Najnowsza powieść mieszkającego i tworzącego w Chełmie Waldemara Bednaruka w rankingu portalu lubimyczytac.pl zbiera bardzo dobre recenzje. W czerwcu pod względem czytelniczego zainteresowania zajmowała 14 miejsce, opanowując 2,4 proc. rynku powieści.
– Według moich informacji co czterdziesta powieść sprzedawana w kraju to „Kurier ze Stambułu” – mówi Bednaruk. – Bardzo mnie to cieszy, ale liczę też, że ten wynik się jeszcze poprawi.
„Kurier ze Stambułu został napisany w Chełmie, natomiast znaczna część akcji rozgrywa się w Lublinie. Powieściowy bohater, Marcin Trzciński, były konfederat barski, wraca po wieloletnim wygnaniu do Polski, która właśnie przeżywa wstrząs pierwszego rozbioru. Nie jest mu jednak dane cieszyć się powrotem w rodzinne strony. Okazuje się, że ojciec Marcina znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Ruszając mu na ratunek, Trzciński wplątuje się w wir wielkiej międzynarodowej polityki, której skutkiem może być ocalenie lub całkowity upadek państwa polskiego.
– Moja wielowątkowa, oparta na faktach powieść historyczna rozgrywa się w 1776 roku, zaś opisywana akcja książki toczy się od Stambułu z jego przepychem słabnącego imperium, poprzez pełen intryg Wersal Ludwika XVI i Petersburg Katarzyny Wielkiej, aż do Gdańska, Warszawy i Lublina czasów stanisławowskich. Poza barwnymi opisami autentycznych postaci i ich przygód, instytucji i obyczajów epoki całości dopełniają oryginalne anegdoty i pikantne opowieści z życia sławnych ludzi.
Powieść Bednaruka ukazała się na rynku w październiku ubiegłego roku i przez cały ten miesiąc była bestsellerem Ateneum. Do tej pory doczekała się już drugiego wydania nakładem Warszawskiej Grupy wydawniczej. Na co dzień chełmski powieściopisarz wykłada prawo i historię na KUL oraz w miejscowej PWSZ. Zapowiada kolejne książki, w tym powieść historyczną, której bohaterem będzie Sobiepan Zamoyski.