Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 października 2003 r.
22:51
Edytuj ten wpis

Aleja pamięci ofiar Sobiboru

0 0 A A
Tomasz Blatt pokazuje Filipowi Białowiczowi okruch nadpalonej ludzkiej kości, którą przed chwilą zna
Tomasz Blatt pokazuje Filipowi Białowiczowi okruch nadpalonej ludzkiej kości, którą przed chwilą zna

W takich miejscach nie jest łatwo być Niemcem - przyznał w sobotę w Sobiborze Erwin Starnitzky z Ambasady Republiki Federalnej w Warszawie, tuż przed odsłonięciem niemieckojęzycznej tablicy upamiętniającej ofiary hitlerowskiego obozu zagłady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odsłonięcie tablicy było częścią programu piątkowo-sobotnich obchodów rocznicy zbrojnego powstania więźniów i likwidacji sobiborskiego miejsca kaźni. W chwilę potem uczestnicy uroczystości dokonali symbolicznego otwarcia "Alei Pamięci Ofiar Sobiboru”. Tą drogą przywożeni do obozu Żydzi byli prowadzeni do budynku, gdzie pozostawiali rzeczy osobiste i ubrania, a stamtąd kierowano ich do komór gazowych.
- Stoicie państwo w tragicznym miejscu - zwrócił uwagę towarzyszącym osobom Tomasz Blatt, jeden z ośmiu żyjących byłych więźniów Sobiboru. - Właśnie tutaj stały komory gazowe, w których w ciągu trzech godzin hitlerowcy potrafili uśmiercić 3 tys. ludzi.
Oprócz T. Blatta na sobiborskie obchody przyjechał także z USA Filip Białowicz. Pod kopcem usypanym z ludzkich prochów i pośród siedmiu mogił zbiorowych, kryjących szczątki 200 tys. zamordowanych pobratymców, w tym niemal wszystkich najbliższych, opowiedział, jak udało mu się przetrwać w obozie, przeżyć i uciec.
- Na świecie żyje jeszcze wielu polskich Żydów, którzy, choćby dawano im po 100 tys. dolarów, nie odwiedzą już Polski - powiedział F. Białowicz. - Za dużo złych wspomnień, zbyt wiele skrywanego w głębi duszy cierpienia. A ja chcę opowiadać i dawać świadectwo prawdzie.
Tłem dla obchodów sobiborskiej rocznicy była otwarta w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego wystawa "Akcja Reinhardt - zagłada Żydów w Generalnej Guberni”. Ożywioną dyskusję wywołała też prezentacja dokumentu "Massterplan - Sobibor”, obrazującego zamierzenia włodawskich muzealników, a dotyczącego zagospodarowania terenu po byłym obozie zagłady. Markowi Bemowi, autorowi pięciu szczegółowych programów zawartych w tym plani, udało się już pozyskać pieniądze na ich realizację. Np. tymczasową wystawę na temat Sobiboru, która od maja przyszłego roku ma objechać niemal wszystkie kraje Europy, sfinansuje samorząd holenderskiej prowincji Gelderland.
- Związane z Sobiborem programy są dla nas bardzo ważne - powiedział współpracujący z włodawskim muzeum Doede Sijtsma z prowincji Gelderland. - Trzecia część zgładzonych przez Niemców holenderskich Żydów zginęła właśnie w Sobiborze. Dlatego poprosimy rząd naszego kraju, by też pomógł.
Tradycyjnie elementem sobiborskich uroczystości był start do "Ogólnopolskiego Biegu Pamięci Ofiar Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze”. Tym razem wzięło w nim udział 46 biegaczy. Tuż przed biegiem reprezentacja sportowców złożyła pod ścianą z pamiątkowymi tablicami w językach polskim, hebrajskim, jidisz, holenderskim, angielskim i polskim wiązanki kwiatów.

MÓWI EKSPERT

Krzysztof Skwirowski z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

- Hitlerowski obóz zagłady w Sobiborze powstał wiosną 1942 roku. Niemcy zlikwidowali go po bezprecedensowym powstaniu i ucieczce około 300 więźniów. W międzyczasie zdążyli wymordować około 250 tys. Żydów z Polski, Holandii, Czech, Słowacji, Francji, Niemiec, Austrii i byłego ZSRR.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty