Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 maja 2020 r.
14:30

Lubelska gastronomia woła o pomoc. Czy w Ratuszu ich usłyszą?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
8 9 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelscy restauratorzy chcą obniżenia opłat naliczanych im przez miasto za tereny zajęte pod kawiarniane ogródki. "Trzeba nam pomóc" – mówią gastronomowie. Dzisiaj przyszli w tej sprawie do Ratusza, który nie planuje obniżki. "Dlaczego inne miasta mogły to zrobić?" – pytają przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy branżą, która najmocniej ucierpiała z powodu epidemii – mówią restauratorzy, którzy przyszli do Ratusza prosić o obniżkę stawek za wystawienie ogródków. Teraz muszą płacić 70 gr. za każdy metr kwadratowy dziennie. Taka stawka jest im naliczana przez miasto za tzw. zajęcie pasa drogowego np. na Starym Mieście. Inne zasady obowiązują na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, który oficjalnie nie jest drogą. Inna jest też stawka: 1 zł za mkw. dziennie.

Restauratorzy tłumaczą, że nie mogą tyle płacić. – My najzwyczajniej w świecie nie mamy pieniędzy na to, by oprócz czynszu za lokale płacić jeszcze stawkę za zajęcie pasa drogowego – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik prowadząca jedną z restauracji na Starym Mieście. Gastronomowie skarżą się, że ich lokale świecą pustkami i nie mogą przyjmować tylu klientów, co przed epidemią.

– Nie ma studentów i turystów, nie ma imprez miejskich. Nie ma bodźca, który by sprawił, żeby ludzie do nas przyszli. Klienci jeszcze się boją, nie wiedzą jak to wszystko wygląda. Jest dużo powodów, przez które nasza branża przeżywa ogromny kryzys – mówi Marcin Polanowski, jeden z restauratorów działających na deptaku. – Jeżeli nie uda nam się wywalczyć zniesienia czynszu, to chcemy przynajmniej obniżenia ich o połowę, bo mamy teraz mniej niż połowę miejsc siedzących.

– Musieliśmy zredukować liczbę stolików o 50 do 70 proc. Dla mniejszych lokali oznacza to całkowity brak opłacalności – tłumaczą gastronomowie w swoim piśmie do Ratusza.

– Robiłam już przymiarki. Na 50 mkw. ogródka zmieszczą mi się cztery stoliki, przy których będą po cztery krzesełka. Wcześniej miałam 50 miejsc – wylicza Kozłowska-Dechnik. Restauratorzy podkreślają też, że możliwości zarobku są ograniczone, a koszty działalności wcale nie zmalały. – Są nawet większe w związku z koniecznością zakupu maseczek, środków dezynfekujących i przegród – mówi jeden z przedsiębiorców.

Gastronomowie podkreślają, że władze wielu miast zdecydowały się na obniżkę stawek za zajęcie pasa drogowego pod ogródki. Jako przykłady podają m.in. Gdańsk i Szczecin. – Białystok obniżył stawkę o połowę, w Poznaniu jest symboliczna stawka 1 gr za mkw., Warszawa daje 50 proc. bonifikaty. W Bydgoszczy jest stawka 1 grosz, we Wrocławiu i Sopocie całkowicie została zniesiona opłata za ogródki – mówią przedsiębiorcy.

– Wychodzi na to, że jako jedyne miasto wojewódzkie nie podjęliśmy żadnych działań – dziwi się wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka) i zapowiada, że będzie interweniował w tej sprawie u prezydenta. – Na dziś stanowisko Ratusza jest takie, że tych stawek nie obniży – przyznaje Nowak i obiecuje przekonywać prezydenta do obniżki. – Argumenty macie mocne.

Na razie Ratusz proponuje restauratorom wyznaczenie dodatkowych miejsc pod ogródki na Starym Mieście.

– Pojawiły się dwa pomysły – mówi Marek Poznański, który w Urzędzie Miasta pracuje jako menadżer śródmieścia. – W Rynku można byłoby wykorzystać strefę dookoła Trybunału, która jest wykorzystywana podczas festiwali i imprez miejskich. Ta przestrzeń mogłaby być zajmowana przez restauratorów, którzy są naprzeciw poszczególnych miejsc, a na czas imprez miejskich byłaby oddawana.

Drugi pomysł dotyczy dodatkowej przestrzeni dla lokali mieszczących się przy Grodzkiej poniżej poczty. – Rozważana jest strefa gastronomiczna na pl. Po Farze – mówi Poznański. – Jest wstępna zgoda na to, by na pl. Po Farze luźno ustawiać stoliki.

Wszelkie decyzje w sprawie stawek za zajęcie pasa drogowego należą do Rady Miasta. Projekt uchwały w tej sprawie nie musi być wcale przekazany radnym przez prezydenta, równie dobrze może go spisać grupa radnych lub 300 mieszkańców. Najbliższe posiedzenie Rady Miasta jest zaplanowane na końcówkę czerwca. – Czy nie możecie zwołać nadzwyczajnej sesji Rady Miasta? – pytają gastronomowie, którzy deklarują gotowość do spotkania z władzami miasta. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublin_ / 22 maja 2020 r. o 15:18
+37
3 miesiące zastoju i nagle nikt nie ma na nic pieniędzy? Przecież u tych wszystkich 'gastronomowów' z ogródkami mała kawa zazwyczaj kosztuje 15 zł, bułka z kawałkiem mięsa 25 a 0,5l piwa 10 zł. Mowa tu oczywiście o piwie które 200m dalej w dyskoncie można kupić za 3 zł.
Avatar
DWkomentator / 22 maja 2020 r. o 14:58
+18
Karczmarze, idąc za przykładem dewelo-sułtana, budowali zamki na piasku, oczekując, że na miasto-wydmuszkę nie posiadające niczego, co można nazwać gospodarką, będzie wiecznie spadać manna z nieba. Pobudka do rzeczywistości boli, ale sądzę, że przez 10 lat dewelorozwoju przynajmniej część z nich zdołała napchać sobie kabzy, nie bez pomocy podatnika zresztą, który płacił za spędy typu "noc z kuflem pełnym kultury", czy "jarmark kufel-mistrzów".
 Jprdl faktycznie ten hejter wpisuje się pod każdym artykułem dotyczącym Lublina............. Masakra
 Jprdl faktycznie ten hejter wpisuje się pod każdym artykułem dotyczącym Lublina............. Masakra rozwiń
Avatar
Jacenty44 / 22 maja 2020 r. o 14:56
+17
Dziennik Wschodni powinien zmienić jednak nazwę, proponowane: Tuba-PiS, PiS-o Trybuna, Tylko PiS. Na prawdę macie czytelników za idiotów, którzy nie potrafią czytać między wersami? Czemu nie zrobicie artykułu jak rządowa tarcza guzik daje i ilu przedsiębiorców padło z powodu jej słabości? Wy zgrabnie przerzucacie uwagę z poziomu centralnego (który tylko propagandę sukcesu siać potrafi) na poziom lokalny żeby dokopać tzw. ratuszowi (a w istocie wiadomo, że macie jeden cel - dokopanie Prezydentowi Żukowi). Na prawdę czasopismo dla dzieci Kaczor Donald było poważniejsze i bardziej merytoryczne niż Wy ...
Dziennik Wschodni powinien zmienić jednak nazwę, proponowane: Tuba-PiS, PiS-o Trybuna, Tylko PiS. Na prawdę macie czytelników za idiotów, którzy nie potrafią czytać między wersami? Czemu nie zrobicie artykułu jak rządowa tarcza guzik daje i ilu przedsiębiorców padło z powodu jej słabości? Wy zgrabnie przerzucacie uwagę z poziomu centralnego (który tylko propagandę sukcesu siać potrafi) na poziom lokalny żeby dokopać tzw. ratuszowi (a w istocie wiadomo, że macie jeden cel - dokopanie Prezydentowi Żukowi). Na prawdę czasopismo dla dzieci Kaczo... rozwiń
Avatar
saviano / 22 maja 2020 r. o 18:24
+9
Akurat na placu po farze to bym z kawką chętnie usiadł
Avatar
WschodPolski / 22 maja 2020 r. o 15:26
+9
Albo pomoc PISowskiego rządu czyli tzw. Tarcza Antykryzysowa to jedna wielka fikcja albo ktoś tu kogoś robi w wała.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 maja 2020 r. o 18:21
+7
Może i nie usłyszą, ale raczej nie będą pacyfikować jak inni przedsiębiorców w Warszawie...
Avatar
Japolan / 22 maja 2020 r. o 20:38
-6
Ci wiecznie głodni cudzego wsparcia karczmarze i inni kapitaliści.
Avatar
LBN / 22 maja 2020 r. o 15:18
-14
Taki biznes jak sprzedawanie hotdogów czy sałatek trzeba zamknąć i brać przykład z innych którzy sobie w tym mieście dobrze radzą. Ostatnio hitem jest wynajem powierzchni przez miasto od deweloperów. Tyle że tu trzeba mieć "cudowny dar przewidywania" i wybudowanie budynku dokładnie takiego jakiego oczekuje miasto i dokładnie takiej funkcji tak aby gotowy już budynek idealnie wpasowywał się w potrzeby przetargowe miasta a brak konkurencji pozwolił na ustalenie dowolnie wysokiej ceny czynszu. Później już można co miesiąc kasować po 100.000 zł z kieszeni podatników bez względu na kryzysy i zawirowania ekonomiczne. Wszystko do dla dobra mieszkańców , od wyborów - do wyborów.
Taki biznes jak sprzedawanie hotdogów czy sałatek trzeba zamknąć i brać przykład z innych którzy sobie w tym mieście dobrze radzą. Ostatnio hitem jest wynajem powierzchni przez miasto od deweloperów. Tyle że tu trzeba mieć "cudowny dar przewidywania" i wybudowanie budynku dokładnie takiego jakiego oczekuje miasto i dokładnie takiej funkcji tak aby gotowy już budynek idealnie wpasowywał się w potrzeby przetargowe miasta a brak konkurencji pozwolił na ustalenie dowolnie wysokiej ceny czynszu. Później już można co miesiąc kasować po 1... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 22 maja 2020 r. o 14:40
-14
Karczmarze, idąc za przykładem dewelo-sułtana, budowali zamki na piasku, oczekując, że na miasto-wydmuszkę nie posiadające niczego, co można nazwać gospodarką, będzie wiecznie spadać manna z nieba. Pobudka do rzeczywistości boli, ale sądzę, że przez 10 lat dewelorozwoju przynajmniej część z nich zdołała napchać sobie kabzy, nie bez pomocy podatnika zresztą, który płacił za spędy typu "noc z kuflem pełnym kultury", czy "jarmark kufel-mistrzów".
Avatar
Japolan / 22 maja 2020 r. o 20:38
-6
Ci wiecznie głodni cudzego wsparcia karczmarze i inni kapitaliści.
Avatar
saviano / 22 maja 2020 r. o 18:24
+9
Akurat na placu po farze to bym z kawką chętnie usiadł
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 maja 2020 r. o 18:21
+7
Może i nie usłyszą, ale raczej nie będą pacyfikować jak inni przedsiębiorców w Warszawie...
Avatar
WschodPolski / 22 maja 2020 r. o 15:26
+9
Albo pomoc PISowskiego rządu czyli tzw. Tarcza Antykryzysowa to jedna wielka fikcja albo ktoś tu kogoś robi w wała.
Avatar
Lublin_ / 22 maja 2020 r. o 15:18
+37
3 miesiące zastoju i nagle nikt nie ma na nic pieniędzy? Przecież u tych wszystkich 'gastronomowów' z ogródkami mała kawa zazwyczaj kosztuje 15 zł, bułka z kawałkiem mięsa 25 a 0,5l piwa 10 zł. Mowa tu oczywiście o piwie które 200m dalej w dyskoncie można kupić za 3 zł.
Avatar
LBN / 22 maja 2020 r. o 15:18
-14
Taki biznes jak sprzedawanie hotdogów czy sałatek trzeba zamknąć i brać przykład z innych którzy sobie w tym mieście dobrze radzą. Ostatnio hitem jest wynajem powierzchni przez miasto od deweloperów. Tyle że tu trzeba mieć "cudowny dar przewidywania" i wybudowanie budynku dokładnie takiego jakiego oczekuje miasto i dokładnie takiej funkcji tak aby gotowy już budynek idealnie wpasowywał się w potrzeby przetargowe miasta a brak konkurencji pozwolił na ustalenie dowolnie wysokiej ceny czynszu. Później już można co miesiąc kasować po 100.000 zł z kieszeni podatników bez względu na kryzysy i zawirowania ekonomiczne. Wszystko do dla dobra mieszkańców , od wyborów - do wyborów.
Taki biznes jak sprzedawanie hotdogów czy sałatek trzeba zamknąć i brać przykład z innych którzy sobie w tym mieście dobrze radzą. Ostatnio hitem jest wynajem powierzchni przez miasto od deweloperów. Tyle że tu trzeba mieć "cudowny dar przewidywania" i wybudowanie budynku dokładnie takiego jakiego oczekuje miasto i dokładnie takiej funkcji tak aby gotowy już budynek idealnie wpasowywał się w potrzeby przetargowe miasta a brak konkurencji pozwolił na ustalenie dowolnie wysokiej ceny czynszu. Później już można co miesiąc kasować po 1... rozwiń
Avatar
DWkomentator / 22 maja 2020 r. o 14:58
+18
Karczmarze, idąc za przykładem dewelo-sułtana, budowali zamki na piasku, oczekując, że na miasto-wydmuszkę nie posiadające niczego, co można nazwać gospodarką, będzie wiecznie spadać manna z nieba. Pobudka do rzeczywistości boli, ale sądzę, że przez 10 lat dewelorozwoju przynajmniej część z nich zdołała napchać sobie kabzy, nie bez pomocy podatnika zresztą, który płacił za spędy typu "noc z kuflem pełnym kultury", czy "jarmark kufel-mistrzów".
 Jprdl faktycznie ten hejter wpisuje się pod każdym artykułem dotyczącym Lublina............. Masakra
 Jprdl faktycznie ten hejter wpisuje się pod każdym artykułem dotyczącym Lublina............. Masakra rozwiń
Avatar
Jacenty44 / 22 maja 2020 r. o 14:56
+17
Dziennik Wschodni powinien zmienić jednak nazwę, proponowane: Tuba-PiS, PiS-o Trybuna, Tylko PiS. Na prawdę macie czytelników za idiotów, którzy nie potrafią czytać między wersami? Czemu nie zrobicie artykułu jak rządowa tarcza guzik daje i ilu przedsiębiorców padło z powodu jej słabości? Wy zgrabnie przerzucacie uwagę z poziomu centralnego (który tylko propagandę sukcesu siać potrafi) na poziom lokalny żeby dokopać tzw. ratuszowi (a w istocie wiadomo, że macie jeden cel - dokopanie Prezydentowi Żukowi). Na prawdę czasopismo dla dzieci Kaczor Donald było poważniejsze i bardziej merytoryczne niż Wy ...
Dziennik Wschodni powinien zmienić jednak nazwę, proponowane: Tuba-PiS, PiS-o Trybuna, Tylko PiS. Na prawdę macie czytelników za idiotów, którzy nie potrafią czytać między wersami? Czemu nie zrobicie artykułu jak rządowa tarcza guzik daje i ilu przedsiębiorców padło z powodu jej słabości? Wy zgrabnie przerzucacie uwagę z poziomu centralnego (który tylko propagandę sukcesu siać potrafi) na poziom lokalny żeby dokopać tzw. ratuszowi (a w istocie wiadomo, że macie jeden cel - dokopanie Prezydentowi Żukowi). Na prawdę czasopismo dla dzieci Kaczo... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 22 maja 2020 r. o 14:40
-14
Karczmarze, idąc za przykładem dewelo-sułtana, budowali zamki na piasku, oczekując, że na miasto-wydmuszkę nie posiadające niczego, co można nazwać gospodarką, będzie wiecznie spadać manna z nieba. Pobudka do rzeczywistości boli, ale sądzę, że przez 10 lat dewelorozwoju przynajmniej część z nich zdołała napchać sobie kabzy, nie bez pomocy podatnika zresztą, który płacił za spędy typu "noc z kuflem pełnym kultury", czy "jarmark kufel-mistrzów".
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Maki, chabry i goździki. Nowe miejskie łąki w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Maki, chabry i goździki. Nowe miejskie łąki w Zamościu [zdjęcia]

Wokół Starego Miasta w Zamościu trwa zakładanie łąk kwietnych. Kto nie wierzy w efekty, niech zobaczy łąki, które powstały dwa lata temu i kwitną

Wiktoria 1920. Nowy front, działania zaczepne i stopień świadomości rewolucyjnej polskiego żołnierza
Magazyn

Wiktoria 1920. Nowy front, działania zaczepne i stopień świadomości rewolucyjnej polskiego żołnierza

Sowieci od połowy maja czynią intensywne przygotowania do kontrofensywy na Ukrainie oraz decydujących działań na Białorusi. 16 maja sowiecka 12 Armia rozpoczyna działania zaczepne. Wódz Naczelny, Józef Piłsudski, 17 maja wydaje dyrektywę o utworzeniu Frontu Północnego, a następnego dnia przyjeżdża do Warszawy, gdzie witany jest – przez władze polityczne i społeczeństwo – jako wielki strateg i heroiczny zwycięzca. W kościele św. Aleksandra odbywa się specjalna msza na jego cześć. W tych dniach na Śląsku Cieszyńskim następuje eskalacja wzajemnej polsko-czeskiej agresji, mająca zastraszyć przeciwnika przed planowanym plebiscytem, którego celem byłoby rozstrzygnięcie sporu terytorialnego między Polską a Czechosłowacją.

Mieszkaniec pow. ryckiego stracił 41 tys. zł kupując w internecie traktor. To miała być okazja!

Mieszkaniec pow. ryckiego stracił 41 tys. zł kupując w internecie traktor. To miała być okazja!

41 tys. zł stracił 45-latek z pow. rycykiego, który kupił na jednym z portali internetowych ciągnik rolniczy. Maszyny nie otrzymał, a kontakt ze sprzedającym nagle się urwał.

Lubelskie: Ukrainiec zabił, a potem okradł dwóch swoich rodaków. Chciał kupić wódkę i narkotyki

Lubelskie: Ukrainiec zabił, a potem okradł dwóch swoich rodaków. Chciał kupić wódkę i narkotyki

Jest akt oskarżenia w sprawie makabrycznej zbrodni w Dobrosławowie koło Puław. 37-letni Ukrainiec zabił i okradł dwóch rodaków, z którymi pracował w jednym gospodarstwie. Potrzebował pieniędzy na wódkę i narkotyki.

Orlęta Spomlek zakończyły już treningi, trzech zawodników odchodzi

Orlęta Spomlek zakończyły już treningi, trzech zawodników odchodzi

Trzech piłkarzy żegna się z drużyną Artura Bożyka. Szkoleniowiec też nie podpisał jeszcze nowego kontraktu z biało-zielonymi. Rozmowy jednak trwają.

Warsztaty Kultury otwierają się dla publiczności. Program na najbliższy tydzień
1 czerwca 2020, 16:00

Warsztaty Kultury otwierają się dla publiczności. Program na najbliższy tydzień

Warsztaty Kultury tradycyjnie zaprezentowały harmonogram działań na najbliższy tydzień. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, instytucja oferuje wiele propozycji online na swoim Facebooku, ale wrócą także wydarzenia offline, m.in. wystawy i Noc Kultury.

Zwalczanie pluskwy domowej - jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Zwalczanie pluskwy domowej - jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Pluskwy domowe mogą z łatwością uprzykrzyć codzienne życie. Dodatkowo insekty mogą przenosić wiele groźnych chorób. Zwalczenie pluskwy domowej nie jest łatwe, ale konieczne. Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się pluskiew z własnego mieszkania.

Puławy: Na Polnej zapalił się samochód. W gaszeniu pomogli strażacy
galeria

Puławy: Na Polnej zapalił się samochód. W gaszeniu pomogli strażacy

Dzisiaj około godz. 13 na ul. Polnej w Puławach doszło do pożaru osobowego land rovera. Samochód gasić próbował jego właściciel, ale nie zdołał opanować ognia. Konieczne było wsparcie straży pożarnej.

 Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika to coraz częściej wybierane rozwiązanie w obecnych czasach. Nie tylko ze względu na ekologię, ale także koszt, który się szybko zwraca. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, dowiesz się poniżej.

Przemytnicy wpadli na gorącym uczynku. Chcieli spalić nielegalny towar [zdjęcia]
galeria

Przemytnicy wpadli na gorącym uczynku. Chcieli spalić nielegalny towar [zdjęcia]

Przemytnicy przewieźli z Ukrainy do Polski nielegalne papierosy. Kiedy szykowali się do przetransportowania kontrabandy w głąb kraju, nakryli ich funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Udało im się zabezpieczyć jedynie część transportu, bo przemytnicy podpalili auto, którym podróżowali.

Feed produktowy a jego odpowiednia optymalizacja. Dlaczego jest tak ważna?

Feed produktowy a jego odpowiednia optymalizacja. Dlaczego jest tak ważna?

Optymalizacja feedu produktowego powinna być stałą częścią strategii online każdego wydawcy. Dlaczego należy nieustannie go aktualizować i weryfikować? Co można dzięki temu zyskać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Eryk "Laxon" Birc z AZS UMCS Lublin triumfatorem II Amatorskiego Turnieju FIFA 20

Eryk "Laxon" Birc z AZS UMCS Lublin triumfatorem II Amatorskiego Turnieju FIFA 20

Eryk "Laxon" Birc z sekcji AZS UMCS Lublin triumfował w II Amatorskim Turnieju FIFA 20. Podobnie było w lutowych rozgrywkach, kiedy także nie znalazł sobie równych

Lubelscy kryminalni zabezpieczyli narkotyki warte niemal pół miliona złotych [zdjęcia]
galeria
film

Lubelscy kryminalni zabezpieczyli narkotyki warte niemal pół miliona złotych [zdjęcia]

Ponad 8 kilogramów marihuany, blisko 400 znaczków LSD i ponad 5 tys. tabletek ekstazy zabezpieczyli lubelscy kryminalni. Narkotyki warte są niemal pół miliona złotych.

Nowe zasady budżetu obywatelskiego podzieliły bialskich radnych

Nowe zasady budżetu obywatelskiego podzieliły bialskich radnych

Nowe zasady budżetu obywatelskiego nie spodobały się niektórym radnym. W nowej edycji brak będzie podziału na obszary.

Ekspert: Pandemia na świecie nie słabnie. W Polsce wciąż pojawiają się nowe ogniska

Ekspert: Pandemia na świecie nie słabnie. W Polsce wciąż pojawiają się nowe ogniska

Pandemia na świecie nie słabnie, w różnych częściach świata różne jest jej nasilenie w zależności od lokalnych uwarunkowań. W Polsce wciąż pojawiają się nowe ogniska epidemii, a stare nie są do końca opanowane – zauważa prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.