Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że jeszcze w styczniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowego bloku węglowego dla puławskiej elektrociepłowni Zakładów Azotowych. Jego przewidywana moc to 100 MWe.
Jak wynika z informacji przekazanej przez resort rozwoju, budowę nowego bloku węglowego w Puławach w grudniu pozytywnie zaopiniował i zarekomendował Komitet Rozwoju Grupy Azoty. Jeszcze w tym miesiącu ukaże się ogłoszenie o przetargu na jego projekt i wykonanie. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w sierpniu wydana ma zostać decyzja środowiskowa, a w listopadzie pozwolenie na budowę. W grudniu zaplanowano podpisanie umowy z generalnym projektantem i wykonawcą bloku węglowego. Budowa ma ruszyć na początku 2019 roku. Według danych ministerstwa, pierwszy rozruch nowej części elektrociepłowni to druga połowa, a oddanie do użytku - koniec 2021 roku.
Przypominamy, że decyzja o budowie bloku węglowego o niewielkiej mocy zapadła w ubiegłym roku i była związana z rezygnacją z elektrowni gazowej. Zdaniem władz spółki, to właśnie mniejszy, oparty na węglu blok, który będzie produkował nie tylko energię elektryczną, ale również znaczne ilości pary (ciepła) lepiej zaspokoi bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Jego atutami mają być również cena - znacznie niższa, od szacowanej na ok. 2 mld złotych elektrowni gazowej (planowanej jako tzw. greenfield w gminie Puławy) oraz lokalizacja - tuż przy pozostałych blokach starej elektrociepłowni, na terenie Zakładów Azotowych.