Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

22 maja 2022 r.
11:57

Stare-nowe zabytki w Górecku Kościelnym przyciągną turystów?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII wieku, czyli czasów, gdy świątynią administrowali Franciszkanie. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański.
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII wieku, czyli czasów, gdy świątynią administrowali Franciszkanie. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański. (fot. Katarzyna Tur-Marciszuk/zamojski oddział WUOZ)

Obraz z głównego ołtarza do rejestru się "nie załapał", ale już te z bocznych z Matką Boską, św. Franciszkiem i św. Barbarą, tak. Na oficjalnej liście zabytków znalazło się jeszcze kilka elementów kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O wpisanie obrazów i figur do rejestru zabytków zabiegał proboszcz parafii w Górecku Kościelnym. Dlaczego? – O takie zabytki należy bardziej dbać. Nie można ich swobodnie przenosić ani odnawiać na własną rękę, ale tylko zgodnie z wytycznymi konserwatorów. Zależało mi, by były bardziej starannie chronione – odpowiada ks. Jarosław Kędra, kierujący parafią od 2016 roku.

Zdaje sobie sprawę, że teraz także na nim spoczywa większa odpowiedzialność, a być może także większe wydatki. – Ale też wpis do rejestru zabytków otwiera nowe możliwości finansowania prac renowacyjnych i np. ubiegania się o dotację czy to u konserwatora zabytków czy w ministerstwie kultury – tłumaczy duchowny.

Podkreśla również, że teraz o uznanych już za zabytkowe obiektach będzie się mogło dowiedzieć więcej ludzi, bo np. zostaną opisane w naukowych, specjalistycznych publikacjach. Cieszy go m.in. uznanie za zabytkowy obraz św. Barbary patronki dobrej śmierci, bo to rzadki egzemplarz i jest niewiele wizerunków tej świętej.

Choć Górecko Kościelne i zabytkowy kościół już są bardzo popularne wśród turystów, to ksiądz przewiduje, że teraz zainteresowanie nimi pasjonatów historii będzie jeszcze większe. – A to ważne i dla mnie, i na pewno także w przyszłości dla mojego następcy – uważa ks. Kędra.

Jest też gotowy do rozpoczęcia renowacji elementów wyposażenia kościoła, bo są nadszarpnięte zębem czasu. A parafianie się cieszą. – Ksiądz proboszcz dba o kościół. Odnawia m.in. złocenia na głównym ołtarzu. A teraz wszystko będzie jeszcze bardziej zadbane, a dla naszej parafii to większa ranga i prestiż – mówi Joanna Marzec, sołtys Górecka Starego.

Konserwatorzy zabytków rozpatrując wniosek proboszcza z Górecka Kościelnego pozytywnie zaopiniowali propozycję wpisania do rejestru rzeźby Chrystusa znajdującej się przy słupie ołtarza głównego, która pierwotnie była najpewniej eksponowana w jakiejś kaplicy. Za zabytkowe uznano również obrazy z bocznych ołtarzy, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem z 2 poł. XVIII w, św. Franciszka pod krzyżem z 2 poł. XIX w. i św. Barbarę autorstwa Antoniego Michalaka z 1927 r. Ochroną prawną objęte zostały również rzeźby krucyfiksów i Chrystusa Zmartwychwstałego, a także monstrancja z początku XX wieku, krzyż procecyjny z XiX w, klęcznik zdobiony krzyżem maltańskim i kamienna kropielnica.

Proboszcz wnioskował również o obraz św. Stanisława Biskupa Męczennika z ołtarza głównego, ale pojawiły się co do niego pewne wątpliwości i uznano, że konieczna jest bardziej dokładna analiza konserwatora dzieł sztuki.

TROCHĘ HISTORII

Górecko Kościelne to dawna osada leśna wchodząca w skład dóbr szczebrzeskich, należących od 1593 roku do hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Z maleńką wioską związany jest przekaz o objawieniu św. Stanisława, który 7 października 1648 r. miał się tutaj ukazać i uratować osadę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po tych zdarzeniach, w 1668 roku późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował dwie kaplice i kościół. Świątynia została zniszczona przez Szwedów na początku XVIII w., ale w 1768 r. Jan Jakub Zamoyski ufundował obecny, drewniany kościół.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

We wtorek Motor Lublin ogłosił jeszcze jeden transfer. Z żółto-biało-niebieskimi dwuletnią umowę podpisał bramkarz Patryk Kukulski

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Wakacje na basenie? Świetny pomysł, jeśli akurat nie trafisz na prace serwisowe. Sprawdź, kiedy nie będzie można korzystać z atrakcji na Aqua Lublin.

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Do sądu w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko profesorowi Andrzejowi Kidybie. Specjalista od prawa handlowego miał grozić swojej małżonce śmiercią.

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

30 tys. tabletek ecstasy, 15 tys. znaczków LSD, blisko 1 kg haszyszu, 11 litrów płynnej amfetaminy, 74 kg CMC - prokuratura oskarżyła 10 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej w internecie narkotykami. Kierujący grupą Brytyjczyk – według śledczych – sprowadzał rożnego rodzaju środki odurzające z Holandii, a pozostali oskarżeni uczestniczyli w ich rozprowadzaniu. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie .

Łupem 48-letniej puławianki padła biżuteria za blisko 120 tysięcy złotych

Łupem 48-letniej puławianki padła biżuteria za blisko 120 tysięcy złotych

Wszystko w jednym sklepie. Teraz grozi jej nawet 5 lat. Mieszkanka Puław przychodząc kilka razy do tego samego sklepu jubilerskiego, dokonała kradzieży złotej biżuterii o łącznej wartości prawie 120 tysięcy złotych.

W poprzednim sezonie lubelskie szczypiornistki zakończyły boje o Ligę Europejską już na trzeciej rundzie kwaifikacyjnej

PGE MKS El-Volt Lublin o awans do fazy grupowej powalczy z KGHM MKS Zagłębie Lubin

Los okazał się wyjątkowo przekorny i w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej skojarzył dwa najlepsze polskie zespoły. Dla polskiej piłki ręcznej to nie jest najgorsze rozwiązanie, bo gwarantuje ono, że przynajmniej jednak drużyna z Orlen Superligi wystąpi w fazie grupowej drugiego w hierarchii europejskiego pucharu.

Bogdanka LUK Lublin trafiła do grupy B Ligi Mistrzów

Bogdanka LUK Lublin zagra w grupie B w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Bogdanka LUK Lublin poznała rywali w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany
galeria

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany

Przed wojną był chlubą lubelskiego przemysłu i ikoną polskiego lotnictwa. Rusza budowa latającej repliki samolotu Lublin R-XIII.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium