Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

10 listopada 2017 r.
13:21

"Jesteśmy startupem jako region. Mamy ten stan umysłu". Europejski Tydzień Innowacji w Lublinie

0 0 A A
(fot. mat. organizatora)

– Dziś Lubelskie potrzebuje start-upów jak nigdy do tej pory. Musimy być w konkurować nie tylko tanią siłą roboczą, ale przede wszystkim innowacyjnością – przekonywali uczestnicy konferencji poświęconej start-upów ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Innowacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Entuzjazm, chęć działania - to coś, co wyróżnia Lubelszczyznę na tle innych regionów – przekonuje Artur Habza, dyrektor Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się zaryzykować i postawić na startupy. Mamy narzędzia, czyli środki publiczne, i przedsiębiorczych ludzi z pomysłami. Nie mamy wyjścia, musimy iść tą drogą.

Dobrze być i pierwszym, i lepszym

Przepis na sukces? Ważne są nie tylko pieniądze, ale i partnerzy z całego świata. – Mój odpowiednik z Nevady spędził w Polsce w ciągu dwóch lat 120 dni. Przyjeżdżał 16 razy i w końcu do współpracy, do tworzenia Nevada Acceleration Bridge, wybrał Lubelszczyznę. To nie jest sukces tylko Urzędu Marszałkowskiego i zespołu Biznes Lubelskie. To sukces całego regionu – mówi Habza.

Dlaczego właśnie Lublin? Dla Bartosza Lipnickiego z Alfa Beat to oczywiste. – Szukamy projektów technologicznych w całej Polsce. Tu jest ogromna liczba potencjalnych start-upów. Do konkursu wybieraliśmy 10 z kilkudziesięciu zgłoszeń. Lublin daje im możliwość rozmowy, miejsce i lokalne wsparcie – tłumaczy.

– Jesteśmy startupem jako region. Mamy ten stan umysłu. Gdybyśmy ten stan umysłu do szerszego grona naszego zaplecza naukowego to rekord świata mamy praktycznie w kieszeni. Bo wtedy liczba fantastycznych pomysłów pchanych na rynek będzie duża – przekonuje Artur Habza. I dodaje: – Chciałbym też żebyśmy my jako strona publiczna z roku na rok zmniejszali swój udział finansowy na rzecz funduszy prywatnych.

Naukowcy, otwórzcie szuflady!

Artur Habza: Ja naprawdę jestem przekonany, że w szafach i magazynach uniwersytecki leżą cuda. To fakt, że nauka nie wierzy biznesowi. Ktoś sprzeda mój pomysł i nic z tego nie będę miał. Ale przecież jeśli leży w szufladzie to na pewno nie odniesie sukcesu. Czy nie warto jednak zaryzykować tak jak zrobiło to Nexbio?

Tomasz Małecki, prezes Lubalekiego Parku-Naukowo-Technologicznego: Nexbio to taka jaskółka. Ich sukces uskrzydlił pozostałe start-upy. Zrozumiały, że warto się rozwijać i myśleć globalnie. Bo produkty muszą być innowacyjne nie tylko na rynku lokalnym, ale i w skali świata. Dziś rozmawiają z największymi spółkami skarbu państwa o wejściu kapitałowym, ale ich droga nie była łatwa. Ostatnio gdy siedzieliśmy z chłopkami na kawie, to przyznali, że życie startupów najbardziej ilustruje stare góralskie przysłowie: Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz. W Nexbio udało się nam się stworzyć interdyscyplinarny zespół, który się uzupełnia, a nie dubluje. Nie ma konfliktów natury zarządczej, ale wzajemne wspieranie i granie do jednej bramki. Stoi kolejka funduszy, która chce zainwestować, ale nam zależy na tym by Nexbio nie powielił błędów poprzedników jak np. niebieski laser czy mityczny grafen. Żeby w to nie zainwestował kapitał zagraniczny, by był rozwijany na Lubelsczyźnie.

Od potrzeby do rozwiązania. Study case

Bartosz Lipnicki: Jesteśmy funduszem prywatno-publicznym. Stawiamy na weryfikację rynkową pomysłu. Najpierw jest rynek i problem, a potem szukamy rozwiązania. Przykład? Igła do biopsji prostaty pokrywa antybiotykiem. Zespół naukowców i urologów potwierdził, że jest rosnąca na świecie liczba zabiegów biopsyjnych i rosnąca liczba powikłań po tych zabiegach. Opatentowali technologię i obecnie projekt jest na etapie badan przedklicznych. Ale wcześniej, żebyśmy mogli w to zainwestować, poświęciliśmy prawie rok pracy z zespołem projektowym. Jeżdżąc do producentów urządzeń w Niemczech, prowadząc wideo konferencje z firmami z tej branży w Stanach. I po kilkunastu takich misjach gospodarczych i rozmowach potwierdziliśmy, że rzeczywiście problem jest, a pomysł tego zespołu może być rozwiązaniem.

Inny przykład? Najlżejsza felga samochodowa na świecie. Zespół polsko i niemieckich naukowców i przedsiębiorców z udowodnił, że to ma sens. Po kilkunastu wycieczkach do producentów samochodów do Niemiec. BMW, Audi, Ford potwierdzili, że waga felgi jest bardzo ważna, chcemy ją obniżyć. Jeden kilogram w dół na masie nieresorowanej to Święty Graal w branży motoryzacyjnej. Dziś to już nie jest pomysł w szufladzie, ale silnie zweryfikowana potrzeba rynkowa i zaangażowanie potencjalnego nabywcy. Czyli wychodzimy od rynku do rozwiązania, a nie w drugą stronę.

Czego brakuje naszym startupom?

– Ci, którzy mają świadomość, że trzeba iść do przodu, akceptują to że po drodze popełnia się błędy, są dobrymi start-upowcami – mówi Habza.

– Największym wrogiem start-upu jest jego autor. Będzie go bronił jak niepodległości. Nie chce go zweryfikować, bo to jego pomysł. Tu jest potrzebny odpowiedni system, który pokarze start-upowcowi właściwą drogę – tłumaczy dr Robert Zajkowski z UMCS. – Młody człowiek kończąc studia jest napakowany wiedza teoretyczną i ma pomysły. Może pójść do firmy albo podjąć wysiłek. Co ma do stracenia? Na 100 założonych firm po roku będzie działało 75, po 5 latach 25. To proces naturalny. Nawet jeśli są świetni eksperci na etapie weryfikacji pomysłów. Jeśli po latach z setki zostanie 20 prężnie działających, to można uznać to za sukces.

Lubelski Tydzień Innowacji

5 dni, światowej sławy eksperci, 1000 uczestników – w poniedziałek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się Europejski Tydzień Innowacji. Dziś (piątek, 10 listopada) poznamy zwycięzcę konkursu konkursu Young & Innovative na najlepszy startup lub pomysł na biznes. Wstęp na wszystkie prelekcje, debaty i panele eksperckie jest wolny. Wcześniej trzeba się zarejestrować na stronie http://etilubelskie.pl

Konkurs na startup

Główną nagrodę w konkursie startup czyli 20 ty. zł oraz możliwość wejścia kapitałowego w wysokości 2 mln zł zdobył Infinum 3D. Głównym obszarem działalności Infinum 3D jest projektowanie, produkcja oraz wdrażanie nowoczesnych sterowników do drukarek 3D oraz wszystkich związanych z tym dodatkowych akcesoriów i komponentów. Wyróżnienie powędrowało do startupu IMeshup.

Pozostałe informacje

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium