Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

9 czerwca 2008 r.
18:13
Edytuj ten wpis

Pracowałeś w USA? Odbierz podatek

0 0 A A

Zwrot nadpłaty przysługuje każdemu, kto legalnie pracował w USA. a pracodawca odprowadzał za niego zaliczki na podatek dochodowy do IRS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Główne podatki w USA to podatek federalny, który pobierany jest od wszystkich pracujących oraz podatek stanowy, ustalany bezpośrednio przez poszczególne stany. Okres rozliczeniowy w USA za dany rok podatkowy kończy się zazwyczaj 15 kwietnia kolejnego roku.

Tak się dzieje w przypadku podatku federalnego i większości stanowych. O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu danego roku podatkowego. Podstawowym dokumentem potrzebnym do złożenia zeznania rocznego za pracę na terenie USA jest dokument podatkowy W2.

- Zeznanie podatkowe składane jest raz i musi uwzględniać wszystkich pracodawców. Nie można rozliczać się "częściowo” - wyjaśnia Katarzyna Minkiewicz, specjalista ds. rozliczeń podatkowych z zagranicą. - Niemniej, w przypadku braku zarówno W2 jak i payslip-u od któregoś z pracodawców nie pozostaje nic innego, jak nie uwzględniać go w rozliczeniu.

Amerykański PIT

W-2 to odpowiednik polskiego PIT-11. Znajdują się na nim informacje o całkowitych dochodach oraz zapłaconych podatkach u pracodawcy w roku podatkowym. W-2 pracodawca wydaje na koniec pracy lub ma obowiązek przesyłania listem pod adresem domowym, najpóźniej do końca lutego następnego roku.

- Ważne jest, aby przechowywać kopie ostatnich pay check'ów lub pay slip'ów. Również na podstawie tych dokumentów można w ostateczności złożyć zeznanie podatkowe - dodaje Minkiewicz.

Payslip jest dokumentem załączanym do każdego paycheck-u. Zawiera on
skumulowane od początku roku informacje o stawce za godzinę, pensji brutto, wszelkich potrąceniach podatkowych.

Należy zachować takie dokumenty jak kopia DS-2019, karta Social Security Card oraz wiza w paszporcie. Warto również przechowywać dokumenty związane z wydatkami poniesionymi na wyjazd, np.: bilet lotniczy, koszty związane z dojazdem do miejsca pracy z lotniska lub z zakupem ubioru pracowniczego. Mogą się okazać przydatne.

Co musisz mieć

Dokumenty, które są niezbędne do uzyskania zwrotu podatku to:

• kserokopia karty Social Security Number,

• kserokopia wizy J-1,

• kserokopia formularza DS-2019,

• kserokopia formularza I-94 (w przypadku podatków FICA),

• oryginalne formularze W-2 od wszystkich pracodawców z USA lub kopie ostatnich czeków.

Na co możesz liczyć

Do zwrotu są możliwe podatki: federalny, stanowy, Social Security i Medicare (FICA). Podatki lokalne nie są ściągane.

Kwota zwróconego podatku zależy przede wszystkim od wysokości przychodów. Zwrot całego zapłaconego podatku federalnego jest możliwy do 13000 USD przychodu w przypadku wizy J-1. Można uzyskać pełny zwrot, nawet powyżej tej kwoty, dzięki odliczeniu kosztów poniesionych w związku z wyjazdem, pobytem i pracą w USA.

- Wysokość zwrotu podatku stanowego zależy od stanu i wysokości przychodu. Wiza H-2B, od strony podatkowej nie podlega takim zwolnieniom jak wiza J-1. Zwroty są zazwyczaj niższe i zależą także od czasu pobytu w USA - zaznacza Katarzyna Minkiewicz.

Pozostałe informacje

W akcję poszukiwawczą zaangażowanych jest ok. 300 policjantów z Zamościa, Biłgoraja, Lublina i Kielc

Czwarta doba poszukiwań przestępcy. Bartłomiej Blacha wciąż na wolności

Penetrują lasy, pola, pustostany. Szukają go z ziemi i z powietrza, ale nadal nie udało się trafić na ślad podejrzanego o zabójstwo Bartłomieja Blachy. 34-latek uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Odpowiednie służby sprawdzają, jak to możliwe, że zbiegł mimo dozoru.

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę
11 października 2024, 12:30

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę

„Miasto nieistniejące” - tak zatytułowana jest wystawa, która w piątek (11 października) zostanie otwarta w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Miasto wzięło się za drogi? Co z innymi inwestycjami? Tomasz Fulara: Lublin może się pochwalić wieloma rzeczami
film

Miasto wzięło się za drogi? Co z innymi inwestycjami? Tomasz Fulara: Lublin może się pochwalić wieloma rzeczami

Wakacyjne remonty dróg, budowa nowych arterii, inwestycja w zieleń, poprawa komunikacji w mieście. Co jeszcze? Gość programu Dzień Wschodzi, wiceprezydent Lublina Tomasz Fulara odpowiada na pytania dotyczące przyszłości inwestycji w stolicy województwa lubelskiego.

Trójka zatrzymanych kierowców. Żaden z nich nie powinien był jechać
Włodawa

Trójka zatrzymanych kierowców. Żaden z nich nie powinien był jechać

Policjanci Ruchu Drogowego z Włodawy zatrzymali 3 kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę, choć nie powinni. Najpierw w ich ręce wpadł pijany rowerzysta, następnie kierowca skody, który jechał pojazdem pomimo braku uprawnień. Na końcu udało się zatrzymać nietrzeźwą kierującą dacii.

Do dwóch razy sztuka. Będzie przebudowa skweru w centrum miasta
Zieleń w mieście

Do dwóch razy sztuka. Będzie przebudowa skweru w centrum miasta

Pierwszy przetarg nie przyniósł wyłonienia wykonawcy. Miasto jednak nie poddało się i ogłosiło drugi konkurs. Tym razem ofert na przebudowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego w Lublinie spłynęło 7, w tym kilka mieszczących się w środkach, jakie planuje wydać magistrat.

Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej.
Rada Miasta Świdnik

Gorące obrady. Czy pracownicy PEC powinni obawiać się zwolnień?

Ostatnia sesja świdnickich radnych obfitowała w gorące dyskusje. Tematy były różne: od projektów społecznych po inwestycyjne. Sporo czasu poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetyczne miasta w kontekście dostaw ciepła.

Ludzie o anielskich osobowościach. Angelus Lubelski rozdany
galeria

Ludzie o anielskich osobowościach. Angelus Lubelski rozdany

Nagroda Angelus Lubelski przyznawana jest od 2005 roku. Jej celem jest wskazywanie ludzi o anielskich osobowościach, dla których inspiracją jest ewangeliczna koncepcja człowieka i jego odniesień.

Laura Miskiniene była najlepszą zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin podczas rywalizacji w Angers

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki FIBA Eurocup od wysokiej porażki we Francji

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki od wysokiej porażki w Angers z miejscowym UFAB 49

Uczą się, rozwijają pasje i przełamują stereotypy. 750 seniorów rozpoczęło rok akademicki
Lublin
galeria

Uczą się, rozwijają pasje i przełamują stereotypy. 750 seniorów rozpoczęło rok akademicki

Trzy wykłady tygodniowo. Są nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistyczne. A le w mniejszych grupach można się zająć malarstwem albo ogrodnictwem. Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 39. rok akademicki.

Więcej potancówek w skansenie już nie będzie
NA PARKIECIE

Więcej potancówek w skansenie już nie będzie

W tym roku oczywiście. W najbliższą sobotę na koniec sezonu w Muzeum Wsi Lubelskiej do tańca zagrają dwie kapele.

Szkoły już nie ma, ale absolwenci pamiętają. Znów zorganizowali zjazd
WSPOMNIENIA
galeria

Szkoły już nie ma, ale absolwenci pamiętają. Znów zorganizowali zjazd

Gdyby nie została zlikwidowana, to miałaby 80 lat. Choć od sześciu lat już nie istnieje, to absolwenci szkoły wciąż trzymają się razem. Właśnie zorganizowali kolejny zjazd.

Con-Q-Band przywita studentów
11 października 2024, 20:00

Con-Q-Band przywita studentów

W najbliższy piątek (11.10.) w klubie muzycznym New Vegas wystąpi lubelski kolektyw muzyczny Con-Q-Band. CON to lubelski skład, którego muzyka orbituje w okolicach indie rock i funk rock.

Wielka inwestycja za ponad 1,2 miliarda złotych znów zalicza opóźnienie
WĘGIEL CZY GAZ

Wielka inwestycja za ponad 1,2 miliarda złotych znów zalicza opóźnienie

To jedna z najdroższych nieukończonych inwestycji energetycznych w skali kraju. Nowy blok węglowy elektrociepłowni Zakładów Azotowych w Puławach o wartości ponad 1,2 miliarda złotych nadal czeka na oddanie do użytku. Wykonawca ponownie zmienił termin.

Targi Ezoteryczne w Lublinie, czyli tarot i numerologia
HOKUS POKUS

Targi Ezoteryczne w Lublinie, czyli tarot i numerologia

Wykłady, warsztaty, kryształy, numerologia i kronika Akaszy. Na 26 i 27 października zaplanowano Targi Ezoteryczne i Medycyny Naturalnej w Lublinie.

LUSTRO: Za czym tęskni Jacek Czerniak?
DO ZOBACZENIA
film

LUSTRO: Za czym tęskni Jacek Czerniak?

Znany jako polityk, samorządowiec i politolog, a także przewodniczący sejmiku lubelskiego, poseł na sejm siódmej, dziewiątej i dziesiątej kadencji. Od 2023 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jakim nastolatkiem był Jacek Czerniak? Czy tęskni za czasami, w których był nauczycielem? Czy miewa chwile zwątpienia? O czym marzy? Na te i inne pytania odpowiedział Katarzynie Nastaj w programie LUSTRO.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium