Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

22 października 2020 r.
14:31

Synagoga w Tarnogrodzie się zmienia dla książek

W bibliotece obecnie trwają prace wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz
W bibliotece obecnie trwają prace wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków )

Niezbyt często się zdarza, że o urządzaniu biblioteki decyduje konserwator zabytków. Ale tak jest w tym przypadku. Trwa modernizacja budynku dawnej bożnicy, która jest siedzibą miejskiej biblioteki. Placówka odlicza dni do momentu, gdy wróci do niezwykłego wnętrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwają prace przy modernizacji i przebudowie dawnej bożnicy. Zabytkowy budynek jest dostosowywany do wymagań ochrony przeciwpożarowej. To ważne, bo XVII wieczna synagoga jest siedzibą miejskiej biblioteki publicznej.

– W ramach adaptacji zachowano generalną dyspozycję wnętrz, przy wprowadzeniu przekształceń w strefie babińca i poddasza, w sali modlitw wprowadzono antresolę obiegającą wnętrze. I etap robót budowlanych zakończono w maju. Obecnie trwają prace tzw. wykończeniowe oraz przy wyposażania wnętrz – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Oczywiście, że bardzo często tam zaglądam, jak by to mogło być inaczej. Coraz bardziej się cieszę. I czekam na koniec prac. Ale w tym roku to nie będzie. Może wiosną, może później. Trudno coś przewidywać – mówi Joanna Puchacz, szefowa tarnogrodzkiej biblioteki, z którą jest związana od lat 70. ubiegłego wieku. – W najbliższych dniach będziemy ogłaszać przetarg na wyposażenie. Projekt zakłada, że biblioteka będzie działała na parterze. Będzie specjalna przestrzeń dla dzieci. Na antresoli znajdzie swoje miejsce Muzeum Nożyczek. Będzie tu też strefa ciszy, miejsce gdzie w spokoju będzie można poczytać ale także posłuchać czegoś nie przeszkadzając innym. Na samą górę przeniesie się izba pamięci i będzie miejsce wystawiennicze.

Budynek tarnogrodzkiej bożnicy był użytkowany na potrzeby kultu religijnego oraz jako miejsce zebrań starszyzny kahału do czasów II wojny światowej. W czasie wojny został zdewastowany. Po wojnie był tu magazyn Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku synagoga stała się biblioteką.

Latem zeszłego roku pisaliśmy o wielkiej operacji logistycznej jaką była przeprowadzka księgozbioru do budynku dawnego gimnazjum.

– Ten budynek nie jest zły. W jednej sali mamy literaturę polską, w innej klasie obcą. W kolejnej klasie zorganizowałyśmy kwarantannę. Mamy tyle książek, że bez problemu te, które wracają od czytelników zamykamy na 14 dni. Były różne opinie ile powinna trwać kwarantanna, my stosujemy długą – opowiada szefowa biblioteki, która przyznaje, że ten rok to specjalny czas dla placówki nie tylko z powodu przeprowadzki do tymczasowej siedziby. – Czytelników mamy znacznie mniej, głównie młodych ludzi ubyło. Starsi czytają. Dla bezpieczeństwa zamiast pięciu książek wypożyczamy jednorazowo dwadzieścia. Niektórym to nie wystarcza nawet na miesiąc. Siedzą więcej w domu, nie mają już ochoty na telewizję, czytają. Niektórym dowozimy lektury – dodaje Joanna Puchacz, która chwali podejście burmistrza do problemów biblioteki i w ogóle kultury, dzięki czemu ma fundusze na nowości i dobra ofertę dla mieszkańców.

Trwająca rewitalizacja zabytkowej synagogi i modernizacja placówki to efekt dotacji, jakie dostał Tarnogród. Tylko z Instytutu Książki w Krakowie biblioteka ma blisko 2 miliony zł wsparcia. Drugie źródło to program „Rewitalizacja w Gminie Tarnogród”. Jak wyliczali samorządowcy, w efekcie na prace i zakupy było więcej pieniędzy niż wynosi roczny budżet inwestycyjny miasteczka. Na dodatek pieniądze są nie tylko na bibliotekę, ale także na remontowany Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium