Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 maja 2020 r.
6:26

Miała być ucieczka przed marazmem w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Co wyszło z obietnic?

Dziś w LPNT w procesie inkubacji jest 21 spółek. Dla porównania, w styczniu 2019 roku było ich 18. Z kolei najemców komercyjnych jest 82, przy czym 71 prowadzi pod adresem przy Dobrzańskiego jedynie tzw. biura wirtualne
Dziś w LPNT w procesie inkubacji jest 21 spółek. Dla porównania, w styczniu 2019 roku było ich 18. Z kolei najemców komercyjnych jest 82, przy czym 71 prowadzi pod adresem przy Dobrzańskiego jedynie tzw. biura wirtualne (fot. Maciej Kaczanowski)

– Mamy pomysły na to, żeby ten park żył – zapowiadały przed rokiem władze Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jak ustaliliśmy, jeden z nich to wynajęcie pomieszczeń w budynku… Zarządowi Dróg Wojewódzkich. – To mija się z ideą tego miejsca – komentują związani z LPNT przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że w LPNT nie dzieje się dobrze, pisaliśmy już rok temu. Część działających tam przedsiębiorców, prowadzących tzw. startupy, skarżyła się na brak woli współpracy ze strony nowych władz spółki. Po naszej publikacji prezes Marcin Wieczorek i członek zarządu Paweł Bryda (w ubiegłym tygodniu zrezygnował z tej funkcji, tłumacząc to względami osobistymi) zaprzeczali tym zarzutom. Zapowiadali też, że niebawem przedstawią swoje plany na to miejsce.

– Mamy pomysły na to, aby ten park w końcu żył. Tu jest ponad 10 tys. mkw., ale w części budynku jest pustynia. Chcemy zmienić ten marazm – mówił wówczas Bryda.

Jednym z pomysłów było utworzenie w niewykorzystywanych powierzchniach LPNT Centrum Nauki wzorowanego na warszawskim „Koperniku”. Według zapowiedzi, miało ono powstać w iście ekspresowym tempie, do końca ubiegłego roku. Inwestycja okazała się jednak wcale nie taka prosta do realizacji i na jej powstanie trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej pół roku. Niedawno rozpoczęły się prace związane z montażem wystaw adresowanych do dzieci i młodzieży.

Drogowcy w laboratoriach?

W ostatnich dniach wśród pracowników parku rozniosła się wieść, że w budynku miałby znaleźć siedzibę Zarząd Dróg Wojewódzkich, który obecnie mieści się przy ul. Turystycznej. W tej sytuacji spółce, w której większościowym udziałowcem jest samorząd województwa, za wynajem płaciłaby instytucja… podległa temu samemu samorządowi.

– To nietypowy sposób na poprawę stanu finansowego spółki. Zwłaszcza, że urząd ma przenieść się do części, w której znajdowały się laboratoria i gdzie obowiązywały jedne z najwyższych stawek – mówi jeden z naszych rozmówców.

Informacje o bliskich finalizacji rozmowach między LPNT a ZDW potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Prezes parku z pytaniami w tej sprawie odsyła nas do Urzędu Marszałkowskiego.

– Na ten moment nie możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie z uwagi na prowadzone negocjacje z dużym potencjalnym kontrahentem – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Naturalna rotacja

– Park miał mieć swoją misję. Jednym z głównych zadań było wspieranie startupów, ale obecny zarząd wydaje się nie odnajdować w tej materii. Takich firm jest tam coraz mniej. Owszem, cześć z nich upada. Ale wiele z tych, które się utrzymują, szuka dla siebie bardziej przyjaznego miejsca. A park zaczyna wracać do schematu, w którym zajmował się głównie wynajmem powierzchni – mówi nam jeden z działających w LPNT przedsiębiorców. Chce pozostać anonimowy.

Urząd Marszałkowski zaprzecza, by w parku ubywało startupów.

– LPNT prowadzi Inkubator Technologiczny, którego zasadą jest, że firmy mogą przebywać w nim maksymalnie 2 lata. Po tym okresie przechodzą na wynajem komercyjny. Następuje więc naturalna rotacja – tłumaczy rzecznik Małecki.

Prorektor nie komentuje

Być może stąd się biorą takie sygnały.

– Nie dotarły do mnie żadne skargi ze strony działających w parku przedsiębiorców – zapewnia prezes Marcin Wieczorek. – Wspieramy startupy, wiele z nich w naszych laboratoriach robi innowacyjne projekty. Zasady współpracy są bardzo jasno określone i w dwuletnim okresie inkubacji spółki dostają bardzo korzystne stawki najmu. Są jednak zaszłości z ubiegłych lat, które są przez nas prostowane. Niektóre z firm po dwóch latach powinny przejść na stawki komercyjne. Być może stąd takie sygnały.

LPNT jest własnością samorządu województwa w prawie 97 proc. Pozostałe 3 proc. akcji należy do Uniwersytetu Przyrodniczego. Będący przedstawicielem uczelni w radzie nadzorczej spółki prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Zbigniew Grądzki nie chciał wczoraj rozmawiać o sytuacji w parku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium