Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

30 maja 2018 r.
14:51

Spór o bezpieczeństwo nad jeziorami. Gminy postawiły się WOPR-owcom

0 7 A A
Spór pomiędzy samorządowcami a WOPR dotyczy liczebności ratowników, którzy mają zabezpieczać kąpieliska<br />
Spór pomiędzy samorządowcami a WOPR dotyczy liczebności ratowników, którzy mają zabezpieczać kąpieliska
(fot. Jacek Barczyński)

Przed sezonem Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe narzuca samorządom konieczność zabezpieczenia kąpielisk dodatkowymi ratownikami i łodziami motorowymi. Samorządy interpretują nowe przepisy inaczej i nie zamierzają ponosić dodatkowych kosztów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z interpretacją Andrzeja Klaudela, prezesa rejonowego WOPR w Chełmie, jeśli linia brzegowa kąpieliska ma od 20 do 400 m, to teraz dla ochrony kapiących się należy zapewnić tam łódź motorową z dwuosobową załogą.

– Kiedy linia brzegowa jest dłuższa chociażby o metr, należy zainstalować tam kolejną motorówkę – tłumaczy Klaudel. – Ponadto jeśli w minionych sezonach na każde 100 m plaży powinno przypadać dwóch ratowników wodnych – jeden od strony lądu, a drugi od głębokiej wody, to obecnie ma być ich już trzech. Po to, aby jeden z nich, kiedy dwóch jego kolegów będzie podejmowało akcję w motorówce, mógł czuwać nad tym, co dzieje się na powierzonym mu odcinku.

Niektóre gminy nie zgadzają się z taka interpretacją przepisów, przede wszystkim z uwagi na wzrost kosztów związanych z zapewnieniem łodzi motorowej i dodatkowych ratowników. Spośród gmin powiatu chełmskiego pierwsza postawiła się WOPR-owcom gmina Kamień, na terenie której leżu zalew w Natalinie.

– Nie chcemy oszczędzać na bezpieczeństwie mieszkańców, ale nowe warunki są dla nas nie do przyjęcia – mówi Roman Kandziora, wójt gminy Kamień. – W ubiegłym sezonie ochrona kąpieliska kosztowała nas około 18 tys. zł. Tymczasem teraz jednemu z sąsiednich samorządów WOPR zaproponował swoje usługi za… 30 tys. zł.

Kandziora wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o prawną interpretację nowych przepisów. Z odpowiedzi jego zdaniem wynika, że łódź motorowa jest niezbędna, kiedy linia brzegowa przekracza 400 m. Jeśli nie, to jej rolę może spełniać łódź wiosłowa jaką gmina dysponuje.

Mając w garści taką ministerialną interpretację Kandziora zaprosił w miniony piątek do siebie pozostałych wójtów z powiatu chełmskiego, którzy mają na swoim terenie kąpieliska. Stawili się wójtowie gmin Chełm, Dorohusk, Leśniowice, Sawin i Żmudź.

– Rozmowy dotyczyły zabezpieczenia kąpielisk od 1 lipca do 31 sierpnia – mówi wójt Kandziora. – W związku z tym, że usługi ratownicze poza WOPR może świadczyć jeszcze kilka organizacji, nawiązałem kontakt i zaprosiłem na nasze spotkanie także przedstawicieli Stowarzyszenia Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej. W tym gronie wspólnie wypracowaliśmy wstępne warunki współpracy, w tym także finansowe.

Strony dały sobie tydzień na przygotowanie umów. Kandziora ma nadzieję, że do 10, a najpóźniej 15 czerwca zostaną podpisane. Tymczasem Klaudel ma w związku z tym poważne wątpliwości.

– Panowie, którzy stawili się na spotkanie, to wciąż członkowie chełmskiego WOPR, którzy dopiero zamierzają przystać do Stowarzyszenia Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej, które swoją centralę ma aż w Kaliszu – mówi Klaudel. – Chyba niewiele mieli do zaproponowania wójtom, skoro jeden z nich w rozmowie ze mną zadeklarował wolę powrotu do rozmów w sprawie letniego zabezpieczenia podległego mu akwenu. Wątpię bowiem, czy SRWR uda się na czas pozyskać ratowników. Wiem, że już próbują wyłuskać ich z naszego środowiska, ale jak dotąd bez rezultatu.

Quiz: Jak dobrze znasz Lubelskie. Quiz geograficzny

Jak dobrze znasz Lubelskie. Quiz geograficzny

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Były Ratownik WOPR w Chełmie. / 15 czerwca 2018 o 13:15
+1
Wszystkim którzy znaja zagadnienie. Rejonowe WOPR w Chełmie to prywatny BUSSINEZ klanu prezesa Andrzeja K. Od kąd pamietam a jest to juz 25 lat ( tyle byłem ratownikiem WOPR w Chełmie) zawsze rodzina K była na świeczniku. Stary klawisz najpierw zrobił z synów Ratowników , Arturka wsadził po znajomości do medyków na RM, puźniej synową na basen w I LO jako ratowniczke ( ta kreciła w godzinach pracy nauke pływania ) inni z to dostawali po du.pie - jej wolno Teśc przecież prezesem WOPR. Stanica naj j. Białym tez tylko do dyspozycji rodziny K, a miała byc dla wszystkich członków Chełskiego WOPR. Zobaczcie kto zapewnia obsade na Parku Wodnym w Chełmie - firma pana Andrzeja K ( prezes WOPR ). Nawet Grafik dyżorów jest na WOPR Cheł zamieszczony - jak zapytać w Urzedzie Miata to prywatna firma. Wniosek WOPR w Chełmie to prywatna firma pana Andzreja K i rodziny. więc czemu nie siegnąc po kase z innych gmin Powiatu. Niech płaca jak ( prywatny ) WOPR pana K ich rżnie. W mocy WOPR jest dopuszczenie kompieliska oraz kontrola jego wyposarzenia i obsady. A zatrudnia podmiot uprawniony ( Gmina ) lub firma która wygrała przetarg ( gminny ). z tego co wiem WOPR w Chełmie nie startował w zadnym przetargu na zabezpieczenie kompielisk ?????( wymienionych Gmin ). Panu Klaudelowi i Dąbskiemu pomyliły sie role w świecie - obu władza uderzyła do głowy. 
Wszystkim którzy znaja zagadnienie. Rejonowe WOPR w Chełmie to prywatny BUSSINEZ klanu prezesa Andrzeja K. Od kąd pamietam a jest to juz 25 lat ( tyle byłem ratownikiem WOPR w Chełmie) zawsze rodzina K była na świeczniku. Stary klawisz najpierw zrobił z synów Ratowników , Arturka wsadził po znajomości do medyków na RM, puźniej synową na basen w I LO jako ratowniczke ( ta kreciła w godzinach pracy nauke pływania ) inni z to dostawali po du.pie - jej wolno Teśc przecież prezesem WOPR. Stanica naj j. Białym tez tylko do dyspozycji rodziny K, a ... rozwiń
Avatar
pytam / 31 maja 2018 o 22:13
+1
A ja zapytam do jakiego koncernu medialnego należy Dziennik Wschodni? Czy nie przypadkiem do niemieckiej spółki .... proszę o odpowiedż administratora. Odpowiedż by tłumaczyła politykę odnośnie dopuszczania ludzkich wypowiedzi .... ???
Avatar
Gość / 31 maja 2018 o 20:49
+1
Zarządzający kąpieliskiem nie musi zlecać zatrudnienia ratowników dla WOPR lub innym podmiotom uprawnionym, może sam zatrudnić ratowników. Skoro w urzędzie gminy jest księgowość i kadry y jedynym kosztem jest pensja ratownika. Za organizację i wyposażenie kąpieliska ustawowo jest odpowiedzialny zarządzający ( wójt). Lepiej jak gmina przeznaczy pieniądze na sprzęt i wyposażenie, bo wtedy ma kontrolę nad jego stanem i zgodnością z rozporządzeniem. Minimalna ilość ratowników to 2 na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska na śródlądziu i 3 na kąpieliskach nadmorskich. A lodź motorowa wymagana jest na każde 400 m linii brzegowej kąpieliska. Wciskanie władzom, że tylko WOPR lub inny podmiot możne obsługiwać kąpieliska to zwyczajne oszustwo.
Zarządzający kąpieliskiem nie musi zlecać zatrudnienia ratowników dla WOPR lub innym podmiotom uprawnionym, może sam zatrudnić ratowników. Skoro w urzędzie gminy jest księgowość i kadry y jedynym kosztem jest pensja ratownika. Za organizację i wyposażenie kąpieliska ustawowo jest odpowiedzialny zarządzający ( wójt). Lepiej jak gmina przeznaczy pieniądze na sprzęt i wyposażenie, bo wtedy ma kontrolę nad jego stanem i zgodnością z rozporządzeniem. Minimalna ilość ratowników to 2 na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska na śródlądziu i 3 na ką... rozwiń
Avatar
500+ / 30 maja 2018 o 17:36
+1
Nima piniedzy. Nima na to wincej piniedzy.
Avatar
and / 30 maja 2018 o 17:19
+1
A ile kosztuje zabezpieczenie meczów, imprez disco srolo, dożynek i podobnych pier dzi nek. Nad wodą o wiele łatwiej stracic życie. Te 18 tys to jednomiesięczna pensja wójta który również jest zbyt drogi dla społeczeństwa i powinno się podjąć rozmowy z tańszym następcą.
Avatar
Gość / 30 maja 2018 o 15:33
+1
Wincyj pisowców! Wincyj! Bedzie jeszcze lepiej!
Avatar
Gość / 30 maja 2018 o 15:19
+1
Czyli jest i będzie jak zwykle. Nie inwestować w bezpieczeństwo nad wodą, a może jakoś to będzie. Drodzy Samorządowcy - czy nie prościej byłoby zabezpieczyć się na przyszłość - można zrobić kąpieliska płatne.
Avatar
Były Ratownik WOPR w Chełmie. / 15 czerwca 2018 o 13:15
+1
Wszystkim którzy znaja zagadnienie. Rejonowe WOPR w Chełmie to prywatny BUSSINEZ klanu prezesa Andrzeja K. Od kąd pamietam a jest to juz 25 lat ( tyle byłem ratownikiem WOPR w Chełmie) zawsze rodzina K była na świeczniku. Stary klawisz najpierw zrobił z synów Ratowników , Arturka wsadził po znajomości do medyków na RM, puźniej synową na basen w I LO jako ratowniczke ( ta kreciła w godzinach pracy nauke pływania ) inni z to dostawali po du.pie - jej wolno Teśc przecież prezesem WOPR. Stanica naj j. Białym tez tylko do dyspozycji rodziny K, a miała byc dla wszystkich członków Chełskiego WOPR. Zobaczcie kto zapewnia obsade na Parku Wodnym w Chełmie - firma pana Andrzeja K ( prezes WOPR ). Nawet Grafik dyżorów jest na WOPR Cheł zamieszczony - jak zapytać w Urzedzie Miata to prywatna firma. Wniosek WOPR w Chełmie to prywatna firma pana Andzreja K i rodziny. więc czemu nie siegnąc po kase z innych gmin Powiatu. Niech płaca jak ( prywatny ) WOPR pana K ich rżnie. W mocy WOPR jest dopuszczenie kompieliska oraz kontrola jego wyposarzenia i obsady. A zatrudnia podmiot uprawniony ( Gmina ) lub firma która wygrała przetarg ( gminny ). z tego co wiem WOPR w Chełmie nie startował w zadnym przetargu na zabezpieczenie kompielisk ?????( wymienionych Gmin ). Panu Klaudelowi i Dąbskiemu pomyliły sie role w świecie - obu władza uderzyła do głowy. 
Wszystkim którzy znaja zagadnienie. Rejonowe WOPR w Chełmie to prywatny BUSSINEZ klanu prezesa Andrzeja K. Od kąd pamietam a jest to juz 25 lat ( tyle byłem ratownikiem WOPR w Chełmie) zawsze rodzina K była na świeczniku. Stary klawisz najpierw zrobił z synów Ratowników , Arturka wsadził po znajomości do medyków na RM, puźniej synową na basen w I LO jako ratowniczke ( ta kreciła w godzinach pracy nauke pływania ) inni z to dostawali po du.pie - jej wolno Teśc przecież prezesem WOPR. Stanica naj j. Białym tez tylko do dyspozycji rodziny K, a ... rozwiń
Avatar
pytam / 31 maja 2018 o 22:13
+1
A ja zapytam do jakiego koncernu medialnego należy Dziennik Wschodni? Czy nie przypadkiem do niemieckiej spółki .... proszę o odpowiedż administratora. Odpowiedż by tłumaczyła politykę odnośnie dopuszczania ludzkich wypowiedzi .... ???
Avatar
Gość / 31 maja 2018 o 20:49
+1
Zarządzający kąpieliskiem nie musi zlecać zatrudnienia ratowników dla WOPR lub innym podmiotom uprawnionym, może sam zatrudnić ratowników. Skoro w urzędzie gminy jest księgowość i kadry y jedynym kosztem jest pensja ratownika. Za organizację i wyposażenie kąpieliska ustawowo jest odpowiedzialny zarządzający ( wójt). Lepiej jak gmina przeznaczy pieniądze na sprzęt i wyposażenie, bo wtedy ma kontrolę nad jego stanem i zgodnością z rozporządzeniem. Minimalna ilość ratowników to 2 na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska na śródlądziu i 3 na kąpieliskach nadmorskich. A lodź motorowa wymagana jest na każde 400 m linii brzegowej kąpieliska. Wciskanie władzom, że tylko WOPR lub inny podmiot możne obsługiwać kąpieliska to zwyczajne oszustwo.
Zarządzający kąpieliskiem nie musi zlecać zatrudnienia ratowników dla WOPR lub innym podmiotom uprawnionym, może sam zatrudnić ratowników. Skoro w urzędzie gminy jest księgowość i kadry y jedynym kosztem jest pensja ratownika. Za organizację i wyposażenie kąpieliska ustawowo jest odpowiedzialny zarządzający ( wójt). Lepiej jak gmina przeznaczy pieniądze na sprzęt i wyposażenie, bo wtedy ma kontrolę nad jego stanem i zgodnością z rozporządzeniem. Minimalna ilość ratowników to 2 na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska na śródlądziu i 3 na ką... rozwiń
Avatar
500+ / 30 maja 2018 o 17:36
+1
Nima piniedzy. Nima na to wincej piniedzy.
Avatar
and / 30 maja 2018 o 17:19
+1
A ile kosztuje zabezpieczenie meczów, imprez disco srolo, dożynek i podobnych pier dzi nek. Nad wodą o wiele łatwiej stracic życie. Te 18 tys to jednomiesięczna pensja wójta który również jest zbyt drogi dla społeczeństwa i powinno się podjąć rozmowy z tańszym następcą.
Avatar
Gość / 30 maja 2018 o 15:33
+1
Wincyj pisowców! Wincyj! Bedzie jeszcze lepiej!
Avatar
Gość / 30 maja 2018 o 15:19
+1
Czyli jest i będzie jak zwykle. Nie inwestować w bezpieczeństwo nad wodą, a może jakoś to będzie. Drodzy Samorządowcy - czy nie prościej byłoby zabezpieczyć się na przyszłość - można zrobić kąpieliska płatne.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem 100 8

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w PGE Ekstralidze jeszcze zanim lubelscy zawodnicy wyjechali na tor w Grudziądzu. W Gorzowie Wielkopolskim tamtejsza truly.work Stal zremisowała 45:45 z forBET Włókniarzem Częstochowa. Dzięki temu "Koziołki" nie muszą się już martwić o wynik swojego starcia z MRGARDEN GKM Grudziądz.

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 20:22. Wyrównany mecz [relacja na żywo]

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 20:22. Wyrównany mecz [relacja na żywo] 5 11

Speed Car Motor Lublin powalczy dzisiaj na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz. Dla żółto-biało-niebieskich jest to niezwykle ważne spotkanie, bo zadecyduje o tym, czy utrzymają się oni bezpiecznie w PGE Ekstralidze. Jednocześnie lublinianie muszą jednak bacznie obserwować to, co dzieje się na torze w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie truly.work Stal podejmuje forBET Włókniarza Częstochowa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej 27 17

– To są listy śmierci, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu – stwierdził na inauguracji kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej poseł Marcin Duszek.

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku 6 7

Prawie 16 tysięcy złotych straciła 55-letnia mieszkanka gminy Nałęczów, która uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta.

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo 0 0

Do tragicznego wypadku doszło w czwartek w miejscowości Depułtycze Królewskie (gm. Chełm).

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę 1 6

W środę, policjanci przyjęli zgłoszenie od mieszkanki Lubartowa o kradzieży z jej mieszkania pieniędzy i biżuterii. Straty oszacowała na 5 tys. złotych.

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz?

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz? 0 0

Poza derbami w weekend jeszcze jedno spotkanie zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Wisła Puławy zagra przed własną publicznością z liderem tabeli – Siarką Tarnobrzeg (godz. 17)

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę 4 9

Wieżę widokową z przeszklonym tarasem chce zbudować w Parchatce właściciel stoku narciarskiego i nowy najemca kawiarni Rynkowa. Sprawa pozwolenia na budowę trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego 0 2

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót leków zawierających fenspiryd.

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz 0 3

Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, znów skoczył, ale tym razem po duże dofinansowanie do remontu basenu. Tego samego, w którym wykąpał się w ubraniu, co wzbudziło wątpliwości miejscowego sanepidu.

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny 0 14

Derbowego początku nowego sezonu ciąg dalszy. W sobotę, w ramach czwartej serii gier Avia Świdnik zagra u siebie z Motorem Lublin (godz. 17)

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń
23 sierpnia 2019, 16:00

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń 22 4

Od piątku do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019".

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 1

Trzecia część "Harry'ego Pottera", kolejna odsłona "X-Men" i kultowe "Gangi Nowego Jorku" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech 16 43

Jak to zobaczyłam, to stałam i się śmiałam. A inni psiarze ze mną – tak o urządzonym na Czubach nowym wybiegu dla psów opowiada nasza Czytelniczka. Nie tylko ją zastanawia, dlaczego ogrodzono tak mały teren. Okazuje się, że wszystko rozbiło się o pieniądze.

Philips Monumentum 558M1RY: 55 cali, 4K i HDR 1000

Philips Monumentum 558M1RY: 55 cali, 4K i HDR 1000 0 0

Philips na targach gamescom 2019 w Kolonii zaprezentował trzy nowe monitory z linii Momentum, dedykowane graczom konsolowym. Premiera w przyszłym roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!