Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

18 stycznia 2012 r.
16:14
Edytuj ten wpis

Krasnystaw i Włodawa: Burmistrzowie stanęli murem za sądami

0 7 A A
Krasnostawski sąd obejmuje swoim zasięgiem kilkanaście gmin, w których mieszka w sumie ok. 80 tys. m
Krasnostawski sąd obejmuje swoim zasięgiem kilkanaście gmin, w których mieszka w sumie ok. 80 tys. m

Słali pisma, a w końcu złożyli wizytę ministrowi sprawiedliwości. Bo to na mocy jego rozporządzenia m.in. w Krasnymstawie i Włodawie mają być likwidowane sądy rejonowe. Burmistrzowie obu miast nie zamierzają składać broni, choć szanse na obronę sądów mają znikome.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sąd w Krasnymstawie był od zawsze. Zdaniem burmistrza Jakubca, dobrze funkcjonuje a więc nie ma potrzeby sprowadzania go do rangi zamiejscowego oddziału Sądu Rejonowego w Zamościu.

– Przede wszystkim nasz sąd odznacza się krótkim okresem oczekiwania na rozprawy – argumentuje burmistrz Andrzej Jakubiec. – A przecież ministrowi, który chce zreformować krajowe sądownictwo, chodzi o jego usprawnienie. Nasz sąd jest już sprawny.

Jakubiec jeszcze przed spotkaniem z ministrem wystosował do niego pismo, w którym wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec zamierzeń likwidacji Sądu Rejonowego. Na tym nie koniec. Urząd Miasta włączył się w akcję społeczną zbierania podpisów mieszkańców sprzeciwiających się zniesieniu Sądu Rejonowego i popierających jego utrzymanie. Petycja została wyłożona w Biurze Obsługi Mieszkańca UM przy pl. 3 Maja 29.

Zgodnie z założeniami projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości budynek krasnostawskiego sądu zostałby jedynie siedzibą kilku zamiejscowych wydziałów SR w Zamościu, w tym cywilnego, karnego oraz spraw rodzinnych. Tymczasem, na co Jakubiec również zwrócił uwagę ministrowi, istniejący od ponad 100 lat sąd obejmuje obecnie swoim zasięgiem oprócz Krasnegostawu także Rejowiec Fabryczny oraz 10 gmin głównie powiatu krasnostawskiego. Ten teren przekłada się na około 80 tys. mieszkańców.

Murem za sądem stoją również we Włodawie, której burmistrz także uczestniczył w spotkaniu z ministrem Gawinem. Jerzy Wrzesień ma nadzieję, że projekt likwidacji sądów to ciągle tylko propozycja i resort sprawiedliwości się z niej wycofa.
– Osobiście przedstawiłem ministrowi nasze argumenty przemawiające przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w naszym mieście – mówi Wrzesień. – Wskórałem tyle, że jeśli ostatecznie dojdzie do likwidacji, to nasza placówka zostanie podporządkowana nie Sądowi Rejonowemu w Lubartowie, z którym nie mamy bezpośrednich połączeń komunikacyjnych, ale prawdopodobnie SR w Chełmie.

Burmistrz Wrzesień zwraca również uwagę, że w przeciwieństwie do Lubartowa, we Włodawie jest Zakład Karny. Ponadto włodawski sąd szczególnie w sezonie letnim rozpatruje wiele spraw dotyczących, bądź z udziałem osób wypoczywających na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

Obaj nasi samorządowcy wzięli za dobrą monetę zapewnienia ministra Gowina, że ostateczne decyzje co do konkretnych sądów podejmie dopiero po przeanalizowaniu wyników konsultacji projektu rozporządzenia w środowiskach samorządowych, a następnie prawniczych. Oznacza to, że na obecnym etapie nic nie jest jeszcze przesądzone.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Do gs / 20 stycznia 2012 r. o 08:37
Do chełma zbliżona jak do Krasnegostawu, jednak do siedziby gminy chełm jest zdecydowanie dalej - więc nie chrzań głupot.

Poza tym gdyby nie ten poroniony pomysły Komucha drogi powiatowe na terenie gminy byłyby w lepszym stanie, a tak nikt o gminie Rejowiec nie pamięta.
Avatar
kot / 20 stycznia 2012 r. o 07:52
Szkoda, że nie stanęli za murami sądów.
Avatar
wiesiek / 20 stycznia 2012 r. o 07:28
jeszcze by do tego doszło by nas i asze dzieci "sądził" ktoś w lublinie. Bzdurta i wara od naszej "sprawiedliwości".
Avatar
gs / 20 stycznia 2012 r. o 07:14
[quote name='killer murzynow' timestamp='1327004549' post='585799']
Akurat Krasnystaw jak i gmina Krasnystaw całkiem nieźle przędą. W przeciwienstwie do Chelma i gminy Chelm.
Dziadowski chelmski powiat calkowicie zapomnial o malej gminie rejowiec, ktora dzieki imbecylnemu pomyslowi Komucha Gorskiego przeskoczyla z powiatu krasnostawskiego do tego zasciankowego powiatu... do siedziby ktorego jest 2x dalej niz do Krasnegostawu i ktory ma w glebokim powazaniu Komucha G. i jego zapadlą gmine...
[/quote]
Z Rejowca jest taka sama droga do Chełma i Krasnystawu.
[quote name='killer murzynow' timestamp='1327004549' post='585799']
Akurat Krasnystaw jak i gmina Krasnystaw całkiem nieźle przędą. W przeciwienstwie do Chelma i gminy Chelm.
Dziadowski chelmski powiat calkowicie zapomnial o malej gminie rejowiec, ktora dzieki imbecylnemu pomyslowi Komucha Gorskiego przeskoczyla z powiatu krasnostawskiego do tego zasciankowego powiatu... do siedziby ktorego jest 2x dalej niz do Krasnegostawu i ktory ma w glebokim powazaniu Komucha G. i jego zapadlą gmine...
[/quote]<... rozwiń
Avatar
killer murzynow / 19 stycznia 2012 r. o 21:22
Akurat Krasnystaw jak i gmina Krasnystaw całkiem nieźle przędą. W przeciwienstwie do Chelma i gminy Chelm.
Dziadowski chelmski powiat calkowicie zapomnial o malej gminie rejowiec, ktora dzieki imbecylnemu pomyslowi Komucha Gorskiego przeskoczyla z powiatu krasnostawskiego do tego zasciankowego powiatu... do siedziby ktorego jest 2x dalej niz do Krasnegostawu i ktory ma w glebokim powazaniu Komucha G. i jego zapadlą gmine...
Avatar
Julek / 19 stycznia 2012 r. o 19:06
Powiem tak. Im mniejszy grajdołek tym większe kumoterstowo w sądzie ! A poza tym połowa sędziów to stare komuchy zprzed 1990r. I jak widać sitwa trzyma się nieźle ! A wy się dziwicie, że Jaruzelskiego przez 20 lat nie rozliczyli ! He he he....
Avatar
murzyn / 19 stycznia 2012 r. o 18:43
Cóż w tym dziwnego, że podrzędny urzędniczyna walczy o swój stołek? Czym byłby Krasnystaw bez Sądu, bez gmin, które walczyły o uwolnienie się(Fajsławice, Rejowiec) od nędzy powiatu Krasnystaw?
Jeśli ktoś nie wie o czym ja piszę, wystarczy wyjechać na drogę powiatową na granicy powiatów. Zapewniam, że nie przegapicie wjazdu na teren powiatu krasnostawskiego...Również bezrobotni mają lepsze świadczenia w powiecie Świdnik a najważniejsze jakieś perspektywy.
Dlatego tysiące mieszkańców cierpią z powodu pazerności polityków. Ważne by tkwić na stołku!!!
Cóż w tym dziwnego, że podrzędny urzędniczyna walczy o swój stołek? Czym byłby Krasnystaw bez Sądu, bez gmin, które walczyły o uwolnienie się(Fajsławice, Rejowiec) od nędzy powiatu Krasnystaw?
Jeśli ktoś nie wie o czym ja piszę, wystarczy wyjechać na drogę powiatową na granicy powiatów. Zapewniam, że nie przegapicie wjazdu na teren powiatu krasnostawskiego...Również bezrobotni mają lepsze świadczenia w powiecie Świdnik a najważniejsze jakieś perspektywy.
Dlatego tysiące mieszkańców cierpią z powodu pazerności polityków. Ważne by... rozwiń
Avatar
Do gs / 20 stycznia 2012 r. o 08:37
Do chełma zbliżona jak do Krasnegostawu, jednak do siedziby gminy chełm jest zdecydowanie dalej - więc nie chrzań głupot.

Poza tym gdyby nie ten poroniony pomysły Komucha drogi powiatowe na terenie gminy byłyby w lepszym stanie, a tak nikt o gminie Rejowiec nie pamięta.
Avatar
kot / 20 stycznia 2012 r. o 07:52
Szkoda, że nie stanęli za murami sądów.
Avatar
wiesiek / 20 stycznia 2012 r. o 07:28
jeszcze by do tego doszło by nas i asze dzieci "sądził" ktoś w lublinie. Bzdurta i wara od naszej "sprawiedliwości".
Avatar
gs / 20 stycznia 2012 r. o 07:14
[quote name='killer murzynow' timestamp='1327004549' post='585799']
Akurat Krasnystaw jak i gmina Krasnystaw całkiem nieźle przędą. W przeciwienstwie do Chelma i gminy Chelm.
Dziadowski chelmski powiat calkowicie zapomnial o malej gminie rejowiec, ktora dzieki imbecylnemu pomyslowi Komucha Gorskiego przeskoczyla z powiatu krasnostawskiego do tego zasciankowego powiatu... do siedziby ktorego jest 2x dalej niz do Krasnegostawu i ktory ma w glebokim powazaniu Komucha G. i jego zapadlą gmine...
[/quote]
Z Rejowca jest taka sama droga do Chełma i Krasnystawu.
[quote name='killer murzynow' timestamp='1327004549' post='585799']
Akurat Krasnystaw jak i gmina Krasnystaw całkiem nieźle przędą. W przeciwienstwie do Chelma i gminy Chelm.
Dziadowski chelmski powiat calkowicie zapomnial o malej gminie rejowiec, ktora dzieki imbecylnemu pomyslowi Komucha Gorskiego przeskoczyla z powiatu krasnostawskiego do tego zasciankowego powiatu... do siedziby ktorego jest 2x dalej niz do Krasnegostawu i ktory ma w glebokim powazaniu Komucha G. i jego zapadlą gmine...
[/quote]<... rozwiń
Avatar
killer murzynow / 19 stycznia 2012 r. o 21:22
Akurat Krasnystaw jak i gmina Krasnystaw całkiem nieźle przędą. W przeciwienstwie do Chelma i gminy Chelm.
Dziadowski chelmski powiat calkowicie zapomnial o malej gminie rejowiec, ktora dzieki imbecylnemu pomyslowi Komucha Gorskiego przeskoczyla z powiatu krasnostawskiego do tego zasciankowego powiatu... do siedziby ktorego jest 2x dalej niz do Krasnegostawu i ktory ma w glebokim powazaniu Komucha G. i jego zapadlą gmine...
Avatar
Julek / 19 stycznia 2012 r. o 19:06
Powiem tak. Im mniejszy grajdołek tym większe kumoterstowo w sądzie ! A poza tym połowa sędziów to stare komuchy zprzed 1990r. I jak widać sitwa trzyma się nieźle ! A wy się dziwicie, że Jaruzelskiego przez 20 lat nie rozliczyli ! He he he....
Avatar
murzyn / 19 stycznia 2012 r. o 18:43
Cóż w tym dziwnego, że podrzędny urzędniczyna walczy o swój stołek? Czym byłby Krasnystaw bez Sądu, bez gmin, które walczyły o uwolnienie się(Fajsławice, Rejowiec) od nędzy powiatu Krasnystaw?
Jeśli ktoś nie wie o czym ja piszę, wystarczy wyjechać na drogę powiatową na granicy powiatów. Zapewniam, że nie przegapicie wjazdu na teren powiatu krasnostawskiego...Również bezrobotni mają lepsze świadczenia w powiecie Świdnik a najważniejsze jakieś perspektywy.
Dlatego tysiące mieszkańców cierpią z powodu pazerności polityków. Ważne by tkwić na stołku!!!
Cóż w tym dziwnego, że podrzędny urzędniczyna walczy o swój stołek? Czym byłby Krasnystaw bez Sądu, bez gmin, które walczyły o uwolnienie się(Fajsławice, Rejowiec) od nędzy powiatu Krasnystaw?
Jeśli ktoś nie wie o czym ja piszę, wystarczy wyjechać na drogę powiatową na granicy powiatów. Zapewniam, że nie przegapicie wjazdu na teren powiatu krasnostawskiego...Również bezrobotni mają lepsze świadczenia w powiecie Świdnik a najważniejsze jakieś perspektywy.
Dlatego tysiące mieszkańców cierpią z powodu pazerności polityków. Ważne by... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przegląd tygodnia, czyli już serce tęskni za panią prezes Motoru Lublin

Przegląd tygodnia, czyli już serce tęskni za panią prezes Motoru Lublin

Autorki przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia.

Strach się myć, drożyzna także w kranach. Czeka nas fala podwyżek

Strach się myć, drożyzna także w kranach. Czeka nas fala podwyżek

Jesienią czeka nas fala podwyżek opłat za wodę i ścieki. Wodociągi mogą „w specjalnym trybie” prosić o zatwierdzenie nowych taryf. Część z nich przymierza się do drastycznych podwyżek, ale państwowy regulator twierdzi, że do takowych nie dopuści

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 sierpnia 2022 roku

Ruch Chorzów - Górnik Łęczna 1:1. Pierwszy punkt na wyjeździe

Ruch Chorzów - Górnik Łęczna 1:1. Pierwszy punkt na wyjeździe

Górnik Łęczna zdobył pierwszy w tym sezonie wyjazdowy punkt. Zespół trenera Marcina Prasoła zremisował w Chorzowie z tamtejszym Ruchem

Lublin: Coś nowego powstanie na skraju Czubów

Lublin: Coś nowego powstanie na skraju Czubów

Dwa piętra będzie mieć obiekt usługowy, którego budowa rozpoczęła się przy ul. Agatowej na skraju dzielnicy Czuby Południowe. Prace mają potrwać ponad rok

Nie będzie pływania. Zamykają basen w Zamościu

Nie będzie pływania. Zamykają basen w Zamościu

Nie na zawsze, ale na miesiąc, a może nawet dwa zostanie zamknięta Kryta Pływalnia w Zamościu. Bo obiekt jest w trakcie termomodernizacji, a w najbliższym czasie mają w nim być m.in. wymieniane okna.

Lubelskie: Urwana ręka, śmierć pod kołami kombajnu. Ponad 800 wypadków przy pracach rolniczych

Lubelskie: Urwana ręka, śmierć pod kołami kombajnu. Ponad 800 wypadków przy pracach rolniczych

W okresie prac polowych niemal nie ma dnia, żeby policja nie informowała o kolejnej tragedii. Od początku roku lubelska KRUS zarejestrował już ponad 800 wypadków. W środę jeden z rolników zginął pod kołami kombajnu

Lublin: Chcą zbudować tutaj sklep

Lublin: Chcą zbudować tutaj sklep

Nowy obiekt handlowy może powstać przy ul. Turystycznej 7, niedaleko hipermarketu E.Leclerc. Sklep ma być zbudowany w miejscu kilkunastu rozebranych niedawno obiektów.

Wykopują skarby i chcą stworzyć stację badawczą. Liczą nie tylko na wsparcie duchów przodków, ale i sponsorów
galeria

Wykopują skarby i chcą stworzyć stację badawczą. Liczą nie tylko na wsparcie duchów przodków, ale i sponsorów

Archeolodzy w Chodliku byli wcześniej, niż mieszkańcy w czynie społecznym postawili sobie szkołę. Uczniów nie ma w budynku już ze dwadzieścia lat, a naukowcy pracują tu nadal. Jest pomysł, że stworzyć w Chodliku stację badawczą z częścią muzealną i noclegową. – Łatwiej znaleźć wczesnośredniowieczny dom zmarłych niż pieniądze na nasze przedsięwzięcie – ironizują archeolodzy

Mazowsze w Zamościu. Koncerty są za darmo
15 sierpnia 2022, 12:00

Mazowsze w Zamościu. Koncerty są za darmo

Prawdziwa gratka dla miłośników folkloru oraz słynnego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Muzycy, śpiewacy i tancerze tej grupy będą w poniedziałek w Zamościu. Wystąpią w dwóch miejscach. Biletów kupować nie trzeba.

Lubelski dworzec dostanie wyświetlacze. Ale niezbyt prędko

Lubelski dworzec dostanie wyświetlacze. Ale niezbyt prędko

Kolej zapowiada zamontowanie wyświetlaczy na peronach stacji Lublin Główny. Ekrany z informacjami o najbliższych odjazdach mają się pojawić również na innych stacjach na trasie Lublin-Warszawa. Na udogodnienia poczekamy wiele miesięcy

Mieszkańcy długo czekali na ten chodnik. Ale będzie krótszy

Mieszkańcy długo czekali na ten chodnik. Ale będzie krótszy

Kazimierscy radni, na prośbę Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, zmienili uchwałę o pomocy finansowej na budowę chodnika przy drodze nr 824 w Parchatce. Pieniędzy dadzą tyle samo, ale wystarczą na mniej.

LKS Stróża czeka trudna batalia o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

LKS Stróża czeka trudna batalia o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

To może być sezon, kiedy bardzo szybko poznamy spadkowiczów. Jednym z kandydatów do degradacji jest LKS Stróża

Lublin: MOSiR na zakupach. Nowy sprzęt na siłowni i na lodowisku

Lublin: MOSiR na zakupach. Nowy sprzęt na siłowni i na lodowisku

Nowy sprzęt do swoich obiektów kupuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W siłowni pojawią się nowe urządzenia do ćwiczeń, a na lodowisko trafią dodatkowe łyżwy.

Niby krach, ale po cenach mieszkań nie widać. W Lublinie urosły nawet o kilkanaście procent

Niby krach, ale po cenach mieszkań nie widać. W Lublinie urosły nawet o kilkanaście procent

Deweloperzy załamują ręce. Sprzedaż mieszkań momentalnie spadła, ale okazuje się, że i tak drożeją. W Lublinie nawet kilkanaście procent

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!