Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

5 czerwca 2013 r.
15:01
Edytuj ten wpis

Sobibór: Ślad ucieczki sprzed 70 lat w miejscu byłego obozu zagłady

0 3 A A
Obóz III to teren, gdzie dzisiaj stoją pomniki - kobieta z dzieckiem i kubik z kamienia oraz tzw. ko
Obóz III to teren, gdzie dzisiaj stoją pomniki - kobieta z dzieckiem i kubik z kamienia oraz tzw. ko

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady archeolodzy znaleźli fragmenty tunelu. Podkop to ślad nieudanej próby ucieczki więźniów. Relacja Zeldy Metz, jednej z ocalałych Żydówek, potwierdza odkrycia naukowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na ślady tunelu natrafił archeolog z Chełma, który od lat prowadzi wykopaliska na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, który był tam od marca 1942 roku do października 1943. Szacuje się, że zginęło w nim 170 tysięcy Żydów z Czech, Holandii, Austrii, Słowacji, Francji i Polski.

– Znaleźliśmy zarys byłego budynku Sonderkommando (więźniowie obsługujący komory gazowe – red.). Stał niedaleko miejsca, w którym teraz jest pomnik ofiar Sobiboru. Podczas wykopalisk natrafiliśmy na pozostałości dwóch rzędów drutu kolczastego, wkopanego w ziemię. Pierwszy rząd zakopano płytko. Drugi, kłębiasty, taki przeciwpiechotny, był na głębokości 140 centymetrów – mówi Wojciech Mazurek, z pracowni archeologicznej Sub Terra.

W zarysie budynku naukowcy znaleźli ślady po palach pod prycze oraz wykop. – Sukcesywnie się obniżał, aby pod kłębiastym drutem zejść na głębokość 160 centymetrów. I tu zakończyliśmy badania. Nie wiemy, czy wykop biegnie dalej, czy też został odkryty i zasypany przez Niemców – opowiada Mazurek.

– Historia ma potwierdzenie w relacji ocalałej z obozu Zeldy Metz – mówi Robert Kuwałek, historyk z Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. – We wrześniu 1943 r., na krótko przed powstaniem (w połowie października 1943 roku wybuchł bunt więźniów, 275 osób uciekło. Wojnę przeżyło około 60 z nich – red.) więźniowie Sonderkommando próbowali uciec podkopem, do którego wejście znajdowało się w ich baraku. I to się wszystko zgadza w świetle znaleziska archeologicznego, ponieważ archeolodzy odkryli miejsce po baraku i tam właśnie zaczyna się podkop. Ucieczka się nie powidła. Nie wiadomo, czy na skutek zdrady, czy przypadku Niemcy odkryli podkop i rozstrzelali wszystkich więźniów Sonderkommando.

Zelda Metz opisywała, że więźniowie o szczegółach tego, co się wydarzyło w obozie III dowiedzieli się od wachmanów ukraińskich. Wcześniej słyszeli tylko padające tam strzały. Był też specjalny apel, na którym SS-man Frenzel poinformował ich, że więźniowie Sonderkommando chcieli zorganizować ucieczkę i zostali za to ukarani. Zapamiętała to też dlatego, że po wymordowaniu więźniów Sonderkommando nie było już mordowania ludzi w komorach gazowych – historyk przytacza relację Zeldy, zdaną w 1945 roku przed Żydowską Komisją Historyczną.

– Odkrycie podkopu jest sensacją, bo o tym, co działo się na terenie obozu III mamy niewiele informacji, ponieważ był on bardzo odseparowany od reszty obozu. Kto tam wszedł, nie miał prawa stamtąd wyjść żywy – dodaje Kuwałek
To nie jedyne odkrycie dokonane ostatnio podczas badań w Sobiborze.

– Wspólnie z izraelskim kolegą Yoramem Haimi, który stracił tu dwóch wujków, odkryliśmy kolejny masowy grób. Jest to już 8 odkryte miejsce zbiorowego pochówku. Udało się nam także zlokalizować trzy mniejsze groby, w tym jeden w środku krematorium – dodaje Mazurek. Hipotezy są dwie. – Albo są szczątki tych, którzy likwidowali obóz. Albo też są to ofiary powojennych egzekucji NKWD. Miejscowi ludzie podobno słyszeli, jak po wojnie Rosjanie rozstrzeliwali ludzi – dodaje Wojciech Mazurek.

Do tej pory ekipy archeologiczne przekopały ponad półtora hektara byłego Niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Badania będą dalej prowadzone pod auspicjami Komitetu Sterującego składajacego się przestawicieli Polski, Izralea, Holandii I Słoawacji, czyli państw których obywatele byli mordowani w Sobiborze. Od strony technicznej prace archeologiczne wspiera Fundacja Polsko-Niemieckie PoPojednanie. Po zakończeniu prac archeologicznych nastąpi nowe upamiętnienie Sobioru – powstanie nowe muzeum, masowe groby będą odpowiednio upamiętnione.

Marek Bem, \"Sobibór niemiecki ośrodek zagłady 1942 - 1943\"

Fragment książki Marka Bema pt. Sobibór niemiecki ośrodek zagłady 1942 - 1943, Włodawa/Sobibór 2011, s. 563-565, (fragmenty rozdziału 14. Ucieczki i spontaniczne formy oporu więźniów):

"[...] Ucieczki próbowali organizować także więźniowie obozu III. Na początku kwietnia 1943 r. Niemcy odkryli niemal ukończony tunel w obozie III, który prowadził od baraku więźniów aż pod ogrodzenie. Po tym odkryciu więźniowie z obozu III zostali straceni. Chaim Powroźnik twierdził, że prace nad tunelem rozpoczęli więźniowie z transportu, którym on przyjechał z Chełma w lutym 1943 r. Udało się im wykonać prawie 30 m podkopu, ale zostali wydani przez młodego chłopaka, który w obozie III pełnił funkcję kapo. Powroźnik pamiętał tego więźnia, ponieważ również pochodził z "jego” transportu. Już po kilku dniach wyznaczono go na funkcyjnego kapo w obozie I. Powroźnik oraz kilku innych więźniów, pod nadzorem tego właśnie kapo otrzymali polecenie dostarczenia wózkami kolejki wąskotorowej wapna do obozu III. Pchali wózki, które przez nieuwagę wtoczyli za bramę obozu III. Powroźnik zdołał wycofać się i uciekł. Pozostałym to się nie udało i zostali zatrzymani w obozie III. Uwięziony kapo pełnił w obozie III dalej swoją funkcję i to on właśnie doniósł Niemcom o planach ucieczki tunelem, który był już prawie gotowy. Niemcy rozstrzelali wtedy około 80 więźniów obozu III.1 Dnia 28 września 1943 r., w czasie południowego apelu, obóz I otoczyła nadzwyczaj duża grupa strażników ukraińskich. Więźniowie zostali zatrzymani na placu bez żadnego wyjaśnienia. Domyślali się, że chodzi zapewne o kolejną dużą egzekucję. W takich nadzwyczajnych okolicznościach Niemcy zawsze chcieli mieć wszystkich pod kontrolą. Wkrótce słychać było strzały, które dochodziły z kierunku obozu III. Chwilę potem strażnicy rozeszli się i wszystko wróciło do normy. Wieczorem powtarzano w obozie plotkę, że więźniowie z sektora III ponownie próbowali wykopać tunel spod baraków. Następnego dnia 30 Żydów z sektora I przeniesiono do sektora III. Podejrzewano, że plotka o tunelu została spreparowana przez Niemców dla wytłumaczenia egzekucji niepotrzebnych i zbędnych teraz robotników obozu III oraz dla uspokojenia niepewności pozostałych więźniów w sektorze I2.

Jakub Biskupicz: "[…] potem był taki przypadek - w obozie numer 3 organizowali się i mieliśmy z nimi kontakt. Pracowaliśmy w lesie. Kilka razy dostaliśmy skrawek papieru, który rzucali z kamieniem na drugą stronę. W sumie był w lesie płot z drutu kolczastego, ale był daleko. Daleko w głębi lasu, gdzie akurat pracowaliśmy. I nieraz dostawaliśmy kawałek papieru od chłopaków z obozu numer 3 i oni opowiadali nam mniej więcej, co tam jest, że nie widzą żywych ludzi i co się tam dzieje. I wiedzieliśmy, że oni kopią kanał do ucieczki. Kopali i w kieszeniach zabierali ziemię pod barak, żeby Niemcy nie wytropili. I nadeszła noc, kiedy musieli uciekać. To jest zdarzenie, o którym muszę opowiedzieć. W każdym społeczeństwie są dobrzy i źli. I opowiem to. U nas, w obozie, wybrano z transportu kilku chłopaków. Wybrano też chłopaka, którego wyznaczono na kapo. Raz, kiedy pracowałem, złapał mnie jeden esesman i kazał zawieźć do obozu numer 3 wózek z beczką chloru. Uśmiechnęło się do mnie szczęście, bo nie mogłem

zatrzymać wózka, w którym był chlor, otworzyła się brama, zacząłem biec z powrotem i nie złapali mnie, więc pozostałem przy życiu. Gdyby mnie złapali, zostałbym w obozie numer 3. Ale ten kapo, który szedł z dwoma chłopakami i też wiózł wózek z chlorem, nie wiedział i nie zatrzymał się – i wszedł do obozu numer 3. I już tam pozostał. Wyznaczono go na kapo w obozie numer 3. Młody chłopak, który kontrolował tam pracujących przy ogniu, palących ciała. Ale najwyraźniej zauważył tam coś i doniósł – i wtedy Niemcy zabili wszystkich 80 ludzi. I wtedy wzięli 80 chłopaków, żydowskich jeńców wojennych wybranych do pracy w obozie numer 1, gdzie pracowałem. Pamiętam, że wzięli połowę z tych chłopaków do obozu numer 3 […]”.

Tomasz Blatt: "[…] słyszałem, o jakimś buncie, który miał się odbyć koło komory gazowej, ale dokładnie nie wiem. W 1943 r. Niemcy powiększyli komorę gazową. Z naszego obozu widać było jak gestapowiec wchodził na szklany dach komory i patrzał. Słyszeliśmy, że w III-cim obozie pracownicy, Żydzi zrobili podkop. Mieli już uciekać. Ale kapo wychrzta ich wydał. Wtedy Niemcy wszystkich razem z nim zastrzelili. Słyszałem również, że jakoby jeden z żydowskich robotników w III-cim obozie poznał trupa swojego ojca, którego Niemiec kazał spalić. Robotnik ten uderzył Niemca łopatą i dlatego wystrzelano cały trzeci obóz […]”.

Dov Freiberg: "[…] pewnego dnia, po porannym apelu, gdy zbieraliśmy się do pracy, rozkazano nam wracać do baraku. Zostaliśmy zamknięci w środku. Wokół rozmieszczono licznych wartowników. Jakiś czas później usłyszeliśmy huk strzałów, dochodzącą, co kilka minut od strony Lager 3. Następnego dnia dowiedzieliśmy się, że kilku ludzi z Lager 3 zaplanowało ucieczkę. Od wielu miesięcy kopali tunel, nawet dotarli już do obozowego ogrodzenia, lecz przez przypadek odkryli to Niemcy i wszystkich zabili […]”5.

Regina Zieliński: "[…] pewnej czerwcowej nocy nastąpiło duże poruszenie i pojawiły się strzały. Następnego ranka podczas apelu podoficer SS Frenzel, który kierował małym fragmentem obozu, poinformował więźniów, że w nocy kilku więźniów próbowało uciec z trzeciego obozu i że zostali schwytani i zastrzeleni. Później pojawiły się oczywiście plotki. Jedna z wersji mówiła, że na teren obozu między drugi a trzeci pas ogrodzenia wszedł pies, co spowodowało detonację paru min tam umieszczonych. Historii o psie nigdy nie potwierdzono, ale niezależnie od tego, jaka była prawda, Niemcy wykorzystali sytuację, by jeszcze raz przekonać więźniów, że wszelkie próby ucieczki są daremne i kończą się śmiercią. Następnie przeprowadzili egzekucję kilku niewinnych robotników, w tym brata mojej matki Teodora. Zdarzyło się to 27 czerwca, a datę tę moja matka na zawsze zapamiętała tak, jak parę innych dat, gdyż była to jednocześnie jej data urodzin i data śmierci jej brata […]”6.

Salomea Hanel: "[…] na 3 tygodnie przed powstaniem 20.IX. obstawili wojskiem – Lager. Strzały. Scharfuhrer oznajmił, że III Lager odsługujący krematorium został rozstrzelany 160 młodych, Schaarfuhrer ogłosił, że tak się stało, bo przygotowali ucieczkę […]”.

Zelda Metz: "[...] Pod koniec września 1943 roku, w biały dzień Ukraińcy obstawili cały lager. Na wszystkich obserwacyjnych wieżach stali Niemcy z karabinami maszynowymi. Po pewnym czasie usłyszeliśmy strzały, które rozlegały się w 3-im lagrze. W czasie apelu Frenzel oznajmił nam, że Żydzi trzeciego lagru organizowali ucieczkę i dlatego wszystkich rozstrzelali. Później dowiedzieliśmy się od Ukraińców, że Żydzi pracujący w komorach gazowych zrobili podkop prowadzący od ich sypialnych baraków pod drutami obozu na wolność. Po wykończeniu tych Żydów Niemcy z nieznanych nam powodów zlikwidowali krematorium i gazowanie )Mówili, że urządzenia wywieźli do Italii) [...]”.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 września 2016 o 10:50
0
Jestem córka Chrzestną Leona Perejszteina , jednego z przywódcą Powstania w Sobiborze. I pamiętam naszą rozmowę kiedy miałam 6 lat : Wujciu jak dorosnę to zrobię film o meczeństwie Żydów , zrób film o męczeństwie koni odpowiedział, jak ludzie przestaną zabijać w tak okrutny sposób konie to przestaną zabijać się nawzajem.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2013 o 12:45
0

!942-1943

Mój dziadek, członwk Bch-ZwAZ-AK-WiN udzielił pomocy zbiegom z Sobivoru

Avatar
ciekawy / 5 czerwca 2013 o 23:15
0

W Żmudzi tez był obuz bodajze nazywał się Stalag 319 d i też są tunele: ze szkoły do gorzelni (tam kiedys przetrzymywali więźniów),do byłego budynku podworskiego a także na oddaloną o ok 1 km.górę na której znajduje się cmentarz jeniecki... ale jakos straszna cisza jest a nawet powiedział bym,że to temat tabu... czy ktoś może ma jakieś informacje na ten temat?

Avatar
Gość / 3 września 2016 o 10:50
0
Jestem córka Chrzestną Leona Perejszteina , jednego z przywódcą Powstania w Sobiborze. I pamiętam naszą rozmowę kiedy miałam 6 lat : Wujciu jak dorosnę to zrobię film o meczeństwie Żydów , zrób film o męczeństwie koni odpowiedział, jak ludzie przestaną zabijać w tak okrutny sposób konie to przestaną zabijać się nawzajem.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2013 o 12:45
0

!942-1943

Mój dziadek, członwk Bch-ZwAZ-AK-WiN udzielił pomocy zbiegom z Sobivoru

Avatar
ciekawy / 5 czerwca 2013 o 23:15
0

W Żmudzi tez był obuz bodajze nazywał się Stalag 319 d i też są tunele: ze szkoły do gorzelni (tam kiedys przetrzymywali więźniów),do byłego budynku podworskiego a także na oddaloną o ok 1 km.górę na której znajduje się cmentarz jeniecki... ale jakos straszna cisza jest a nawet powiedział bym,że to temat tabu... czy ktoś może ma jakieś informacje na ten temat?

Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 2 3

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 29 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 36 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 7 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 6

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 31 20

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 18 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.