 ust. 1 „ustawy dekomunizacyjnej”.

e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 czerwca 2019 o 08:09
+16
Zwykła głupota a nie dekomunizacja.
Avatar
olo / 13 czerwca 2019 o 08:25
+13
Dali by sobie już spokój z tym dekomunizowaniem. Ludzie - często komuniści - byli dobrymi obywatelami chcącymi działać dla lokalnych społeczności, patrioci. Nie każdy komunista był bandytą, tak samo jak nie każdy ksiądz jest pedofilem.... Chyba ważne "jakim był człowiekiem i co zrobił dla ludzi" a nie czy "był komunistą". Za przykład weźcie Schindlera Adolfa. Był nazistą a uratował setki ludzi przed śmiercią (głównie Żydów). Po wojnie został uhonorowany. Ale u nas liczy się tylko "kto w jakiej partii jest", a nie "kim jest".
Dali by sobie już spokój z tym dekomunizowaniem. Ludzie - często komuniści - byli dobrymi obywatelami chcącymi działać dla lokalnych społeczności, patrioci. Nie każdy komunista był bandytą, tak samo jak nie każdy ksiądz jest pedofilem.... Chyba ważne "jakim był człowiekiem i co zrobił dla ludzi" a nie czy "był komunistą". Za przykład weźcie Schindlera Adolfa. Był nazistą a uratował setki ludzi przed śmiercią (głównie Żydów). Po wojnie został uhonorowany. Ale u nas liczy się tylko "kto w jakiej partii jest", a ni... rozwiń
Avatar
gośććć / 13 czerwca 2019 o 10:49
+11
"(...) Prości ludzie, analfabeci, tłumoki... i banda sprytnych psychopatów, która wykorzystała zastępy tych prostaków (...)" Pozwole sobie wyciąć fragment, bo jakże aktualny :D :D  Co z tego, że każdy widzi w pisie drugą komunę, skoro i tak poszli i zagłosowali. Mieszkańcy Biłgoraja sieją lament że Dechnik to i dechnika tamto, a w wyborach nie pokazali fakju, tym którzy im tego Dechnika zabierają, tylko jak jeden mąż zagłosowali na PIS. Jakby nie Dechnik, to Biłgoraj byłby miastem na poziomie Tarnogrodu i widocznie wszystkim pasuje takie cofniecie się w rozwoju
"(...) Prości ludzie, analfabeci, tłumoki... i banda sprytnych psychopatów, która wykorzystała zastępy tych prostaków (...)" Pozwole sobie wyciąć fragment, bo jakże aktualny :D :D  Co z tego, że każdy widzi w pisie drugą komunę, skoro i tak poszli i zagłosowali. Mieszkańcy Biłgoraja sieją lament że Dechnik to i dechnika tamto, a w wyborach nie pokazali fakju, tym którzy im tego Dechnika zabierają, tylko jak jeden mąż zagłosowali na PIS. Jakby nie Dechnik, to Biłgoraj byłby miastem na poziomie Tarnogrodu i wi... rozwiń
Avatar
rr / 13 czerwca 2019 o 09:59
+9
jeszcze będziemy patrzeć jak pomniki Kaczyńskiego burzą... Tak jakby winą człowieka było, że się urodził, wychował, uczył i pracował w takim a nie innym okresie. Tak się teraz patrzy na ludzi - nie ważne czy dobry czy zły, czy cham i prostak, czy kulturalny i wykształcony - ważne,  że po linii. Wtedy też tak było. Powiedziałbym, że 100% to samo, ale to nie do końca prawda, bo dziś jednak jest większe pole manewru, a wtedy miałeś robić co ci każą i nie ma że odchodzisz z roboty, bo ci warunki nie odpowiadają. Dziś tak samo jak wtedy są w szeregach "partii" ludzie coś sobą reprezentujący jak i zwykłe śmieci. Przykładowy pracownik UBecji, który może nawet nie pracował w terenie ale przekładał kwity i układał teczki obcięli emeryturę a Piotrowicz, który jako prokurator też stosował szeroko rozumianą instrukcję jest dziś jednym z bohaterów PISwładztwa. Zresztą, kiedyś w wywiadzie powiedział, że "trzeba znać realia tamtego czasu", a owszem, ale IPN i inni, bądź co bądź uczestnicy tamtych wydarzeń (to przecież nie tylko Piotrowicz) jakby o tym zapominają. A może nie zapominają tylko pełnią funkcję podobną do tej, jaką pełniła m.in. UBecja wtedy. Najpierw zburzcie bariery własnych łbów zakutych.
jeszcze będziemy patrzeć jak pomniki Kaczyńskiego burzą... Tak jakby winą człowieka było, że się urodził, wychował, uczył i pracował w takim a nie innym okresie. Tak się teraz patrzy na ludzi - nie ważne czy dobry czy zły, czy cham i prostak, czy kulturalny i wykształcony - ważne,  że po linii. Wtedy też tak było. Powiedziałbym, że 100% to samo, ale to nie do końca prawda, bo dziś jednak jest większe pole manewru, a wtedy miałeś robić co ci każą i nie ma że odchodzisz z roboty, bo ci warunki nie odpowiadają. Dziś tak samo jak wtedy są w szer... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2019 o 13:01
+8
90% tych co tak dekomunizują, pasła by krowy lub gąski, gdyby "komuna" nie przeorała struktury społecznej Polski. Tego nie cofną, żeby się nawet ze...li .
Avatar
~~Lubelak / 13 czerwca 2019 o 10:46
+8
Kiedy dekomunizacja tablicy w Sobiborze ? Są tam nazwiska żołnierzy Armii Czerwonej. Do roboty Garnek !
Avatar
kokoloko / 13 czerwca 2019 o 08:51
+7
Trzeba go usunąć z kart historii bo to komunista. Chyba że się nawrócił i jest w naszych szeregach to ok.
Avatar
Gorilla / 13 czerwca 2019 o 12:25
+6
dobra... a czy po Hitlerze zostawili pomniki?
Avatar
Gość / 13 czerwca 2019 o 09:58
+5
Popieluszko, Suchowolec, Niedzielak, Pyjas, stoczniowcy, górnicy, AKowcy, NSZowcy i tysiące ofiar reżimu mordercy tyrana stalina, utrwalanego w PRL przez BIERUTA i jego usłużnee kacapskie onuce w walonkach i gumofilcach - precz Polakom z oczu.
Avatar
gbbggb / 13 czerwca 2019 o 09:25
+5
pisowska logika: Piotrowicz może rządzić i być na piedestale, a innych tego amego pokroju należy zetrzeć w pył.
Avatar
mieszkaniec / 17 czerwca 2019 o 08:10
+4
Ci którzy optowali za usunięciem pomnika Dechnika to idioci, bez rozumu, rozsądku i właściwej oceny faktów historycznych. Niestety tacy ludzie rodzą się, jak grzyby po deszczu, przy obecnej, mocno szkodliwej dla Polski i Polaków władzy.
Avatar
Leon / 14 czerwca 2019 o 10:20
+4
Nie wiem co by było gdyby, ale fakt faktem za komuny Biłgoraj z 5 tysięcznego miasteczka stal się 25 tysięcznym miastem.
Avatar
Rogalin / 14 czerwca 2019 o 08:08
-2
Szli do Berlina i nie wyzwolili Polaków tylko mośków i Im dali władzę do 1956 r. A co ta nasi władza dała Polakom. Zaraz ściągnęli mośka z USA wybitnego ekonomistę, który z kacapami zabrał Polakom: fabryki, kopalnie, gorzelnie, browary, zamki, pałace, dworki i ziemię. Niektórych co się uparli odzyskać swą wlasność jak ojca Kiepury wsadzili do kicia i wybili mu własność ze łba. Schtoltzman odebrał w Knesecie medal za zwrot gminom mośkowym czyli nasim majątku. A co zrobił Schtoltzman za majątkiem Polaków? Mosiek w spódnicy z warszafki szybko oddał nasim co było nasi a Polaków i PRL i III RP miała w nosie. Nie mato jak nasi wolna Polska.
Szli do Berlina i nie wyzwolili Polaków tylko mośków i Im dali władzę do 1956 r. A co ta nasi władza dała Polakom. Zaraz ściągnęli mośka z USA wybitnego ekonomistę, który z kacapami zabrał Polakom: fabryki, kopalnie, gorzelnie, browary, zamki, pałace, dworki i ziemię. Niektórych co się uparli odzyskać swą wlasność jak ojca Kiepury wsadzili do kicia i wybili mu własność ze łba. Schtoltzman odebrał w Knesecie medal za zwrot gminom mośkowym czyli nasim majątku. A co zrobił Schtoltzman za majątkiem Polaków? Mosiek w spódnicy z warszafki szybko o... rozwiń
Avatar
xxxxxxxx / 13 czerwca 2019 o 23:09
+2
Śledząc historię jestem pewien,że "dekomunizatorów" też wywalą na śmietnimk historii,mniej wiecej dzieje sie to co 50 lat.Wcześniej były wojny to one regulowały różne niedorzeczności.
