Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 stycznia 2020 r.
17:18

„Pora zabijać” – napisał 14-letni Łukasz W. na Facebooku na kilka godzin przed mordem. Wstrząsający opis zbrodni w Chełmie

141 47 A A

Chora fascynacja najgłośniejszymi zbrodniami doprowadziła do tragedii. „Pora zabijać” napisał 14-letni Łukasz W. na Facebooku. Kilka godzin później zamordował swoją macochę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Strach i niedowierzanie widać w twarzach uczniów i nauczycieli chełmskiej „czwórki”. Do tej podstawówki chodził od lutego 2019 roku Łukasz W.

– Dziś od samego rana z młodzieżą pracują psychologowie – mówi Barbara Anchimowicz, dyrektor SP 4 w Chełmie.

Chełm od kilku dni żyje wiadomościami o makabrycznym zabójstwie na ul. Piastowskiej. W sobotę 14-latek nożem i młotkiem zaatakował swoją 39-letnią macochę i ciężko ranił 18-letniego przyrodniego brata.

Imponowali mu młodzi mordercy

Jaki był Łukasz W. w szkole? – Spokojny, nieprzeszkadzający uczeń, który nie sprawia większych problemów – mówi dyrektor Anchimowicz. – Chłopców w tym trudnym wieku interesują różne rzeczy, mają swoje ulubione przedmioty, lubią sport. Łukasz był wycofany, żył we własnym świecie.

Więcej czasu niż z kolegami, Łukasz W. spędzał w świecie wirtualnym. Jego profil na portalu społecznościowym nosi imię jednego ze sprawców największej masakry w Ameryce – Inkvizytor Reb. Napisał też, że pracuje w Columbine High School (w 1999 roku do szkoły w Columbine weszło dwóch chłopaków z karabinami – 12 uczniów zabili, 24 ranili). Postawił też serduszko przy nazwisku Maria Goniewicz. To literacki pseudonim Zuzanny M., która razem ze swoim chłopakiem brutalnie zamordowała jego rodziców w Rakowiskach pod Białą Podlaską.

 „Maria Goniewicz”, serce i datę 10.04.1999. wyciął sobie Łukasz W. żyletką na ręku.

– Żeby nigdy nie zapomnieć – miał powiedzieć ojcu.

To właśnie Robert W. w sobotę wieczorem widział go uciekającego z ich domu przy ul. Piastowskiej. Mężczyzna śpieszył się. Wcześniej odebrał telefon od córki, która powiedziała, że Łukasz ich zaatakował. W domu zastał zwłoki żony i leżącą na niej dwuletnią córeczkę. Dziecko przytulało się do martwej matki.

Ślady w domu wskazują na to, że kobieta zabarykadowała się w pokoju, ale 14-latek młotkiem zbił szybę i tak dostał się do środka. Matki próbował bronić jej starszy 18-letni syn, ale dostał cios młotkiem i pękła mu czaszka.

Policja: Jesienią było przeszukanie

W październiku 2019 r. w swoim wpisie na Facebooku Łukasz W. nawiązał do masakry w amerykańskiej szkole. Jeden z jego szkolnych kolegów powiedział o tym nauczycielowi.

– Natychmiast wezwaliśmy do szkoły ojca. Twierdził, że to tylko żart żeby zaimponować kolegom – opowiada dyrektor Barbara Anchimowicz. – Zgłosiłam też to na policję.

Policjanci przyjęli zawiadomienie i pojawili się w szkole.

– Przeszukano także miejsce zamieszkania 14-latka, nie znaleziono w nim żadnych rzeczy o przestępczym charakterze. Zgromadzono wydruki konwersacji 14-latka na portalu społecznościowym – mówi kom. Ewa Czyż z chełmskiej komendy policji. – Sprawę przekazaliśmy do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. W takich sprawa rola policji i prokuratury ogranicza się do zebrania materiału dowodowego

Dom Łukasza W. policja przeszukała 22 października 2019 r.

– Od momentu złożenia zawiadomienia, nie dostałam żadnych informacji dotyczących sprawy – mówi dyr. Anchimowicz. – Faktem jest, że po wezwaniu policji i rozmowie z ojcem, Łukasz nie sprawiał już żadnych kłopotów – przyznaje. I dodaje: – Nie mamy wpływu na wirtualne życie naszych uczniów. Profile są zablokowane hasłami, grupy nie dopuszczają obcych. Tak naprawdę nie wiemy o czym rozmawiają.

Sąd: 3 miesiące w schronisku

Po tym jak zabił swoją macochę Łukasz Chłopak udał się do oddalonego o kilkanaście minut spacerem Chełmskiego Domu Kultury. Tu zakrwawionego 14-latka zauważył wychodzący z próby muzyk.

– Chłopak stał w holu z nożem i motkiem w ręku, kapała z niego krew – relacjonował nam.

10 minut później na ulicy nastolatka zatrzymała policja. Chłopak nie uciekał. Odrzucił młotek i nóż i położył się na chodniku.

W poniedziałek w szpitalu w Lublinie sąd wysłuchał Łukasza W. i zadecydował o osadzeniu go na najbliższe 3 miesiące w schronisku dla nieletnich.

e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosc / 27 stycznia 2020 o 21:14
+52
Najbardziej zal tej 2 letniej coreczki, ktorej juz nigdy mam nie przytuli
Avatar
Przyczyna / 28 stycznia 2020 o 00:20
+39
A mi żal jest tego chłopca. I uważam, że należy dokładnie sprawdzić dlaczego znalazł sobie ucieczkę w tym kierunku. Przemoc, siła .... Musiało coś długo się dziać. Wzrost nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się wiek. W ciągły stresie, zagrożeniu można z każdego zrobić chorego psychicznie. Przemiana nastąpiła od 2017 roku. Można to sprawdzić na jego poprzedniej stronie na Facebooku. Dlaczego w chłopcu nastąpiła taka przemiana. Nic się niedziele od tak ... Zastanowiłabym się nad: 1. Czym była spowodowana przeprowadzka w inne miejsce zamieszkania. 2. Jak układały się relacje z dziećmi macochy syn 18 lat córka 16. Dużo starsi ? No i z macochą. Itd 3. Czy w szkole nie miał kłopotów z rówieśnikami. Ale nie na zasadzie porozmawiania z nauczycielami. To nic nie da. Ponadto jedno zdjęcie na Facebook nIe pasuje do pozostałości ( nie ma przypadków). I jeszcze ojciec dziecka 14 latka. Jeżeli prawda to co czytałem. Powinien być z synem i starać się nawiązać kontakt z nim. Po to aby rozwikłać co nim pokierowało. A może jemu działa się krzywda...Czy jego nie krzywdzone przypadkiem. Postarać się jego wysłuchać. Tylko teraz nie będzie to takie szybkie i łatwe. A dlatego jak jest chory to szpital a nie poprawczak a jak coś innego ... To wtedy okaże się czy ojciec jest ojcem. I jeszcze jedno musiał być w bardzo zagubiony zdezorientowany, że prawie kilometr przeszedł w rękach trzymając .... Tak bandyta nie zachowuje się. Dlatego trzeba starać się dziecku pomóc tak aby jeszcze jemu bardziej życie nie zniszczyć. Bo może wg niego 14 latka to miała być wolność.. Oczywiście, że na ten czyn nie ma usprawiedliwienia. Ale czasami życie może być męczarnią, która doprowadza do obłędu dorosłego, a co mówiąc dziecko. No, i po dokładnej analizie zdarzeń i przypadków. Można postawić prawidłową diagnozę. Czy jest chory, czy bandytą , czy ofiarą.
A mi żal jest tego chłopca. I uważam, że należy dokładnie sprawdzić dlaczego znalazł sobie ucieczkę w tym kierunku. Przemoc, siła .... Musiało coś długo się dziać. Wzrost nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się wiek. W ciągły stresie, zagrożeniu można z każdego zrobić chorego psychicznie. Przemiana nastąpiła od 2017 roku. Można to sprawdzić na jego poprzedniej stronie na Facebooku. Dlaczego w chłopcu nastąpiła taka przemiana. Nic się niedziele od tak ... Zastanowiłabym się nad: 1. Czym była spowodowana przeprowadzka w inne miejsce zamieszkania.... rozwiń
Avatar
lusia / 27 stycznia 2020 o 19:32
+34
W tej szkole cały czas dzieją się różne rzeczy. Pani dyrektor nie nadaje się do kierowania placówką, większość nauczycieli i pedagog to jedna wielka porażka. Nikt nie interesuje się dziećmi ani ich problemami. Efekty tego widać było już w ubiegłym roku i 2 lata wcześniej
 W każdej szkole dzieją się różne rzeczy, bo szkoła to zbiorowisko istot żywych z różnymi charakterami, nawykami, zainteresowaniami, zdolnościami.... Żadna szkoła nie wychowa dzieci za rodziców, może ewentualnie wspierać proces wychowawczy. Z informacji w artykule wynika, że dyrekcja zareagowała na problem i zgłosiła ojcu oraz policji niepokojące wpisy na fejsbuku.To rodzice kupują dzieciom smartfony, ajfony i laptopy, i oni powinni kontrolować, jakie też aktywności w sieci dziecko prezentuje. Nauczyciel nie ma takiego obowiązku ani też prawa. Ale najłatwiej zrzucić winę na szkołę.
 W każdej szkole dzieją się różne rzeczy, bo szkoła to zbiorowisko istot żywych z różnymi charakterami, nawykami, zainteresowaniami, zdolnościami.... Żadna szkoła nie wychowa dzieci za rodziców, może ewentualnie wspierać proces wychowawczy. Z informacji w artykule wynika, że dyrekcja zareagowała na problem i zgłosiła ojcu oraz policji niepokojące wpisy na fejsbuku.To rodzice kupują dzieciom smartfony, ajfony i laptopy, i oni powinni kontrolować, jakie też aktywności w sieci dziecko prezentuje. Nauczyciel nie ma takiego obowiąz... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 18:41
+32
Teraz przez 3 miesiące będziemy karmić mordercę, potem karmić przez kilka lat procesu, potem karmić przez kilka lat odsiadki, a potem on wyjdzie i zacznie kraść albo znowu kogoś napadnie i zabije. Przecież on się nadaje tylko do natychmiastowej utylizacji przez powieszenie !!
Avatar
facet po przejściach.... / 27 stycznia 2020 o 20:16
+30
żadne dziecko nie rodzi się ani złe, ani dobre. Okoliczności oraz atmosfera wokół niego kształtuje dalsze losy...
Avatar
++++ / 27 stycznia 2020 o 20:06
+19
Bezstresowe wychowanie z telefonami i laptopami
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 o 18:22
+17
Teraz zrobią z niego wariata i po sprawie, a tak naprawdę to dawno powinien dyndać. Można pisać, że kś nie odstraszy morderców ale uchroni obywateli od utrzymania mordercy
Avatar
icg / 28 stycznia 2020 o 15:19
+7
Do Użytkownika111 - Macocha traktowała go dobrze - tak piszą w sieci. Gnojek chciał być macho. Tak jak ta żałosna pseudo-poetka. Biedaczek, nie miał do kogo zwrócić się z problemami... - ty chory jesteś kolego ???? PRZY ZWŁOKACH ZAMORDOWANEJ PRZEZ TEGO MAMY ..... LEŻAŁA WTULONA W NIĄ DWULETNIA CÓRECZKA. Brak słów.
Avatar
Nel / 28 stycznia 2020 o 16:24
+6
Taaak. Wszystkiemu winna szkoła... Brak słów na takie komentarze. Kiedyś było hasło " nauka w służbie ludu" obecnie obok nauki i wychowania jeszcze 24 godz opieka. 
Avatar
DamnatuS / 8 lutego 2020 o 11:57
+5
inkwizytor reb miał email: cbmibm@yahoo.com cbmibm@aol.com
Avatar
KRES / wczoraj o 12:43
+2
dlaczego obwiniacie gry komputerowe? a czy Stepan Bandera grał w gry skoro taki z niego rzeźnik lachów???
Avatar
fejs skasował / 2 dni temu o 18:29
+2
archive.is/dyMeY/a4d658ca132e8eae7b73534421c18d81ff5d0740.jpg archive.is/IppHN/d72b632985d2c87ff59b67be5a049b57a03be1bd.jpg
Avatar
kresowiak / 4 dni temu o 19:20
+2
bez gier.
Avatar
kresowiak / 4 dni temu o 19:20
+2
UPA robiło to samo.
Avatar
antycenzor / 5 dni temu o 17:01
+2
czytałem pejsbook i wiem co tam było: [Łukasz] Wach [PZTSP] Wiktoria Sokołowska
Avatar
varsity / 5 dni temu o 14:31
+2
wcisło się do szkoły
Avatar
DamnatuS / 8 lutego 2020 o 11:57
+5
inkwizytor reb miał email: cbmibm@yahoo.com cbmibm@aol.com
Avatar
Gracz / 4 lutego 2020 o 02:44
+2
Znowu "gry sa bee" od dziecka gram w gry I jakos nigdy nikomu krzywdy nie zrobiolem. To jest wina rodzicow ze nie rozmawiaja ze swoim dzieciakami I ze nie spedzaja z nimi czasu.
Avatar
uczen / 3 lutego 2020 o 11:05
+2
W tym konkretnym przypadku ,pomimo wielokrotnych skarg szkoła-pani dyrektor, nie zrobiła absolutnie nic. Każdy problem był/jest zamiatany pod dywan . To cudownie ,ze pani dziecko ukończyło ta szkołe ,my też ja skończymy ,ale co musi się po drodze wydarzyć i jak na skargi reaguje placówka pozostawia wiele do życzenia . Szkoła nie jest bezpieczna ,a liczba uczniów którzy są ,,wywalani ,, z innych szkół ogromnie wzrasta ….Dramat
Avatar
Rodzic z tej szkoły / 1 lutego 2020 o 22:08
+2
Moje dziecko chodziło do niedawna do tej szkoły i ją ukończyło. To nie jest zła szkoła i nie ma tam złych nauczycieli, a dzieci też są rózne jak to w okesie dojrzewania..... normalne dzieci...Nauczyciele robią co mogą, ale nie zawsze mogą pomóc, bo nie są wszechmocni. Teraz też próbowali pomóc, reagowali jak mogli.... To nie łatwe wybrać jak posąpć ,żeby nie skrzywdzić dziecka i rodziny... a my rodzice... no cóż ...dobrze wiemy, że każydy z nas wierzy, że nasze dzieci są dobre w głebi duszy i usprawiedliwia ich poczynania, chroni i broni nawet jak dziecko nie jest idealne...mówi się okres dojrzewania i wierzy, że dziecko nic złego nie zobi, że wyrośnie z  tego czy tamtego...  Kobieta, która zginęła była lubianą i życzlią osobą , podobnie jej dzieci....natomiast chłopak, który to zrobił oszalał, wszedł w świat inernetu (który dorośli stworzyli dzieciom... ) tam stworzył siebie jako postać ...niestety negatywną....  niektóre dzieci są na to bardziej podane ....Można szukać winnych ...ale winny jest współczesny świat telewizji, internetu z całym swoim niekontrolowanym  brudem ...nie łatwo odciąć dzieci od niego ...kto powie, że łatwo... sam siebie oszukuje i oby nie borykał się z taką sytuacją jak ci rodzice i jak ci nauczyciele... Taki już jest świat ...nedoskonały.... i co by nie mówic i nie robić nie da się czasem zapobiecakim rzeczom  mimo najszczeszych chęci ....to jest jak choroba ....nie kazdą mżna uleczyć ... i wszelkie madrości typu "gdyby" nic tu nie pomogą ...
Moje dziecko chodziło do niedawna do tej szkoły i ją ukończyło. To nie jest zła szkoła i nie ma tam złych nauczycieli, a dzieci też są rózne jak to w okesie dojrzewania..... normalne dzieci...Nauczyciele robią co mogą, ale nie zawsze mogą pomóc, bo nie są wszechmocni. Teraz też próbowali pomóc, reagowali jak mogli.... To nie łatwe wybrać jak posąpć ,żeby nie skrzywdzić dziecka i rodziny... a my rodzice... no cóż ...dobrze wiemy, że każydy z nas wierzy, że nasze dzieci są dobre w głebi duszy i usprawiedliwia ich poczynania, chroni i broni naw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szkoła w Łukowie zbiera na nagrobek dla swojego patrona

Szkoła w Łukowie zbiera na nagrobek dla swojego patrona 0 0

Szkoła Podstawowa nr 4 z Łukowa chce odnowić nagrobek swojego patrona – dr. Bronisława Chącińskiego. W internecie trwa zbiórka.

Rodzice dzieci z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie chcą odwołać dyrektora. Miał łamać prawo
galeria

Rodzice dzieci z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie chcą odwołać dyrektora. Miał łamać prawo 1 2

W Zespole Szkół nr 12 rodzice chcą odwołać dyrektora szkoły. Zwołano nadzwyczajne zebranie w tej sprawie. – Nasze działania to nie walka z panem Lucjanem Miciukiem, ale walka o bezpieczeństwo i godne warunki dla uczniów i nauczycieli – mówi Agnieszka Ciszewska, przewodnicząca rady rodziców

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej po rozbudowie i modernizacji czeka na pieniądze

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej po rozbudowie i modernizacji czeka na pieniądze 1 5

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest już po rozbudowie i modernizacji.

Zamość zaprasza na Sacrofilm
29 lutego 2020, 0:00

Zamość zaprasza na Sacrofilm 0 0

25. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 29 lutego – 5 marca 2020 roku. Zobaczymy m.in. „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy i „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego.

Stal Kraśnik w Las Vegas, czyli trzy porażki i wygrana na pocieszenie

Stal Kraśnik w Las Vegas, czyli trzy porażki i wygrana na pocieszenie 0 1

Juniorzy Stali Kraśnik na pewno będą miło wspominać wyprawę do Las Vegas. Niestety, gorzej było z wynikami. Przy okazji turnieju Mayor’s Cup drużyna niebiesko-żółtych zakończyła fazę grupową z zerowym dorobkiem punktowym i bramkowym. W trzech meczach straciła aż 18 goli. Na pożegnanie udało się jednak wygrać z Utah Storm 2:1 i zająć 25 miejsce w kategorii wiekowej do lat 16.

Wstęp do Korzeniowego Dołu w Kazimierzu Dolnym będzie płatny? Są zwolennicy takiego pomysłu

Wstęp do Korzeniowego Dołu w Kazimierzu Dolnym będzie płatny? Są zwolennicy takiego pomysłu 14 21

Droga biegnąca przez Korzeniowy Dół nie jest już drogą gminną. To kolejny krok, który umożliwia miastu wprowadzenie biletów wstępu do najsłynniejszego wąwozu na Lubelszczyźnie

Mikkel Michelsen zostaje w Speed Car Motorze Lublin do 2021 roku

Mikkel Michelsen zostaje w Speed Car Motorze Lublin do 2021 roku 0 2

Mikkel Michelsen poinformował podczas transmisji na żywo na klubowej stronie na Facebooku, że zostaje w Speed Car Motorze Lublin do 2021 roku. Obecnie, razem z kolegami, przebywa na przedsezonowym zgrupowaniu we Włoszech.

Liga Mistrzów. Atletico lepsze od Liverpoolu!
film

Liga Mistrzów. Atletico lepsze od Liverpoolu! 0 0

Atletico Madryt i Borussia Dortmund wygrały swoje domowe mecze w ramach 1/8 finału. Zespół z Madrytu pokonał Liverpool, a dortmundczycy okazali się lepsi od Paris Saint Germain

Lublin: Zamkną fragment ul. Staszica

Lublin: Zamkną fragment ul. Staszica 0 0

Z powodu rozbiórki starego budynku szpitala zamknięta zostanie dziś po południu ul. Staszica w rejonie zakrętu przy szpitalnej bramie.

Najbogatsi politycy z woj. lubelskiego. Kto zgromadził największy majątek?
galeria

Najbogatsi politycy z woj. lubelskiego. Kto zgromadził największy majątek? 11 19

Sześcioro przedstawicieli województwa lubelskiego trafiło na listę 50 najbogatszych polskich polityków. Na podium uplasował się senator PiS z Białej Podlaskiej Grzegorz Bierecki. Wysoko w stawce znalazł się także jego kolega z  senackich ław, Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2020 r. 0 0

Malarstwo Jana Szancenbacha w Galerii Wirydarz
21 lutego 2020, 18:00

Malarstwo Jana Szancenbacha w Galerii Wirydarz 0 0

W piątek, 21 lutego o godz. 18 w Galerii Sztuki Współczesnej Wirydarz odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jana Szancenbacha. Na ekspozycji zobaczymy ok. 20 obrazów olejnych powstałych na przestrzeni lat 80 i 90-tych XX wieku.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie miała nowy pas startowy

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie miała nowy pas startowy 2 3

Pas startowy, który powstaje na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, będzie miał długość 1020 m i szerokość 30 metrów. Szkoła dotychczas korzystała z trawiastego lądowiska, co oznaczało, że w Depułtyczach mogły lądować i startować stosunkowo lekkie samoloty komunikacyjne i szkolne. Lotnisko miało ograniczenia wagi, bo kaprysy pogody często ograniczały liczbę startów i lądowań z obawy, że samoloty mogłyby po prostu ugrzęznąć.

Gmina Biała Podlaska chce rozbudować szkołę. Pomoże premier?

Gmina Biała Podlaska chce rozbudować szkołę. Pomoże premier? 0 2

Gmina Biała Podlaska szuka wsparcia w kancelarii premiera. Chodzi m.in. o remont szkoły w Grabanowie.

Lublin: Ruszyły wycinki na górkach czechowskich

Lublin: Ruszyły wycinki na górkach czechowskich 126 119

Na ogrodzonych przez spółkę TBV Investment fragmentach górek czechowskich wycięta została część zieleni. Nie są to duże cięcia, dotyczą tylko niektórych drzew owocowych i samosiejek o rozmiarach, do których usuwania nie potrzeba pozwolenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!