Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

6 listopada 2018 r.
21:04

Chełm i Zamość - największe miasta prezydenckie gdzie wygrało PiS

0 73 A A

Zamość i Chełm to największe miasta prezydenckie w Polsce, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Rozbudziło to nadzieje na dodatkowy napływ pieniędzy z rządowych programów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie kampanii prezydenckiej politycy PiS sugerowali, że miasta i gminy, w których wygrają kandydaci tej partii będą miały „łatwiejszy” dostęp do rządowych pieniędzy oraz innych benefitów.

– Z pewnością nie jest tajemnicą, że pozyskiwanie środków na inwestycje wymaga dobrej współpracy władz lokalnych z władzą centralną – stwierdził podczas kampanii Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podobnych wypowiedzi było więcej. Ostatecznie jednak tylko w 6 na 107 miast prezydenckich przez najbliższe pięć lat rządzić będzie członek PiS lub osoba z poparciem tej partii.

Zamość: Będzie łatwiej o pieniądze

Największym miastem na tej liście jest Zamość. Prezydentem, na drugą kadencję, wybrany został tam Andrzej Wnuk. W nowej Radzie Miasta współpracować będzie ze sprzyjającą mu większością. Na 23 radnych 9 pochodzi z KW PiS, a 4 z KWW Andrzeja Wnuka. Czy z tego powodu do miasta trafi więcej rządowych pieniędzy?

– Bez względu na to, kto i z jakiej partii rządził, to pieniądze bez przeszkód spływały do Zamościa – podkreśla Rafał Zwolak, opozycyjny radny. – Za prezydentury Marcina Zamoyskiego pozyskano bardzo dużo zewnętrznych środków, np. na budowę dróg, czy na odnowę zabytków. Teraz, gdy PiS ma też większość w sejmiku, mam nadzieję, że współpraca będzie układała się bardzo dobrze i z korzyścią dla miasta.

– Współpraca między samorządem a rządem jest niezbędna dla rozwoju regionu – podkreśla Dariusz Zagdański, radny kandydujący z KW Prawo i Sprawiedliwość. – Powinno być łatwiej, chociaż w polityce nigdy nic nie wiadomo.

– Przypuszczam, że współpraca będzie się układała dobrze, a co za tym idzie – będzie łatwiej pozyskiwać pieniądze. Na pewno będzie się nam lepiej pracowało, bo łatwiej rozmawia się z przyjaciółmi i kolegami, niż z osobami obcymi – uważa Piotr Małysz z KWW Andrzeja Wnuka. Jego zdaniem podstawą jest jednak profesjonalizm. – Pieniądze będą do nas trafiały, jeśli dobrze przygotujemy projekty.

Inni lokalni politycy mają nadzieję, że wygrana PiS przyciągać będzie do Zamościa coraz ważniejszych polityków tej partii. Pierwsza ma być Anna Zalewska, minister edukacji, która już w piątek podsumowywać będzie tam szkolne obchody roku niepodległości.

– W poprzedniej kadencji hołubiona była Biała Podlaska (tam prezydent z PiS przegrał wybory – dop. red.). Teraz splendor może spaść na nas – ma nadzieję inny radny z listy PiS. – Liczę na to, że w Zamościu będą się rozpoczynały kolejne rządowe programy, a tych ze względu na kolejne wybory będzie coraz więcej.

Chełm: Każdy ma szanse na rozwój

W Chełmie przez ostatnie 12 lat rządziła pani prezydent z SLD. Teraz przegrała z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem Zdzisława Szweda, radnego miejskiego ostatnich dwóch kadencji, który teraz został wybrany do sejmiku, istotne zmiany w mieście nastąpią dopiero teraz, kiedy prezydentem miasta został Jakub Banaszek.

– Miasto nie wykorzystywało swoich szans na rozwój, jak Biała Podlaska czy Zamość – mówi Szwed. – Teraz nastał dla nas sprzyjający klimat polityczny. Naturalną koleją rzeczy mamy zapewnioną dobrą współpracę z rządem i samorządem wojewódzkim.
Wielu uważa jednak, że miasto nie stało w miejscu, choć samorząd był w rękach polityków pozostających w opozycji do władz i w Lublinie, i Warszawie.

– Każdego roku stać nas było na wdrażanie kilkunastomilionowych inwestycji, w dużej mierze dofinansowywanych z funduszy rządowych lub europejskich – mówi Zygmunt Gardziński, wieloletni przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Spektakularnym przykładem może być pozyskanie olbrzymiej dotacji na przebudowę miejskiego odcinka krajowej „dwunastki”. To zadanie jest obliczone na 170 mln zł!

Gardziński zwraca uwagę, że demokratyczne mechanizmy w naszym państwie pozwalają promować politycznych przyjaciół czy partnerów. Nie oznacza to jednak, że pozostali nie mają na to szans. – Wymaga to jedynie z ich strony większego determinizmu, pracy i cierpliwości – podkreśla.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 73

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 21:19
Chełm i Zamość, dwa miasta w najbiedniejszych regionach Polski i Unii Europejskiej - Chełmszczyźnie i Zamojszczyźnie.
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 22:08
Po owocach ich poznamy, po owocach...na razie to jest tylko mielenie ozorami...
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 21:26
Bieda i ciemnota w większości, pewnie pis obiecał im że lotnisko przeniesie z Świdnika
Avatar
Xxx / 6 listopada 2018 r. o 22:29
Bez większości w radzie można sobie porządzić pilotem do tv
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 21:25
szybko pożałują swoich wyborów
Avatar
Sam prawdy / 7 listopada 2018 r. o 12:34
Zwyciężyli ludzie a nie partie. W wyborach samorządowych głosuje się na konkretne osoby. Powariowali już z tym PIS i z PO.
 Wierz w to co piszesz powyżej... ??? Sądząc na przykładzie tych dwóch miast ,Chełm i Zamość  to właśnie wygrała partia która kupiła głosy  wyborców atrakcyjnymi ofertami. Ci kandydaci co wygrali, to "marionetki" swoich partii..Zobaczymy wkrótce gdzie będą zapadały decyzje i pod czyje dyktando, oby nie Żoliborskie....
Avatar
Mango / 6 listopada 2018 r. o 22:10
Doadajcie do tego Świdnik :(  WSTYD!!!
Avatar
Chełmianin / 6 listopada 2018 r. o 23:49
"Zamość za rządów Wnuka bardzo zdziadział. Starowka rozjechana przez samochody. Nie widac pozytwynych zmian" to ty były premierze Cesarzu Ojropy? Tylko ty tak potrafisz kłamać. Ten zdziadziały rynek zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy noworoczny wystrój. A Chełm jak co roku mógł tylko pomarzyć o tak udanym Sylwestrze jak w Zamościu. Fiszowa uważała, że każdy Sylwka powinien tak jak ona świętować w restauracji. Tak, że kłamców, złodziei i oszustów... Kto was słucha? Napewno nie porządni i uczciwi ludzie. Niestety większość musiała opuścić Ojczyznę, bo wśród złodziei uczciwy umiera powoli z głodu i wyzysku. Niedługo my wrócimy, a wy będziecie próbować kraść... przepraszam brać nieswoje poprzez roztargnienie w Kanadzie ;)
"Zamość za rządów Wnuka bardzo zdziadział. Starowka rozjechana przez samochody. Nie widac pozytwynych zmian" to ty były premierze Cesarzu Ojropy? Tylko ty tak potrafisz kłamać. Ten zdziadziały rynek zwyciężył w konkursie na najpiękniejszy noworoczny wystrój. A Chełm jak co roku mógł tylko pomarzyć o tak udanym Sylwestrze jak w Zamościu. Fiszowa uważała, że każdy Sylwka powinien tak jak ona świętować w restauracji. Tak, że kłamców, złodziei i oszustów... Kto was słucha? Napewno nie porządni i uczciwi ludzie. Niestety większość musia... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 7 listopada 2018 r. o 00:08
  Mam nadzieję, że Pisowska władza  doceni te dwa miasta z województwa lubelskiego i się im jakoś odwdzięczy.
Avatar
Gość / 6 listopada 2018 r. o 22:07
juz do chelma kaczor z lopata jedzie od jutra bedzie kopal z mazurkowa
Avatar
Miecio / 16 listopada 2018 r. o 21:03
Czy wy uważacie że ludzie którzy sprawdają projety to wszytko PIS? otóż nie, złożone projekty sprawdza komisja kilkanascie osób i nie obrażajcie ich że są podnóżkami PIS.  W mieście albo potarfią pisać dobre projekty lub nie to zależy od pracowników
Avatar
Henio / 9 listopada 2018 r. o 08:46
Chełm - miasto PKWN.
Avatar
CHC / 8 listopada 2018 r. o 19:54
Jakby nie patrzeć Chełm jest bardzo inny, gdzie jeszcze kandydatka związana z SLD prawie wygrała a kandydat PiS prawie przegrał w drugiej rundzie?
Avatar
zniesmaczony / 8 listopada 2018 r. o 17:46
Ogłaszamy bojkot Zamościa, Roztocza, Chełma i tamtejszych firm.
 A co z tymi co nie głosowali na PIS?? Wszystkich do jednego worka niewrzucajmy..
Avatar
światli lublinianie / 8 listopada 2018 r. o 11:35
Ogłaszamy bojkot Zamościa, Roztocza, Chełma i tamtejszych firm.
Avatar
Gość / 8 listopada 2018 r. o 10:25
Chelm Zamość Dzicz
Avatar
Chełmianin / 8 listopada 2018 r. o 08:57
Mnóstwo tu ludzi super zorientowanych co nam przyniesie przyszłość - choć wydaje się, że to efekt frustracji i rozżalenia - by obrażać kogoś kto zagłosował inaczej niż dana osoba. Natomiast wpisy i ich styl doskonale świadczy o ich poziomie - choć jak ktoś wyżej napisał że to "większość wyborców pis to niewykształaceni ludzie i osoby starsze" - ale widać zdobycia jakiegoś tam wykształcenia i młodszy wiek nie gwarantuje kultury i myślenia. 
Avatar
Stasio / 7 listopada 2018 r. o 21:44
Wybrali tego samego prezydenta Zamościa bo imprezy robi na rynku, poprzednik nic nie robił ... I tyle w temacie
Avatar
Paszkiewicz / 7 listopada 2018 r. o 14:46
Haha, zobaczymy jak zachowa się nowy prezydent Chełma, który będzie zakladnikiem i po i SLD, ubaw po pachy
Avatar
Yogi bear / 7 listopada 2018 r. o 13:53
Jak tam PSLowcy i POwcy ? przegrana w sejmiku boli? Dyrektorzy i kierownicy sie juz pakują ? hahahaha. Jakiś komentarz do kleski PSL w Polsce? Bo wasz Hetman to sie gdzieś ukryl i ten usmieszek mu z twarzy zszedł.
Zobacz wszystkie komentarze 73

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych
zdjęcia
galeria

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych

Michała Kołodziejczaka policja wyniosła trzymając go za nogi i ręce. AGROunia chciała okupować urząd wojewódzki.

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą