Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

11 września 2018 r.
9:57

Praca: W Polsce brakuje nawet 30 tys. kierowców

16 10 A A
Brak kierowców zawodowych stanowi realne zagrożenie dla rozwoju polskich firm transportowych
Brak kierowców zawodowych stanowi realne zagrożenie dla rozwoju polskich firm transportowych

Brak kierowców może zachwiać mocną pozycją polskich firm transportowych w Europie. Szacuje się, że na rynku jest obecnie ok. 30 tys. wakatów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedsiębiorstwa zachęcają wysokimi pensjami: ponad 6 tys. zł zarabia więcej niż 30 proc. kierowców. Oznacza to, że kierowcy wciąż otrzymują wynagrodzenie ponadprzeciętne w porównaniu do innych zawodów na polskim rynku, mimo że wzrost pensji w 2018 roku nie jest tak wysoki jak w roku ubiegłym.

Polski kierowca

Z danych firmy doradczej PwC wynika, że na polskim rynku pracuje obecnie ok. 650 tys. kierowców zawodowych. Jak pokazuje raport TransJobs.eu, ponad 98 proc. z nich to mężczyźni, zatrudnieni najczęściej w oparciu o umowę o pracę.
Ponad 70 proc. kierowców ma mniej niż 40 lat, do największej grupy należą mężczyźni z grupy wiekowej 31-40 lat. Tylko niespełna 8 proc. przekroczyło 51. rok życia. Blisko 80 proc. twierdzi, że lubi swoją pracę, mimo to - jak wynika z danych PwC - co roku z zawodu odchodzi 25 tys. osób. Przyczynia się do znacznych niedoborów kadrowych w branży transportowej.

Zagrożenie dla rozwoju

- Myślę, że realną liczbą, która mogłaby zaspokoić istniejące potrzeby przedsiębiorców, jest 30 tys., może trochę mniej, bo rynek został zabezpieczony przez kierowców ze Wschodu, którzy uzupełniają te braki na bieżąco - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Wolak, prezes TransJobs.eu.

Brak kierowców zawodowych stanowi realne zagrożenie dla rozwoju polskich firm transportowych. Już dziś wakaty na tych stanowiskach sprawiają, że posiadane przez przedsiębiorstwa samochody nie są eksploatowane, a tym samym nie zarabiają na siebie.

Problem powiększają dodatkowo unijne regulacje dotyczące delegowania pracowników. Chodzi o tzw. pakiet mobilności, narzucający pracodawcy konieczność płacenia kierowcy co najmniej pensji minimalnej kraju, w którym obecnie przebywa, w przypadku jeśli spędza w nim więcej niż trzy dni w miesiącu. Komisja Europejska zmieniła ponadto zasady płacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Zarobki

- To wszystko powoduje, że czynnik ludzki jest bardzo delikatną sprawą i to się przekłada na rotację. Do rotacji najbardziej motywuje kierowców zawodowych fakt, że łatwiej jest im dzisiaj znaleźć nową pracą i tę pracę zmienić w zasadzie z dnia na dzień - mówi Marcin Wolak.

Z raportu TransJobs.eu wynika, że ponad połowa polskich kierowców pracuje w jednej firmie tylko rok, 25 proc. natomiast najwyżej 2 lata. Eksperci nie mają wątpliwości, że w przypadku branży transportowej można mówić o rynku pracownika.

Podstawową zachętą do podejmowania pracy w charakterze kierowcy jest pensja, wynosząca nawet 7 tys. zł. Badania pokazują, że powyżej kwoty 6 tys. zł netto zarabia ponad 35 proc. kierowców, przede wszystkim pracujących w ruchu międzynarodowym. Problemem jest jednak brak podwyżek: 42 proc. kierowców deklaruje, że u obecnego pracodawcy jego pensja nie wzrosła, oraz problemy z punktualnym wypłacaniem wynagrodzenia. Tylko nieco ponad 77 proc. pracowników otrzymuje pensję zgodnie z wyznaczonym terminem.

Zmieniać czy poczekać?

- Wiele czynników wpływa na to, czy kierowca jest zadowolony ze swojej pracy. To jest atmosfera w pracy, jakość taboru, system pracy czy relacje z przełożonymi. Jeżeli tego typu rzeczy są pozytywne, to warto się dwa razy zastanowić, czy dla kilkuset złotych obiecanych przez innego pracodawcę warto zmieniać pracę, czy może poczekać na lepszy czas u danego pracodawcy - mówi Marcin Wolak.

Prawie połowa ankietowanych przez TransJobs.eu stwierdziła, że w swojej pracy najbardziej lubi możliwość poznawania nowych miejsc. Blisko 40 proc. docenia wysokie zarobki, a ponad 29 proc. - szanse na spotykanie nowych ludzi. Myśląc o zmianie miejsca zatrudnienia, kierowcy koncentrują się przede wszystkim na opiniach, które znajdują w internecie lub uzyskują w bezpośrednich rozmowach z kolegami z branży.

Alternatywa

Wśród przyczyn niechęci do wykonywanej pracy ponad połowa respondentów wymieniła długie rozłąki z rodziną i przyjaciółmi, niebezpieczeństwa na drodze i stres. Eksperci nie mają wątpliwości, że praca kierowcy jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi młodych, którzy jeszcze nie założyli rodziny i mogą przebywać z dala od domu przez długi czas.

- Na pewno w tej chwili zarobki kierowcy zawodowego dla młodych ludzi są na tyle atrakcyjne, że stanowią realną alternatywę dla emigracji zarobkowej - podkreśla Marcin Wolak. - Lepiej zostać kierowcą w polskiej firmie i często być w trasie niż emigrować w nieznane, gdzie można uzyskać mniejsze lub niewiele większe wynagrodzenie.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 11:00
+13
Nie napisaliście, że składki emerytalne odprowadzane od najniższej krajowej a reszta to diety.
Avatar
Driver / 11 września 2018 o 12:05
+10
I będzie brakować bo ludzie też trochę się mądrzejsi robią i zaczynają się cenić a nie za psi wuj robić. Janusze biznesu od firm transportowych jak płacą ? Jaką stawkę oferują ? 1500 na łapę a reszta jakieś kilometrówki pod stołem w ciemno. I dziwne że nikt nie chce robić ? Ile taki kierowca spędza w trasie ? Jak na krajówce to od poniedziałku do piątku jest w rozjazdach praktycznie wraca do domu w piątek na wieczór zjeb....jak koń po westernie ani tu dobrze kobity po tyłu poklepać ani jak a dziecko mówi Ci wujek ...I się dziwią że nie chcą robić ? Międzynarodówka system pracy 3/1 gdzie 3 tygodnie jesteś poza chałupą śpisz w tej kanciapie myjesz się na myjni a na tydzień w domu kto normalny będzie tu robił za stawkę januszy i grażyn biznesu ? O kosztach zrobienia prawka C+E i inne dodatkowe wymogi na przewóz rzeczy nie wspomnę bo wychodzi około 10tys. Dajcie ludziom na krajówce 5 na rękę ! Bez jakiś wypłat pod stołem opodatkowane jasno na białym to i ludzi będziecie mieć to samo z międzynarodówką 10 tys do łapy i kierowcy się znajdą. Ale jak liczycie że ktoś za miskę ryżu będzie wam tyrał to szukajcie frajerów gdzie indziej albo sami za lejce siadajcie i w świat a w międzyczasie niech sąsiad puka waszą żonę
I będzie brakować bo ludzie też trochę się mądrzejsi robią i zaczynają się cenić a nie za psi wuj robić. Janusze biznesu od firm transportowych jak płacą ? Jaką stawkę oferują ? 1500 na łapę a reszta jakieś kilometrówki pod stołem w ciemno. I dziwne że nikt nie chce robić ? Ile taki kierowca spędza w trasie ? Jak na krajówce to od poniedziałku do piątku jest w rozjazdach praktycznie wraca do domu w piątek na wieczór zjeb....jak koń po westernie ani tu dobrze kobity po tyłu poklepać ani jak a dziecko mówi Ci wujek ...I się dziwią że nie chcą ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 10:26
+5
Jeżeli to ma być praca w systemie 3/1 albo 4/1 to nic dziwnego, że brakuje ludzi.
Avatar
Marian Kierowca Karetki - oraz CE / 5 dni temu o 07:29
+2
Jeździłem Ciężarówka 4 lata. Z zawodu jestem Ratownikiem Medycznym z 15 letnim stażem. Po tych latach przepracowanych w Pogotowiu postanowiłem odpocząć a że mam CE podjąłem nierówna walkę z szefem, spedytorami i odbiorcami. Zero szacunku ze strony wszystkich wymienionych. Szybciej , dalej , taniej i wszechobecne kary nie w micie tylko w realu. Co innego w Umowie a co innego do wypłaty. Coraz częściej sam załaduj i sam wyładuj. A za to nie masz dodatku. Chore systemy na Unię skoro wiedzą że są zakazy i kary - rozumowanie " A może nie złapią ". Ciągłe straszenie że na Moje miejsce jest 20 Ukrainców. Normy z kosmosu - aby tylko jak najwięcej zarobić. W małych " Dziad Firmach " tabor stary zdezelowany i każą za usterki. To jak my Kierowcy tych 40 Tonowych aut mamy mieć szacunek sami do siebie. Mamy Rodziny i chcemy za te tygodnie w drodze by Pancia z Warszawy miała ziemniaczki , schab lun cielęcinkę jakiś owocek na niedzielny obiad godna płace a ie dy...ie za grosze. wszyscy krzyczą ze im za mało nam też. Jak usłyszałem o szefa - " To się Zwolni j" pierd....łem kluczykami i pojechałem do domu. Dziś z powrotem jestem kierowcą ratownikiem w Ambulansie na kontrakcie mam 288 godzin do wyrobienia i na czysto zostaje mi tyle samo co w " Dziad Firmie " po Polsce. Dziwmy się nadal dlaczego tak jest. My Polacy a zwłaszcza nasi szefowie łapią ochłapy ze spedycji UE za marne euro by się nachapać naszym kosztem. Nie mówie nie ja sie zmieni myślenie to wrócę na tory Europejskich szos. Pozdrawiam. Marian
Jeździłem Ciężarówka 4 lata. Z zawodu jestem Ratownikiem Medycznym z 15 letnim stażem. Po tych latach przepracowanych w Pogotowiu postanowiłem odpocząć a że mam CE podjąłem nierówna walkę z szefem, spedytorami i odbiorcami. Zero szacunku ze strony wszystkich wymienionych. Szybciej , dalej , taniej i wszechobecne kary nie w micie tylko w realu. Co innego w Umowie a co innego do wypłaty. Coraz częściej sam załaduj i sam wyładuj. A za to nie masz dodatku. Chore systemy na Unię skoro wiedzą że są zakazy i kary - rozumowanie " A może nie zła... rozwiń
Avatar
Zośka / 11 września 2018 o 12:01
+2
Tiry na tory!
Avatar
Wiesław / 6 dni temu o 12:03
+1
Hahaha 6000tys a od jakiej kwoty odprowadzane są składki panie autorze? Pokaż mi pan kierowcę autokaru który zarabia 6000tys, to są psie pieniądze za tą pracę kierowca ciężarówki spokój i cisza tylko spanie jak pies w budzie, kierowca autokaru hotele jedzenie tylko towar gorszy od bydła i jest coraz gorzej z tym "bydlem" Jaka odpowiedzialność za spowodowanie wypadku kierowcy autokaru, a jaka kierowcy ciężarówki a zarobki o połowę mniejsze.
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 18:26
+1
Niech osoby które siedzą na górze przyjdą popracować za takie stawki!!!skandal!!
Avatar
Driver / 11 września 2018 o 12:41
+1
Porównywanie zarobków polskiego kierowcy zawodowego z zagranicznym pracownikiem fizycznym jest kompletnie błędnym założeniem. Jak młody kierowca nie boi się zagranicy, to te zarobki pomnożę mu x 4 :)
 I dasz to wszystko na umowie o prace jako stałe miesieczne wynagrodzenie a nie jakieś km >? mówisz pomnożes x 4 czyli rozumiem 1500 netto x 4 =6000zł. Przy systemie pracy 3/1 dla mnie to się nie oplaca wybacz ....za tyle to na krajówce sobie latać można i co week być w domy
Avatar
T. / 11 września 2018 o 16:18
0
Do Driver. Miałem na myśli rzeczywiste wynagrodzenie, czyli 4 x 6000. Oczywiście, że legalne wszystko.
Avatar
T. / 11 września 2018 o 12:37
0
Porównywanie zarobków polskiego kierowcy zawodowego z zagranicznym pracownikiem fizycznym jest kompletnie błędnym założeniem. Jak młody kierowca nie boi się zagranicy, to te zarobki pomnożę mu x 4 :)
Avatar
Marian Kierowca Karetki - oraz CE / 5 dni temu o 07:29
+2
Jeździłem Ciężarówka 4 lata. Z zawodu jestem Ratownikiem Medycznym z 15 letnim stażem. Po tych latach przepracowanych w Pogotowiu postanowiłem odpocząć a że mam CE podjąłem nierówna walkę z szefem, spedytorami i odbiorcami. Zero szacunku ze strony wszystkich wymienionych. Szybciej , dalej , taniej i wszechobecne kary nie w micie tylko w realu. Co innego w Umowie a co innego do wypłaty. Coraz częściej sam załaduj i sam wyładuj. A za to nie masz dodatku. Chore systemy na Unię skoro wiedzą że są zakazy i kary - rozumowanie " A może nie złapią ". Ciągłe straszenie że na Moje miejsce jest 20 Ukrainców. Normy z kosmosu - aby tylko jak najwięcej zarobić. W małych " Dziad Firmach " tabor stary zdezelowany i każą za usterki. To jak my Kierowcy tych 40 Tonowych aut mamy mieć szacunek sami do siebie. Mamy Rodziny i chcemy za te tygodnie w drodze by Pancia z Warszawy miała ziemniaczki , schab lun cielęcinkę jakiś owocek na niedzielny obiad godna płace a ie dy...ie za grosze. wszyscy krzyczą ze im za mało nam też. Jak usłyszałem o szefa - " To się Zwolni j" pierd....łem kluczykami i pojechałem do domu. Dziś z powrotem jestem kierowcą ratownikiem w Ambulansie na kontrakcie mam 288 godzin do wyrobienia i na czysto zostaje mi tyle samo co w " Dziad Firmie " po Polsce. Dziwmy się nadal dlaczego tak jest. My Polacy a zwłaszcza nasi szefowie łapią ochłapy ze spedycji UE za marne euro by się nachapać naszym kosztem. Nie mówie nie ja sie zmieni myślenie to wrócę na tory Europejskich szos. Pozdrawiam. Marian
Jeździłem Ciężarówka 4 lata. Z zawodu jestem Ratownikiem Medycznym z 15 letnim stażem. Po tych latach przepracowanych w Pogotowiu postanowiłem odpocząć a że mam CE podjąłem nierówna walkę z szefem, spedytorami i odbiorcami. Zero szacunku ze strony wszystkich wymienionych. Szybciej , dalej , taniej i wszechobecne kary nie w micie tylko w realu. Co innego w Umowie a co innego do wypłaty. Coraz częściej sam załaduj i sam wyładuj. A za to nie masz dodatku. Chore systemy na Unię skoro wiedzą że są zakazy i kary - rozumowanie " A może nie zła... rozwiń
Avatar
Wiesław / 6 dni temu o 12:03
+1
Hahaha 6000tys a od jakiej kwoty odprowadzane są składki panie autorze? Pokaż mi pan kierowcę autokaru który zarabia 6000tys, to są psie pieniądze za tą pracę kierowca ciężarówki spokój i cisza tylko spanie jak pies w budzie, kierowca autokaru hotele jedzenie tylko towar gorszy od bydła i jest coraz gorzej z tym "bydlem" Jaka odpowiedzialność za spowodowanie wypadku kierowcy autokaru, a jaka kierowcy ciężarówki a zarobki o połowę mniejsze.
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 18:26
+1
Niech osoby które siedzą na górze przyjdą popracować za takie stawki!!!skandal!!
Avatar
T. / 11 września 2018 o 16:18
0
Do Driver. Miałem na myśli rzeczywiste wynagrodzenie, czyli 4 x 6000. Oczywiście, że legalne wszystko.
Avatar
Driver / 11 września 2018 o 12:41
+1
Porównywanie zarobków polskiego kierowcy zawodowego z zagranicznym pracownikiem fizycznym jest kompletnie błędnym założeniem. Jak młody kierowca nie boi się zagranicy, to te zarobki pomnożę mu x 4 :)
 I dasz to wszystko na umowie o prace jako stałe miesieczne wynagrodzenie a nie jakieś km >? mówisz pomnożes x 4 czyli rozumiem 1500 netto x 4 =6000zł. Przy systemie pracy 3/1 dla mnie to się nie oplaca wybacz ....za tyle to na krajówce sobie latać można i co week być w domy
Avatar
T. / 11 września 2018 o 12:37
0
Porównywanie zarobków polskiego kierowcy zawodowego z zagranicznym pracownikiem fizycznym jest kompletnie błędnym założeniem. Jak młody kierowca nie boi się zagranicy, to te zarobki pomnożę mu x 4 :)
Avatar
Driver / 11 września 2018 o 12:05
+10
I będzie brakować bo ludzie też trochę się mądrzejsi robią i zaczynają się cenić a nie za psi wuj robić. Janusze biznesu od firm transportowych jak płacą ? Jaką stawkę oferują ? 1500 na łapę a reszta jakieś kilometrówki pod stołem w ciemno. I dziwne że nikt nie chce robić ? Ile taki kierowca spędza w trasie ? Jak na krajówce to od poniedziałku do piątku jest w rozjazdach praktycznie wraca do domu w piątek na wieczór zjeb....jak koń po westernie ani tu dobrze kobity po tyłu poklepać ani jak a dziecko mówi Ci wujek ...I się dziwią że nie chcą robić ? Międzynarodówka system pracy 3/1 gdzie 3 tygodnie jesteś poza chałupą śpisz w tej kanciapie myjesz się na myjni a na tydzień w domu kto normalny będzie tu robił za stawkę januszy i grażyn biznesu ? O kosztach zrobienia prawka C+E i inne dodatkowe wymogi na przewóz rzeczy nie wspomnę bo wychodzi około 10tys. Dajcie ludziom na krajówce 5 na rękę ! Bez jakiś wypłat pod stołem opodatkowane jasno na białym to i ludzi będziecie mieć to samo z międzynarodówką 10 tys do łapy i kierowcy się znajdą. Ale jak liczycie że ktoś za miskę ryżu będzie wam tyrał to szukajcie frajerów gdzie indziej albo sami za lejce siadajcie i w świat a w międzyczasie niech sąsiad puka waszą żonę
I będzie brakować bo ludzie też trochę się mądrzejsi robią i zaczynają się cenić a nie za psi wuj robić. Janusze biznesu od firm transportowych jak płacą ? Jaką stawkę oferują ? 1500 na łapę a reszta jakieś kilometrówki pod stołem w ciemno. I dziwne że nikt nie chce robić ? Ile taki kierowca spędza w trasie ? Jak na krajówce to od poniedziałku do piątku jest w rozjazdach praktycznie wraca do domu w piątek na wieczór zjeb....jak koń po westernie ani tu dobrze kobity po tyłu poklepać ani jak a dziecko mówi Ci wujek ...I się dziwią że nie chcą ... rozwiń
Avatar
Zośka / 11 września 2018 o 12:01
+2
Tiry na tory!
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 11:00
+13
Nie napisaliście, że składki emerytalne odprowadzane od najniższej krajowej a reszta to diety.
Avatar
Gość / 11 września 2018 o 10:26
+5
Jeżeli to ma być praca w systemie 3/1 albo 4/1 to nic dziwnego, że brakuje ludzi.