Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 listopada 2017 r.
14:51

Lubelski robot umożliwi interakcję lekarza z pacjentem na odległość

0 0 A A

Telemedyczna platforma dla pacjentów, robot do zdalnej diagnostyki, robot-asystent osób chorych na Alzheimera. Zdaniem ekspertów rynek telemedycyny w Lublinie ma się coraz lepiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polska Platforma Telemedycyny powstaje dzięki współpracy naukowców i ekspertów w dziedzinie technologii.

– Stworzyliśmy koncepcję tej platformy razem z medycznym środowiskiem lubelskim i warszawskim. My zajmujemy się stroną technologiczną – mówił Tomasz Nowakowski, prezes firmy R-Soft Studio podczas wczorajszej debaty „Robotyka, a telemedycyna” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. – Usługi w ramach medycyny spersonalizowanej mają być łatwo dostępne dzięki mobilnym urządzeniom elektronicznym. Jest już gotowy prototyp aplikacji związany z jedną z usług dotyczącą logopedii. Będą z niej mogli korzystać zarówno dzieci jak i dorośli.

Platforma będzie rozbudowywana o kolejne usługi dla pacjentów, a także specjalistów.

– Chodzi o pacjentów z problemami głosu i mowy. Platforma ma służyć m.in. do diagnozy, rehabilitacji. Ma też pełnić funkcję centrum wiedzy medycznej – wyjaśnia prof. Krzysztof Izdebski, prezes Pacific Voice and Speech Foundation i założyciel jednej z pierwszych klinik głosu w USA. Prof. Izdebski jest również zaangażowany w projekt telemedycznej platformy. – Rynek telemedycyny w Lublinie cały czas się rozwija – podkreśla.

Gdy lekarz jest daleko

Gotowy jest także najnowszy prototyp robota ReMeDi, stworzony dzięki współpracy lubelskich naukowców i inżynierów. Urządzenie do zdalnej diagnostyki chorego składa się z dwóch części - robota z mobilnym ramieniem, głową, oczami i uszami, który znajduje się tam gdzie pacjent oraz konsoli sterującej, której używa lekarz do sterowania robotem i wykonywania badań ultrasonograficznych.

– Robot umożliwi fizykalną interakcję lekarza z pacjentem na odległość. To urządzenie dla szpitali, szczególnie tych położonych poza dużymi ośrodkami miejskimi, w których brakuje specjalistów – tłumaczy Bartłomiej Stańczyk z lubelskiej firmy Accrea Engineering Poland i precyzuje: Robot znajduje się w tym samym miejscu, co pacjent. Odtwarza on ruch ręki lekarza i przykłada sondę do ciała pacjenta. Dzięki temu lekarz siedząc w odległości nawet wielu kilometrów będzie mógł sprawnie i szybko przeprowadzić badania fizykalne i ultrasonograficzne.

Robot mógłby być też wykorzystywany w godzinach nocnych lub w weekendy, gdy dostępność specjalistów jest ograniczona.

Urządzenie może być używane m.in. do zdalnej diagnostyki bólu brzucha czy ostrej niewydolności serca, oceny tętniaka aorty. Może być także rozwiązaniem dla lekarzy ultrasonografistów z problemami w układzie ruchu.

Domowy asystent

Za kilka dni do kliniki neurologii SPSK4 w Lublinie przyjedzie prototyp robota, który ma pomagać osobom starszym z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz chorym na Alzheimera.

– Robot ma towarzyszyć takiej osobie w domu cały czas, podawać różne przedmioty, ale też wchodzić w interakcję i stymulować do prawidłowych zachowań – mówi Małgorzata Szyszko z Accrea Engineering Poland. – Obecnie jesteśmy w fazie testów - jeden prototyp jest w Barcelonie w domach pacjentów, drugi w Lublinie. W SPSK4 stworzyliśmy symulowane środowisko domowe.

– W początkowym etapie przeprowadziliśmy badanie opinii i zapytaliśmy pacjentów czego oczekują. Dzięki temu, uwzględniając ich ocenę mogliśmy stworzyć optymalną wersję robota - akceptowanego przez osoby starsze i dostosowanego do ich potrzeb – mówi prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie.

Robot ma pomagać m.in. w regularnym przyjmowaniu leków, przygotowywaniu posiłków, utrzymywaniu kontaktu z bliskimi osobami. Wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa przez wykrywanie niepożądanych wydarzeń m.in. upadków czy nagłych zmian stanu zdrowia. – W razie wystąpienia zagrożenia poinformuje o tym opiekunów – mówi Szyszko.

– W ramach tego projektu stworzyliśmy także scenariusze, które mają sprawdzać interakcję robota z człowiekiem – dodaje prof. Rejdak.

O INNOWACJACH W LUBLINIE

Od poniedziałku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa Europejski Tydzień Innowacji. Każdy dzień poświęcony jest innemu tematowi. Dziś eksperci i praktycy będą mówić o nowych technologiach w medycynie (robotyka w kardiochirurgii, fotonika w diagnostyce). Piątek to dzień startupów. Poznamy zwycięzcę konkursu Young & Innovative na najlepszy startup lub pomysł na biznes.

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium