Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

20 marca 2020 r.
21:02

Białopole żyje w strachu. Z gminy pochodzi czworo zakażonych koronawirusem

(fot. wz)

26 mieszkańców w kwarantannie domowej, 47 pod obserwacją epidemiologiczną, 4 zarażonych. Pozostałych 2600 dorosłych mieszkańców Białopola stara się żyć mimo strachu przed koronawirusem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- A pan to się nie boi? Przecież to może człowieka dopaść w każdej chwili. I jest śmiertelne, bo w bogatszyh krajach ludzie masowo umierają – słyszymy przed Lewiatanem w Białopolu. - A u nas? Jak się człowiek pilnował, to i zdrowy będzie. Poza tym, za dużo przyjezdnych nie ma, więc jak się siedzi w domu i nie wychodzi bez potrzeby, to i chorowania nie będzie.

Białopole, jedna z najmniejszych gmin powiatu chełmskiego, od 19 marca jest na ustach całej Polski. Wszystko dlatego, że u proboszcza odkryto koronawirus. Duchowny wcześniej leczył się na serce i płuca. W związku z tym trafił do szpitala w Chełmie. Tam zrobiono mu test i trafił do szpitala zakaźnego w Puławach.

Wójt wie więcej niż Sanepid

O zabójczym wirusie w gminie pierwszy dowiedział się wójt.

– Kościół wyprzedził wszystkich. W środę po 21-szej zadzwonił do mnie zwierzchnik proboszcza. To było pełne zaskoczenie, bo nie sądziłem, że tak szybko koronawirus dotrze do nas. Ale z drugiej strony, ksiądz był narażony bardziej niż inni - mówi wójt Henryk Maruszewski. - Zawsze otoczony ludźmi, czy na mszy czy po niej.

Jeszcze tego samego wieczora wójt zadzwonił do Sanepidu w Chełmie.

– Nic nie wiedzieli o tym, że proboszcza przewieziono do Puław - przyznaje.

Za to już w czwartek od rana Białopole było na ustach wszystkich.

- Byli i z telewizji i z radia. Dzwonili z gazet - opowiada wójt Maruszewski. - Oglądałem to potem w internecie. Z jednej strony dobrze, bo zaraz odezwały się służby, którym się wcześniej jakoś nie śpieszyło, z drugiej tyle nowych rzeczy w gminie zrobionych a w telewizji pokazali dziadostwo.

Pobrano też próbki do badań od wszystkich z otoczenia księdza: katechety z rodziną, gospodyni, organistki i kilku innych. W sumie w kwaranntannie domowej zostało 26 mieszkańców Białopola, ponad czterdziestu następnych trafiło pod obserwację epidemiologiczną.

Wójt Henryk Maruszewski (fot. wz)

Strach w rękawiczkach

Po Białopolu prawie nikt nie chodzi. Wyjątkiem jest listonosz Stanisław Sadowski. Odwiedza dziennie kilkadziesiąt osób. Jest towarzyski. Zagaduje.

– Ale w rękawiczkach i na dystans. Strach jest, a praca taka, że z ludźmi trzeba być – mówi listonosz. - Boimy się tu, bo przecież wykryli to u księdza przez przypadek. Leczył się chłop na co innego. A tylko każą siedzieć w domach, nie sprawdzają po kolei. A ja po tych domach chodzę codziennie. 

W Białopolu strach stać też w kolejce: do apteki, spożywczego i banku. Ale ludzie stoją, bo muszą. Tylko w sklepie z częściami do maszyn pusto. Właściciel zostawił drzwi otwarte na oścież i wyszedł po mineralną.

– Pewnie, że się boję, bo mam w domu żonę i dwójkę dzieci – mówi Maurycy Kuźnicki, którego zastajemy w kolejce do apteki. - Podobno w aptece nie ma maseczek ani rękawiczek. Nieciekawie to wygląda. Wczoraj dzwonił z Londynu siostrzeniec. Śmiał się ze mnie. Tam dzieciki chodzą do szkoły, a oni do pracy a potem do pubu.

Wójt Maruszewski odebrał w piątek telefon z Włocławka.

– Zapytał mnie człowiek, od kiedy Białopole jest czerwoną strefą, bo był tu, u rodziny, 10 marca i nie wie czy się zgłosić do Sanepidu. Powiedziałem, że oddzwonię, jak się coś zmieni – uśmiecha się pod wąsem Maruszewski.

Na razie wiadomo, że kościół będzie zamknięty do wtorku.

Listonosz Stanisław Sadowski

W piatek po południu okazało się, że w Białopolu chorych jest więcej.

- Mamy już potwierdzenie. Trzy próbki dały wynik pozytywny – mówi Lech Litwin, dyrektor do spraw medycznych chełmskiego szpitala wojewódzkiego. - Pacjenci czują się dobrze. Poza wynikiem testów, nie mają żadnych innych objawów choroby.-

Cała trójka to mieszkańcy gminy Białopole. Wcześniej przebywali w nałożonej przez epidemiologów kwarantannie, bo mieli kontakt z koronawirusem. Teraz są izolowani na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala wojewódzkiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty