Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

28 listopada 2019 r.
21:52

Mali muszą starać się bardziej. Jak wypada Lubelskie w rankingu przedsiębiorczości?

22 14 A A
Jakub Czerniak
Jakub Czerniak (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z dr. Jakubem Czerniakiem, ekonomistą z Katedry Mikroekonomii i Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Mikro i małe przedsiębiorstwa to siła napędowa gospodarki. Tak wynika z danych GUS.

– W Polsce małe firmy, czyli te, które zatrudniają do 49 osób, stanowią blisko 99 proc. wszystkich. Taki odsetek jest typowy dla krajów rozwiniętych, właściwie gdy spojrzymy na całą Unię Europejską, to wygląda to podobnie.

• Czy na podstawie tych danych można powiedzieć, że Polacy są przedsiębiorczym narodem?

– Do pewnego stopnia jesteśmy i tak też się nawet mówiło o Polsce lat 80. Polacy radzili sobie i za komuny, nawet wtedy było prywatne rolnictwo, zakłady rzemieślnicze.

• Co prawda spotykało się to z niechęcią ze strony władzy, która drobnych wytwórców nazywała pogardliwie prywaciarzami, badylarzami, ale Polacy przetrwali.

– Tak, weźmy pod uwagę także naszą żyłkę przedsiębiorczości: to, że kupowaliśmy coś w NRD i wieźliśmy to do ZSRR na handel, kupowaliśmy w ZSRR i sprzedawaliśmy w Rumunii, itd.. Jednak w Polsce, jeśli się patrzy na uwarunkowania kulturowe, to mamy wysoką awersję do ryzyka. Boimy się brać kredyty. Boimy się także inwestować w przedsiębiorstwo, szczególnie w nowe technologie, innowacje.

• Czy przekłada się to na strukturę ich działalności? 53 proc. mikro i małych firm działa w usługach, a 24 proc. w handlu.

– Te sektory zwykle wymagają mniejszych inwestycji, natomiast działalność przemysłową trudno prowadzić na małą skalę. Poza tym usługi dominują w całej gospodarce. Trzeba też zwrócić uwagę na zatrudnienie. W tych najmniejszych firmach pracują ponad 3 mln osób, czyli połowa zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. W innych krajach, np. Austrii, czy Włoszech, ten odsetek wynosi ponad 65 proc, ale w Niemczech 43 proc, w USA 27 proc, a w Rosji zaledwie 8 proc. Okazuje się więc, że choć procentowo mamy podobną liczbę małych przedsiębiorstw co na Zachodzie, to różnimy się jeśli chodzi o poziom zatrudnienia.

• A jak wygląda wydajność naszych firm? Mikro i małe przedsiębiorstwa, mimo że pracuje w nich co drugi zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw, wytwarzają jedynie 31 proc. PKB.

– Powyższe dane wskazują na niższą wydajność mikro i małych firm w porównaniu z przedsiębiorstwami średnimi i dużymi. Nie powinno to jednak dziwić – większe podmioty silniej wykorzystują tzw. korzyści skali, ponadto częściej mogą pozwolić sobie na inwestycje w nowe technologie, które podnoszą wydajność.

• Przejdźmy na lokalny rynek. W rankingu przedsiębiorczości (liczba firm na 10.000 mieszkańców) Lubelskie plasuje się na przedostatnim miejscu.

– Być może wynika to z zaszłości historycznych czy kulturowych, że w Wielkopolsce, gdzie był zabór pruski, są silniejsze tradycje przedsiębiorczości. U nas był zabór rosyjski i ten duch jest zdecydowanie słabszy. Ludzie zakładają też firmy, kiedy łatwo robi się biznes, gdy gospodarka dobrze się rozwija. To zachęca do podejmowania ryzyka. Ale z drugiej strony są takie okresy, gdy jest mniej pracy, ktoś jest wypychany z rynku, i wtedy sobie myśli, że może to właśnie czas, żeby spróbować czegoś swojego.

• I człowiek podejmuje ryzyko, idzie na swoje i wtedy spotyka się z brutalną rzeczywistością.

– Chyba już jest lepiej niż kiedyś, bo nie mówi się tyle o barierach wejścia do biznesu. Największym problemem jest to, że nasze firmy od lat natrafiają na trudności ze zdobyciem kapitału. Te małe, przynajmniej na początku, bazują na pieniądzach założycieli, rodziców i przyjaciół. W krajach anglosaskich firmy próbują pozyskać pieniądze od aniołów biznesu, a w Polsce jest z tym wciąż bardzo ciężko. Zostają więc kredyty bankowe, co nie jest łatwe z uwagi na krótką historię firmy (mniejsza wiarygodność kredytowa) i brak majątku na zabezpieczenie.

Poza tym jak się zakłada firmę, to na papierze wszystko ładnie wygląda: planujemy, ilu będzie klientów, jakie będą przychody, jakie koszty, ile na czynsz, ile na płace itp. A potem się okazuje, że jest trochę mniej klientów, a koszty są wyższe. I dla właściciela niewiele zostaje.

• Albo nic i można się szybko zniechęcić, nawet jeśli się ma ciekawy pomysł.

– Po pierwszym roku zwykle ok. 30 proc. firm upada. Ale ten wskaźnik przeżywalności zmienia się w czasie. Polskie firmy po 2001 roku dość często ogłaszały bankructwo. Teraz jest trochę lepiej, ale to też jest uzależnione od koniunktury gospodarczej.

• Co jeszcze, oprócz barier finansowych, blokuje rozwój małych firm?

– Przede wszystkim przepisy. Przedsiębiorcy zwykle podkreślają, że niech to prawo jakieś będzie, ale niech będzie stabilne. Żeby oni wiedzieli, w jakich warunkach działają, w jakich będą działać za rok czy za dwa.

• A jak wygląda innowacyjność w polskich firmach?

– Polska inwestuje w badania i rozwój 3-krotnie mniej niż wymagane przez UE 3 proc. PKB. To może spowodować, że wzrost Polski niedługo wyhamuje. Do niedawna wystarczyło przywieźć nowoczesne maszyny z Zachodu, nowe technologie. Rosła wydajność, rosła produkcja i dzięki temu goniliśmy Zachód. Ale żeby mieć jeszcze wyższą wydajność, wyższe dochody i utrzymać tempo wzrostu, to potrzebujemy jeszcze nowocześniejszych technologii. Jeśli sami ich nie wymyślimy, to zaczniemy odstawać od najbardziej rozwiniętych krajów. Innowacje są konieczne dla takich krajów jak Szwajcaria, Niemcy, Stany Zjednoczone, czy Holandia. coraz bardziej niezbędne stają się i dla nas.

• Czy małe firmy, które dysponują niższym kapitałem i zasobami, mogą być innowacyjne?

– Okazuje się, że najmniej innowacyjne są średnie firmy. Duże są, bo mają pieniądze na badania i rozwój. A małe z kolei są elastyczne, trochę na zasadzie „spróbujmy, może się uda”. Nie boją się tak bardzo, chętniej podejmują ryzyko, nawet jeśli później skończą jako przejęte przez duże firmy albo odsprzedając opracowane technologie.

• Czyli nadzieja na postęp w mikrusach?

– Jeśli chodzi o małe firmy to one rzeczywiście są bardziej pomysłowe, szybciej podejmują decyzje i nie są tak zbiurokratyzowane jak duże przedsiębiorstwa. Szef mówi: dobra, zróbmy to. I wielu przypadkach to się udaje.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
using slave labourers / 29 listopada 2019 o 08:49
+6
Prawda jest taka, że dobrobyt się bierze z trafnych inwestycji, które generują dochód dla Państwa. A nie jak to powiedział Prezes pewnej partii ze dobrobyt się bierze z socialu,  natomiast ten sam prezes obiecuję że za parę lat D ogonimy Niemcy. I nasuwa się następujące pytanie czym ?. Może 500 Plus mamy dogonić Mercedesa albo BMW. Zachodnie gospodarki sa tak mocno uprzemyslowione i napewno jest pewne bez przemysłu i przedsiebiorczego narodu nigdy nie D ogonimy zachodnii sąsiadów.
BMW powiadasz... a czy wiesz  KTO wypracowywał gigantyczny majątek Quandtów podczas 2WŚ?
BMW powiadasz... a czy wiesz  KTO wypracowywał gigantyczny majątek Quandtów podczas 2WŚ? rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 08:49
+3
Mądrze doktor prawi! Powinien spotkać się z prezydentem Żukiem i wykorzystać w praktyce swoją wiedzę dla dobra lublinia!
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 07:47
+3
Ciepła posadzka uczelniana a czy teoria przekładają się na rzeczywistą działalność przedsiębiorczą autora?
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 o 23:21
+3
Ciekawostka z listy Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu Przychód firmy 5 mln zł. Zatrudnienie 350 osób. Jak to. Się bilansuje?
Avatar
Lubelak / 28 listopada 2019 o 22:57
+3
Istnienie województwa lubelskiego to nieporozumienie, to Polska C,  ono szkodzi mieszkańcom, tu  nic nic nie ma, żadnego przemysłu, to co istniało/istnieje to niedobitki przedwojennego sandomierskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego, np. była FSC w Lublinie, Azoty w Puławach, Łożyska w Kraśniku, zlikwidować woj, lubelskie, przyłączyć, do czegoś co żyje.
 Jedź do Radomia, Częstochowy, albo jakiegokolwiek byłego miasta wojewódzkiego nawet po drugiej stronie Wisły, to zobaczysz jak się mylisz i ile znaczy pozycja administracyjna, nawet jeśli region nie jest zamożny jak nasz.
 Jedź do Radomia, Częstochowy, albo jakiegokolwiek byłego miasta wojewódzkiego nawet po drugiej stronie Wisły, to zobaczysz jak się mylisz i ile znaczy pozycja administracyjna, nawet jeśli region nie jest zamożny jak nasz. rozwiń
Avatar
Askier / 29 listopada 2019 o 18:36
+2
Cz 2 omówienia rankingu tym razem większe Spółki na tapecie Problemy mają grupy producenckie i przetwórnie owoców: ZAK SP z o.o, ZPO Stryjno Sad czy Grupa Producentów Klasa z Frigo Klasa oraz SP Ogrodnicza w Bobicach. Na stratach rok w rok jadą znane firmy fc Pszczółka, Overis z Łukowa, MOSiR Lublin, producent makaronu Pol_mak, pph wamaco, MZK Puławy, Sanitas, ZDZ Lublin czy Symbio Polska i Spomasz Bełzyce. Zwijają się jeśli chodzi o przychody nplay Lublin, zoomtech, bempresa.
Avatar
Askier / 29 listopada 2019 o 15:08
+2
W uzupełnieniu info o szkole z Zamościa z przerost em zatrudnienia i jazdą na stratach inne kwiatki. MULTIDRUK LUBLIN spadek przychod{w z 30 mln do 7,5 mln; Stadnina Koni Janów Podlaski : spadek przychodów z 12 mln na 9 mln i straty rok w rok; ASKo sp z o. O. Spadek przychodów z 12,7na 7, 7 mln plus strata za 2018; uni masz sj spadek przychodów z 17 mln na 7,5 mln ;Owocmix: spadek przychodów z 16 mln 8,7 mln Makrochem spadek przychodów z 17 mln na 5,7 mln no i ostania z listy większych Zakłady Zbożowo Młynarski Werbkowice, spadek przychodów z 11,5mln na 5 mln i strata w 2018 r.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 12:44
+1
Uraincow towarzyszy dobrą zmiano macie na wschodzie jest ich tyle że nie długo Was zakryja czapkami.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 10:27
+1
Spokojnie, Zachod Polski czeka katastrofa i przedsiebiorczosc tam mocno spadnie ale wzrosnie przestepczosc bo pcha sie tam mnostwo ukraincow; bylo juz ich troche po nieudolnej Akcji Wisla ale teraz w niektorych miastach i miasteczkach ta pseudonacja stanowi bardzo duzy procent populacji.
Avatar
Dr.mrownica / 3 grudnia 2019 o 11:52
0
Bilans spółek handlowych prowadzących szkoły zawiera tylko przychody komercyjne z badań lub usług. Dotacje i subwencje oświatowe jako zwolnione z podatku cit są inną kategorią i zazwyczaj są ujmowane jako przychody wolne lub przeznaczone na dalsze inwestowanie w naukę 
Avatar
Dr.mrownica / 3 grudnia 2019 o 11:52
0
Bilans spółek handlowych prowadzących szkoły zawiera tylko przychody komercyjne z badań lub usług. Dotacje i subwencje oświatowe jako zwolnione z podatku cit są inną kategorią i zazwyczaj są ujmowane jako przychody wolne lub przeznaczone na dalsze inwestowanie w naukę 
Avatar
Askier / 29 listopada 2019 o 18:36
+2
Cz 2 omówienia rankingu tym razem większe Spółki na tapecie Problemy mają grupy producenckie i przetwórnie owoców: ZAK SP z o.o, ZPO Stryjno Sad czy Grupa Producentów Klasa z Frigo Klasa oraz SP Ogrodnicza w Bobicach. Na stratach rok w rok jadą znane firmy fc Pszczółka, Overis z Łukowa, MOSiR Lublin, producent makaronu Pol_mak, pph wamaco, MZK Puławy, Sanitas, ZDZ Lublin czy Symbio Polska i Spomasz Bełzyce. Zwijają się jeśli chodzi o przychody nplay Lublin, zoomtech, bempresa.
Avatar
Askier / 29 listopada 2019 o 15:08
+2
W uzupełnieniu info o szkole z Zamościa z przerost em zatrudnienia i jazdą na stratach inne kwiatki. MULTIDRUK LUBLIN spadek przychod{w z 30 mln do 7,5 mln; Stadnina Koni Janów Podlaski : spadek przychodów z 12 mln na 9 mln i straty rok w rok; ASKo sp z o. O. Spadek przychodów z 12,7na 7, 7 mln plus strata za 2018; uni masz sj spadek przychodów z 17 mln na 7,5 mln ;Owocmix: spadek przychodów z 16 mln 8,7 mln Makrochem spadek przychodów z 17 mln na 5,7 mln no i ostania z listy większych Zakłady Zbożowo Młynarski Werbkowice, spadek przychodów z 11,5mln na 5 mln i strata w 2018 r.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 12:44
+1
Uraincow towarzyszy dobrą zmiano macie na wschodzie jest ich tyle że nie długo Was zakryja czapkami.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 10:27
+1
Spokojnie, Zachod Polski czeka katastrofa i przedsiebiorczosc tam mocno spadnie ale wzrosnie przestepczosc bo pcha sie tam mnostwo ukraincow; bylo juz ich troche po nieudolnej Akcji Wisla ale teraz w niektorych miastach i miasteczkach ta pseudonacja stanowi bardzo duzy procent populacji.
Avatar
using slave labourers / 29 listopada 2019 o 08:49
+6
Prawda jest taka, że dobrobyt się bierze z trafnych inwestycji, które generują dochód dla Państwa. A nie jak to powiedział Prezes pewnej partii ze dobrobyt się bierze z socialu,  natomiast ten sam prezes obiecuję że za parę lat D ogonimy Niemcy. I nasuwa się następujące pytanie czym ?. Może 500 Plus mamy dogonić Mercedesa albo BMW. Zachodnie gospodarki sa tak mocno uprzemyslowione i napewno jest pewne bez przemysłu i przedsiebiorczego narodu nigdy nie D ogonimy zachodnii sąsiadów.
BMW powiadasz... a czy wiesz  KTO wypracowywał gigantyczny majątek Quandtów podczas 2WŚ?
BMW powiadasz... a czy wiesz  KTO wypracowywał gigantyczny majątek Quandtów podczas 2WŚ? rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 08:49
+3
Mądrze doktor prawi! Powinien spotkać się z prezydentem Żukiem i wykorzystać w praktyce swoją wiedzę dla dobra lublinia!
Avatar
mądry / 29 listopada 2019 o 08:10
0
Prawda jest taka, że dobrobyt się bierze z trafnych inwestycji, które generują dochód dla Państwa. A nie jak to powiedział Prezes pewnej partii ze dobrobyt się bierze z socialu, natomiast ten sam prezes obiecuję że za parę lat D ogonimy Niemcy. I nasuwa się następujące pytanie czym ?. Może 500 Plus mamy dogonić Mercedesa albo BMW. Zachodnie gospodarki sa tak mocno uprzemyslowione i napewno jest pewne bez przemysłu i przedsiebiorczego narodu nigdy nie D ogonimy zachodnii sąsiadów.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 07:47
+3
Ciepła posadzka uczelniana a czy teoria przekładają się na rzeczywistą działalność przedsiębiorczą autora?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 00:10
-2
Bardzo mądry i rzeczowy wywiad, chylę czoła przed wiedzą Pana dr.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Schował perfumy do ubrania. Zauważył to ochroniarz

Schował perfumy do ubrania. Zauważył to ochroniarz 0 0

29–latek w jednej z lubelskich drogerii skusił się na perfumy, za które nie zamierzał zapłacić. Zauważył to ochroniarz, którego sprawca zaczął szarpać za ubranie i odpychać. Mężczyzna usłyszy zarzuty kradzieży rozbójniczej.

Zamość: Włamywacz z kryminalną przeszłością zatrzymany

Zamość: Włamywacz z kryminalną przeszłością zatrzymany 0 0

Policjanci zatrzymali włamywacza z Zamościa. Lista grzechów 41–latka jest dłuższa.

Pikieta w Zamościu: "Ocalmy dziki"

Pikieta w Zamościu: "Ocalmy dziki" 36 5

"Dzikość serca – ocalmy dziki" - pod takim hasłem dzisiaj w Zamościu odbędzie się pikieta. Miejsce nieprzypadkowe – siedziba Polskiego Związku Łowieckiego.

Zamówili pizzę. Chcieli zabrać coś jeszcze

Zamówili pizzę. Chcieli zabrać coś jeszcze 0 5

Mieszkańcy Chełma zaatakowali dostawcę zamówionej wcześniej pizzy. Chcieli mu zabrać saszetkę z zawartością pieniędzy.

Puławski start-up z szansą na miliony. Mają zamówienia z całego świata

Puławski start-up z szansą na miliony. Mają zamówienia z całego świata 50 4

Młodzi naukowcy, którzy tworzą start-up MakeGrowLab zwyciężyli w konkursie Chivas Venture i będą reprezentowali Polskę w międzynarodowym finale w Toronto. Puławianie zajmują się tworzeniem biodegradowalnych materiałów. W Kanadzie powalczą o główną nagrodę. Do podziału czeka milion dolarów.

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika 4 8

Zamieszania z transferem Krzysztofa Ropskiego z Siarki Tarnobrzeg do Motoru ciąg dalszy. Najpierw w piątek spadkowicz z II ligi poinformował, że oddał pieniądze żółto-biało-niebieskim i przenosiny napastnika do Lublina zostały anulowane. Innego zdania są jednak działacze Motoru.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale 16 1

Wpadli na pomysł, jak ożywić świdnickie murale, wzięli udział w ogólnopolskim ogólnopolskim konkursie i znaleźli się wśród laureatów. Dzięki projektowi Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku o ściennych malowidłach będzie można dowiedzieć się o wiele więcej niż dotychczas.

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam"
Magazyn

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam" 36 1

To będzie wyjątkowy weekend dla Katarzyny Kucharskiej. Do Lublina zjedzie rozproszona po całej Polsce cała jej wielopokoleniowa rodzina, by wspólnie z roześmianą seniorką świętować jej setne urodziny. Nikogo nie zabraknie, bo jak można byłoby nie stawić się na jubileuszu osoby bardzo kochanej?

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna 0 1

Od stycznia sołtysi i przewodniczący rad osiedli z gminy Łęczna otrzymają podwyżkę. Wyższa dieta ma być recepta na spadające zainteresowanie objęciem tej funkcji.

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy 29 8

W sierpniu ubiegłego roku drewniany dom pana Mariana z Markuszowa niemal doszczętnie spłonął, a mężczyzna tymczasowo zamieszkał u rodziny. Dzięki ofiarności darczyńców udało mu się zakupić nowy, typu holenderskiego. Pomogli strażacy, radni, sportowcy, parafianie oraz internauci.

"Zazdrośnice" Teatru ITP
21 stycznia 2020, 19:00

"Zazdrośnice" Teatru ITP 0 0

21 stycznia o godz. 19 w Centrum Transferu Wiedzy 02 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (al. Radziszewskiego 7) odbędzie się pokaz spektaklu "Zazdrośnice" w wykonaniu aktorów Teatru ITP.

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora 23 27

Przeciw planowanej budowie odlewni aluminium protestują mieszkańcy domów stojących na pograniczu Lublina i Świdnika. Projektowana odlewnia za 40 mln zł miałaby przetapiać rocznie tysiące ton aluminiowego złomu. Sąsiedzi są przerażeni i proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt 0 2

Najedzą się do syta, niektóre pewnie pierwszy raz w życiu. Dzięki hojności ludzi z Hrubieszowa bezdomne psy i koty spokojnie przetrwają zimowe miesiące

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia] 4 18

Niewiele zabrakło, a Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiłaby sensację już pierwszego dnia Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Lublinianki podejmowały w lubelskiej hali MOSiR w ćwierćfinale tych zmagań PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski i niemal przez całe spotkanie szły łeb w łeb z tym rywalem. Niemal, bo w czwartej kwarcie lepiej zagrali goście, którzy triumfowali 88:80

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników 0 5

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiada podwyżki dla pracowników KAS. Mówił o tym podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym w Łukowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.