Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 listopada 2018 r.
13:59

Nie stworzę w Chełmie przechowalni polityków. Rozmowa z nowym prezydentem miasta

171 37 A A
Jakub Banaszek
Jakub Banaszek (fot. Jacek Barczyński)

Rozmowa z Jakubem Banaszkiem, nowym prezydentem Chełma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Zauważyłem, że w pana wystąpieniach najczęściej powtarza się zdanie „będziemy ciężko pracować”…

– Lubię pracować, ale przede wszystkim kocham politykę. Praca i polityka to dla mnie idealne połączenie. Już nie mogę się doczekać, kiedy będziemy mogli wdrażać nasze obietnice.

• „My” to poza panem kto?

– Wielokrotnie zapowiadałem, że nie mam zamiaru zwalniania doświadczonych urzędników, pracowników miejskich spółek, czy innych miejskich instytucji. Nie ukrywam, że wszystkim, a przede wszystkim dyrektorom wydziałów, prezesom i kierownikom chcę się wnikliwie przyjrzeć pod kątem osiąganych przez nich wyników, zaangażowania i skuteczności. Ci którzy na swoich stanowiskach dotąd się sprawdzali, nie mają się czego bać. Mało tego, pomożemy im podnosić kompetencje i rozwijać się zawodowo.

• Kiedy w sztabie wyborczym Agaty Fisz stało się już jasne, że to pan wygra, ktoś wyraził obawę, że na początek sprowadzi pan z kraju działaczy PiS i obsadzi nimi stanowiska. Taki wariant wchodzi w rachubę?

– Kilka osób sprowadzę. I zapewniam, że będą to wybitni menedżerowie i prawnicy. Natomiast nie stworzę wzorem chełmskiej lewicy przechowalni polityków, którym w karierze powinęła się noga.

• Od czego rozpocznie pan urzędowanie?

– Już zapowiedziałem audyt Urzędu Miasta, miejskich spółek oraz pozostałych instytucji podległych prezydentowi. Jeszcze nie wiem do jakiego stopnia, ale zamierzam zmienić strukturę i model funkcjonowania samego urzędu. Ma być sprawny, otwarty i przyjazny mieszkańcom.

• W pana ocenie taki nie był?

– Pełną wiedzę w tym zakresie będą miał dopiero po audycie. A jeśli chodzi o zmiany strukturalne, to na razie zdradzę jedynie tyle, że zamierzam wzmocnić wydziały odpowiedzialne za rozwój gospodarczy i promocję.

• To prawda, że wojewoda lubelski obiecał panu przekazanie Gmachu - monumentalnego i historycznego budynku na osiedlu Dyrekcja?

– Wojewoda nie mógł mi tego obiecać, gdyż wystąpić o to mogę dopiero jako urzędujący prezydent. Jest natomiast prawdą, że będę o ten Gmach zabiegał i wierzę, że z powodzeniem. Jeśli to nastąpi, to pod jego dach, poza spółkami przeniosę Urząd Miasta i większość podległych instytucji, jak chociażby Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy Urząd Stanu Cywilnego.

• A co się stanie z opuszczonymi obiektami?

– W obecnej siedzibie UM wstępnie widziałbym na przykład Chełmskie Centrum Nauki Kopernik. Na pewno znajdziemy odpowiednie przeznaczenie dla wszystkich naszych nieruchomości. Z kolei w kamieniczce zajmowanej przez USC można zaaranżować reprezentacyjny salon miasta.

• Do sprawnego rządzenia potrzebna jest solidna koalicja w Radzie Miasta. Jest już pan po pierwszych rozmowach?

– Budowanie koalicji to część polityki, o której nie mówi się, zanim karty nie zostaną wyłożone na stół. Proszę o jeszcze trochę cierpliwości.

 

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
elo / 10 listopada 2018 o 17:16
+23
brakuje nowej drogi od południowej strony, żeby szybko objechać miasto
Avatar
Chełmianin / 10 listopada 2018 o 15:09
+20
Co można zmienić w urzędach? To o czym mówi się od lat i nikt tego nie dokonał. Należy przesunąć godziny urzędowania, tak by ludzie nie musieli brać urlopów, by załatwić sprawę. Poprawić komunikację w Chełmie. Ja już dawno zrezygnowałem z krajoznawczych połączeń. By dojechać z PKS do Szpitala trzeba jechać przez osiedle Zachód?! Ja na piechotę szybciej tam dojdę jak ten autobus dojedzie :( Skomunikować CLA z koleją lokalną, by na jednym bilecie można było dojechać do Rejowca z przesiadką na Chełm Miasto.
Avatar
Chełmianin / 10 listopada 2018 o 23:56
+13
"Ciekawe skąd weźmiesz te kilka tysięcy chętnych.do pracy?"... na przykład z Niemiec, Anglii, Norwegii...itd. Tylko musi być praca, a nie kołchoz i pensja pozwalająca na uczciwe życie. Nikt nie wymaga zachodnich zarobków, ale jałmużna 2 tys. to jednak nikogo nie skusi na powrot i... wegetację.
Avatar
Chełmianin / 10 listopada 2018 o 15:16
+13
Pomysł poprzednika odnośnie produkcji aut jest jak najbardziej realny. Z tym, że wystarczyłoby byśmy mieli fabrykę produkującą nawet "tylko" części. W Dąbrowie Górniczej "Brembo" ma wielką halę produkcyjną, gdzie produkuje się tarcze hamulcowe. Mamy inżynierów, to ogarną maszyny CNC. Programowanie jest na poziomie przedszkolnym, czyt. à la LOGO. A przecież obrabiarki CNC idealnie nadają się do produkcji części lotniczych. Świdnik ma w tym doświadczenie. Droga ekspresowa ułatwi dostęp do światowego rynku.
Avatar
Gość / 10 listopada 2018 o 16:47
+12
mówi ciekawie ale ważne są czyny i działania masz Kuba kredyt zaufania POZDR POWODZENIA
Avatar
gość / 10 listopada 2018 o 14:48
+10
Co można wiedzieć o rządzeniu miastem jak ma się 27 lat? Będzie się uczył na Chełmie, mam nadzieję, że nie będzie tych błędów zbyt dużo.
Avatar
Ja / 10 listopada 2018 o 20:44
+9
W Chełmie potrzebne są nowoczesne zakłady przemysłowe z pracą dla kilku tys. osób. Sprawy personalne czy też kwestie siedziby urzędów są drugorzędne. Ale pytanie, po co w Chełmie inwestować skoro Lublin ma lotnisko, strefę ekonomiczną, uczelnie oraz drogę ekspresową? Czas pokaże...
Avatar
Gość / 6 dni temu o 09:57
+7
Pierdolenie o polityce......lubi politykę?każdy polityk to nierób i złodziej za darmo kaśe biorą ...powiinno się wszystkich pseudopolityków zagonić do roboty a nie siedza i piertolą farmazony
Avatar
Tomek / 10 listopada 2018 o 21:38
+7
Kto slyszal o panie banaszku pol roku temu? Kto z chelmian? A dzis zostaje prezydentem. Ale ten narod jest glupi. Wystarczy foto z premierem, wizyta kaczora i juz na goscia oddaje swoje glosy ttysiace ludzi. Alez to typowo polskie. Chcialbym miec naiwna wiare ze za pare lat powiem 'banaszek to ten, dzieki ktoremu nastal dobrobyt w naszym miescie'. Ale zbyt wiele wyborow juz przezylem i nie dam sie nabrac po raz kolejny. Wybory to wybory. Zwykla propaganda. Byleby sie dorwac do koryta.
Avatar
Gs / 6 dni temu o 04:30
+5
Ciekawe co zrobi z poplecznikami! Wytykanie Fisz że zatrudniała Czecha co najmniej nie stosowne i niebezpiecze. Stefaniuk tylko kadencję poradził i nie pomogli mu prawnicy eksportowani z Gdańska od pana Biereckiego co obrobił SKOKI! ne
Avatar
Wacuś / 2 dni temu o 10:43
0
Jeszcze naradzie PIS nic nie pokazał, oprócz finansowania ojca dyrektora. Ale za pomocą Pana Kuby napewno stanie duży pomnik L. K. oraz kilku pisiorów znajdzie posady w spółkach miejskich. Może dla oka załatwi jeszcze pracę tym co mu tak liżą.
 Raczej popolitykuje lokalnie, postawi wielki pomnik wcentrum miast WMP Lecha K. i jak się dobrze spisze to wyjedzie do centrali i tyle będziemy go widzieć oprócz posiedzeń sejmu w telewizji. Tych posiedzeń to i tak niewiele będzie, bo skrócą sobie w przyszłym roku i będą chapać taką samą kasę, a może i jeszcze większą jak w tym roku
 Raczej popolitykuje lokalnie, postawi wielki pomnik wcentrum miast WMP Lecha K. i jak się dobrze spisze to wyjedzie do centrali i tyle będziemy go widzieć oprócz posiedzeń sejmu w telewizji. Tych posiedzeń to i tak niewiele będzie, bo skrócą sobie w przyszłym roku i będą chapać taką samą kasę, a może i jeszcze większą jak w tym roku rozwiń
Avatar
Gość / 2 dni temu o 10:36
0
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że jest tu pewna analogia to osoby Pana Bartłomieja M. dosyć kolorowej postaci w swoim czasie w rządach PiS. Marionetka centralnie sterowana z góry. Chyba, że się myle i nowy prezydent ma "jaja" i nie da się zupełnie omotać przez układy i postawi się centrali. Historia jednak pokazuje, że jak ktoś wskoczy na "karuzelę" to szybko wpada w sidła korupcji i ukladów, które stawiają takiego człowieka pod ścianą i musi robić co mu każą. Bardzo zastanawiałem się na kogo głosować, bo przyznam szczerze, że miałem pewne obawy co do poprzedniczki. Coś tam się ostatnio działo u nas, tylko miałem też wrażenie, że to kiełbasa wyborcza. Zobaczymy, jak się spisze nowy prezydent. Nie oszukujmy się, Chełm od wielu lat idzie na dno na równi pochyłej, w przeciwieństwie do innych regionów Polski. Tutaj można tylko mieszkać, bo tanio. Zero możliwości na zrobienie biznesu, bo rynek jest już podzielony przez lokalnych oligarchów z rodzinnymi biznesami i ciężko się jest przebić. To miasto, to jedna wielka "Biedronka" i sypialnia dla ludzi pracujących gdzie indziej.
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że jest tu pewna analogia to osoby Pana Bartłomieja M. dosyć kolorowej postaci w swoim czasie w rządach PiS. Marionetka centralnie sterowana z góry. Chyba, że się myle i nowy prezydent ma "jaja" i nie da się zupełnie omotać przez układy i postawi się centrali. Historia jednak pokazuje, że jak ktoś wskoczy na "karuzelę" to szybko wpada w sidła korupcji i ukladów, które stawiają takiego człowieka pod ścianą i musi robić co mu każą. Bardzo zastanawiałem się na kogo głosować, bo przyznam... rozwiń
Avatar
jupek / 3 dni temu o 15:43
+2
ziomek opowiadal mi jaki teraz jest jeden wielki kwik w um odcinanych od koryta, jak zra sie miedzy soba :] qrwiaja.. hee.. ale czasy przyszly fajne! w koncu
Avatar
oooo / 4 dni temu o 09:12
0
Wyczyścić!
Avatar
Chełmianin / 5 dni temu o 15:49
+3
Panie Tomaszu natomiast każdy słyszał o Płatnych Oszustach. To dzięki ich działaniom Chełm został zdegradowany do lenna Biłgoraju, bo tam mieszkał ich znany kolega. Do ktorego obecnie nie przyznają się. Otóż to każdy prawdziwy Chełmianin pamięta. Mściwość platformerska była i jest wyjątkowo jaskrawa właśnie wykonana na naszym mieście. Już nie będę rozpisywał się o wyprowadce ZUS, Poczty, Telekomunikacji, Sądu i Energetyki z naszego miasta. Pamiętamy jak ogołocił ze sprzętu i wyposażenia Gmach odchodzący prezydent, który fotografował się z politykami PO. Czego on nie miał zrobić dla Chełma. A co zrobił? Wielką hecę w Teleexpresie, bo prawie zawału dostał jak dowiedział się o zadłużeniu miasta. A odchodąc długi urosły i jakoś nie umierał z tego powodu :( Banaszak jest Chełmianinem i nie reprezentuje ciemiężców naszego miasta. Obecnie PiS musi udowodnić, że warto było im zaufać, by mieszkańcy innych miast widzieli co stracili. Przynajmniej my wiemy, czym zaskutkował głos oddany na PO... DEGRADACJĄ MIASTA.
Panie Tomaszu natomiast każdy słyszał o Płatnych Oszustach. To dzięki ich działaniom Chełm został zdegradowany do lenna Biłgoraju, bo tam mieszkał ich znany kolega. Do ktorego obecnie nie przyznają się. Otóż to każdy prawdziwy Chełmianin pamięta. Mściwość platformerska była i jest wyjątkowo jaskrawa właśnie wykonana na naszym mieście. Już nie będę rozpisywał się o wyprowadce ZUS, Poczty, Telekomunikacji, Sądu i Energetyki z naszego miasta. Pamiętamy jak ogołocił ze sprzętu i wyposażenia Gmach odchodzący prezydent, który fotografował się z po... rozwiń
Avatar
PRZESTAŃCIE PALIĆ ŚMIECIAMI / 6 dni temu o 20:11
+3
Lepiej sie zacznijcie przejmować tym ze wy i wasi sąsiedzi palą śmieci w piecach i długo na tym nie zajedziecie, a nie tym ze nie pasuje wam wynik wyborów. 
Avatar
Patriota / 6 dni temu o 18:31
-2
Jeszcze naradzie PIS nic nie pokazał, oprócz finansowania ojca dyrektora. Ale za pomocą Pana Kuby napewno stanie duży pomnik L. K. oraz kilku pisiorów znajdzie posady w spółkach miejskich. Może dla oka załatwi jeszcze pracę tym co mu tak liżą.
Avatar
Antyjełop / 6 dni temu o 17:12
0
Ciekawe kto bedzie pociągać za ta kukiełkę,może  pani Mazurek
Avatar
jaćka / 6 dni temu o 13:35
+4
Wyrazy współczucia dla mieszkańców  Chełma !!!!!
 psa nie masz a kolegów szukasz?
Avatar
jaćka / 6 dni temu o 13:33
0
Synu  popatrz w lustro  !!!!!!!!!!!!!
 popatrz se na swoje bzidalu.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej 0 3

Klub rotarian z Białej Podlaskiej przekazał I LO im. J.I. Kraszewskiego pieniądze na zakup anglojęzycznej literatury.

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie 0 4

Czy pieniądze ulokowane na kontach w Getin Banku są bezpieczne? W ostatnim miesiącu coraz częściej słychać o kłopotach finansowych wszystkich spółek należących do Leszka Czarneckiego. Ich akcje tanieją, a klienci zaczynają obawiać się o to, czy bank zachowa wypłacalność. Klienci mogą liczyć co prawda na państwowe gwarancje depozytów do wysokości 100 tys. euro, ale niektórzy z nich na swoich rachunkach i lokatach mają zgromadzone znacznie większe środki.

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA)
galeria

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA) 0 0

Właśnie na taki mecz liczyli w piątek kibice TBV Startu. Ekipa z Lublina rozbiła w hali Globus AZS Koszalin 81:59. Mecz był rozstrzygnięty w zasadzie po... kwadransie.

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek 0 1

Trzy pytania do Leszka Włodarskiego, burmistrza-elekta Łęcznej.

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo 1 4

Były szef firmy Honker odpowie za nielegalny handel sprzętem wojskowym. Zbigniew T. wysyłał do Nigerii samochody, bez niezbędnej koncesji. Specjalistyczny osprzęt kazał ukrywać przed celnikami – ustaliła prokuratura.

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby 0 0

Rachunki za wodę i ścieki można obniżyć stosując oszczędne baterie i spłuczki oraz uszczelniając cieknące krany. Dużo też zyskamy, gdy będziemy korzystać z prysznica zamiast wanny. W sumie 3-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie prawie 1 400 zł.

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel
18 listopada 2018, 10:00

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel 0 0

Planujesz ślub i wesele? Szukasz inspiracji? Szukaj ich u profesjonalistów. Odwiedź w niedzielę, 18 listopada, targi Wernisaż Ślubny w hotelu In Between Hotel (Panieńszczyzna 15, k. Jastkowa).

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo]
film

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo] 2 12

Senator PiS Grzegorz Bierecki stwierdził, że Leszek Czarnecki jest osobą niewiarygodną, gdyż znajduje się w trudnej sytuacji prawnej i finansowej. Zasugerował również, że po przesłuchaniu przez prokuraturę może mieć problemy z prawem.

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo]
film

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo] 9 3

Historia Bajmu rozpoczęła się w domu kultury w Lublinie.

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny
film

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny 0 1

Zatrzymano 49-letniego Zbigniewa P., oskarżonego o zabójstwo 14-latka w Gogolewie w Wielkopolsce. Chłopiec był synem jego konkubiny. Mężczyzna po usłyszeniu zarzutów przyznał się do winy.

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 27 11

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 1

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 36 2

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Bródka z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym
18 listopada 2018, 10:00

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym 1 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny zaprasza w niedzielę 18 listopada w godzinach 10-18 na bezpłatne spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!