Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 maja 2016 r.
16:04

Kulik w gm. Siedliszcze będzie drugą Bogdanką. To tu powstanie kopalnia Jan Karski

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 29 A A

Decyzja zapadła – spółka PD Co wybuduje kopalnię im. Jana Karskiego we wsi Kulik, w gminie Siedliszcze. Produkcja węgla ma ruszyć najpóźniej w 2023 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lokalizację nowej kopalni PD Co, polska spółka-córka australijskiej firmy Prairie Mining, ogłosiła w poniedziałek na konferencji w Lublinie. – Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik, w gminie Siedliszcze. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja – mówi Benjamin Stoikovich, prezes Prairie Mining.

– Prace budowlane powinny ruszyć w 2018 roku, zaraz po uzyskaniu przez naszą firmę koncesji wydobywczej i doprowadzeniu przyłącza energetycznego. Już prowadzimy na ten temat rozmowy z dystrybutorem energii – mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co.

Według wstępnych założeń budowa nowej kopalni powinna zakończyć się w 2022 roku. – Dajemy sobie jeszcze rok na ewentualne opóźnienia. Pierwszy węgiel przemysłowy wyjedzie na powierzchnię w najpóźniej 2023 roku – dodaje Artur Kluczny.

Australijczycy brali pod uwagę trzy lokalizacje: Siedliszcze, Cyców i Wierzbicę. – Dla nas jest to wielka szansa – cieszy się Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – Już zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego, wyznaczając pod przemysł górniczy obszar o powierzchni 100 hektarów w okolicach wsi Kulik. Z tą inwestycją wiążemy olbrzymie nadzieje na nowe miejsca pracy – mówi.

– Najważniejsze, aby kopalnia powstała – dodaje Wiesław Pikuła, wójt gminy Cyców. Bo ani Cyców, ani Wierzbica nie zostały do końca pominięte. Na terenie obu tych gmin PD Co zamierza budować infrastrukturę techniczną. To również oznacza nowe miejsca pracy.

Spółka zakończyła właśnie prace nad projektem zagospodarowania złoża. Lada dzień projekt zostanie złożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie. – Już złożyliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Liczymy na uzyskanie decyzji środowiskowej w 2017 r. – mówi Mirosław Taras, były prezes kopalni w Bogdance, obecnie członek kadry menadżerskiej Prairie. 

Nakłady inwestycyjne na kopalnię Jan Karski są szacowane na poziomie 632 mln USD. Do czasu rozpoczęcia budowy Prairie ma zapewnione finansowanie, m.in. dzięki zaangażowaniu brytyjskiego funduszu CD Capital (w wysokości 83 mln dolarów australijskich).

Razem z kopalnią ma powstać 10 tysięcy miejsc pracy: 2 tys. bezpośrednio przy wydobyciu, reszta w tzw. zapleczu. – Pracowników będziemy pozyskiwać tu na Lubelszczyźnie. Na miejscu nie brakuje wykształconych górników – mówi Artur Kluczny.

W poniedziałkowej konferencji wziął udział ambasador Australii w Polsce. – Zaangażowanie Prairie Mining na Lubelszczyźnie jest długoterminowe, liczone na lata – zapewniał Paul Wojciechowski.

– Myślę, że za przykładem PD Co pójdą inni inwestorzy. Myślę tu o budowie kopalni w Rejowcu – dodał wicemarszałek Krzysztof Grabczuk. Przypomnijmy, że budowę kopalni tym rejonie planowała śląska Kompania Węglowa.

Australijczycy zakładają, że kopalnia Jan Karski będzie mieć żywotność 24 lata. Ma do wydobycia 139,1 mln ton węgla przemysłowego, a planowana roczna produkcja to 6,34 mln ton. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii koszt wydobycia surowca ma być rekordowo niski – 24,90 USD za tonę.

