W tym roku Nadbużański Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć do służby 90 nowych funkcjonariuszy
– Podania składają przede wszystkim mieszkańcy województwa lubelskiego. Zdecydowana większość ma wyższe wykształcenie, często na poziomie magisterskim – mówi ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta NOSG.
Podczas ubiegłorocznego naboru postępowanie kwalifikacyjne z powodzeniem przeszły 74 osoby. Testy zdają nieliczni.
– W 2016 r. do służby zostało przyjętych 80 osób wyłonionych spośród ponad 1,5 tys. kandydatów. Oznacza to, że surowym wymogom rekrutacyjnym sprostał zaledwie co 18. kandydat – dodaje Sienicki.
Służbę w SG może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, niekarana za przestępstwa (także skarbowe), korzystająca w pełni z praw publicznych. W dniu przyjęcia do służby kandydat nie może przekroczyć 35. roku życia. Odstępstwem od tej reguły mogą być szczególnie uzasadnione przypadki, ze względu na posiadane kwalifikacje lub umiejętności.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów. Pierwszy sprowadza się do przeglądu złożonych przez kandydata dokumentów, wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, testów psychologicznych i próbnego egzaminu sprawności fizycznej.
– Drugi etap kwalifikacji odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej – tłumaczy ppor. SG Sienicki. – Składa się on z pisemnych testów z wiedzy ogólnej i znajomości języka obcego, testu sprawności fizycznej i kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci, którzy pozytywnie przejdą te sprawdziany, kierowani są jeszcze do rejonowej komisji lekarskiej celem ostatecznego ustalenia ich zdolności do służby.
Podczas szkolenia przygotowawczego do służby we wskazanym ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej kandydat otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2000 złotych netto. Na początku służby kwota ta wzrasta do 2600 zł netto.