Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

6 listopada 2018 r.
21:04

Chełm i Zamość - największe miasta prezydenckie gdzie wygrało PiS

0 73 A A

Zamość i Chełm to największe miasta prezydenckie w Polsce, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Rozbudziło to nadzieje na dodatkowy napływ pieniędzy z rządowych programów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie kampanii prezydenckiej politycy PiS sugerowali, że miasta i gminy, w których wygrają kandydaci tej partii będą miały „łatwiejszy” dostęp do rządowych pieniędzy oraz innych benefitów.

– Z pewnością nie jest tajemnicą, że pozyskiwanie środków na inwestycje wymaga dobrej współpracy władz lokalnych z władzą centralną – stwierdził podczas kampanii Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podobnych wypowiedzi było więcej. Ostatecznie jednak tylko w 6 na 107 miast prezydenckich przez najbliższe pięć lat rządzić będzie członek PiS lub osoba z poparciem tej partii.

Zamość: Będzie łatwiej o pieniądze

Największym miastem na tej liście jest Zamość. Prezydentem, na drugą kadencję, wybrany został tam Andrzej Wnuk. W nowej Radzie Miasta współpracować będzie ze sprzyjającą mu większością. Na 23 radnych 9 pochodzi z KW PiS, a 4 z KWW Andrzeja Wnuka. Czy z tego powodu do miasta trafi więcej rządowych pieniędzy?

– Bez względu na to, kto i z jakiej partii rządził, to pieniądze bez przeszkód spływały do Zamościa – podkreśla Rafał Zwolak, opozycyjny radny. – Za prezydentury Marcina Zamoyskiego pozyskano bardzo dużo zewnętrznych środków, np. na budowę dróg, czy na odnowę zabytków. Teraz, gdy PiS ma też większość w sejmiku, mam nadzieję, że współpraca będzie układała się bardzo dobrze i z korzyścią dla miasta.

– Współpraca między samorządem a rządem jest niezbędna dla rozwoju regionu – podkreśla Dariusz Zagdański, radny kandydujący z KW Prawo i Sprawiedliwość. – Powinno być łatwiej, chociaż w polityce nigdy nic nie wiadomo.

– Przypuszczam, że współpraca będzie się układała dobrze, a co za tym idzie – będzie łatwiej pozyskiwać pieniądze. Na pewno będzie się nam lepiej pracowało, bo łatwiej rozmawia się z przyjaciółmi i kolegami, niż z osobami obcymi – uważa Piotr Małysz z KWW Andrzeja Wnuka. Jego zdaniem podstawą jest jednak profesjonalizm. – Pieniądze będą do nas trafiały, jeśli dobrze przygotujemy projekty.

Inni lokalni politycy mają nadzieję, że wygrana PiS przyciągać będzie do Zamościa coraz ważniejszych polityków tej partii. Pierwsza ma być Anna Zalewska, minister edukacji, która już w piątek podsumowywać będzie tam szkolne obchody roku niepodległości.

– W poprzedniej kadencji hołubiona była Biała Podlaska (tam prezydent z PiS przegrał wybory – dop. red.). Teraz splendor może spaść na nas – ma nadzieję inny radny z listy PiS. – Liczę na to, że w Zamościu będą się rozpoczynały kolejne rządowe programy, a tych ze względu na kolejne wybory będzie coraz więcej.

Chełm: Każdy ma szanse na rozwój

W Chełmie przez ostatnie 12 lat rządziła pani prezydent z SLD. Teraz przegrała z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem Zdzisława Szweda, radnego miejskiego ostatnich dwóch kadencji, który teraz został wybrany do sejmiku, istotne zmiany w mieście nastąpią dopiero teraz, kiedy prezydentem miasta został Jakub Banaszek.

– Miasto nie wykorzystywało swoich szans na rozwój, jak Biała Podlaska czy Zamość – mówi Szwed. – Teraz nastał dla nas sprzyjający klimat polityczny. Naturalną koleją rzeczy mamy zapewnioną dobrą współpracę z rządem i samorządem wojewódzkim.
Wielu uważa jednak, że miasto nie stało w miejscu, choć samorząd był w rękach polityków pozostających w opozycji do władz i w Lublinie, i Warszawie.

– Każdego roku stać nas było na wdrażanie kilkunastomilionowych inwestycji, w dużej mierze dofinansowywanych z funduszy rządowych lub europejskich – mówi Zygmunt Gardziński, wieloletni przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Spektakularnym przykładem może być pozyskanie olbrzymiej dotacji na przebudowę miejskiego odcinka krajowej „dwunastki”. To zadanie jest obliczone na 170 mln zł!

Gardziński zwraca uwagę, że demokratyczne mechanizmy w naszym państwie pozwalają promować politycznych przyjaciół czy partnerów. Nie oznacza to jednak, że pozostali nie mają na to szans. – Wymaga to jedynie z ich strony większego determinizmu, pracy i cierpliwości – podkreśla.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 21:19
+29
Chełm i Zamość, dwa miasta w najbiedniejszych regionach Polski i Unii Europejskiej - Chełmszczyźnie i Zamojszczyźnie.
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 22:08
+28
Po owocach ich poznamy, po owocach...na razie to jest tylko mielenie ozorami...
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 21:26
+22
Bieda i ciemnota w większości, pewnie pis obiecał im że lotnisko przeniesie z Świdnika
Avatar
Xxx / 6 listopada 2018 r. o 22:29
+20
Bez większości w radzie można sobie porządzić pilotem do tv
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 21:25
+18
szybko pożałują swoich wyborów
Avatar
Sam prawdy / 7 listopada 2018 r. o 12:34
+10
Zwyciężyli ludzie a nie partie. W wyborach samorządowych głosuje się na konkretne osoby. Powariowali już z tym PIS i z PO.
 Wierz w to co piszesz powyżej... ??? Sądząc na przykładzie tych dwóch miast ,Chełm i Zamość  to właśnie wygrała partia która kupiła głosy  wyborców atrakcyjnymi ofertami. Ci kandydaci co wygrali, to "marionetki" swoich partii..Zobaczymy wkrótce gdzie będą zapadały decyzje i pod czyje dyktando, oby nie Żoliborskie....
Avatar
Mango / 6 listopada 2018 r. o 22:10
+9
Doadajcie do tego Świdnik :(  WSTYD!!!
Avatar
Chełmianin / 6 listopada 2018 r. o 23:49
+8
"Zamość za rządów Wnuka bardzo zdziadział. Starowka rozjechana przez samochody. Nie widac pozytwynych zmian" to ty były premierze Cesarzu Ojropy? Tylko ty tak potrafisz kłamać. Ten zdziadziały rynek zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy noworoczny wystrój. A Chełm jak co roku mógł tylko pomarzyć o tak udanym Sylwestrze jak w Zamościu. Fiszowa uważała, że każdy Sylwka powinien tak jak ona świętować w restauracji. Tak, że kłamców, złodziei i oszustów... Kto was słucha? Napewno nie porządni i uczciwi ludzie. Niestety większość musiała opuścić Ojczyznę, bo wśród złodziei uczciwy umiera powoli z głodu i wyzysku. Niedługo my wrócimy, a wy będziecie próbować kraść... przepraszam brać nieswoje poprzez roztargnienie w Kanadzie ;)
"Zamość za rządów Wnuka bardzo zdziadział. Starowka rozjechana przez samochody. Nie widac pozytwynych zmian" to ty były premierze Cesarzu Ojropy? Tylko ty tak potrafisz kłamać. Ten zdziadziały rynek zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy noworoczny wystrój. A Chełm jak co roku mógł tylko pomarzyć o tak udanym Sylwestrze jak w Zamościu. Fiszowa uważała, że każdy Sylwka powinien tak jak ona świętować w restauracji. Tak, że kłamców, złodziei i oszustów... Kto was słucha? Napewno nie porządni i uczciwi ludzie. Niestety większość musia... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 7 listopada 2018 r. o 00:08
+7
  Mam nadzieję, że Pisowska władza  doceni te dwa miasta z województwa lubelskiego i się im jakoś odwdzięczy.
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 22:07
+6
juz do chelma kaczor z lopata jedzie od jutra bedzie kopal z mazurkowa
Avatar
Miecio / 16 listopada 2018 r. o 21:03
+1
Czy wy uważacie że ludzie którzy sprawdają projety to wszytko PIS? otóż nie, złożone projekty sprawdza komisja kilkanascie osób i nie obrażajcie ich że są podnóżkami PIS.  W mieście albo potarfią pisać dobre projekty lub nie to zależy od pracowników
Avatar
Henio / 9 listopada 2018 r. o 08:46
0
Chełm - miasto PKWN.
Avatar
CHC / 8 listopada 2018 r. o 19:54
+1
Jakby nie patrzeć Chełm jest bardzo inny, gdzie jeszcze kandydatka związana z SLD prawie wygrała a kandydat PiS prawie przegrał w drugiej rundzie?
Avatar
zniesmaczony / 8 listopada 2018 r. o 17:46
+1
Ogłaszamy bojkot Zamościa, Roztocza, Chełma i tamtejszych firm.
 A co z tymi co nie głosowali na PIS?? Wszystkich do jednego worka niewrzucajmy..
Avatar
światli lublinianie / 8 listopada 2018 r. o 11:35
-2
Ogłaszamy bojkot Zamościa, Roztocza, Chełma i tamtejszych firm.
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 r. o 10:25
0
Chelm Zamość Dzicz
Avatar
Chełmianin / 8 listopada 2018 r. o 08:57
+1
Mnóstwo tu ludzi super zorientowanych co nam przyniesie przyszłość - choć wydaje się, że to efekt frustracji i rozżalenia - by obrażać kogoś kto zagłosował inaczej niż dana osoba. Natomiast wpisy i ich styl doskonale świadczy o ich poziomie - choć jak ktoś wyżej napisał że to "większość wyborców pis to niewykształaceni ludzie i osoby starsze" - ale widać zdobycia jakiegoś tam wykształcenia i młodszy wiek nie gwarantuje kultury i myślenia. 
Avatar
Stasio / 7 listopada 2018 r. o 21:44
+1
Wybrali tego samego prezydenta Zamościa bo imprezy robi na rynku, poprzednik nic nie robił ... I tyle w temacie
Avatar
Paszkiewicz / 7 listopada 2018 r. o 14:46
0
Haha, zobaczymy jak zachowa się nowy prezydent Chełma, który będzie zakladnikiem i po i SLD, ubaw po pachy
Avatar
Yogi bear / 7 listopada 2018 r. o 13:53
-3
Jak tam PSLowcy i POwcy ? przegrana w sejmiku boli? Dyrektorzy i kierownicy sie juz pakują ? hahahaha. Jakiś komentarz do kleski PSL w Polsce? Bo wasz Hetman to sie gdzieś ukryl i ten usmieszek mu z twarzy zszedł.
Zobacz wszystkie komentarze 73

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Plac Litewski i Arena Lublin świecą dziś na różowo. To wyraz solidarności

Plac Litewski i Arena Lublin świecą dziś na różowo. To wyraz solidarności

Na różowo podświetlono dziś pl. Litewski oraz stadion Arena Lublin. To wyraz solidarności z kobietami chorymi na raka piersi i jednocześnie zachęta do badań. Różowe światło ma być odpowiednikiem różowej wstążki – symbolu Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi

Koncert zespołu NIEBØ w Klubie Towarzyskim
13 października 2021, 19:00

Koncert zespołu NIEBØ w Klubie Towarzyskim

Aga Ozon i Adrian Kieroński tworzący projekt NIEBØ wystąpi 24 października o godz. 19 w Klubie Towarzyskim w Lublinie (Krakowskie Przedmieście 32).

Marsz pamięci dla naszych Sąsiadów w Zamościu. W przeddzień rocznicy likwidacji getta [zdjęcia]
galeria

Marsz pamięci dla naszych Sąsiadów w Zamościu. W przeddzień rocznicy likwidacji getta [zdjęcia]

Minęło niemal 79 lat, bez jednego dnia, od momentu rozpoczęcia likwidacji getta w Zamościu. Dzisiaj spotkali się uczestnicy rocznicowych obchodów, którzy wzięli udział w „Marszu pamięci dla naszych Sąsiadów”

Lubelskie: Już 556 chorych w szpitalach. Obostrzeń na razie nie będzie
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Już 556 chorych w szpitalach. Obostrzeń na razie nie będzie

608 nowych zakażeń i 556 pacjentów z COVID-19 w szpitalach w województwie lubelskim. Mimo rosnących każdego dnia statystyk zakażeń koronawirusem, nie zanosi się na to, żeby szybko groziły nam jakieś obostrzenia.

Edach Budowlani Lublin kontra Arka Gdynia. Do czterech razy sztuka?

Edach Budowlani Lublin kontra Arka Gdynia. Do czterech razy sztuka?

Edach Budowlani Lublin zmierzą się w niedzielę na Arenie Lublin z Arką Gdynia. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 12.30, będzie można obejrzeć w TVP Sport.

Koncert Wojtka Mazolewskiego w Centrum Kultury
29 października 2021, 20:00

Koncert Wojtka Mazolewskiego w Centrum Kultury

29 października, w dzień premiery swojej najnowszej płyty, w Centrum Kultury w Lublinie wystąpi Wojtek Mazolewski.

Ksiądz prof. Andrzej Szostek Honorowym Obywatelem Miasta Lublin [zdjęcia]
galeria

Ksiądz prof. Andrzej Szostek Honorowym Obywatelem Miasta Lublin [zdjęcia]

Ksiądz prof. Andrzej Szostek został dzisiaj Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Uroczystość odbyła się w lubelskim Teatrze Starym

Biała Podlaska: Ścieżka dla rowerzystów, a piesi muszą słuchać "epitetów od znawców"

Biała Podlaska: Ścieżka dla rowerzystów, a piesi muszą słuchać "epitetów od znawców"

Mieszkaniec Białej Podlaskiej chce zmiany oznakowania ścieżki rowerowej, biegnącej przez łąki od ulicy Brzeskiej do Kąpielowej. Jego zdaniem, należy uwzględnić też pieszych. Urzędnicy muszą to przeanalizować.

Nauczyciele świętowali w minorowych nastrojach. Na protestach przeciwko ministrowi Czarnkowi
Magazyn

Nauczyciele świętowali w minorowych nastrojach. Na protestach przeciwko ministrowi Czarnkowi

Dzień nauczyciela w cieniu protestów przeciwko ministrowi Czarnkowi i obaw o płace.

Fonie Lublina: "Z dedykacją od Camille'a Saint-Saënsa"
film

Fonie Lublina: "Z dedykacją od Camille'a Saint-Saënsa"

W ramach tegorocznych Fonii Lublina w sieci został udostępniony koncert "Z dedykacją od Camille'a Saint-Saënsa", zarejestrowany w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Lublin: Lepiej omijać ul. Jana Pawła II. Utrudnienia po kolizji dwóch aut

Lublin: Lepiej omijać ul. Jana Pawła II. Utrudnienia po kolizji dwóch aut

Duże utrudnienia w ruchu występują po kolizji dwóch aut osobowych na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z Romantyczną

Pneumokoki, szczepienia i COVID-19

Pneumokoki, szczepienia i COVID-19

Szczepienia przeciw pneumokokom ratują życie w równym stopniu, co szczepienia przeciw COVID-19 – podkreślają lekarze i wskazują, że powinny się na to zdecydować zwłaszcza osoby po 50. roku życia, z chorobami współistniejącymi i zaburzeniami odporności.

Lubelskie PSL wybiera prezesa. Czy Krzysztof Hetman będzie miał konkurencję?

Lubelskie PSL wybiera prezesa. Czy Krzysztof Hetman będzie miał konkurencję?

Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego wybierają szefa partyjnych struktur w województwie lubelskim. Głównym faworytem jest obecny prezes, europoseł Krzysztof Hetman.

Siatkarze LUK Lublin tym razem zagrają z mistrzem Europy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle

Siatkarze LUK Lublin tym razem zagrają z mistrzem Europy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle

W trzeciej kolejce LUK Lublin zmierzy się w sobotę o godzinie 17.30 z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Transmisja w Polsacie Sport.

Uczniowie puławskiej "trójki" docenieni. Ich eksponat trafił do Centrum Nauki Kopernik

Uczniowie puławskiej "trójki" docenieni. Ich eksponat trafił do Centrum Nauki Kopernik

Zdolni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach ze swoimi kolegami ze szkoły w Babinie przygotowali eksponat, który trafił na wystawę w Centrum Nauki Kopernik. Praca o nazwie "Neuron z prądem" powstała w ramach ogólnopolskiego konkursu.

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą