Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

20 grudnia 2018 r.
14:45

Prowadzą malutki sklep od 18 lat. Przed świętami przychodzą tu tłumy

104 10 A A
W tym małym sklepiku w Chełmie przed świętami akcesoria do wyrobu domowych wędlin codziennie zaopatruje się po ponad 120 klientów
W tym małym sklepiku w Chełmie przed świętami akcesoria do wyrobu domowych wędlin codziennie zaopatruje się po ponad 120 klientów

Osłonki, siatki, przyprawy i wszelkiego rodzaju akcesoria do domowego wyrobu wędlin. Mały sklepik w Chełmie odwiedza codziennie ponad 120 klientów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Robert Szkałuba razem ze wspólnikiem swój sklepik przy ul. Kolejowej prowadzą już od 18 lat. Nie dość, że mimo konkurencji ze strony dużych sklepów sieciowych utrzymali się na rynku, to z roku na rok mają coraz więcej klientów.

– Ludzie chcą jeść wędliny dobrej jakości, bez konserwantów, barwników, wypełniaczy, czy wzmacniaczy smaku i zapachu – mówi Szkałuba. – Nie dyskredytuję zakładów masarskich, wśród których są przecież i takie, które stawiają na wysoką jakość swoich wyrobów. Jednak co swojskie, to swojskie.

Połowa osób, które odwiedzają sklep, to stali klienci.

– Nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy bez swoich wędzonek – mówi Tomasz Gilek z Chełma. – Przede wszystkim wiem, co jem. Wędzić nauczyłem się od ojca, a on od dziadka. Mamy swoje rodzinne sposoby na to, aby nasze wędliny miały idealny, niepowtarzalny smak.

Dla pana Tomasza samo wędzenie to też wydarzenie towarzyskie. Ma dostatecznie dużą wędzarnię, aby zmieściły się w niej także wyroby jego krewnych i przyjaciół. Podczas wędzenia wszyscy skupiają się przy tradycyjnym ognisku.

Szkałuba z rozmów z klientami wywnioskował także, że coraz więcej osób poza wędzeniem decyduje się także na pieczenie mięsa. Taki pieczony schab, boczek, czy karkówka zawsze będą lepsze od wyrobów wykładanych w sklepowych ladach. Dlatego po świeże przyprawy klienci przychodzą do niego nie tylko od święta, ale przez cały rok.

– Handlowy dołek mieliśmy jedynie latem, kiedy szczególnie dał o sobie znać afrykański pomór świń – dodaje pan Rober. – Klientów wtedy praktycznie nie było. Niemal zamarła też praktyka świniobicia. Szybko okazało się jednak, że duże sklepy zarzuciły rynek tanią wieprzowiną i znowu było co wędzić.

Niektóre sklepy oferują już nawet na przykład odpowiednio przyprawione szynki w siatkach, które wystarczy tylko zawiesić w wędzarni. Tak samo można też potraktować surową, białą kiełbasę. Dla wielu specjalnym smakołykiem jest też nie smażony, ale właśnie wędzony karp.

Domowe wędzenie wędlin na święta, ale też na długie weekendy, czy komunie to też swoisty szpan. W dobrym tonie jest częstowanie gości własnymi wyrobami.

Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
....smuteczek... / 20 grudnia 2018 o 17:45
+12
"House"....proszę wziąć pod uwagę fakt, że wśród nas żyją także ludzie, których stać na trochę więcej i korzystają z tego! Często osiągali wyższy status ekonomiczny poprzez wyrzeczenia i ciężką pracę na kilku etatach. Nie musimy ich traktować, jak jakieś zło, ponieważ żyją własnym życiem bez wtrącania się w sprawy osób im obcych..
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 15:01
+10
....to jest przede wszystkim wspaniała zabawy i sposób na spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów tradycji. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale od kiedy przeszedłem na emeryturę i opuściliśmy miasto na rzecz urokliwej leśniczówki odkryłem w sobie zamiłowanie do "samowystarczalności". Wszak w centrum Lublina warunków ku temu nie mieliśmy. Obecnie często odwiedzają nas starzy przyjaciele, aby nie tylko wspominać i plotkować, ale właśnie poświęcać czas na dobrą zabawę i eksperymentowanie. Do tego potrzebne są nie tylko wiadomości podstawowe, ale głód wiedzy prowokujący do szperania w starych recepturach i wypytywania po okolicznych wioskach ...
....to jest przede wszystkim wspaniała zabawy i sposób na spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów tradycji. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale od kiedy przeszedłem na emeryturę i opuściliśmy miasto na rzecz urokliwej leśniczówki odkryłem w sobie zamiłowanie do "samowystarczalności". Wszak w centrum Lublina warunków ku temu nie mieliśmy. Obecnie często odwiedzają nas starzy przyjaciele, aby nie tylko wspominać i plotkować, ale właśnie poświęcać czas na dobrą zabawę i eksperymentowanie. Do tego potrzebne są nie tylko wiadomości ... rozwiń
Avatar
po prostu... / 20 grudnia 2018 o 16:08
+8
" Wspaniały sposób na zabawę jak się masz za co bawić... Emeryt czy rencista z 1000zł w garści na miesiąc i pakietem leków do wykupienia i opłat do zrobienia (80% emerytów i rencistów w tym kraju) popuka Ci w głowę ... "....było się uczyc!
Avatar
cvb / 20 grudnia 2018 o 17:20
+5
w stokrotce siateczka na szynke osztuje 13,00 zł
Avatar
GIGA / 20 grudnia 2018 o 21:50
+2
Nigdy nie pracowałam tylko od 7 do 15 .Teraz mam 1800 zł emerytury- to jest mało jak za moją pracę - a mało bo miałam przerwy (urodziłam 2 dzieci) ipóźniej pracowałam "u siebie". Ale jak czytam że mają po 1000 zł- to się zastanawiam co oni robili przez całe życie?Czy nie pracowali na "etacie"? A może nie pracowali??
Avatar
Dany / 1 stycznia 2019 o 11:48
0
Przepraszam pracowałaś w wojsku, policji czy bylas górnikiem?
Avatar
Just True / 26 grudnia 2018 o 13:38
0
Dobre wyroby wcale nie muszą kosztować dużo. Są masarnie które robią wszystko tradycyjnie i ceny są takie same jak za syf z marketu
Avatar
paweł / 21 grudnia 2018 o 10:31
-1
Hm, sprawiają jednak wrażenie jakby prowadzili ten sklep za karę. Nie są sympatyczni.
Avatar
House / 20 grudnia 2018 o 15:46
-6
....to jest przede wszystkim wspaniała zabawy i sposób na spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów tradycji. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale od kiedy przeszedłem na emeryturę i opuściliśmy miasto na rzecz urokliwej leśniczówki odkryłem w sobie zamiłowanie do "samowystarczalności". Wszak w centrum Lublina warunków ku temu nie mieliśmy. Obecnie często odwiedzają nas starzy przyjaciele, aby nie tylko wspominać i plotkować, ale właśnie poświęcać czas na dobrą zabawę i eksperymentowanie. Do tego potrzebne są nie tylko wiadomości podstawowe, ale głód wiedzy prowokujący do szperania w starych recepturach i wypytywania po okolicznych wioskach ...
 Wspaniały sposób na zabawę jak się masz za co bawić... Emeryt czy rencista z 1000zł w garści na miesiąc i pakietem leków do wykupienia i opłat do zrobienia (80% emerytów i rencistów w tym kraju) popuka Ci w głowę ... 
 Wspaniały sposób na zabawę jak się masz za co bawić... Emeryt czy rencista z 1000zł w garści na miesiąc i pakietem leków do wykupienia i opłat do zrobienia (80% emerytów i rencistów w tym kraju) popuka Ci w głowę ...  rozwiń
Avatar
wkrótce / 20 grudnia 2018 o 15:03
-17
wynajmuję obok wolny lokal i otwieram konkurencję, zdecydowanie, bo już nie mam pomysłów na kolejny własny interes, dzięki na podpowiedź :)) te wszystkie rzeczy co sprzedaje to z aliekspres za grosze 500% marży na tym jest :))
Avatar
Dany / 1 stycznia 2019 o 11:48
0
Przepraszam pracowałaś w wojsku, policji czy bylas górnikiem?
Avatar
Just True / 26 grudnia 2018 o 13:38
0
Dobre wyroby wcale nie muszą kosztować dużo. Są masarnie które robią wszystko tradycyjnie i ceny są takie same jak za syf z marketu
Avatar
paweł / 21 grudnia 2018 o 10:31
-1
Hm, sprawiają jednak wrażenie jakby prowadzili ten sklep za karę. Nie są sympatyczni.
Avatar
GIGA / 20 grudnia 2018 o 21:50
+2
Nigdy nie pracowałam tylko od 7 do 15 .Teraz mam 1800 zł emerytury- to jest mało jak za moją pracę - a mało bo miałam przerwy (urodziłam 2 dzieci) ipóźniej pracowałam "u siebie". Ale jak czytam że mają po 1000 zł- to się zastanawiam co oni robili przez całe życie?Czy nie pracowali na "etacie"? A może nie pracowali??
Avatar
....smuteczek... / 20 grudnia 2018 o 17:45
+12
"House"....proszę wziąć pod uwagę fakt, że wśród nas żyją także ludzie, których stać na trochę więcej i korzystają z tego! Często osiągali wyższy status ekonomiczny poprzez wyrzeczenia i ciężką pracę na kilku etatach. Nie musimy ich traktować, jak jakieś zło, ponieważ żyją własnym życiem bez wtrącania się w sprawy osób im obcych..
Avatar
cvb / 20 grudnia 2018 o 17:20
+5
w stokrotce siateczka na szynke osztuje 13,00 zł
Avatar
po prostu... / 20 grudnia 2018 o 16:08
+8
" Wspaniały sposób na zabawę jak się masz za co bawić... Emeryt czy rencista z 1000zł w garści na miesiąc i pakietem leków do wykupienia i opłat do zrobienia (80% emerytów i rencistów w tym kraju) popuka Ci w głowę ... "....było się uczyc!
Avatar
House / 20 grudnia 2018 o 15:46
-6
....to jest przede wszystkim wspaniała zabawy i sposób na spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów tradycji. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale od kiedy przeszedłem na emeryturę i opuściliśmy miasto na rzecz urokliwej leśniczówki odkryłem w sobie zamiłowanie do "samowystarczalności". Wszak w centrum Lublina warunków ku temu nie mieliśmy. Obecnie często odwiedzają nas starzy przyjaciele, aby nie tylko wspominać i plotkować, ale właśnie poświęcać czas na dobrą zabawę i eksperymentowanie. Do tego potrzebne są nie tylko wiadomości podstawowe, ale głód wiedzy prowokujący do szperania w starych recepturach i wypytywania po okolicznych wioskach ...
 Wspaniały sposób na zabawę jak się masz za co bawić... Emeryt czy rencista z 1000zł w garści na miesiąc i pakietem leków do wykupienia i opłat do zrobienia (80% emerytów i rencistów w tym kraju) popuka Ci w głowę ... 
 Wspaniały sposób na zabawę jak się masz za co bawić... Emeryt czy rencista z 1000zł w garści na miesiąc i pakietem leków do wykupienia i opłat do zrobienia (80% emerytów i rencistów w tym kraju) popuka Ci w głowę ...  rozwiń
Avatar
wkrótce / 20 grudnia 2018 o 15:03
-17
wynajmuję obok wolny lokal i otwieram konkurencję, zdecydowanie, bo już nie mam pomysłów na kolejny własny interes, dzięki na podpowiedź :)) te wszystkie rzeczy co sprzedaje to z aliekspres za grosze 500% marży na tym jest :))
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 15:01
+10
....to jest przede wszystkim wspaniała zabawy i sposób na spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów tradycji. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale od kiedy przeszedłem na emeryturę i opuściliśmy miasto na rzecz urokliwej leśniczówki odkryłem w sobie zamiłowanie do "samowystarczalności". Wszak w centrum Lublina warunków ku temu nie mieliśmy. Obecnie często odwiedzają nas starzy przyjaciele, aby nie tylko wspominać i plotkować, ale właśnie poświęcać czas na dobrą zabawę i eksperymentowanie. Do tego potrzebne są nie tylko wiadomości podstawowe, ale głód wiedzy prowokujący do szperania w starych recepturach i wypytywania po okolicznych wioskach ...
....to jest przede wszystkim wspaniała zabawy i sposób na spędzenie czasu w towarzystwie pasjonatów tradycji. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ale od kiedy przeszedłem na emeryturę i opuściliśmy miasto na rzecz urokliwej leśniczówki odkryłem w sobie zamiłowanie do "samowystarczalności". Wszak w centrum Lublina warunków ku temu nie mieliśmy. Obecnie często odwiedzają nas starzy przyjaciele, aby nie tylko wspominać i plotkować, ale właśnie poświęcać czas na dobrą zabawę i eksperymentowanie. Do tego potrzebne są nie tylko wiadomości ... rozwiń