Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 listopada 2015 r.
18:00

Bohater z Lubelszczyzny patronem biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych

0 17 A A
Edward Taraszkiewicz „Żelazny” był jednym z najdłużej stawiających zbrojny opór dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Walczył do 6 października 1951 r., kiedy to poległ z bronią w ręku podczas próby przebicia się przez pierścień kilkusetosobowej obławy UB-KBW w Zbereżu nad Bugiem
Edward Taraszkiewicz „Żelazny” był jednym z najdłużej stawiających zbrojny opór dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Walczył do 6 października 1951 r., kiedy to poległ z bronią w ręku podczas próby przebicia się przez pierścień kilkusetosobowej obławy UB-KBW w Zbereżu nad Bugiem

Włodawa. Bohater z Lubelszczyzny będzie patronem przyszłorocznego, największego w kraju biegu pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Biegacze założą koszulki z wizerunkiem pochodzącego z Włodawy Edwarda Taraszkiewicza, legendarnego „Żelaznego”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Organizatorem biegów pamięci jest Fundacja Wolność i Demokracja. Pomysłodawcą przyjęcia za patrona „Żelaznego” jest Mariusz Zańko, powiatowy radny z Włodawy.

- Jestem szczęśliwy i dumny, że „Żelazny będzie patronem kolejnej edycji zawodów – mówi Zańko. - W poprzednim roku w biegu Tropem Wilczym wzięło udział ponad 20 tys. zawodników w 81 polskich miastach, a także w Wilnie i Grodnie. Do przyszłorocznej edycji zgłosiło się już około 150 ośrodków, a szacowana liczba biegaczy sięga już 50 tys. „Żelazny”, który oddał swoje życie za wolną Polskę na to zasługuje.

Zańko podkreśla, że przyjęcie „Żelaznego” za patrona przełoży się też na promocję Włodawy i regionu. Taraszkiewicz urodził się w tym mieście, a walczył na terenie powiatów włodawskiego, chełmskiego i radzyńskiego. Ta informacja trafi do zawodników za pośrednictwem materiałów i gadżetów związanych z biegiem. Swoje zrobią też relacjonujące bieg media.

W przyszłym roku na Lubelszczyźnie bieg będzie organizowany m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Kodniu, Konstantynowie, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Parczewie i Lubartowie.

Zawody planowane są na 28 lutego 2016 r., dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obligatoryjny dystans rodzinny dla wszystkich miast biorących udział w tym przedsięwzięciu wynosi dokładnie 1963 m. To rok śmierci Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego żołnierza wyklętego 

 

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gordon / 8 marca 2016 o 19:20
0

Tym bardziej determinowało mnie, to do udziału w tym biegu. Ku czci, tych, którzy byli prześladowani .

A ku czci ofiar tych katów pobieglibyście?

Avatar
gość / 8 marca 2016 o 19:18
0

Czemu się wyzywacie? Poczytajcie trochę o tych wklęsłych wyklętych. Bandyta, bandytę poganiał. Mordowali kogo i jak chcieli. Kit wam wciskają o ich bohaterstwie, a wy tylko jedną stronę medalu widzicie. Żenada. Biegajcie i słuchajcie, ale czy biegać bez takiego patronatu nie można?

Avatar
Gość / 29 lutego 2016 o 08:31
0
Tym bardziej determinowało mnie, to do udziału w tym biegu. Ku czci, tych, którzy byli prześladowani .
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 19:09
0
fajne takie polskie KATOLICKIE przepełnione miłością bliźniego komentarze potomków LALKA nic dodać nic ująć, wiem to LALEK wyzwolił nas od tchórzliwej armii hitlerowskiej i gestapo tak było, pozdrawiam , nie jestem z UB, SB, ŻYDEM tez nie jestem, jestem Polakiem któremu nie zaśmiecono mózgu wciskanym kitem politycznym, bo mordowanie ludzi dlatego że byli tzw!!! KOMUNISTAMI czy coś tam to mordowanie
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 16:45
0
Jacku matole nie szukaj Lubelszczyzny na Płd. Podlasiu i Ziemi Chełmskiej i nie właź nieukom bez mydła tam gdzie jest ciemno!
Avatar
Nieubek / 13 listopada 2015 o 14:59
0

po komentarzach wnioskuję, że są one dziełem potomków ubecji, która walczyła z polskimi patriotami jak Żelazny, Lalek, Uskok i inni jego podkomendni, także żołnierzami innych formacji - nie tylko AK i WiN...... nie mają oni pojęcia o historii, bo nikt ich jej nie nauczył a sami byli za mało dociekliwi albo mieli spaczony jej obraz, inaczej mówiąc zafałszowany.... resortowe dzieci życzę wam zaprzyjaźnienia się z rzeczywistością i własnym rozumem...


po komentarzach wnioskuję, że są one dziełem potomków ubecji, która walczyła z polskimi patriotami jak Żelazny, Lalek, Uskok i inni jego podkomendni, także żołnierzami innych formacji - nie tylko AK i WiN...... nie mają oni pojęcia o historii, bo nikt ich jej nie nauczył a sami byli za mało dociekliwi albo mieli spaczony jej obraz, inaczej mówiąc zafałszowany.... resortowe dzieci życzę wam zaprzyjaźnienia się z rzeczywistością i własnym rozumem...

Tak się składa, że znam życiorysy tych "bohaterów" dość dobrze, a nie jestem potomkiem ubecji.

Proszę przeczytać - dostępne - relacje jak w gacie robił na przełomie lat 50-tych XXw. "bohaterski" Lalek.

Tak się składa, że znam życiorysy tych "bohaterów" dość dobrze, a nie jestem potomkiem ubecji.

Proszę przeczytać - dostępne - relacje jak w gacie robił na przełomie lat 50-tych XXw. "bohaterski" Lalek.

rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 08:24
0
po komentarzach wnioskuję, że są one dziełem potomków ubecji, która walczyła z polskimi patriotami jak Żelazny, Lalek, Uskok i inni jego podkomendni, także żołnierzami innych formacji - nie tylko AK i WiN...... nie mają oni pojęcia o historii, bo nikt ich jej nie nauczył a sami byli za mało dociekliwi albo mieli spaczony jej obraz, inaczej mówiąc zafałszowany.... resortowe dzieci życzę wam zaprzyjaźnienia się z rzeczywistością i własnym rozumem...
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 08:20
0
skąd jeszcze w tym kraju tylu bolszewickich pachołków?
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 07:52
0
Proponuję bieg pamięci ofiar tego bandyty w Puchaczowie
Avatar
Gość / 12 listopada 2015 o 20:50
0
To nic - jakiś Japończyk kiblował w krzakach w dżungli z giwerą coś ze 30 lat.
Avatar
gordon / 8 marca 2016 o 19:20
0

Tym bardziej determinowało mnie, to do udziału w tym biegu. Ku czci, tych, którzy byli prześladowani .

A ku czci ofiar tych katów pobieglibyście?

Avatar
gość / 8 marca 2016 o 19:18
0

Czemu się wyzywacie? Poczytajcie trochę o tych wklęsłych wyklętych. Bandyta, bandytę poganiał. Mordowali kogo i jak chcieli. Kit wam wciskają o ich bohaterstwie, a wy tylko jedną stronę medalu widzicie. Żenada. Biegajcie i słuchajcie, ale czy biegać bez takiego patronatu nie można?

Avatar
Gość / 29 lutego 2016 o 08:31
0
Tym bardziej determinowało mnie, to do udziału w tym biegu. Ku czci, tych, którzy byli prześladowani .
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 19:09
0
fajne takie polskie KATOLICKIE przepełnione miłością bliźniego komentarze potomków LALKA nic dodać nic ująć, wiem to LALEK wyzwolił nas od tchórzliwej armii hitlerowskiej i gestapo tak było, pozdrawiam , nie jestem z UB, SB, ŻYDEM tez nie jestem, jestem Polakiem któremu nie zaśmiecono mózgu wciskanym kitem politycznym, bo mordowanie ludzi dlatego że byli tzw!!! KOMUNISTAMI czy coś tam to mordowanie
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 16:45
0
Jacku matole nie szukaj Lubelszczyzny na Płd. Podlasiu i Ziemi Chełmskiej i nie właź nieukom bez mydła tam gdzie jest ciemno!
Avatar
Nieubek / 13 listopada 2015 o 14:59
0

po komentarzach wnioskuję, że są one dziełem potomków ubecji, która walczyła z polskimi patriotami jak Żelazny, Lalek, Uskok i inni jego podkomendni, także żołnierzami innych formacji - nie tylko AK i WiN...... nie mają oni pojęcia o historii, bo nikt ich jej nie nauczył a sami byli za mało dociekliwi albo mieli spaczony jej obraz, inaczej mówiąc zafałszowany.... resortowe dzieci życzę wam zaprzyjaźnienia się z rzeczywistością i własnym rozumem...


po komentarzach wnioskuję, że są one dziełem potomków ubecji, która walczyła z polskimi patriotami jak Żelazny, Lalek, Uskok i inni jego podkomendni, także żołnierzami innych formacji - nie tylko AK i WiN...... nie mają oni pojęcia o historii, bo nikt ich jej nie nauczył a sami byli za mało dociekliwi albo mieli spaczony jej obraz, inaczej mówiąc zafałszowany.... resortowe dzieci życzę wam zaprzyjaźnienia się z rzeczywistością i własnym rozumem...

Tak się składa, że znam życiorysy tych "bohaterów" dość dobrze, a nie jestem potomkiem ubecji.

Proszę przeczytać - dostępne - relacje jak w gacie robił na przełomie lat 50-tych XXw. "bohaterski" Lalek.

Tak się składa, że znam życiorysy tych "bohaterów" dość dobrze, a nie jestem potomkiem ubecji.

Proszę przeczytać - dostępne - relacje jak w gacie robił na przełomie lat 50-tych XXw. "bohaterski" Lalek.

rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 08:24
0
po komentarzach wnioskuję, że są one dziełem potomków ubecji, która walczyła z polskimi patriotami jak Żelazny, Lalek, Uskok i inni jego podkomendni, także żołnierzami innych formacji - nie tylko AK i WiN...... nie mają oni pojęcia o historii, bo nikt ich jej nie nauczył a sami byli za mało dociekliwi albo mieli spaczony jej obraz, inaczej mówiąc zafałszowany.... resortowe dzieci życzę wam zaprzyjaźnienia się z rzeczywistością i własnym rozumem...
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 08:20
0
skąd jeszcze w tym kraju tylu bolszewickich pachołków?
Avatar
Gość / 13 listopada 2015 o 07:52
0
Proponuję bieg pamięci ofiar tego bandyty w Puchaczowie
Avatar
Gość / 12 listopada 2015 o 20:50
0
To nic - jakiś Japończyk kiblował w krzakach w dżungli z giwerą coś ze 30 lat.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w strefie kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w strefie kibica pustki 2 1

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 4 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 4

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 15

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 579 56

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 11

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!