Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

12 marca 2019 r.
15:39

Sklepikarze nie chcą zakazu handlu w niedzielę. Petycja do premiera

Autor: Zdjęcie autora ask
184 25 A A

Petycja z głosami ponad 500 właścicieli małych sklepików proszących o cofnięcie zakazu handlu w niedzielę trafiła dzisiaj do premiera Morawieckiego. Jej sygnatariusze chcą zastąpienia złych ich zdaniem przepisów zagwarantowaniem dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla wszystkich pracujących.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Niejednokrotnie, po tym jak prezentowaliśmy twarde dane statystyczne, jasno pokazujące że zakaz handlu w niedziele przynosi dla małych sklepów fatalne skutki, spotykaliśmy się w odpowiedzi z „argumentacją” na zasadzie dowodu anegdotycznego – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Przywoływano szwagrów, kuzynów i sąsiadów, którzy rzekomo prowadzą małe sklepy i chwalą zakaz handlu – to miał być kontrargument wobec miażdżących tę regulację statystyk. Skoro zatem powszechnie dostępne dane wciąż niektórych nie przekonują, postanowiliśmy zebrać podpisy pod petycją do Pana Premiera, w której apelujemy o uchylenie tej szkodliwej ustawy. Jest ich ponad pięćset – a więc solidna, reprezentatywna grupa właścicieli najmniejszych sklepów, a nie pojedyncze anonimy, jasno twierdzi, że zakaz im szkodzi i prosi, by się z niego wycofano.

Sklepikarze podkreślają, że w ciągu pierwszego roku od zamknięcia sklepów w niedzielę zbankrutowało aż 16 tysięcy małych rodzinnych sklepów, którym nowe przepisy miały przecież pomóc. Rośnie też fala niezadowolonych klientów, którzy chcieliby swobodnie móc odwiedzać sklepy w siódmym dniu tygodnia.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Kupców i Producentów oraz ponad pięciuset właścicieli małych, rodzinnych sklepików apeluje więc o zniesienie zakazu. Zamiast niego chcieliby zagwarantowania pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę dwóch wolnych niedzieli w miesiącu. Rozwiązanie takie objąć miałoby wszystkich pracowników, nie tylko tych zatrudnionych w handlu.

– My naprawdę widzimy i czujemy, że zakaz handlu w niedziele jest dla właścicieli małych, polskich sklepików, szalenie szkodliwy – twierdzi Jerzy Romański, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów – Ta petycja to krzyk rozpaczy. Najdrobniejsi przedsiębiorcy z sektora handlowego apelują do Premiera, by wycofał się z regulacji, które doprowadzają do ich bankructw. Mam głęboką nadzieję, że zostaną wysłuchani.

Sonda: Czy zakaz handlu w niedziele powinien być zniesiony?

Liczba głosów: 420
69.52%
Tak
30.48%
Nie
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
leniuszki / 12 marca 2019 o 16:20
+11
Czyli okazuje się, że właściciele tzw. "rodzinnych sklepików" uważają osobiste stanięcie za ladą raz w tygodniu za dyshonor. A może nie są w stanie nauczyć się obsługi kasy fiskalnej?
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 18:20
+6
Taaa jak sam szef ma przyjść w niedzielę do roboty to trzeba znieść zakaz niech przychodzą pracownicy on ma święty dzień święcić a jego robole zapierdzielać i w ogóle zakaz powinien dotyczyć wszystkich tylko nie ich
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 19:54
+5
ROMANO MAŁE RODZINNE SKLEPY SĄ ZADOWOLONE Z WPROWADZONEGO ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELĘ - TO NIE MAŁE SKLEPY NARZEKAJĄ NA HANDEL W NIEDZIELĘ, TO WYŁĄCZNIE TE DUŻE NIE MAJĄ ŚMIAŁOŚCI OTWARCIE O TYM MÓWIĆ I PISAĆ- TYLKO ZWALAJĄ NA MAŁYCH, KTÓRYCH NIKT NIE PYTA O ZDANIE, BEZ MOŻLIWOŚCI WYPOWIEDZENIA SIĘ NA TEN TEMAT.
Avatar
bobas / 12 marca 2019 o 16:51
+5
te małe sklepy to takie 3000m2 a niemiec siedzi i zawija euro taka to polska ***s://youtu.be/JNS3opMhlio
Avatar
aligator / 12 marca 2019 o 16:29
+4
Ustawa pozwala właścicielom stanąć za ladą. Dlaczego piszą petycję? Nikt im nie broni marnować niedzieli w pracy.
 Kolejny intelygent. Mam stanąć w dwóch sklepach jednocześnie? Zabrali 50 dni pracujących ale zus-u i podatków nie obniżyli. Rozumiesz? Czy nie?
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 16:18
+4
Po co ta petycja? Przecież moga handlowac w każdą niedziele a nawet 24/24, 7/7
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 21:17
+3
A nie przeszkadza wam-obroncom wolnych niedziel fakt, że łazicie w tę niedzielę po restauracjach i zabieracie czas ludziom tam pracującym, którzy też mają swoje rodziny??? Jacy wy jesteście obłudni...
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 16:43
+3
Jak ma cztery rodzinne sklepiki to musi skonsultowac z rodzina dyzury niedzielne a jak ma mniej liczna rodzine to musi sie dwoic troic itd.-w jednym sklepie np od 6 do 9, w drugim od 9 do 12.... Wtedy zyskuje sie szacunek w branzy i nawet premier z takim chetnie porozmawia o problemach handlowych.
Avatar
roszczeniowcy / 12 marca 2019 o 16:33
+3
Jak komuś nie pasuje pracować w niedzielę to niech się zwolni.[/quote]  
[quote]Ustawa pozwala właścicielom stanąć za ladą. Dlaczego piszą petycję? Nikt im nie broni marnować niedzieli w pracy.
Kolejny intelygent. Mam stanąć w dwóch sklepach jednocześnie? Zabrali 50 dni pracujących ale zus-u i podatków nie obniżyli. Rozumiesz? Czy nie?
 Jak się nie podoba, to zlikwiduj jeden sklep, zgodnie z Twoją powyższą radą: "jak komuś nie pasuje to niech się zwolni"
Avatar
AntyLenin / 12 marca 2019 o 15:55
+3
Zwykle sklepiki są dzierżawione sprzedajacym. I tu jest problem, bo oni nie są właścicielami. Lenin mówił ja za was będę myślał, a wy macie mnie chwalić. Lenin chyba wrócił.
Avatar
Krzyś / 13 marca 2019 o 16:32
-1
Proponuję żeby w szpitalach w niedzielę pełnił dyżur ordynator lub dyrektor do pacjentów jeździł taksówką. Na posterunku policji był komendant tak samo jak w psp. Na stacjach paliw też właścicel tak samo jak w aptekach. A w pałacu prezydenckim na straży wychodzi na to że we własnej osobie Pan Prezydent a w sejmie marszałek. Nie wiem dlaczego tylko jedna grupa jest tak uprzywilejowana.
Avatar
Gość / 13 marca 2019 o 16:09
+1
Po ptostu nie robić zakupów w niedzielę nie ważne czy wolna czy handlowa i ekonomia wszystko wyprostuje.
Avatar
Miki / 13 marca 2019 o 09:26
0
Nareszcie! Czas wrócić do normalności.Żyjemy w XXI wieku i dlaczego mamy być niewoleni przez PiS? Dlaczego ktoś mi narzuca co mam robić w niedzielę? Ja chcę robić w niedzielę zakupy a nie siedzieć w kościelnej ławce czy sprzątać,prać i obiad gotować bo facet leży na kanapie z pilotem w łapie a dzieci z nosami w srajtfonach. Dlaczego nie mamy prawa pójść razem do Galerii,razem zjeść tam obiad,lody i poszwendać się wśród półek sklepowych właśnie?
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 21:17
+3
A nie przeszkadza wam-obroncom wolnych niedziel fakt, że łazicie w tę niedzielę po restauracjach i zabieracie czas ludziom tam pracującym, którzy też mają swoje rodziny??? Jacy wy jesteście obłudni...
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 19:54
+5
ROMANO MAŁE RODZINNE SKLEPY SĄ ZADOWOLONE Z WPROWADZONEGO ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELĘ - TO NIE MAŁE SKLEPY NARZEKAJĄ NA HANDEL W NIEDZIELĘ, TO WYŁĄCZNIE TE DUŻE NIE MAJĄ ŚMIAŁOŚCI OTWARCIE O TYM MÓWIĆ I PISAĆ- TYLKO ZWALAJĄ NA MAŁYCH, KTÓRYCH NIKT NIE PYTA O ZDANIE, BEZ MOŻLIWOŚCI WYPOWIEDZENIA SIĘ NA TEN TEMAT.
Avatar
olol / 12 marca 2019 o 19:04
-5
idioci jesteści co tylko czubek władnego nosa widzą. dla was zakazik cudowny, bo dupcia w domciu się grzeje, ale większość ludzi nadal lata do roboty i macie ich gdzieś! niech policja, szpitale, elektrownie itp. zachrzaniają, ważne że ja wypiję w domciu piwerko kupione w sobotę w biedronce! żałosne i prymitywne.
Avatar
bobas / 12 marca 2019 o 18:43
+2
ja do supermarketów chodzę tylko po to ***s://youtu.be/MdVswZc-SAg
Avatar
zezem na wprost / 12 marca 2019 o 18:25
-1
"Właściciele sklepików nie chcą zakazu handlu w niedzielę" - to zrozumiałe, ale co na to ci którzy w tych sklepikach w te niedziele pracują ? Myślę że to ich autor: ask powinien zapytać czy w niedziele chcą pracować czy raczej nie ? Ta powyższa sonda to też niewypał, Wolne niedziele dla handlowców, była to przedwyborcza obietnica PiS dana związkom zawodowym , obietnica którą rządzący dotrzymują jak i pozostałych obietnic. Teraz to tak nie działa jak za czasów PO/PSL -mówili jedno a robili drugie
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 18:20
+6
Taaa jak sam szef ma przyjść w niedzielę do roboty to trzeba znieść zakaz niech przychodzą pracownicy on ma święty dzień święcić a jego robole zapierdzielać i w ogóle zakaz powinien dotyczyć wszystkich tylko nie ich
Avatar
mam 2 sklepy i jestem z tego dumny / 12 marca 2019 o 18:09
0
Jak komuś nie pasuje pracować w niedzielę to niech się zwolni.[/quote]
[quote]Ustawa pozwala właścicielom stanąć za ladą. Dlaczego piszą petycję? Nikt im nie broni marnować niedzieli w pracy.
Kolejny intelygent. Mam stanąć w dwóch sklepach jednocześnie? Zabrali 50 dni pracujących ale zus-u i podatków nie obniżyli. Rozumiesz? Czy nie?
Jak się nie podoba, to zlikwiduj jeden sklep, zgodnie z Twoją powyższą radą: "jak komuś nie pasuje to niech się zwolni"
 Tyle tylko, że on nie ma żadnego sklepu. Albo jest sfrustrowany, bo zakaz odebrał mu ulubioną niedzielną rozrywkę (szwędania się pośród sklepowych półek), albo po prostu co do zasady nie POdobają mu się pomysły pisiorków.
 Tyle tylko, że on nie ma żadnego sklepu. Albo jest sfrustrowany, bo zakaz odebrał mu ulubioną niedzielną rozrywkę (szwędania się pośród sklepowych półek), albo po prostu co do zasady nie POdobają mu się pomysły pisiorków. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 63 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 181 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37