Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

19 grudnia 2018 r.
21:49

Lotnisko koło Chełma będzie miało betonowy pas startowy. Umowa na budowę podpisana

0 14 A A
Nowy pas ze sztuczną nawierzchnią o długości 1020 m i szerokości 30 m ma być gotowy przed końcem 2021 r.<br />
Nowy pas ze sztuczną nawierzchnią o długości 1020 m i szerokości 30 m ma być gotowy przed końcem 2021 r.
(fot. PWSZ w Chełmie)

Dopiero w trzecim przetargu Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie udało się wyłonić wykonawcę budowy betonowego pasa startowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Umowa w tej sprawie właśnie została podpisana. Nowy pas ze sztuczną nawierzchnią o długości 1020 m i szerokości 30 m ma być gotowy przed końcem 2021 r. Będzie wyposażony w oświetlenie nawigacyjne drogi startowej oraz niezbędną infrastrukturę. Koszt inwestycji to ponad 21,5 mln zł. Wykonawcą zarówno dokumentacji projektowej jak i robót budowlanych zostało konsorcjum spółek PREF-BET Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów oraz B.G. Construction z Wierzbicy k. Radomia.

– Budowa betonowego pasa startowego poprawi warunki szkolenia pilotów – mówi prof. Arkadiusz Tofil, rektor chełmskiej PWSZ. – Przede wszystkim ten pas umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Uczelnia dzięki tej inwestycji będzie mogła też przyjąć dwa razy więcej studentów na specjalności lotnicze niż dotychczas.
Betonowy pas startowy nie tylko zwiększy atrakcyjność naszej uczelni, ale będzie służyć również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi.

Betonowa nawierzchnia pasa startowego ma również umożliwić operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie szkolenia lotniczego. W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Wartością dodaną jest także możliwość poszerzenia zakresu prowadzonych szkoleń.

– Nasz najnowszy projekt inwestycyjny stał się możliwy po tym, jak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało nam na ten cel ponad 16 mln zł – dodaje rektor. Nie ukrywa też, że budowa betonowego pasa to wstęp do dużo większego projektu, który zakłada między innymi wybudowanie w Depułtyczach Królewskich dużego hangaru do przeprowadzania przeglądów, remontów i napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 08:33
Bardzo ładnie PWS Chełm słowa uznania dla władz Uczelni .
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 07:17
Co tak późno? W końcu Pani Mazurek z Pisu będzie podróżować w sposób cywilizowany na weekendy.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 22:26
Błąd bo firmy są z Wierzbicy k. Chełma a nie Radomia.
Avatar
Gość. / 20 grudnia 2018 r. o 10:23
Oczywiście okręg nr 7 Chełm  długi jest.
Avatar
Henio / 20 grudnia 2018 r. o 09:04
pozdrowienia dla pana [jaki on tam pan ] Gliwińskiego za wybudowanie pasa startowego w Mokrym . Przypominam termin oddania 2018 . Pisemne oświadczenie gminy gdzieś tam jest ? A MOŻE CBA TO PRZECZYTA !!!!!!!
Oświadczenie gminy może sobie być, niestety brak sponsorów.
Avatar
Sympatyk / 19 grudnia 2018 r. o 22:32
Świetna wiadomość. Szkoda tylko że PSW w Białej Podlaskiej nie skorzystało z szansy pójścia w kierunku lotnictwa, a lotnisko w Białej Podlaskiej nie jest wykorzystywane na miarę możliwości
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 06:59
Wybetonujmy całe lubelskie w pasy startowe dla wszelkiej maści statkòw powietrznych,zamiast jezdzić to będziemy latać. A ja się pytam po co i na co? Nie wystarczy jeden z dwóch najdłuższych w Europie mieszczący się w Białej Podlaskiej?
 Mamy posłow gdzieś tam z Biłgoraja a taki poseł nie będzie przeżywał co się dzieje w Białej Podlaskiej. Już prędzej z Łukowa, ale to szufladka nr 6.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 14:34
Wybetonujmy całe lubelskie w pasy startowe dla wszelkiej maści statkòw powietrznych,zamiast jezdzić to będziemy latać. A ja się pytam po co i na co? Nie wystarczy jeden z dwóch najdłuższych w Europie mieszczący się w Białej Podlaskiej?
Avatar
polak i Patriota.... / 20 grudnia 2018 r. o 11:39
wystarczyło tylko wymienić prezydenta miasta Chełma i efekty już po miesiącu widoczne gołym okiem! Inne niech nam zazdroszczą! Tak się przerabia Polskę na lepsza dla wszystkich patriotów!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 10:08
Świetna wiadomość. Szkoda tylko że PSW w Białej Podlaskiej nie skorzystało z szansy pójścia w kierunku lotnictwa, a lotnisko w Białej Podlaskiej nie jest wykorzystywane na miarę możliwości
 Jeszcze nic straconego, w Białej Podlaskiej może być drugi Vatry Airport  XCR, jakiś stopień zaawansowania przecież jest. Nawet szkólka  z Chełma mogłaby poćwiczyć przy okazji. Tylko kto d..ę ruszy ? Głosujemy na posłów z daleka a swoich nie mamy. Okręg nr 6 długi (to nie do Łukowa) a wąski jest, dwa lotniska nie zaszkodzą.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 06:59
Wybetonujmy całe lubelskie w pasy startowe dla wszelkiej maści statkòw powietrznych,zamiast jezdzić to będziemy latać. A ja się pytam po co i na co? Nie wystarczy jeden z dwóch najdłuższych w Europie mieszczący się w Białej Podlaskiej?
 Mamy posłow gdzieś tam z Biłgoraja a taki poseł nie będzie przeżywał co się dzieje w Białej Podlaskiej. Już prędzej z Łukowa, ale to szufladka nr 6.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 14:34
Wybetonujmy całe lubelskie w pasy startowe dla wszelkiej maści statkòw powietrznych,zamiast jezdzić to będziemy latać. A ja się pytam po co i na co? Nie wystarczy jeden z dwóch najdłuższych w Europie mieszczący się w Białej Podlaskiej?
Avatar
Marek / 20 grudnia 2018 r. o 11:43
Teraz to spraowdzimy was chamy zamojskie do poziomu Biłgoraja. Tam gdzie wasze miejsce. Czas na Białą Podlaską i Chełm!!
Avatar
polak i Patriota.... / 20 grudnia 2018 r. o 11:39
wystarczyło tylko wymienić prezydenta miasta Chełma i efekty już po miesiącu widoczne gołym okiem! Inne niech nam zazdroszczą! Tak się przerabia Polskę na lepsza dla wszystkich patriotów!
Avatar
Gość. / 20 grudnia 2018 r. o 10:23
Oczywiście okręg nr 7 Chełm  długi jest.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 10:08
Świetna wiadomość. Szkoda tylko że PSW w Białej Podlaskiej nie skorzystało z szansy pójścia w kierunku lotnictwa, a lotnisko w Białej Podlaskiej nie jest wykorzystywane na miarę możliwości
 Jeszcze nic straconego, w Białej Podlaskiej może być drugi Vatry Airport  XCR, jakiś stopień zaawansowania przecież jest. Nawet szkólka  z Chełma mogłaby poćwiczyć przy okazji. Tylko kto d..ę ruszy ? Głosujemy na posłów z daleka a swoich nie mamy. Okręg nr 6 długi (to nie do Łukowa) a wąski jest, dwa lotniska nie zaszkodzą.
Avatar
Henio / 20 grudnia 2018 r. o 09:04
pozdrowienia dla pana [jaki on tam pan ] Gliwińskiego za wybudowanie pasa startowego w Mokrym . Przypominam termin oddania 2018 . Pisemne oświadczenie gminy gdzieś tam jest ? A MOŻE CBA TO PRZECZYTA !!!!!!!
Oświadczenie gminy może sobie być, niestety brak sponsorów.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 08:33
Bardzo ładnie PWS Chełm słowa uznania dla władz Uczelni .
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 07:28
To lotnisko koło Chełma to jedyna rzecz jakiej im potrzena. Zamiast niego mogło powstać kilkadziesiąt kilometrów dróg.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 07:17
Co tak późno? W końcu Pani Mazurek z Pisu będzie podróżować w sposób cywilizowany na weekendy.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Suchą stopą przez jesień. Podsumowanie rundy w lubelskiej klasy okręgowej

Suchą stopą przez jesień. Podsumowanie rundy w lubelskiej klasy okręgowej

KS Cisowianka Drzewce i Janowianka Janów Lubelski po rundzie jesiennej są na miejscach premiowanych awansem do IV ligi

W tym mieście bilety komunikacji miejskiej wciąż bezpłatne. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

W tym mieście bilety komunikacji miejskiej wciąż bezpłatne. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

Mieszkańcy osiedla Kochanowskiego w Chełmie zyskają dostęp do komunikacji miejskiej. Kursy kilku linii zostaną dostosowane do potrzeb uczniów. Od 1 grudnia Chełmskie Linie Autobusowe wprowadzą zmiany w rozkładach jazdy.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (28 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (28 listopada)

W poniedziałek drugie swoje drugie mecze na mistrzostwach świata w Katarze rozegrają zespoły z grup G i H. Hitem dnia będzie wieczorne starcie Urugwaju z Portugalią

"Kochane pieniążki" w Centrum Spotkania Kultur
4 grudnia 2022, 16:00

"Kochane pieniążki" w Centrum Spotkania Kultur

Sceniczną komedię "Kochane pieniążki" będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1). Pokazy zaplanowano na 4 grudnia o godz. 16 i 19.

Właścicielka krów trafiła do więzienia. Idzie zima, wilki w okolicy, a zwierząt nie ma komu przygarnąć
Pierwsza strona
galeria

Właścicielka krów trafiła do więzienia. Idzie zima, wilki w okolicy, a zwierząt nie ma komu przygarnąć

Mieszkała z krowami i traktowała je bardziej jak towarzyszy, niż zwierzęta hodowlane. Ale krowy były w złym stanie, dlatego kobieta za znęcanie się nad nimi trafiła do więzienia. Teraz karmią je urzędnicy, a żaden gospodarz nie chce ich przygarnąć, bo nie można ich sprzedać do ubojni. Tymczasem robi się coraz zimniej, a w okolicy grasują wilki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Hiszpania – Niemcy 1:1. Podział punktów w starciu gigantów

Mundial 2022: Hiszpania – Niemcy 1:1. Podział punktów w starciu gigantów

Reprezentacja Niemiec wciąż pozostaje w grze o awans do fazy pucharowej. W niedzielny wieczór ekipa Hansiego Flicka zremisowała z Hiszpanią 1:1 ratując cenny punkt w końcówce spotkania

Tomaszów Lubelski. Wyrzuć elektrograty blisko domu

Tomaszów Lubelski. Wyrzuć elektrograty blisko domu

Nie trzeba już jechać do PSZOK, który na dodatek jest otwarty tylko w konkretnych porach, ale przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu zużytego sprzętu można się pozbyć wrzucając go do specjalnych pojemników. Taka możliwość właśnie pojawiła się w Tomaszowie Lubelskim.

Radny PiS wpadł z marihuaną w urzędzie, będą poważne konsekwencje. "Bardzo przykra historia"

Radny PiS wpadł z marihuaną w urzędzie, będą poważne konsekwencje. "Bardzo przykra historia"

Krzysztof Ż. radny miejski klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędnik powiatowego starostwa przyznał się do zarzutu posiadania znacznej ilości środków odurzających. Sąd zastosował wobec niego środki zapobiegawcze, w tym zakaz opuszczania kraju.

Najstarsi mieszkańcy powiatu opolskiego będą decydować

Najstarsi mieszkańcy powiatu opolskiego będą decydować

Na początku grudnia po raz pierwszy spotkają się członkowie nowego gremium Powiatowej Rady Seniorów. Tworzy ją osiemnaście osób z różnych środowisk. – Współcześni emeryci chcą wychodzić z domu, chcą działać – mówią przedstawiciele systematycznie powiększającej się grupy mieszkańców.

Puławy. Szef jednego z wydziałów odchodzi z urzędu miasta