Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

14 stycznia 2020 r.
7:22

Mikrorachunek, biała lista i bat na dłużników. Jakie zmiany czekają na podatników w 2020 roku?

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
0 8 A A
Ustawa antyzatorowa, czyli ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, wprowadza ograniczenia terminów płatności przy transakcjach realizowanych przez przedsiębiorców w ramach działalności gospodarczej - mówi Anną Mełgieś, doradca podatkowy<br />
Ustawa antyzatorowa, czyli ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, wprowadza ograniczenia terminów płatności przy transakcjach realizowanych przez przedsiębiorców w ramach działalności gospodarczej - mówi Anną Mełgieś, doradca podatkowy
(fot. Pixabay)

Ostatnie miesiące obfitowały w zmiany przepisów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niektóre z nich były dla przedsiębiorców zaskakujące, inne mogą jeszcze ich zaskoczyć. Wprowadzono m.in. białą listę podatników czy indywidualne konta podatkowe. Zmiany objęły m.in. rozliczenia PIT, CIT oraz VAT - Rozmowa z Anną Mełgieś, doradcą podatkowym w firmie DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o. w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Od początku tego roku obowiązują sankcje związane z dokonywaniem płatności na rachunek bankowy nieujawniony na tzw. Białej liście podatników. Jakie to sankcje?

- Od 1 stycznia przedsiębiorca płacąc przelewem za fakturę wystawianą przez czynnego podatnika VAT, jest zobowiązany skierować płatność na rachunek kontrahenta ujawniony w tzw. Białej liście podatników, czyli w prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Sądowej Wykazie podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Wymóg ten dotyczy zapłat za faktury wystawiane w ramach transakcji przekraczającej 15 tys. zł., wyłączone z płatności gotówkowych. Należy pamiętać, ze limit wartości transakcji odnosi się do wartości całej umowy, bez względu na liczbę i wartość poszczególnych faktur dokumentujących daną transakcję.

• Jakie są nowe, dodatkowe obowiązki związane z wprowadzeniem tej listy?

- W praktyce wprowadzenie nowych uregulowań oznacza konieczność weryfikowania rachunków kontrahentów przed dokonaniem zapłaty w każdym przypadku, w którym łącznie spełnione są wspomniane już warunki, czyli zapłaty przelewem dokonuje przedsiębiorca, płatność dotyczy faktury wystawionej przez czynnego podatnika VAT oraz wartość umowy do której odnosi się faktura przekraczać 15 tys. zł.

• Od nowego roku wszystkie należności wpłacimy na tzw. Indywidualne konta podatkowe. Jak dużo zmienią te konta?

- Wprowadzenie mikrorachunków jest uproszczeniem polegającym na tym, że począwszy od 2020 roku zobowiązanie z tytułu podatków PIT, CIT oraz VAT każdy podatnik będzie regulował na indywidualny rachunek. Wyłączy to konieczność ustalenia numeru rachunku dedykowanego danemu podatkowi, prowadzonego dla właściwego urzędu skarbowego.

Drugostronnie organy pozyskają źródło kompletnej informacji w zakresie stanu rozliczeń w tytułu wymienionych wyżej podatków konkretnego podatnika (przedsiębiorcy czy obywatela).

• Zmiany będą dotyczyć również JPK VAT, czyli tzw. Jednolitego podatku kontrolnego. Na czym będą polegały te zmiany?

- Dla potrzeb rozliczeń VAT przedsiębiorcy są zobowiązani prowadzić ewidencje, na podstawie których generowany jest JPK_VAT obejmujący dane z tych ewidencji oraz sporządzana jest odrębna deklaracja rozliczeniowa VAT-7. Sytuacja ta zmieni się w związku z wprowadzeniem JPK_VAT obejmującego zarówno dane z ewidencji jak również deklarację VAT-7.

Wraz z wprowadzeniem nowego JPK_VAT rozszerzony zostanie zakres danych objętych ewidencji VAT. Pojawi się miedzy innymi obowiązek szczegółowego oznaczania niektórych rodzajów transakcji i dokumentów. Odpadnie natomiast obowiązek składania odrębnej deklaracji VAT-7.

Podatnicy o statusie dużych przedsiębiorców będą zobowiązani wysłać JPK_VAT zgodnie z nowym schematem począwszy od rozliczeń za kwiecień 2020 roku. Pozostałych podatników obowiązek ten obejmie z kwartalnym przesunięciem od lipca 2020 r.

Anna Mełgieś, doradca podatkowy w firmie DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o. w Lublinie (fot. Anna Mełgieś)

• Kolejna zmiana dotyczy zasad wystawiania faktur VAT. Aby wystawić fakturę do paragonu na tymże paragonie musi być podany NIP. Czy to ułatwi funkcjonowanie przedsiębiorstw czy utrudni?

- Z nowym rokiem wprowadzony został zakaz wystawiania faktur dla podatników do paragonów bez numeru NIP nabywcy oraz zakaz ujmowania takich faktur dla udokumentowania zakupów u nabywcy. Nowych uregulowań nie należy kojarzyć ze zmianą zasad dokumentowania transakcji, te bowiem pozostają takie same, tj. sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być fiskalizowana, natomiast transakcje realizowane z przedsiębiorcami i osobami prawnymi: dokumentowane fakturami.

• W jakim celu wprowadzono te zmiany?

- Celem nowych uregulowań jest wyeliminowanie możliwości wystawienia faktur dla przedsiębiorców do paragonów, które nie dokumentują faktycznie zrealizowanych przez nich zakupów.

W świetle dodanych przepisów faktura do paragonu dla przedsiębiorcy (faktura z numerem NIP przedsiębiorcy) będzie mogła zostać wystawiona jedynie wówczas, gdy z treści paragonu będzie wynikało, że ten przedsiębiorca dokonał zakupu - tj. na paragonie będzie widniał jego numer NIP. Aktualnie przy zakupach firmowych przedsiębiorca musiał właściwe „przedstawić się” sprzedawcy danymi firmy (w tym podać swój numer NIP) przed transakcją, aby ten wystawił dla niego właściwy dokument. Zarejestrowanie na kasie sprzedaży dla przedsiębiorcy w zwykłym trybie ewidencjonowania sprzedaży dla osób prywatnych uniemożliwi późniejsze pozyskanie faktury na firmę i tym samym rozliczenie wydatku.

• Ustawa antyzatorowa jest nazywana „batem na dłużników”. Dlaczego?

- Ustawa antyzatorowa, czyli ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, wprowadza ograniczenia terminów płatności przy transakcjach realizowanych przez przedsiębiorców w ramach działalności gospodarczej. Co do zasady termin płatności w takich przypadkach nie powinien przekraczać 60 dni.

Obowiązek przestrzegania terminów płatności narzuconych ustawą został obwarowany odsetkami i zryczałtowaną rekompensatą za dochodzenie należności dla sprzedawcy, a po stronie nabywcy wyłączeniem z kosztów podatkowych tych wydatków, które nie zostaną opłacone w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności.

Przewidziane w ustawie środki, a w szczególności ostanie rozwiązanie w postaci tzw. ulgi na złe długi w podatkach dochodowych (nabywca ma obowiązek zwiększyć, natomiast sprzedawca może zmniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w odniesieniu do nieuregulowanych w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności kwot), mają szansę w realny sposób wpłynąć na decyzję przedsiębiorców co do terminowego regulowania faktur i przez to polepszenie płynności finansowej w przedsiębiorstwach.

e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 09:14
+5
Chętnie bym płacił podatki z uśmiechem gdybym widział że państwo te pieniądze wydaje uczciwie i mądrze. A te pieniądze są wręcz roztrwaniane. Kazda złotówka wydana przez urzędnika jest albo zmarnowana albo przepłacona. Państwo mnie oszukuje w wielu kwestiach, więc dlaczego ja mam być uczciwy? Czy oszukanie złodzieja jest niemoralne? Tak więc najpierw należało by zacząć od siebie a potem wymagać od innych.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 11:00
+3
Co rok zmiany! Już chyba się nie doczekam, aby nie było jakiegoś roku bez zmian! Niestety te zmiany nic nie zmieniają na lepsze. Polski system podatkowy znajduje się wśród najmniej przyjaznych na świecie! ***s://***podatki.biz/artykuly/ranking-konkurencyjnosci-systemow-podatkowych-polska-przedostatnia-w-oecd_16_42329.htm
Avatar
lbn / 14 stycznia 2020 o 10:05
+3
Chętnie bym płacił podatki z uśmiechem gdybym widział że państwo te pieniądze wydaje uczciwie i mądrze. A te pieniądze są wręcz roztrwaniane. Kazda złotówka wydana przez urzędnika jest albo zmarnowana albo przepłacona. Państwo mnie oszukuje w wielu kwestiach, więc dlaczego ja mam być uczciwy?  Czy oszukanie złodzieja jest niemoralne?  Tak więc najpierw należało by zacząć od siebie a potem wymagać od innych.
 Pobliski przykład z Lublina. Żuk mówi że ma za małe wpływy z podatków bo obnizone sa o 1% ale nie przeszkadza mu kupowanie ławek po 100.000 zł szt ,  wynajmowanie budynków od kolegów po fachu za miliony, robienie referendum za miliony ktore jest tylko szopką bo decyzja i tak jest już podjęta, budowanie kolejnego stadionu gdy inne stoją puste przez 99% czasu, budowanie parku w parku za dziesiątki mln, zawężanie ulic do 1 pasa dla mieszkańców za setki milionów , system "inteligentnego sterowania ruchem" który jest atrapą za dziesiatki milionów i tak można by wymieniać z nieskończoność.  A te pieniądze są z podatków na które ktoś musiał cieżko zapracować. 
 Pobliski przykład z Lublina. Żuk mówi że ma za małe wpływy z podatków bo obnizone sa o 1% ale nie przeszkadza mu kupowanie ławek po 100.000 zł szt ,  wynajmowanie budynków od kolegów po fachu za miliony, robienie referendum za miliony ktore jest tylko szopką bo decyzja i tak jest już podjęta, budowanie kolejnego stadionu gdy inne stoją puste przez 99% czasu, budowanie parku w parku za dziesiątki mln, zawężanie ulic do 1 pasa dla mieszkańców za setki milionów , system "inteligentnego sterowania ruchem" który jest atr... rozwiń
Avatar
aswd / 14 stycznia 2020 o 08:18
+3
A kiedy obiecana większa kwota wolna od podatku ???
 Nigdy. Bo beneficjenci tego systemu czyli  niepracujący 500 + oraz rolnicy niepłacący podatku dochodowego nie odczuli by zmian.
Avatar
Jan / 14 stycznia 2020 o 07:54
+3
System powinien być na tyle skomplikowany, żeby każdego można było oskarżyć o nieprawidłowości i nałożyć karę. Bo w końcu chodzi o maksymalizację zysków dla państwa.
Avatar
maja / 14 stycznia 2020 o 07:47
+3
Najgorsze jest to, że marnują nasze ciężko zarobione pieniądze, a nas traktują jak na SB, bo tak jest w niektórych pokojach US w Puławach.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 07:25
+3
A kiedy obiecana większa kwota wolna od podatku ???
Avatar
bart / 19 stycznia 2020 o 19:18
0
Polecam obczaić sobie Raport+ Kaczmarski group gdzie szybko i łatwo można sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta, a w razie kontroli skarbówki masz identyfikator zapytania konieczny do „zachowania należytej staranności”.
Avatar
bart / 19 stycznia 2020 o 19:18
0
