Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 stycznia 2020 r.
17:18

„Pora zabijać” – napisał 14-letni Łukasz W. na Facebooku na kilka godzin przed mordem. Wstrząsający opis zbrodni w Chełmie

141 48 A A

Chora fascynacja najgłośniejszymi zbrodniami doprowadziła do tragedii. „Pora zabijać” napisał 14-letni Łukasz W. na Facebooku. Kilka godzin później zamordował swoją macochę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Strach i niedowierzanie widać w twarzach uczniów i nauczycieli chełmskiej „czwórki”. Do tej podstawówki chodził od lutego 2019 roku Łukasz W.

– Dziś od samego rana z młodzieżą pracują psychologowie – mówi Barbara Anchimowicz, dyrektor SP 4 w Chełmie.

Chełm od kilku dni żyje wiadomościami o makabrycznym zabójstwie na ul. Piastowskiej. W sobotę 14-latek nożem i młotkiem zaatakował swoją 39-letnią macochę i ciężko ranił 18-letniego przyrodniego brata.

Imponowali mu młodzi mordercy

Jaki był Łukasz W. w szkole? – Spokojny, nieprzeszkadzający uczeń, który nie sprawia większych problemów – mówi dyrektor Anchimowicz. – Chłopców w tym trudnym wieku interesują różne rzeczy, mają swoje ulubione przedmioty, lubią sport. Łukasz był wycofany, żył we własnym świecie.

Więcej czasu niż z kolegami, Łukasz W. spędzał w świecie wirtualnym. Jego profil na portalu społecznościowym nosi imię jednego ze sprawców największej masakry w Ameryce – Inkvizytor Reb. Napisał też, że pracuje w Columbine High School (w 1999 roku do szkoły w Columbine weszło dwóch chłopaków z karabinami – 12 uczniów zabili, 24 ranili). Postawił też serduszko przy nazwisku Maria Goniewicz. To literacki pseudonim Zuzanny M., która razem ze swoim chłopakiem brutalnie zamordowała jego rodziców w Rakowiskach pod Białą Podlaską.

 „Maria Goniewicz”, serce i datę 10.04.1999. wyciął sobie Łukasz W. żyletką na ręku.

– Żeby nigdy nie zapomnieć – miał powiedzieć ojcu.

To właśnie Robert W. w sobotę wieczorem widział go uciekającego z ich domu przy ul. Piastowskiej. Mężczyzna śpieszył się. Wcześniej odebrał telefon od córki, która powiedziała, że Łukasz ich zaatakował. W domu zastał zwłoki żony i leżącą na niej dwuletnią córeczkę. Dziecko przytulało się do martwej matki.

Ślady w domu wskazują na to, że kobieta zabarykadowała się w pokoju, ale 14-latek młotkiem zbił szybę i tak dostał się do środka. Matki próbował bronić jej starszy 18-letni syn, ale dostał cios młotkiem i pękła mu czaszka.

Policja: Jesienią było przeszukanie

W październiku 2019 r. w swoim wpisie na Facebooku Łukasz W. nawiązał do masakry w amerykańskiej szkole. Jeden z jego szkolnych kolegów powiedział o tym nauczycielowi.

– Natychmiast wezwaliśmy do szkoły ojca. Twierdził, że to tylko żart żeby zaimponować kolegom – opowiada dyrektor Barbara Anchimowicz. – Zgłosiłam też to na policję.

Policjanci przyjęli zawiadomienie i pojawili się w szkole.

– Przeszukano także miejsce zamieszkania 14-latka, nie znaleziono w nim żadnych rzeczy o przestępczym charakterze. Zgromadzono wydruki konwersacji 14-latka na portalu społecznościowym – mówi kom. Ewa Czyż z chełmskiej komendy policji. – Sprawę przekazaliśmy do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. W takich sprawa rola policji i prokuratury ogranicza się do zebrania materiału dowodowego

Dom Łukasza W. policja przeszukała 22 października 2019 r.

– Od momentu złożenia zawiadomienia, nie dostałam żadnych informacji dotyczących sprawy – mówi dyr. Anchimowicz. – Faktem jest, że po wezwaniu policji i rozmowie z ojcem, Łukasz nie sprawiał już żadnych kłopotów – przyznaje. I dodaje: – Nie mamy wpływu na wirtualne życie naszych uczniów. Profile są zablokowane hasłami, grupy nie dopuszczają obcych. Tak naprawdę nie wiemy o czym rozmawiają.

Sąd: 3 miesiące w schronisku

Po tym jak zabił swoją macochę Łukasz Chłopak udał się do oddalonego o kilkanaście minut spacerem Chełmskiego Domu Kultury. Tu zakrwawionego 14-latka zauważył wychodzący z próby muzyk.

– Chłopak stał w holu z nożem i motkiem w ręku, kapała z niego krew – relacjonował nam.

10 minut później na ulicy nastolatka zatrzymała policja. Chłopak nie uciekał. Odrzucił młotek i nóż i położył się na chodniku.

W poniedziałek w szpitalu w Lublinie sąd wysłuchał Łukasza W. i zadecydował o osadzeniu go na najbliższe 3 miesiące w schronisku dla nieletnich.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosc / 27 stycznia 2020 r. o 21:14
+52
Najbardziej zal tej 2 letniej coreczki, ktorej juz nigdy mam nie przytuli
Avatar
Przyczyna / 28 stycznia 2020 r. o 00:20
+40
A mi żal jest tego chłopca. I uważam, że należy dokładnie sprawdzić dlaczego znalazł sobie ucieczkę w tym kierunku. Przemoc, siła .... Musiało coś długo się dziać. Wzrost nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się wiek. W ciągły stresie, zagrożeniu można z każdego zrobić chorego psychicznie. Przemiana nastąpiła od 2017 roku. Można to sprawdzić na jego poprzedniej stronie na Facebooku. Dlaczego w chłopcu nastąpiła taka przemiana. Nic się niedziele od tak ... Zastanowiłabym się nad: 1. Czym była spowodowana przeprowadzka w inne miejsce zamieszkania. 2. Jak układały się relacje z dziećmi macochy syn 18 lat córka 16. Dużo starsi ? No i z macochą. Itd 3. Czy w szkole nie miał kłopotów z rówieśnikami. Ale nie na zasadzie porozmawiania z nauczycielami. To nic nie da. Ponadto jedno zdjęcie na Facebook nIe pasuje do pozostałości ( nie ma przypadków). I jeszcze ojciec dziecka 14 latka. Jeżeli prawda to co czytałem. Powinien być z synem i starać się nawiązać kontakt z nim. Po to aby rozwikłać co nim pokierowało. A może jemu działa się krzywda...Czy jego nie krzywdzone przypadkiem. Postarać się jego wysłuchać. Tylko teraz nie będzie to takie szybkie i łatwe. A dlatego jak jest chory to szpital a nie poprawczak a jak coś innego ... To wtedy okaże się czy ojciec jest ojcem. I jeszcze jedno musiał być w bardzo zagubiony zdezorientowany, że prawie kilometr przeszedł w rękach trzymając .... Tak bandyta nie zachowuje się. Dlatego trzeba starać się dziecku pomóc tak aby jeszcze jemu bardziej życie nie zniszczyć. Bo może wg niego 14 latka to miała być wolność.. Oczywiście, że na ten czyn nie ma usprawiedliwienia. Ale czasami życie może być męczarnią, która doprowadza do obłędu dorosłego, a co mówiąc dziecko. No, i po dokładnej analizie zdarzeń i przypadków. Można postawić prawidłową diagnozę. Czy jest chory, czy bandytą , czy ofiarą.
A mi żal jest tego chłopca. I uważam, że należy dokładnie sprawdzić dlaczego znalazł sobie ucieczkę w tym kierunku. Przemoc, siła .... Musiało coś długo się dziać. Wzrost nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się wiek. W ciągły stresie, zagrożeniu można z każdego zrobić chorego psychicznie. Przemiana nastąpiła od 2017 roku. Można to sprawdzić na jego poprzedniej stronie na Facebooku. Dlaczego w chłopcu nastąpiła taka przemiana. Nic się niedziele od tak ... Zastanowiłabym się nad: 1. Czym była spowodowana przeprowadzka w inne miejsce zamieszkania.... rozwiń
Avatar
lusia / 27 stycznia 2020 r. o 19:32
+36
W tej szkole cały czas dzieją się różne rzeczy. Pani dyrektor nie nadaje się do kierowania placówką, większość nauczycieli i pedagog to jedna wielka porażka. Nikt nie interesuje się dziećmi ani ich problemami. Efekty tego widać było już w ubiegłym roku i 2 lata wcześniej
 W każdej szkole dzieją się różne rzeczy, bo szkoła to zbiorowisko istot żywych z różnymi charakterami, nawykami, zainteresowaniami, zdolnościami.... Żadna szkoła nie wychowa dzieci za rodziców, może ewentualnie wspierać proces wychowawczy. Z informacji w artykule wynika, że dyrekcja zareagowała na problem i zgłosiła ojcu oraz policji niepokojące wpisy na fejsbuku.To rodzice kupują dzieciom smartfony, ajfony i laptopy, i oni powinni kontrolować, jakie też aktywności w sieci dziecko prezentuje. Nauczyciel nie ma takiego obowiązku ani też prawa. Ale najłatwiej zrzucić winę na szkołę.
 W każdej szkole dzieją się różne rzeczy, bo szkoła to zbiorowisko istot żywych z różnymi charakterami, nawykami, zainteresowaniami, zdolnościami.... Żadna szkoła nie wychowa dzieci za rodziców, może ewentualnie wspierać proces wychowawczy. Z informacji w artykule wynika, że dyrekcja zareagowała na problem i zgłosiła ojcu oraz policji niepokojące wpisy na fejsbuku.To rodzice kupują dzieciom smartfony, ajfony i laptopy, i oni powinni kontrolować, jakie też aktywności w sieci dziecko prezentuje. Nauczyciel nie ma takiego obowiąz... rozwiń
Avatar
facet po przejściach.... / 27 stycznia 2020 r. o 20:16
+32
żadne dziecko nie rodzi się ani złe, ani dobre. Okoliczności oraz atmosfera wokół niego kształtuje dalsze losy...
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 r. o 18:41
+32
Teraz przez 3 miesiące będziemy karmić mordercę, potem karmić przez kilka lat procesu, potem karmić przez kilka lat odsiadki, a potem on wyjdzie i zacznie kraść albo znowu kogoś napadnie i zabije. Przecież on się nadaje tylko do natychmiastowej utylizacji przez powieszenie !!
Avatar
++++ / 27 stycznia 2020 r. o 20:06
+18
Bezstresowe wychowanie z telefonami i laptopami
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 r. o 18:22
+17
Teraz zrobią z niego wariata i po sprawie, a tak naprawdę to dawno powinien dyndać. Można pisać, że kś nie odstraszy morderców ale uchroni obywateli od utrzymania mordercy
Avatar
icg / 28 stycznia 2020 r. o 15:19
+7
Do Użytkownika111 - Macocha traktowała go dobrze - tak piszą w sieci. Gnojek chciał być macho. Tak jak ta żałosna pseudo-poetka. Biedaczek, nie miał do kogo zwrócić się z problemami... - ty chory jesteś kolego ???? PRZY ZWŁOKACH ZAMORDOWANEJ PRZEZ TEGO MAMY ..... LEŻAŁA WTULONA W NIĄ DWULETNIA CÓRECZKA. Brak słów.
Avatar
Nel / 28 stycznia 2020 r. o 16:24
+6
Taaak. Wszystkiemu winna szkoła... Brak słów na takie komentarze. Kiedyś było hasło " nauka w służbie ludu" obecnie obok nauki i wychowania jeszcze 24 godz opieka. 
Avatar
skaner / 28 stycznia 2020 r. o 08:45
+6
A mi żal jest tego chłopca. I uważam, że należy dokładnie sprawdzić dlaczego znalazł sobie ucieczkę w tym kierunku. Przemoc, siła .... Musiało coś długo się dziać. Wzrost nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się wiek. W ciągły stresie,  zagrożeniu można z każdego zrobić chorego psychicznie. Przemiana nastąpiła od 2017 roku. Można to sprawdzić na jego poprzedniej  stronie na Facebooku. Dlaczego w chłopcu nastąpiła taka przemiana. Nic się niedziele od tak ... Zastanowiłabym się nad: 1. Czym była spowodowana przeprowadzka w inne miejsce zamieszkania. 2. Jak układały się relacje z dziećmi macochy syn 18 lat córka 16. Dużo starsi ? No i z macochą. Itd 3. Czy w szkole nie miał kłopotów z rówieśnikami. Ale nie na zasadzie porozmawiania z nauczycielami. To nic nie da.   Ponadto jedno zdjęcie na Facebook nIe pasuje do pozostałości ( nie ma przypadków). I jeszcze ojciec dziecka 14 latka. Jeżeli prawda to co czytałem. Powinien być z synem i starać się nawiązać kontakt z nim. Po to aby rozwikłać co nim pokierowało. A może jemu działa się krzywda...Czy jego nie krzywdzone przypadkiem. Postarać się jego wysłuchać. Tylko teraz nie będzie to takie szybkie i łatwe. A dlatego jak jest chory to szpital a nie poprawczak a jak coś innego ... To wtedy okaże się czy ojciec jest ojcem. I jeszcze jedno musiał być w bardzo zagubiony zdezorientowany, że prawie kilometr przeszedł w rękach trzymając .... Tak bandyta nie zachowuje się. Dlatego trzeba starać się dziecku pomóc tak aby jeszcze jemu bardziej życie nie zniszczyć. Bo może wg niego  14 latka to miała być wolność.. Oczywiście, że na ten czyn nie ma usprawiedliwienia. Ale czasami życie może być męczarnią, która doprowadza do obłędu dorosłego, a co mówiąc dziecko.  No, i po dokładnej analizie zdarzeń i przypadków.  Można postawić prawidłową  diagnozę.  Czy jest chory, czy bandytą , czy ofiarą.
Założę się, że jesteś psychologiem bo pierd***sz takie psychologiczne smuty. Gnój jest zaburzony, inspirował się najgorszymi zbrodniarzami, planował i zabił. Odpad powinien zostać zutylizowany. Takiego nic już nie naprawi. Odizolują go i co? Kiedyś wyjdzie i znowu kogoś zaatakuje ... Krzesło elektryczne i tyle. Są takie sprawy, w których jedynym sprawiedliwym wyrokiem jest kara śmierci. Ta się do nich zalicza.
 Ciężko zrozumieć, nie? Za to "jedyna słuszna kara" - prosto i skutecznie. A co jeśli młody myślał dokładnie tak samo? 
 Ciężko zrozumieć, nie? Za to "jedyna słuszna kara" - prosto i skutecznie. A co jeśli młody myślał dokładnie tak samo?  rozwiń
Avatar
skool daze / 22 lutego 2020 r. o 18:00
+3
columbine columbiade
Avatar
KRES / 18 lutego 2020 r. o 12:43
+5
dlaczego obwiniacie gry komputerowe? a czy Stepan Bandera grał w gry skoro taki z niego rzeźnik lachów???
Avatar
fejs skasował / 17 lutego 2020 r. o 18:29
+5
archive.is/dyMeY/a4d658ca132e8eae7b73534421c18d81ff5d0740.jpg archive.is/IppHN/d72b632985d2c87ff59b67be5a049b57a03be1bd.jpg
Avatar
kresowiak / 15 lutego 2020 r. o 19:20
+1
bez gier.
Avatar
kresowiak / 15 lutego 2020 r. o 19:20
+2
UPA robiło to samo.
Avatar
antycenzor / 14 lutego 2020 r. o 17:01
+3
czytałem pejsbook i wiem co tam było: [Łukasz] Wach [PZTSP] Wiktoria Sokołowska
Avatar
varsity / 14 lutego 2020 r. o 14:31
+2
wcisło się do szkoły
Avatar
DamnatuS / 8 lutego 2020 r. o 11:57
+5
inkwizytor reb miał email: cbmibm@yahoo.com cbmibm@aol.com
Avatar
Gracz / 4 lutego 2020 r. o 02:44
+4
Znowu "gry sa bee" od dziecka gram w gry I jakos nigdy nikomu krzywdy nie zrobiolem. To jest wina rodzicow ze nie rozmawiaja ze swoim dzieciakami I ze nie spedzaja z nimi czasu.
Avatar
uczen / 3 lutego 2020 r. o 11:05
+3
W tym konkretnym przypadku ,pomimo wielokrotnych skarg szkoła-pani dyrektor, nie zrobiła absolutnie nic. Każdy problem był/jest zamiatany pod dywan . To cudownie ,ze pani dziecko ukończyło ta szkołe ,my też ja skończymy ,ale co musi się po drodze wydarzyć i jak na skargi reaguje placówka pozostawia wiele do życzenia . Szkoła nie jest bezpieczna ,a liczba uczniów którzy są ,,wywalani ,, z innych szkół ogromnie wzrasta ….Dramat