Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

7 listopada 2017 r.
6:34

Najbogatsi, najbiedniejsi, a między nimi Lublin, Puławy, Puchaczów. Jak wypadamy? Ranking

0 12 A A
Dużym miastom trudno rywalizować w rankingach liczonych per capita z gminami zamieszkiwanymi przez kilka tysięcy osób
Dużym miastom trudno rywalizować w rankingach liczonych per capita z gminami zamieszkiwanymi przez kilka tysięcy osób (fot. infografika: Tomasz Piekut-Jóźwicki)

Kleszczów w woj. łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce. Dochody z podatków wynoszą tam prawie 32 tys. zł na osobę. W naszym regionie od lat prowadzi gmina Puchaczów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wskaźniki publikowane właśnie przez ministerstwo Finansów służą do obliczania subwencji ogólnej, w tym tzw. janosikowego (najbogatsze gminy wpłacają do budżetu państwa określone sumy, które transferowane są do tych uboższych). Dane resortu ilustrują przy okazji zamożność poszczególnych gmin.

W kraju na pierwszym miejscu od lat pozostaje Kleszczów w woj. łódzkim, którego budżet zasila kopalnia węgla brunatnego i elektrownia „Bełchatów”. Blisko 32 tys. zł na mieszkańca to niemal 10 razy więcej niż notuje Warszawa.

W województwie lubelskim najzamożniejsza jest gmina Puchaczów koło Łęcznej (3,5 tys. zł/os), na terenie której mieści się kopalnia węgla kamiennego „Bogdanka”. Drugie miejsce zajmuje miasto Puławy (2,2 tys. zł), gdzie działają takie firmy jak Zakłady Azotowe, Mostostal, Termochem. Trzecie miejsce podium zajęła przygraniczna gmina Terespol, gdzie znajdują się m.in. terminale przeładunkowe i gazowe wykorzystywane przez PKP Cargo i Gaspol S.A.

Lublin, z wynikiem 1780 zł na osobę, znalazł się na miejscu 6. Dużym miastom trudno rywalizować w rankingach liczonych per capita z gminami zamieszkiwanymi przez kilka tysięcy osób. Stolicę naszego województwa porównaliśmy więc do innych dużych miast. Lublin wygrywa z Białymstokiem (1570 zł), Kielcami (1712 zł), Bydgoszczą (1723 zł), Gorzowem Wlkp. (1652 zł) czy Szczecinem (1734 zł). Ciągle daleko mu jednak do Poznania (2,5 tys. zł), Gdańska (2,3 tys. zł) czy Wrocławia (2,2 tys.zł). Znacznie gorzej wypada wskaźnik liczony dla całego województwa, który wynosi około połowy średniej dla kraju. Niższy jest tylko w Świętokrzyskim.

Warto wspomnieć także o osobnych rankingach dla miast grodzkich i powiatowych. Tutaj Puławy znalazły się przed Lublinem i Lubartowem. Lubartów nieźle sobie radzi mimo braku dużych firm przemysłowych – nadrabia dynamiką przyrostu powierzchni handlowej i magazynowej. Byłe miasta wojewódzkie (nie licząc Chełma) są poza pierwszą dziesiątką. Stawkę zamykają Opole Lubelskie i Hrubieszów.

Część urzędników do tych wskaźników nie przywiązuje wysokiej wagi. – Wpływ na dane liczone per capita ma liczba mieszkańców. Jeśli ta spada, to wskaźnik automatycznie się podnosi. Nie zawsze zależy to więc np. od wysokości podatków – przypomina Elżbieta Grzęda, skarbnik w UM Puławy. Jak dodaje, miastu nie grozi zapłata „janosikowego”.

Inaczej jest w Puchaczowie, który tę opłatę uiszcza co roku. – Teraz zapłacimy z tego tytułu ponad 1,2 mln zł. To największy minus posiadania wysokich dochodów. Oczywiście są one związane z kopalnią, dzięki której otrzymujemy średnio 17-18 mln zł rocznie – przyznaje Barbara Marcinek, skarbnik gminy. –Naszym mieszkańcom dopłacamy do wody i ścieków, dofinansowujemy instalacje solarne (posiada je 50 proc. gospodarstw), rozbudowujemy drogi, a wszystkie szkoły mają już nowe boiska – dodaje.

W niedalekiej przyszłości gmina ma zamiar zbudować kryty basen i dokończyć sieć kanalizacji.
Jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce jest położony w powiecie biłgorajskim Potok Górny (417 zł/os).

– Niestety, nie mamy tutaj żadnego przemysłu, ani firm. Działa tylko kilka sklepów, więc opieramy się głównie na podatkach rolnych. Musimy jakoś sobie radzić – mówi Czesława Kaproń, skarbnik gminy.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 14:40
0
Chyba trochę się rozpędziliście z tym rankingiem i nie sprawdziliście dokładnie. Zamiast danych miasta Hrubieszów, podaliście dane z gminy Hrubieszów. Proszę o sprawdzenie jeszcze raz
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 10:49
0
Najgorzej jest w swietokrzyskim.nawet nie wslpomne o gminie Zawichost......
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 15:46
0
Tam gdzie przemysł i koncentracja miast, tam i dobrobyt. A skoro w lubelskiem POstawiono na rozwój jednego miasta, czyt. Lublin, to czego tu się spodziewać. Troszku lepiej żyje się w Lublinie, a w reszcie miast kiła i mogiła. Dobrze, że ostatnio powstają nowe miasta. Teraz mądrze je powiązać siecią komunikacyjną i uczciwie rozdzielić zadania. Na Śląsku miasto namieście, fabryka na fabryce. I naprawdę nie widać różnicy między Katowicami a np. Zabrzem. To się nazywa zrównoważony rozwój. Rybnik nigdy nie był wojewódzkim miastem, a ma dwie galerie handlowe, elektrociepłownie i multum fabryk. A Chełm? Bida panowie. Bida. Miało się rozwijać w POlsce tylko 12 miast. I tak faktycznie jest. Lublin tak jak Kielce zjadał tylko okruszki z pańskiego stołu. Włodarze Lublina zapomnieli, że ubogi sąsiad to i własne gospodarstwo ubogie. Szansa jest w wydobyciu węgla. Wiele miast na tym skorzysta.
Tam gdzie przemysł i koncentracja miast, tam i dobrobyt. A skoro w lubelskiem POstawiono na rozwój jednego miasta, czyt. Lublin, to czego tu się spodziewać. Troszku lepiej żyje się w Lublinie, a w reszcie miast kiła i mogiła. Dobrze, że ostatnio powstają nowe miasta. Teraz mądrze je powiązać siecią komunikacyjną i uczciwie rozdzielić zadania. Na Śląsku miasto namieście, fabryka na fabryce. I naprawdę nie widać różnicy między Katowicami a np. Zabrzem. To się nazywa zrównoważony rozwój. Rybnik nigdy nie był wojewódzkim miastem, a ma dwie galer... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 11:18
0
cytat: "Sprawdź metodologię tych statystyk, których wyniki komentujemy." Ja: W sumie to mi się nie chce, bo już jest napisane w artykule, że statystyka służy do obliczenia "Janosikowego", więc dochody są obniżone o dotacje celowe i dotacje jednorazowe z UE itp. Ranking wskazujący na poziom jakości życia, opracowany ostatnio przez Politechnikę Warszawską jest bardziej miarodajny, bo zawiera dane np o inwestycjach w infrastrukturę miejską (wodociągi, kanalizację itp), poziom przedsiębiorstw na mieszkańców, inne inwestycje czy wykorzystanie różnych dotacji, poziom zdegradowania środowiska, czyli koszty niefinansowe, jakie gmina ponosi za ten pozorny dostatek itd. Zwykły, prosty człowiek myśli, że skoro jest tyle na łeb, to czemu on ma dużo mniej i wciąż ma pod górkę. Ktoś tu dobrze napisał, że jak ludziom się chce coś robić zamiast czekać na zapomogi, to i w gminie jest lepiej.
cytat: "Sprawdź metodologię tych statystyk, których wyniki komentujemy." Ja: W sumie to mi się nie chce, bo już jest napisane w artykule, że statystyka służy do obliczenia "Janosikowego", więc dochody są obniżone o dotacje celowe i dotacje jednorazowe z UE itp. Ranking wskazujący na poziom jakości życia, opracowany ostatnio przez Politechnikę Warszawską jest bardziej miarodajny, bo zawiera dane np o inwestycjach w infrastrukturę miejską (wodociągi, kanalizację itp), poziom przedsiębiorstw na mieszkańców, inne inwestycje c... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 10:56
0
No patrzta gmina Ludwin jedna z najbogatszych, a infrastruktura na jeziorach jedna z najgorszych.Ciekawe
Avatar
Dochpdy / 7 listopada 2017 o 10:18
0
Kleszczów najzamożniejszy per capita i największy syf w Europie... Niestety koszty wszelkich inwestycji nie zależą od dochodu per capita... Sprawdź metodologię tych statystyk, których wyniki komentujemy.
Avatar
gość / 7 listopada 2017 o 09:07
0
undefined napisał:
Lublin to bieda i drożyzna. Masakra. Dziadowskie pensje a ceny jedne z najwyższych w Polsce. .
A ja po prostu proponuję wziąć się do roboty... Nikomu z nieba nie spada, tam gdzie ludzie są przedsiębiorczy i pracowici tam jest dobrze, a gdzie leniwi i roszczeniowi, tam bieda i wiecznte narzekanie, że źle, drogo i wg beznadziejnie.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 08:39
0
Kleszczów najzamożniejszy per capita i największy syf w Europie... Niestety koszty wszelkich inwestycji nie zależą od dochodu per capita...
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 08:36
0
Lublin to bieda i drożyzna. Masakra. Dziadowskie pensje a ceny jedne z najwyższych w Polsce. .
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 08:16
0
I gdzie ten cud Żuka POplecznicy? A gdzie sukces strefy na Felinie?
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 14:40
0
Chyba trochę się rozpędziliście z tym rankingiem i nie sprawdziliście dokładnie. Zamiast danych miasta Hrubieszów, podaliście dane z gminy Hrubieszów. Proszę o sprawdzenie jeszcze raz
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 10:49
0
Najgorzej jest w swietokrzyskim.nawet nie wslpomne o gminie Zawichost......
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 15:46
0
Tam gdzie przemysł i koncentracja miast, tam i dobrobyt. A skoro w lubelskiem POstawiono na rozwój jednego miasta, czyt. Lublin, to czego tu się spodziewać. Troszku lepiej żyje się w Lublinie, a w reszcie miast kiła i mogiła. Dobrze, że ostatnio powstają nowe miasta. Teraz mądrze je powiązać siecią komunikacyjną i uczciwie rozdzielić zadania. Na Śląsku miasto namieście, fabryka na fabryce. I naprawdę nie widać różnicy między Katowicami a np. Zabrzem. To się nazywa zrównoważony rozwój. Rybnik nigdy nie był wojewódzkim miastem, a ma dwie galerie handlowe, elektrociepłownie i multum fabryk. A Chełm? Bida panowie. Bida. Miało się rozwijać w POlsce tylko 12 miast. I tak faktycznie jest. Lublin tak jak Kielce zjadał tylko okruszki z pańskiego stołu. Włodarze Lublina zapomnieli, że ubogi sąsiad to i własne gospodarstwo ubogie. Szansa jest w wydobyciu węgla. Wiele miast na tym skorzysta.
Tam gdzie przemysł i koncentracja miast, tam i dobrobyt. A skoro w lubelskiem POstawiono na rozwój jednego miasta, czyt. Lublin, to czego tu się spodziewać. Troszku lepiej żyje się w Lublinie, a w reszcie miast kiła i mogiła. Dobrze, że ostatnio powstają nowe miasta. Teraz mądrze je powiązać siecią komunikacyjną i uczciwie rozdzielić zadania. Na Śląsku miasto namieście, fabryka na fabryce. I naprawdę nie widać różnicy między Katowicami a np. Zabrzem. To się nazywa zrównoważony rozwój. Rybnik nigdy nie był wojewódzkim miastem, a ma dwie galer... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 11:18
0
cytat: "Sprawdź metodologię tych statystyk, których wyniki komentujemy." Ja: W sumie to mi się nie chce, bo już jest napisane w artykule, że statystyka służy do obliczenia "Janosikowego", więc dochody są obniżone o dotacje celowe i dotacje jednorazowe z UE itp. Ranking wskazujący na poziom jakości życia, opracowany ostatnio przez Politechnikę Warszawską jest bardziej miarodajny, bo zawiera dane np o inwestycjach w infrastrukturę miejską (wodociągi, kanalizację itp), poziom przedsiębiorstw na mieszkańców, inne inwestycje czy wykorzystanie różnych dotacji, poziom zdegradowania środowiska, czyli koszty niefinansowe, jakie gmina ponosi za ten pozorny dostatek itd. Zwykły, prosty człowiek myśli, że skoro jest tyle na łeb, to czemu on ma dużo mniej i wciąż ma pod górkę. Ktoś tu dobrze napisał, że jak ludziom się chce coś robić zamiast czekać na zapomogi, to i w gminie jest lepiej.
cytat: "Sprawdź metodologię tych statystyk, których wyniki komentujemy." Ja: W sumie to mi się nie chce, bo już jest napisane w artykule, że statystyka służy do obliczenia "Janosikowego", więc dochody są obniżone o dotacje celowe i dotacje jednorazowe z UE itp. Ranking wskazujący na poziom jakości życia, opracowany ostatnio przez Politechnikę Warszawską jest bardziej miarodajny, bo zawiera dane np o inwestycjach w infrastrukturę miejską (wodociągi, kanalizację itp), poziom przedsiębiorstw na mieszkańców, inne inwestycje c... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 10:56
0
No patrzta gmina Ludwin jedna z najbogatszych, a infrastruktura na jeziorach jedna z najgorszych.Ciekawe
Avatar
Dochpdy / 7 listopada 2017 o 10:18
0
Kleszczów najzamożniejszy per capita i największy syf w Europie... Niestety koszty wszelkich inwestycji nie zależą od dochodu per capita... Sprawdź metodologię tych statystyk, których wyniki komentujemy.
Avatar
gość / 7 listopada 2017 o 09:07
0
undefined napisał:
Lublin to bieda i drożyzna. Masakra. Dziadowskie pensje a ceny jedne z najwyższych w Polsce. .
A ja po prostu proponuję wziąć się do roboty... Nikomu z nieba nie spada, tam gdzie ludzie są przedsiębiorczy i pracowici tam jest dobrze, a gdzie leniwi i roszczeniowi, tam bieda i wiecznte narzekanie, że źle, drogo i wg beznadziejnie.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 08:39
0
Kleszczów najzamożniejszy per capita i największy syf w Europie... Niestety koszty wszelkich inwestycji nie zależą od dochodu per capita...
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 08:36
0
Lublin to bieda i drożyzna. Masakra. Dziadowskie pensje a ceny jedne z najwyższych w Polsce. .
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 08:16
0
I gdzie ten cud Żuka POplecznicy? A gdzie sukces strefy na Felinie?
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 3 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 6 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 24 20

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 16

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 10

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 6 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 3 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 27 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 60 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 7 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.