Polecam obczaić sobie Raport+ Kaczmarski group gdzie szybko i łatwo można sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta, a w razie kontroli skarbówki masz identyfikator zapytania konieczny do „zachowania należytej staranności”.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 11:00
+3
Co rok zmiany! Już chyba się nie doczekam, aby nie było jakiegoś roku bez zmian! Niestety te zmiany nic nie zmieniają na lepsze. Polski system podatkowy znajduje się wśród najmniej przyjaznych na świecie! ***s://***podatki.biz/artykuly/ranking-konkurencyjnosci-systemow-podatkowych-polska-przedostatnia-w-oecd_16_42329.htm
Avatar
lbn / 14 stycznia 2020 o 10:05
+3
Chętnie bym płacił podatki z uśmiechem gdybym widział że państwo te pieniądze wydaje uczciwie i mądrze. A te pieniądze są wręcz roztrwaniane. Kazda złotówka wydana przez urzędnika jest albo zmarnowana albo przepłacona. Państwo mnie oszukuje w wielu kwestiach, więc dlaczego ja mam być uczciwy?  Czy oszukanie złodzieja jest niemoralne?  Tak więc najpierw należało by zacząć od siebie a potem wymagać od innych.
 Pobliski przykład z Lublina. Żuk mówi że ma za małe wpływy z podatków bo obnizone sa o 1% ale nie przeszkadza mu kupowanie ławek po 100.000 zł szt ,  wynajmowanie budynków od kolegów po fachu za miliony, robienie referendum za miliony ktore jest tylko szopką bo decyzja i tak jest już podjęta, budowanie kolejnego stadionu gdy inne stoją puste przez 99% czasu, budowanie parku w parku za dziesiątki mln, zawężanie ulic do 1 pasa dla mieszkańców za setki milionów , system "inteligentnego sterowania ruchem" który jest atrapą za dziesiatki milionów i tak można by wymieniać z nieskończoność.  A te pieniądze są z podatków na które ktoś musiał cieżko zapracować. 
 Pobliski przykład z Lublina. Żuk mówi że ma za małe wpływy z podatków bo obnizone sa o 1% ale nie przeszkadza mu kupowanie ławek po 100.000 zł szt ,  wynajmowanie budynków od kolegów po fachu za miliony, robienie referendum za miliony ktore jest tylko szopką bo decyzja i tak jest już podjęta, budowanie kolejnego stadionu gdy inne stoją puste przez 99% czasu, budowanie parku w parku za dziesiątki mln, zawężanie ulic do 1 pasa dla mieszkańców za setki milionów , system "inteligentnego sterowania ruchem" który jest atr... rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 09:14
+5
Chętnie bym płacił podatki z uśmiechem gdybym widział że państwo te pieniądze wydaje uczciwie i mądrze. A te pieniądze są wręcz roztrwaniane. Kazda złotówka wydana przez urzędnika jest albo zmarnowana albo przepłacona. Państwo mnie oszukuje w wielu kwestiach, więc dlaczego ja mam być uczciwy? Czy oszukanie złodzieja jest niemoralne? Tak więc najpierw należało by zacząć od siebie a potem wymagać od innych.
Avatar
aswd / 14 stycznia 2020 o 08:18
+3
A kiedy obiecana większa kwota wolna od podatku ???
 Nigdy. Bo beneficjenci tego systemu czyli  niepracujący 500 + oraz rolnicy niepłacący podatku dochodowego nie odczuli by zmian.
Avatar
Jan / 14 stycznia 2020 o 07:54
+3
System powinien być na tyle skomplikowany, żeby każdego można było oskarżyć o nieprawidłowości i nałożyć karę. Bo w końcu chodzi o maksymalizację zysków dla państwa.
Avatar
maja / 14 stycznia 2020 o 07:47
+3
Najgorsze jest to, że marnują nasze ciężko zarobione pieniądze, a nas traktują jak na SB, bo tak jest w niektórych pokojach US w Puławach.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 07:25
+3
A kiedy obiecana większa kwota wolna od podatku ???
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Kierowca volvo uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie. Kierowca volvo uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA] 0 0

