Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
11:03

Krzysztof Żuk: Jesteśmy przygotowani, by sięgać po nowe dotacje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A
Krzysztof Żuk (Fot. AS)
Krzysztof Żuk (Fot. AS)

Rozmowa z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Miejskie inwestycje, po kilkuletnim przyspieszeniu, w tym roku przyhamowały, bo czekamy na unijne pieniądze. Jak miasto przygotowuje się do tego, by z tych funduszy skorzystać?

– One nie tyle przyhamowały, co opierają się o zasadę racjonalnego gospodarowania. Jeśli możemy dostać dotację z funduszy europejskich do 85 proc. wartości kosztorysowej inwestycji, to dlaczego z tego nie skorzystać? Po co wchodzić w kredyty i absorbować środki własne, kiedy możemy mieć dotację?

Jesteśmy dobrze przygotowani do nowej perspektywy finansowej. Po pierwsze mamy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli program kluczowy, dla którego jesteśmy też instytucją wdrażającą. On nam zabezpiecza środki zarówno na pl. Litewski, rewitalizację parku Ludowego, ale również budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego i na budowę dróg.

Z drugiej strony mamy jako projekt kluczowy w Regionalnym Programie Operacyjnym rewitalizację terenów po Fabryce Samochodów za ponad 70 mln zł. Ta inwestycja związana z modernizacją infrastruktury podziemnej jest dla przedsiębiorców ich być albo nie być. Oczywiście będziemy również aplikować w konkursach o środki RPO, natomiast nastawiamy się głównie na Program Operacyjny Polska Wschodnia.

• Kiedy te pieniądze mogą być fizycznie dostępne?

– Zakładamy, że już w tym roku będą ogłoszone pierwsze konkursy w RPO i że w tym roku ruszy ZIT, gdzie widzimy możliwość finansowania rewitalizacji pl. Litewskiego i parku Ludowego, co chcielibyśmy mieć już w przyszłorocznym budżecie.

Z drugiej strony jest PO Polska Wschodnia i tam mamy zapisany – jako projekt kluczowy – zintegrowany transport zbiorowy na ponad 500 milionów. W związku z tym przed nami jest tylko kwestia ogłoszenia postępowań formalnoprawnych i podpisania umów. Od przyszłego roku moglibyśmy te przetargi ogłaszać.

Staniemy też do konkursów na drogi wojewódzkie, które mogą być finansowane z Polski Wschodniej. Do konkursu, który będzie ogłoszony na jesieni na pewno zgłosimy skrzyżowanie ul. Ducha z Willową i być może na początku przyszłego roku ul. Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin, bo to bardzo ważne zadanie dla układu komunikacyjnego. Co jeszcze? Zobaczymy. Z Polski Wschodniej chcemy mieć sfinansowaną np. ul. Muzyczną od Głębokiej, a ponieważ to jest zadanie w ramach projektu kluczowego, więc to na to środki mamy. Tam będzie trakcja, będzie skomunikowanie z nowym zintegrowanym dworcem.

Mamy też w tych dużych programach bardzo wiele inwestycji, także drogowych, nie związanych wprost z budową zintegrowanego dworca. Jeśli popatrzymy na te najbliższe wyzwania, są to głównie drogi i infrastruktura budująca dostępność komunikacyjną, ale też i zakup taboru, kontynuacja projektu rozbudowy inżynierii ruchu, budownictwo mieszkaniowe, choć to ostatnie w nieco innej formule. W sprawie budownictwa chcemy bowiem współpracować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jesteśmy już po wstępnym uzgodnieniu formuły finansowania tego projektu poprzez spółkę celową utworzoną przez TFJ BGK i Miasto Lublin.

Mamy zatem różne rozwiązania, żeby do 2020 r. zaabsorbować do 3 miliardów środków inwestycyjnych.

• Ale wiele wskazuje na to, że będzie to już ostatnie tak duże rozdanie funduszy unijnych. Skąd miasto weźmie pieniądze na inwestycje po roku 2020? Mówi się, że ich źródłem może być partnerstwo publiczno-prywatne, tylko na ile realne jest jego zastosowanie? Teraz są obawy przed jego stosowaniem.

– Te obawy są wyolbrzymione. Po pierwsze przestańmy straszyć tym czwartym „p”, czyli prokuratorem. To jest zwykły projekt inwestycyjny, który da się opisać zarówno modelem finansowania, jak i postępowaniem formalnoprawnym, a później realizacją i zarządzaniem w sposób bezpieczny. Dlaczego ppp nie jest tak popularne? Bo dziś się najzwyczajniej w świecie nie opłaca. Koszty związane z zaangażowaniem środków prywatnych lub banków w takim przedsięwzięciu są siłą rzeczy wyższe, niż koszty projektów współfinansowanych ze środków europejskich. Jeśli kiedyś będzie mniejszy dostęp do środków europejskich, to oczywiście ppp będzie bardziej atrakcyjne.

To samo dotyczy projektów typu „project finance”, gdzie prywatny właściciel wprowadza swoje środki i zazwyczaj chce je dziś szacować na poziomie od 2 do 4 proc. powyżej WIBOR-u, podczas gdy my mamy dzisiaj kredyt z kosztem WIBOR + 1 pkt. Za parę lat może się jednak okazać, że ta formuła będzie dużo atrakcyjniejsza.

Nie przesądzałbym, że nie będzie dla Lublina i Lubelszczyzny kolejnego okresu finansowania. My nadal będziemy poniżej tego progu unijnego i region będzie mógł się ubiegać o odrębny program, czy też będziemy aplikować jako uprawnieni do uzyskiwania dotacji. Pomyślimy nad tym gdy już będziemy wiedzieli, że trzeciej perspektywy nie ma. Na razie skoncentrujmy się na tym, żeby dobrze wykorzystać tę perspektywę i patrzmy co się dzieje na rynkach finansowych.
Tak tanich kredytów to ja nie pamiętam. Nie ograniczajmy się tylko do rozmowy o ograniczeniach długu, bo ten dług jest dzisiaj najtańszy z możliwych. Pamiętajmy co jest naszą funkcją celu – są nią inwestycje i wysokie standardy świadczonych dla mieszkańców usług publicznych. Załatwiajmy więc sprawy rozwojowe miasta i regionu, mając do dyspozycji środki europejskie i bardzo tani kredyt.

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
POMYSŁY I PIENIĄDZE

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!