Avatar
Arbuz / 13 czerwca 2019 o 20:54
-2
Mośki coś mocno stoicie za Tym przedstawicielem .
Avatar
Klucz czy PRL był polską racją stanu? / 13 czerwca 2019 o 17:48
0
Odpowiedź brzmi dla większości Polaków NIE BYŁ – co udowadnia marginalne strategia sowiecka, poziom poparcie dla KPP przed wojną czy wyniki referendum i pierwszych wyborów po wojnie. Polacy wtedy wybrali i nie był to PRL. A uprzemysłowienie , wzrost zamożności, edukacja i elektryfikacji i bez PRL by nastąpiła bez sowieckiego buta np. z planem Marshalla – może nawet lepiej szybciej i korzystniej dla całego społeczeństwa -  wiec te  argumenty o studiach i pasaniu krów raczej nietrafne. III Rzesza też miał świetne po tym względem efekty a oceniamy ją jak oceniamy PRL był państwem nadmiernie uzbrojonym, agresywnym, niesuwerennym  z narzuconą władzą która była zasadniczo lojalna wobec ZSRR…tylko ze względu na upadek suwerena nie wzięliśmy w światowej wojnie atomowej i chemicznej na własnym terytorium atakując Danię i Niemcy (do tego było szykowane nasze SZ PRL).   Komunizm i PRL był anty-polski  - tego się już nie da odczarować.   Można tylko z próbować zrozumieć że cześć społeczeństwa gdzieś się chciała lepiej urządzić i kolaborowała (aparat państwowy, PZPR, ZSL, MSW, MO, SB SZ PRL)…  a teraz co mają powiedzieć ich spadkobiercy ze ich przodkowie byli kretynami nie wiedzieli w co wchodzą i czy po prostu kolaborantami … więc trzeba iść w zaparte i pisać  PRL był naszą drogą … socjalizmem z ludzką twarzą …edukacja i elektryfikacja –czary mary  Czy sądzicie ze Dechnik był idiotą i nie wiedział kim byli Sowieci co to jest GUŁAG, NKWD, MBP, UB, KBW … co się działo na w Katyniu i na Rakowieckiej. Bynajmniej … wiedział. I dlatego Ci nieliczni Polacy którzy poprali nowy system i wspierali go POWINNI BYĆ OCENIENI tak jak w innych krajach ocenia się kolaborantów np. z III Rzeszą. Infamia to jedyna kara.
Odpowiedź brzmi dla większości Polaków NIE BYŁ – co udowadnia marginalne strategia sowiecka, poziom poparcie dla KPP przed wojną czy wyniki referendum i pierwszych wyborów po wojnie. Polacy wtedy wybrali i nie był to PRL. A uprzemysłowienie , wzrost zamożności, edukacja i elektryfikacji i bez PRL by nastąpiła bez sowieckiego buta np. z planem Marshalla – może nawet lepiej szybciej i korzystniej dla całego społeczeństwa -  wiec te  argumenty o studiach i pasaniu krów raczej nietrafne. III Rzesza też miał świetne po tym względem efekty a ocen... rozwiń
Avatar
Poplecznicy stalinowskiego rezimu won / 13 czerwca 2019 o 17:41
-1
Jego kolezka Bierut, rano fotografowal sie z dziecmi, chlopami i robotnikami, a po poludniu podpisywal....WYROKI SMIERCI NA ZOLNIERZY WRACAJACYCH DO POLSKI Z ZACHODU !!!
Avatar
Janem / 13 czerwca 2019 o 15:18
0
Ale reszta domowników zdrowa :) no tak moskiewski szkoła że ruscy ratował i Polaków przed Niemcami :) 
Avatar
Jublo / 13 czerwca 2019 o 13:31
-6
Jak Kmiotki i POkraki nie cenią Polaków. Polska po 1945 r jak twór mośków i kacapów to koszerny twór. To, że Polacy sami byliby teraz 50 lat do przodu gdyby od początku działali po naszemu a nie po metodach mośkowo-kacapskich. I teraz dopiero widać co dała nam Polakom unia mośkowo-kacapska z Namiestnikiem Kostkiem z warszafki w tle do 1956 r.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2019 o 13:01
+8
90% tych co tak dekomunizują, pasła by krowy lub gąski, gdyby "komuna" nie przeorała struktury społecznej Polski. Tego nie cofną, żeby się nawet ze...li .
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie efektywne energetycznie – ponad 45 milionów złotych dla przedsiębiorców

Lubelskie efektywne energetycznie – ponad 45 milionów złotych dla przedsiębiorców 0

Obecnie właściciele firm poszukują skutecznych metod redukcji kosztów działalności, dążąc do uzyskania optymalizacji procesów biznesowych. Zarówno postęp technologiczny, jak i szybki przekaz informacji zasadniczo wpłynęły na rozwój systemów zarządzania, co daje szereg możliwości uzyskania oszczędności.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18.09.2019 0 0

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje 10 26

Ks. prof. Walerian S. będzie musiał zwrócić przyznane 11 lat temu państwowe odznaczenie. Taką decyzje podjął prezydent RP Andrzej Duda. O odebranie byłemu wykładowcy KUL Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski wystąpił Piotr Halliop – ofiara pedofilskich skłonności kapłana

Niezwykły gest małych uczniów z Lublina. Występowali i zbierali na odbudowę Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia]
galeria

Niezwykły gest małych uczniów z Lublina. Występowali i zbierali na odbudowę Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia] 62 2

Na wyżyny aktorstwa wspinali się we wtorek mali uczniowie z podstawówki przy al. Długosza, żeby wesprzeć odbudowę spalonego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. To jeden wielu takich gestów wobec placówki, która była domem dla ponad 100 starszych ludzi. Jak prędko uda się ją odbudować?

Cała prawda o pracy w firmie informatycznej. Warsztaty w Lublinie

Cała prawda o pracy w firmie informatycznej. Warsztaty w Lublinie 0 0

Jakie są wymogi na rynku pracy oraz jak w firmie IT pracują humaniści? Między innymi na te pytania specjaliści z lubelskiego rynku informatycznego opowiedzą podczas warsztatów „Uczeń na Wyżynie IT – czyli branża IT od podszewki”.

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji"

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji" 127 15

Rodzinna awantura zakończyła się tragedią. 17-letni Michał P., stając w obronie matki, śmiertelnie dźgnął nożem swojego agresywnego ojca. Chłopcu grozi teraz nawet dożywocie

Wyjazdowe przełmanie Motoru. Czy pójdą za ciosem?

Wyjazdowe przełmanie Motoru. Czy pójdą za ciosem? 0 7

Motor Lublin wywiózł komplet punktów z ciężkiego terenu w Sandomierzu i odniósł drugą wygraną w obecnym sezonie, a pierwszą na obcym terenie. Czy zawodnicy trenera Mirosława Hajdo pójdą za ciosem?

SPSK 1: Otwarcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej i "hotelu" dla pacjentów [zdjęcia]
galeria

SPSK 1: Otwarcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej i "hotelu" dla pacjentów [zdjęcia] 20 2

Nowoczesne sale dydaktyczne i komfortowe noclegi dla pacjentów korzystających z radioterapii. We wtorek został oddany do użytku odrestaurowany Pałac Lubomirskich przy Radziwiłłowskiej, który razem z sąsiednim budynkiem Zakładu Radioterapii oraz Kliniki Chirurgii Onkologicznej kończy pierwszy etap wieloletniej przebudowy i rozbudowy szpitala klinicznego nr 1.

80. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę [zdjęcia]
galeria

80. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę [zdjęcia] 0 9

W 80. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

Umowa podpisana. Szpital w Puławach gotowy na termomodernizację [zdjęcie]
galeria

Umowa podpisana. Szpital w Puławach gotowy na termomodernizację [zdjęcie] 4 9

Wiosną przyszłego roku rozpocznie się remont puławskiego SP ZOZ-u. W jego ramach docieplone zostaną ściany i dach o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych. Na wymianę czeka blisko tysiąc okien i drugie tyle kaloryferów. Dzisiaj podpisano umowę gwarantująca dofinansowanie tego zadania.

MKS Avia Świdnik poza zasięgiem rywali na turnieju w Warszawie

MKS Avia Świdnik poza zasięgiem rywali na turnieju w Warszawie 0 1

Nie było mocnych na Avię Świdnik podczas V Międzynarodowego Turnieju City Volley Club 2019

Lublin: To nie był zwykły pożar? Znaleźli coś co może wyjaśnić zagadkę śmierci kobiety

Lublin: To nie był zwykły pożar? Znaleźli coś co może wyjaśnić zagadkę śmierci kobiety 9 1

Kobieta, która zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie mogła popełnić samobójstwo. To wstępne ustalenia śledczych, którzy wyjaśniają okoliczności tragedii.

Mieszkańcy od lat czekają na tę drogę. Za rok pojedziemy obwodnicą Stężycy

Mieszkańcy od lat czekają na tę drogę. Za rok pojedziemy obwodnicą Stężycy 18 4

Pięć przedsiębiorstw rywalizowało o kontrakt na budowę obwodnicy Stężycy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 801. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Strabag. Jej wartość to niecałe 27 mln zł

Zawodniczki AZS UMCS Lublin wzięły udział w 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej

Zawodniczki AZS UMCS Lublin wzięły udział w 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej 0 0

Trzy z czterech startujących stanęły na podium chorzowskiej imprezy

Popularna marka odzieżowa znika z Polski. Po 23 latach

Popularna marka odzieżowa znika z Polski. Po 23 latach 5 6

Pracę straci 146 osób. Popularna marka odzieżowa znika z Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.