Lekarzom nie udało się uratować życia 56-letniego mężczyzny. Jadący drogą krajową w kierunku Wisznic kierowca volvo zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj po godz. 9 w miejscowości Bojanówka w powiecie radzyńskim.

Mirosław Hajdo (Motor): Mamy 17 zawodników, którzy mogą grać od początku

Mirosław Hajdo (Motor): Mamy 17 zawodników, którzy mogą grać od początku 0 1

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Rośnie liczba przypadków koronowirusa we Włoszech. Ulice miast Lombardii opustoszały

Rośnie liczba przypadków koronowirusa we Włoszech. Ulice miast Lombardii opustoszały 8 0

Codogno, Włochy. Ulice miasta Codogno w północnych Włoszech opustoszały z uwagi na szerzącą się epidemię koronawirusa w tym regionie Europy. Włoskie władze potwierdziły 14 kolejnych przypadków zachorowań na COVID-19.

(W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 przyznane. Wśród laureatów rzeźbiarz

(W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 przyznane. Wśród laureatów rzeźbiarz 0 0

Rzeźbiarz Jan Pawłowski (osoba), Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie (instytucja) oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Energetyk Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski – to tegoroczni laureaci honorowych tytułów (W)schody Powiatu Włodawskiego 2019.

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Wichury mogą powodować duże straty
film

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Wichury mogą powodować duże straty 22 2

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla powiatów – biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego, zamojskiego i dla Zamościa. W porywach wiatr może osiągać prędkość do 95 km/h, przejściowo – szczególnie w przypadku burzy - do 110 km/h z zachodu i północnego zachodu.

Rada społeczna bialskiego szpitala zdominowana przez PiS. Kto zastąpił Tadeusza Sławeckiego?

Rada społeczna bialskiego szpitala zdominowana przez PiS. Kto zastąpił Tadeusza Sławeckiego? 11 6

W siedmioosobowej radzie społecznej bialskiego szpitala tylko jedna osoba nie jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. W styczniu wieloletniego członka rady Tadeusza Sławeckiego (PSL) zastąpił Eliasz Iwan, były radny z Białej Podlaskiej z PiS.

Dane wyciekły ze szpitala. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji. "Czuję się obdarta z godności"

Dane wyciekły ze szpitala. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji. "Czuję się obdarta z godności" 6 13

– Do tej pory nie usłyszałam przeprosin – mówi nam pacjentka parczewskiego szpitala, której dane wrażliwe dostały się w ręce nieuprawnionego pracownika. Prokuratura już raz umorzyła sprawę, ale po zażaleniu pełnomocnika pokrzywdzonej, ponownie ją bada. Na razie, nikt nie poniósł konsekwencji.

Ukradł pieniądze niecały miesiąc po wyjściu z więzienia. 41-latek tymczasowo aresztowany

Ukradł pieniądze niecały miesiąc po wyjściu z więzienia. 41-latek tymczasowo aresztowany 3 7

41-latek z Białej Podlaskiej jest podejrzany o kradzież z włamaniem do kasetki z pieniędzmi w jednym z hoteli w Międzyrzecu Podlaskim. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Wrócił za kraty niecały miesiąc po opuszczeniu zakładu karnego.

Dania ze śledzia. Najlepsze z najlepszych. Nasz top 10 [przepisy]

Dania ze śledzia. Najlepsze z najlepszych. Nasz top 10 [przepisy] 15 0

Śledź jest symbolem Wielkiego Postu. Już król Władysław Jagiełło kazał na czas postu kupować sześć potężnych beczek śledzi. O śledzie z beczki co prawda dziś trudno, ale możemy sobie w domu przyrządzić pyszne śledzie. Oto nasz top 10.

Kadrowy kalejdoskop w Chełmie: z partii do partii i z prezesa na kierownika

Kadrowy kalejdoskop w Chełmie: z partii do partii i z prezesa na kierownika 12 14

Był w PiS, a teraz Artur Juszczak, prezes miejskiej spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie nie zdradza, dokąd się wybiera, żeby kontynuować polityczną karierę.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wraca z Łodzi z tarczą

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wraca z Łodzi z tarczą 0 6

Dwunastą wygraną w tym sezonie zapisały na swoim koncie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka zdobyły cenne punkty na wyjeździe, pokonując w Łodzi tamtejszy CosinusMED 89:81

Szkoła Podstawowa nr 34 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA]
galeria

Szkoła Podstawowa nr 34 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA] 75

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 34 im. im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie bawili się w sobotę na balu organizowanym na zakończenie podstawówki.

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [zdjęcia] 5

W sobotę na studniówce bawią się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Na balu bawi się 450 osób z 8 klas.

Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA]
galeria

Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA] 80

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie bawili się w sobotę na balu organizowanym na zakończenie podstawówki.

Próbowali nielegalnie zakopać śmieci. Policjanci złapali ich na gorącym uczynku
film

Próbowali nielegalnie zakopać śmieci. Policjanci złapali ich na gorącym uczynku 7 6

Zabrze (woj. śląskie). Policjanci z Zabrza i Bytomia zatrzymali dwie osoby, które nielegalnie próbowały zakopać śmieci. Podejrzani zostali złapani na gorącym uczynku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.