Poniedziałkowa konferencja
Poniedziałkowa konferencja

Kalendarium projektu

2012 r. – uzyskanie koncesji rozpoznawczej
2014 r. – zakończenie programu wierceń
2015 r. – zatwierdzenie dokumentacji geologicznej
2016 r. – wykonanie wstępnego studium wykonalności
I połowa 2017 r. – złożenie wniosku o koncesję wydobywczą
2018 r. – rozpoczęcie budowy kopalni
2023 r. – rozpoczęcie produkcji węgla

Wszystkie decyzje i koncesje niezbędne do rozpoczęcia budowy kopalni spółka chce uzyskać pod koniec 2017 roku

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
przerabiacz / 13 października 2016 o 20:32
0
reed napisał:
kiedy zacznie ktoś poprawnie pisać, że KOPALNIA nie produkuje węgla, tylko WYDOBYWA !!! krew nie zalewa jak takie pismaki wypuszczając cokolwiek w eter, że produkcja tyle, że wyprodukuje tyle....WYDOBĘDZIE ćwoki, WYDOBĘDZIE !!! jeżeli coś wyprodukuje, to tylko zanieczyszczone powietrze, zniszczy lokalne pokłady wody, spowoduje syf, brud i choroby - lokalnie ;)))
Produkuje z surowca zmieszanego ze skałą płonną podczas tzw.przeróbki na sortowni.Czysty produkt węgiel,per analogie >produkuje
Produkuje z surowca zmieszanego ze skałą płonną podczas tzw.przeróbki na sortowni.Czysty produkt węgiel,per analogie >produkuje rozwiń
Avatar
reed / 13 października 2016 o 16:54
0
kiedy zacznie ktoś poprawnie pisać, że KOPALNIA nie produkuje węgla, tylko WYDOBYWA !!! krew nie zalewa jak takie pismaki wypuszczając cokolwiek w eter, że produkcja tyle, że wyprodukuje tyle....WYDOBĘDZIE ćwoki, WYDOBĘDZIE !!! jeżeli coś wyprodukuje, to tylko zanieczyszczone powietrze, zniszczy lokalne pokłady wody, spowoduje syf, brud i choroby - lokalnie ;)))
Avatar
goCS / 18 maja 2016 o 20:38
0
nie chwal dnia o poranku.
Avatar
sołtys / 18 maja 2016 o 20:34
0
Miasta gminy Siedliszcze.
Avatar
open / 18 maja 2016 o 17:52
0
sukces gminy Siedliszcze
Avatar
Nik / 18 maja 2016 o 10:42
0
Kolego myślisz że tylko z Łęcznej chłopaki są po szkole górniczej i czekają na pracę w zawodzie? To się bardzooo mylisz bo są jeszcze z Ostrowa Lubelskiego czy z Trawnik. Chłopaki z Łęcznej to nie skarby świata by byli najważniejsi i mieli pierwszeństwo do pracy!
Avatar
histeryk / 17 maja 2016 o 13:06
0
A kto Pstrowski -kto był większym górnikiem?
Avatar
zzz / 17 maja 2016 o 12:05
0
To wielka niegodziwa próba niszczenia czegoś co to się nie ma już pod władzą! PO-matołki na odchodne uraczyli nas kapitalistami zza granicy i teraz obecny rząd musi dać zgodę. Ale ta zgoda na nieszczęście wszystkich. Chełmszczyzna jest czysta i wdzięczna przywódcom krajowym za możliwość decydowania o zdrowiu, ale Tuski i inne chcieli nam odebrać dobro.  Mam nadzieje, że PiS nie da im prawa do kopania dolow, co zniszcza trawe i inne dla gospodarzy. Nikt nie pomyślał ile trzeba pracy co to by wychować kurkę czy krówkę, ale zaplaco ludziom jak się przestana nieść i dawac mleko? Leczysz sie?
To wielka niegodziwa próba niszczenia czegoś co to się nie ma już pod władzą! PO-matołki na odchodne uraczyli nas kapitalistami zza granicy i teraz obecny rząd musi dać zgodę. Ale ta zgoda na nieszczęście wszystkich. Chełmszczyzna jest czysta i wdzięczna przywódcom krajowym za możliwość decydowania o zdrowiu, ale Tuski i inne chcieli nam odebrać dobro.  Mam nadzieje, że PiS nie da im prawa do kopania dolow, co zniszcza trawe i inne dla gospodarzy. Nikt nie pomyślał ile trzeba pracy co to by wychować kurkę czy krówkę, ale zaplaco ludziom jak ... rozwiń
Avatar
goSC / 17 maja 2016 o 11:49
0
Bez australii możemy wydobywać i sprzedawać. Jeśli nie chcą szkodzić Bogdance dlaczego sądzą się o ich złoża? dlaczego kopalnia nie powstaje w miejscu gdzie nie byłoby konfliktu? 
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 11:30
0
Dlaczego Jan Karski ?
Avatar
przerabiacz / 13 października 2016 o 20:32
0
reed napisał:
kiedy zacznie ktoś poprawnie pisać, że KOPALNIA nie produkuje węgla, tylko WYDOBYWA !!! krew nie zalewa jak takie pismaki wypuszczając cokolwiek w eter, że produkcja tyle, że wyprodukuje tyle....WYDOBĘDZIE ćwoki, WYDOBĘDZIE !!! jeżeli coś wyprodukuje, to tylko zanieczyszczone powietrze, zniszczy lokalne pokłady wody, spowoduje syf, brud i choroby - lokalnie ;)))
Produkuje z surowca zmieszanego ze skałą płonną podczas tzw.przeróbki na sortowni.Czysty produkt węgiel,per analogie >produkuje
Produkuje z surowca zmieszanego ze skałą płonną podczas tzw.przeróbki na sortowni.Czysty produkt węgiel,per analogie >produkuje rozwiń
Avatar
reed / 13 października 2016 o 16:54
0
kiedy zacznie ktoś poprawnie pisać, że KOPALNIA nie produkuje węgla, tylko WYDOBYWA !!! krew nie zalewa jak takie pismaki wypuszczając cokolwiek w eter, że produkcja tyle, że wyprodukuje tyle....WYDOBĘDZIE ćwoki, WYDOBĘDZIE !!! jeżeli coś wyprodukuje, to tylko zanieczyszczone powietrze, zniszczy lokalne pokłady wody, spowoduje syf, brud i choroby - lokalnie ;)))
Avatar
goCS / 18 maja 2016 o 20:38
0
nie chwal dnia o poranku.
Avatar
sołtys / 18 maja 2016 o 20:34
0
Miasta gminy Siedliszcze.
Avatar
open / 18 maja 2016 o 17:52
0
sukces gminy Siedliszcze
Avatar
Nik / 18 maja 2016 o 10:42
0
Kolego myślisz że tylko z Łęcznej chłopaki są po szkole górniczej i czekają na pracę w zawodzie? To się bardzooo mylisz bo są jeszcze z Ostrowa Lubelskiego czy z Trawnik. Chłopaki z Łęcznej to nie skarby świata by byli najważniejsi i mieli pierwszeństwo do pracy!
Avatar
histeryk / 17 maja 2016 o 13:06
0
A kto Pstrowski -kto był większym górnikiem?
Avatar
zzz / 17 maja 2016 o 12:05
0
To wielka niegodziwa próba niszczenia czegoś co to się nie ma już pod władzą! PO-matołki na odchodne uraczyli nas kapitalistami zza granicy i teraz obecny rząd musi dać zgodę. Ale ta zgoda na nieszczęście wszystkich. Chełmszczyzna jest czysta i wdzięczna przywódcom krajowym za możliwość decydowania o zdrowiu, ale Tuski i inne chcieli nam odebrać dobro.  Mam nadzieje, że PiS nie da im prawa do kopania dolow, co zniszcza trawe i inne dla gospodarzy. Nikt nie pomyślał ile trzeba pracy co to by wychować kurkę czy krówkę, ale zaplaco ludziom jak się przestana nieść i dawac mleko? Leczysz sie?
To wielka niegodziwa próba niszczenia czegoś co to się nie ma już pod władzą! PO-matołki na odchodne uraczyli nas kapitalistami zza granicy i teraz obecny rząd musi dać zgodę. Ale ta zgoda na nieszczęście wszystkich. Chełmszczyzna jest czysta i wdzięczna przywódcom krajowym za możliwość decydowania o zdrowiu, ale Tuski i inne chcieli nam odebrać dobro.  Mam nadzieje, że PiS nie da im prawa do kopania dolow, co zniszcza trawe i inne dla gospodarzy. Nikt nie pomyślał ile trzeba pracy co to by wychować kurkę czy krówkę, ale zaplaco ludziom jak ... rozwiń
Avatar
goSC / 17 maja 2016 o 11:49
0
Bez australii możemy wydobywać i sprzedawać. Jeśli nie chcą szkodzić Bogdance dlaczego sądzą się o ich złoża? dlaczego kopalnia nie powstaje w miejscu gdzie nie byłoby konfliktu? 
Avatar
Gość / 17 maja 2016 o 11:30
0
Dlaczego Jan Karski ?
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 30 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!