To ma usprawnić pracę chełmskich przedszkoli. Od września w strukturze Departamentu Edukacji i Sportu chełmskiego Urzędu Miasta zacznie działać komórka kadrowo-płacowo-księgowa która będzie obsługiwać wszystkie placówki przedszkolne samorządu. Zatrudnienie w niej znajdzie 10 osób.
Do tej pory sprawy księgowe, kadrowe i płacowe w chełmskich przedszkolach były prowadzone przez każdą z placówek indywidualnie. Nie obywało się to w pełnym wymiarze godzin, ponieważ obowiązków było mniej, niż pozwalał na to pełny, 40 godzinnny urzędniczy etat. Więc w praktyce wyglądało to tak, co ustalili pracownicy urzędu miejskiego, że osoby prowadzące sprawy kadrowo-płacowo-księgowe zatrudnione były zatrudnione w jednym przedszkolu na etacie, już w kolejnym, albo nawet kilku, pracowały na podstawie umowy-zlecenia.
- To było intratne dla pracowników, ale niekorzystne dla miasta - mówi Dominik Gil z Gabinetu Prezydenta Chełma. - Takie „rozbicie” powodowało też często niewydolność administracji, np. gdy pod nieobecność osoby odpowiedzialnej za kadry lub księgowość nie było komu wystawić zaświadczeń, podpisać faktur itp.
To ma się od września 2020 roku zmienić, bo powstanie Centrum Usług Wspólnych dla miejskich przedszkoli w strukturze Departamentu Edukacji i Sportu chełmskiego Urzędu Miasta - Chcemy, aby w tej strukturze pojawiło się około 10 etatów z obsługą kadrową włącznie, z tego względu, że obecnie osoby zajmujące się sprawami płacowymi, prowadzą też kadry. W ramach tych etatów zamierzamy zatrudnić około 10 osób - wyjaśniła wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik.
W efekcie w nowo powołanej komórce organizacyjnej urzędu zostanie skoncentrowana obsługa księgowa, kadrowa i płacowa wszystkich placówek w ramach jednej pensji i stanowiska pracy w urzędzie. Jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia, już sama forma organizacji obsługi księgowo-kadrowej przedszkoli wyeliminuje przestoje w obiegu dokumentów – nie będzie problemu z zapewnieniem zastępstwa dla pracownika, który uda się np. na zwolnienie lekarskie.
Pomysł na takie rozwiązanie pojawił się już w 2019 roku i był przedmiotem konsultacji w ciągu kilku ostatnich miesięcy z dyrektorami placówek oraz zainteresowanymi pracownikami przedszkoli. - To oznacza, że wszyscy pracownicy zajmujący się obecnie księgowością i kadrami w miejskich przedszkolach będą mieli możliwość przejścia do CUW - podkreśla wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik.
To już kolejne zmiany jakie chełmski Urząd Miasta wprowadził w celu usprawnienia działania chełmskich placówek oświatowych. Od września 2019 roku zajęcia z języka angielskiego w miejskich przedszkolach prowadzą nauczyciele z kwalifikacjami pedagogicznymi zatrudnieni w tych jednostkach. Dla pedagogów to bardzo korzystne rozwiązanie zapewniające stabilność zatrudnienia. Wcześniej, przez kilka ostatnich lat, tylko w jednym z przedszkoli języka uczył nauczyciel stażysta. Pozostałe placówki obsługiwały prywatne firmy. Tylko latach 2016-2019 miasto wydało na ten cel ponad 148 tysięcy złotych z czego jedna z firm zainkasowała ponad 122 tys. zł.