Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 września 2015 r.
14:10

Chełm. Uroczystości ku czci pogromczyni Tatarów i Kozaków

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej jest już gotowa na przyjęcie uczestników rozpoczynających się 7 września uroczystości odpustowych. Będą one połączone z obchodami 250-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Chełmskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza koronacja obrazu chełmskiej Madonny miała miejsce 15 września 1765 r. Została przeprowadzona z iście barokowym rozmachem i przepychem. Towarzyszyło jej bicie w dzwony i wystrzały z 30 armat. Po koronacji odśpiewano Te Deum Laudamus, po czym odbyła się procesja, w której ukoronowany obraz pod baldachimem i w blasku świec nieśli najznamienitsi ziemianie. Wydarzenie to na swój sposób przywołało Muzeum Ziemi Chełmskiej, organizując wystawę „Skarby baroku. 250 rocznica koronacji Matki Bożej Chełmskiej”.

– Trzeba pamiętać, że właśnie ta ikona za sprawą króla Jana Kazimierza towarzyszyła naszym wojskom w bitwie pod Beresteczkiem i to Matce Bożej Chełmskiej żołnierze zawdzięczali zwycięstwo – mówi Krystyna Mart, dyrektor muzeum. – Na przykład zachował się XVII-wieczny miedzioryt z łacińską inskrypcją, gdzie Chełmska Madonna nazwana została „Tatarów i Kozaków pod Beresteczkiem pełną chwały i godną pamięci pogromczynią”.

Wystawa przypomina kult chełmskiej ikony na ziemi chełmskiej w XVII i XVIII w. oraz inne ważne wydarzenia związane z losami tego słynącego łaskami obrazu. Wśród wybranych do ekspozycji muzealiów są zabytki sztuki sakralnej, portrety ważnych osobistości Rzeczypospolitej, dokumenty archiwalne – listy królewskie i starodruki – oraz meble. Chełmscy muzealnicy przede wszystkim wykorzystali własne zbiory, ale też sprowadzili eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Lubelskiego.

– Liczymy na to, że naszą wystawę odwiedzą także uczestnicy uroczystości odpustowych, w tym ks. prymas Wojciech Polak – dodaje dyrektor Mart.

Ks. prałat dr Tadeusz Kądziołka, proboszcz parafii Mariackiej, podkreśla, że tegoroczny odpust będzie miał wyjątkowo uroczysty charakter.

– Nawiązuje do tego już jego hasło „ Z Maryją przez wieki”. Chcemy podziękować Bogu za kilka wieków obecności cudownego obrazu Matki Bożej na Górze Chełmskiej. Uroczystości mają przypominać o wielkich wysiłkach biskupów unickich i wiernego ludu ziemi chełmskiej, którzy czynili wszystko, aby kult Matki Bożej w tym miejscu nie ustawał.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w poniedziałek wieczorną mszą św. odprawianą przez księdza biskupa. Będzie też nocna Droga Krzyżowa z lampionami po Kalwarii Chełmskiej, nocne nabożeństwo Różańca Fatimskiego i okazja do indywidualnych modlitw aż do samego rana. Natomiast następnego dnia podczas sumy odpustowej z udziałem ks. prymasa Wojciecha Polaka, będą poświęcone wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników z okolicznych miejscowości. Wystawę „Skarby baroku” można oglądać w pomieszczeniach muzeum przy ul. Lubelskiej 55.

Odpust na Górze Chełmskiej - program

Poniedziałek - 7 września

1600 - Przybycie i powitanie pielgrzymek

1730 - Nabożeństwo Maryjne

1800 - Powitanie Księdza Biskupa, Eucharystia

2100 - Czuwanie młodzieży:

     - Apel Jasnogórski

     - Droga Krzyżowa po Kalwarii Chełmskiej

     - Koncert zespołu Good God

2400 - Pasterka Maryjna (koncelebrują księża rodacy oraz byli wikariusze)

Wtorek - 8 września

130 - Różaniec fatimski

530 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

600 - Msza święta

700 - Msza święta

800 - Msza święta

900 - Msza święta dla rodzin z błogosławieństwem małych dzieci

1130 - SUMA PONTYFIKALNA, poświęcenie wieńców dożynkowych, procesja eucharystyczna

     J. E. Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski

     J. E. Ks. Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

1600 - Msza święta dla dzieci szkół podstawowych z błogosławieństwem przyborów szkolnych

1800 - Msza święta

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty