Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 czerwca 2015 r.
11:03

Krzysztof Żuk: Jesteśmy przygotowani, by sięgać po nowe dotacje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A
Krzysztof Żuk (Fot. AS)
Krzysztof Żuk (Fot. AS)

Rozmowa z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Miejskie inwestycje, po kilkuletnim przyspieszeniu, w tym roku przyhamowały, bo czekamy na unijne pieniądze. Jak miasto przygotowuje się do tego, by z tych funduszy skorzystać?

– One nie tyle przyhamowały, co opierają się o zasadę racjonalnego gospodarowania. Jeśli możemy dostać dotację z funduszy europejskich do 85 proc. wartości kosztorysowej inwestycji, to dlaczego z tego nie skorzystać? Po co wchodzić w kredyty i absorbować środki własne, kiedy możemy mieć dotację?

Jesteśmy dobrze przygotowani do nowej perspektywy finansowej. Po pierwsze mamy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli program kluczowy, dla którego jesteśmy też instytucją wdrażającą. On nam zabezpiecza środki zarówno na pl. Litewski, rewitalizację parku Ludowego, ale również budowę zintegrowanego centrum komunikacyjnego i na budowę dróg.

Z drugiej strony mamy jako projekt kluczowy w Regionalnym Programie Operacyjnym rewitalizację terenów po Fabryce Samochodów za ponad 70 mln zł. Ta inwestycja związana z modernizacją infrastruktury podziemnej jest dla przedsiębiorców ich być albo nie być. Oczywiście będziemy również aplikować w konkursach o środki RPO, natomiast nastawiamy się głównie na Program Operacyjny Polska Wschodnia.

• Kiedy te pieniądze mogą być fizycznie dostępne?

– Zakładamy, że już w tym roku będą ogłoszone pierwsze konkursy w RPO i że w tym roku ruszy ZIT, gdzie widzimy możliwość finansowania rewitalizacji pl. Litewskiego i parku Ludowego, co chcielibyśmy mieć już w przyszłorocznym budżecie.

Z drugiej strony jest PO Polska Wschodnia i tam mamy zapisany – jako projekt kluczowy – zintegrowany transport zbiorowy na ponad 500 milionów. W związku z tym przed nami jest tylko kwestia ogłoszenia postępowań formalnoprawnych i podpisania umów. Od przyszłego roku moglibyśmy te przetargi ogłaszać.

Staniemy też do konkursów na drogi wojewódzkie, które mogą być finansowane z Polski Wschodniej. Do konkursu, który będzie ogłoszony na jesieni na pewno zgłosimy skrzyżowanie ul. Ducha z Willową i być może na początku przyszłego roku ul. Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin, bo to bardzo ważne zadanie dla układu komunikacyjnego. Co jeszcze? Zobaczymy. Z Polski Wschodniej chcemy mieć sfinansowaną np. ul. Muzyczną od Głębokiej, a ponieważ to jest zadanie w ramach projektu kluczowego, więc to na to środki mamy. Tam będzie trakcja, będzie skomunikowanie z nowym zintegrowanym dworcem.

Mamy też w tych dużych programach bardzo wiele inwestycji, także drogowych, nie związanych wprost z budową zintegrowanego dworca. Jeśli popatrzymy na te najbliższe wyzwania, są to głównie drogi i infrastruktura budująca dostępność komunikacyjną, ale też i zakup taboru, kontynuacja projektu rozbudowy inżynierii ruchu, budownictwo mieszkaniowe, choć to ostatnie w nieco innej formule. W sprawie budownictwa chcemy bowiem współpracować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jesteśmy już po wstępnym uzgodnieniu formuły finansowania tego projektu poprzez spółkę celową utworzoną przez TFJ BGK i Miasto Lublin.

Mamy zatem różne rozwiązania, żeby do 2020 r. zaabsorbować do 3 miliardów środków inwestycyjnych.

• Ale wiele wskazuje na to, że będzie to już ostatnie tak duże rozdanie funduszy unijnych. Skąd miasto weźmie pieniądze na inwestycje po roku 2020? Mówi się, że ich źródłem może być partnerstwo publiczno-prywatne, tylko na ile realne jest jego zastosowanie? Teraz są obawy przed jego stosowaniem.

– Te obawy są wyolbrzymione. Po pierwsze przestańmy straszyć tym czwartym „p”, czyli prokuratorem. To jest zwykły projekt inwestycyjny, który da się opisać zarówno modelem finansowania, jak i postępowaniem formalnoprawnym, a później realizacją i zarządzaniem w sposób bezpieczny. Dlaczego ppp nie jest tak popularne? Bo dziś się najzwyczajniej w świecie nie opłaca. Koszty związane z zaangażowaniem środków prywatnych lub banków w takim przedsięwzięciu są siłą rzeczy wyższe, niż koszty projektów współfinansowanych ze środków europejskich. Jeśli kiedyś będzie mniejszy dostęp do środków europejskich, to oczywiście ppp będzie bardziej atrakcyjne.

To samo dotyczy projektów typu „project finance”, gdzie prywatny właściciel wprowadza swoje środki i zazwyczaj chce je dziś szacować na poziomie od 2 do 4 proc. powyżej WIBOR-u, podczas gdy my mamy dzisiaj kredyt z kosztem WIBOR + 1 pkt. Za parę lat może się jednak okazać, że ta formuła będzie dużo atrakcyjniejsza.

Nie przesądzałbym, że nie będzie dla Lublina i Lubelszczyzny kolejnego okresu finansowania. My nadal będziemy poniżej tego progu unijnego i region będzie mógł się ubiegać o odrębny program, czy też będziemy aplikować jako uprawnieni do uzyskiwania dotacji. Pomyślimy nad tym gdy już będziemy wiedzieli, że trzeciej perspektywy nie ma. Na razie skoncentrujmy się na tym, żeby dobrze wykorzystać tę perspektywę i patrzmy co się dzieje na rynkach finansowych.
Tak tanich kredytów to ja nie pamiętam. Nie ograniczajmy się tylko do rozmowy o ograniczeniach długu, bo ten dług jest dzisiaj najtańszy z możliwych. Pamiętajmy co jest naszą funkcją celu – są nią inwestycje i wysokie standardy świadczonych dla mieszkańców usług publicznych. Załatwiajmy więc sprawy rozwojowe miasta i regionu, mając do dyspozycji środki europejskie i bardzo tani kredyt.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium