Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

22 marca 2017 r.
15:36

Ten schron wygląda jakby czas się w nim zatrzymał. Sprzęt w środku nadal działa

0 25 A A

Nadal czynne radiostacje, włączane drogą radiową systemy ostrzegania i alarmowania, oryginalne urządzenia do pomiaru skażeń i oprawiony w ramę Manifest PKWN. Tak wygląda zimnowojenny schron w słynnym „Gmachu” w Chełmie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten schron był stanowiskiem kierowania wojewody chełmskiego w sytuacjach kryzysowych – mówi Waldemar Pietraszyk, w przeszłości pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej, a obecnie archiwista w chełmskiej delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Między innymi to stąd wojewoda prowadził działania po katastrofie w Czarnobylu. Tu też przez lata prowadzone były treningi współdziałania Wojewódzkiego Inspektoratu z organizacjami terenowymi.

W schronie przyjmowane były informacje o realnych, bądź symulowanych zagrożeniach z terenu, po czym przekazywane do warszawskiej centrali. Z kolei główny inspektor przekazywał do Chełma dane o zagrożeniach, jakich w tym rejonie można się było spodziewać.

W schronie wciąż znajduje się też radiostacja przeznaczona wyłącznie do utrzymywania kontaktu z pilotem samolotu rozpoznawczego. Podczas treningów taki samolot, który miał krążyć nad miastem i regionem, wynajmowano z Aeroklubu Zamojskiego.

Wnętrze schronu wygląda tak, jakby czas w nim się zatrzymał. Można tam podziwiać wciąż czynne urządzenie do poboru oczyszczonego przez filtry powietrza. Ze schronu na zewnątrz prowadzi też kilkunastometrowy tunel ewakuacyjny. Wrażenie robią starannie wykonane plansze, mapy czy godła z orłem bez korony.

– Powstał pomysł, aby udostępnić schron zwiedzającym w ramach programu edukacyjnego, adresowanego przede wszystkim do młodzieży i studentów – mówi Katarzyna Zawiślak, kierownik chełmskiej delegatury LUW. – Stawką byłoby także poszerzenie wiedzy o historii „Gmachu Dyrekcji Kolei”. Dlatego spotkaliśmy się już z dyrektorami miejscowych szkół oraz nauczycielami historii, by przedstawić im naszą ofertę.

Kierownik Zawiślak przyjmuje, że po wcześniejszych uzgodnieniach schron mógłby być udostępniany dwa razy w miesiącu. Z myślą o przyszłych zwiedzających już został wyposażony w dodatkowe eksponaty wydobyte z magazynu delegatury. Między innymi w jednym z pomieszczeń zawieszono zdjęty po likwidacji szyld Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 marca 2017 o 12:24
0
Niech się dzieci uczą historii. Przecież Chełm był pierwszą jednodniową stolicą Polski Ludowej. Czy to jest powód do dumy, czy wstydu? Ważne, że nasze miasto uczestniczyło w tworzeniu historii. To tu ogłoszono Manifest PKWN 22 lipca. Wstyd, że żadna z ulic nie została tak nazwana. A plac przed gmachem prsemianowano na "Kogoś" kto nigdy tego miasta nawet nie odwiedził przejazdem. Uważam, że każdą historię należy doceniać. Nie wyobrażam sobie miasta, w którym urodził się Stalin bez jego pomnika. Oczywiście nie musi być z dedykacją pochwalną. Ale w Polsce też był Stalinogród i brak pomnika, który mógłby być silnym magnesem dla zachodnich turystów. Fajnie, że schron zostanie udostępniony dla zwiedzających. Bo ja jedynie o nim w szkole na PO (przysposobienie obronne) słyszałem. Teraz oprócz chełmskich podziemi (słabo rozpropagowanych w Polsce) i dzwonnicy (z widokiem na miasto) doszła kolejna atrakcja. Mamy muzea, ale kto o nich slyszał i chyba najpiękniejszy kościół barokowy w sylu rokoko... coś kiedyś w tv o tym mówiono. Jak widać jako mieszkaniec Chełma nie jestemmtego pewien.
Niech się dzieci uczą historii. Przecież Chełm był pierwszą jednodniową stolicą Polski Ludowej. Czy to jest powód do dumy, czy wstydu? Ważne, że nasze miasto uczestniczyło w tworzeniu historii. To tu ogłoszono Manifest PKWN 22 lipca. Wstyd, że żadna z ulic nie została tak nazwana. A plac przed gmachem prsemianowano na "Kogoś" kto nigdy tego miasta nawet nie odwiedził przejazdem. Uważam, że każdą historię należy doceniać. Nie wyobrażam sobie miasta, w którym urodził się Stalin bez jego pomnika. Oczywiście nie musi być z dedykacją po... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 20:02
0
...tak więc przyjmij do wiadomości, że Twoje obelgi po mnie spływają i nie robią na mnie żadnego wrażenia.
Avatar
qwerty / 24 marca 2017 o 19:41
0
Hffjj jak widać, to najzwyczajniej w świecie nie masz nic sensownego do powiedzenia poza inwektywami. Wykazałeś się porażającą nieznajomością problemetyki o której się wypowiadasz. Ot, takie bicie piany, aby wywołać gównoburzę na forum. Chyba wiesz jak się takie osoby określa? Jesteś takim typem człowieka, który istnieje tylko po to aby wkurzać innych. Czerpiesz satysfakcję, gdy kogoś wyzwiesz od idiotów czy jakoś podobnie. A w rzeczywistości nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie w którym się wypowiadasz. Ba! Nawet nie potrafisz, zrozumieć czytanego tekstu, bo to już przerasta Twoje możliwości intelektualne. Ale zaistnieć musisz. Najprościej jak się da. TylkoPamiętaj!  Twoje słowa świadczą o Tobie. Nie o mnie.
Hffjj jak widać, to najzwyczajniej w świecie nie masz nic sensownego do powiedzenia poza inwektywami. Wykazałeś się porażającą nieznajomością problemetyki o której się wypowiadasz. Ot, takie bicie piany, aby wywołać gównoburzę na forum. Chyba wiesz jak się takie osoby określa? Jesteś takim typem człowieka, który istnieje tylko po to aby wkurzać innych. Czerpiesz satysfakcję, gdy kogoś wyzwiesz od idiotów czy jakoś podobnie. A w rzeczywistości nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie w którym się wypowiadasz. Ba! Nawet nie potrafisz... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 18:39
0
...o uprzejmości nie wspominająć.
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 18:38
0
Panie preppers,nie zwykłem dyskutować z idiotami więc to mój ostatni post w tym temacie. Strzel sobie baranka o ścianę swojej ziemianki,a potem przeczytaj co napisałeś w poprzednich postach i zobacz kto kogo zaczął pierwszy wyzywać. Świadkowie Jehowy są bardziej przekonujący,o uprzejmości nie wspominając.
Avatar
qwerty / 23 marca 2017 o 22:18
0
A co Ty żeś myślał? Że przyjdziesz sobie do mnie po moje zapasy bo Tobie ich nie chciało się zgromadzić? Może mam je rozdać każdemu kto zapuka do moich drzwi, odejmując od ust swoim najbliższym? Może jeszcze powinienem byc Ci wdzięczny, że postanowiłeś zaszczycić swoją obecnością moją rodzinę zabierając moje zapasy, których zgromadzenie kosztowało mnie sporo czasu i pieniędzy? Jeżeli mi je odbierzesz to tylko siłą. A ja biernie nie zamierzam się temu przyglądać. Użyję wszelkich dostępnych środków by bronić swojej własności. Istotne jest jednak co innego. Skończyły się Tobie merytoryczne argumenty i przystapiłeś do ataku ad personam. Zacząłeś mi uwłaczać, tym samym przegrywając wojnę na argumenty. Naprawdę nie masz już nic innego do powiedzenia oprócz ubliżania mi?
A co Ty żeś myślał? Że przyjdziesz sobie do mnie po moje zapasy bo Tobie ich nie chciało się zgromadzić? Może mam je rozdać każdemu kto zapuka do moich drzwi, odejmując od ust swoim najbliższym? Może jeszcze powinienem byc Ci wdzięczny, że postanowiłeś zaszczycić swoją obecnością moją rodzinę zabierając moje zapasy, których zgromadzenie kosztowało mnie sporo czasu i pieniędzy? Jeżeli mi je odbierzesz to tylko siłą. A ja biernie nie zamierzam się temu przyglądać. Użyję wszelkich dostępnych środków by bronić swojej własności. Istotne jes... rozwiń
Avatar
Hffjj / 23 marca 2017 o 21:58
0
Preppersów uważałem dotąd za nieszkodliwych dziwaków,ale grożenie bronią na publicznym forum każe mi uznać,że przynajmniej niektórzy z nich to po prostu idioci. Konwencjami się podpierasz? Po co więc mocarstwom rakiety balistyczne,łodzie podwodne czy samoloty w technologii stealth jak nie do niespodziewanego ataku? Człowieku Masz chyba nikłe pojęcie jak by wyglądał w tej chwili globalny konflikt. I i II Wojna Światowa? Może jeszcze zabłyśniesz i opowiedz jak bronić się przed szarżą husarii? Schowaj się najlepiej już teraz do tej ziemianki w podlubelskim lesie a ocalisz może nie siebie ale innych od swojego towarzystwa. I koniecznie że środków łączności pozostaw sobie co najwyżej telefon MB43.
Preppersów uważałem dotąd za nieszkodliwych dziwaków,ale grożenie bronią na publicznym forum każe mi uznać,że przynajmniej niektórzy z nich to po prostu idioci. Konwencjami się podpierasz? Po co więc mocarstwom rakiety balistyczne,łodzie podwodne czy samoloty w technologii stealth jak nie do niespodziewanego ataku? Człowieku Masz chyba nikłe pojęcie jak by wyglądał w tej chwili globalny konflikt. I i II Wojna Światowa? Może jeszcze zabłyśniesz i opowiedz jak bronić się przed szarżą husarii? Schowaj się najlepiej już teraz do tej ziemianki ... rozwiń
Avatar
qwerty / 23 marca 2017 o 13:09
0
Jeszcze jedno. Napisałeś: "Uważasz,że potencjalny agresor wyda ostrzeżenie te 45 minut wcześniej,abyś zdołał się schronić w swojej ziemiance z zapasem zupek w proszku i wody?" A czy słyszałeś pojęcie "wypowiedzenie wojny"? III Konwencja Haska z 1907 głosi, że strony jej uznają, iż kroki wojenne między nimi nie powinny się rozpoczynać bez uprzedniego i niedwuznacznego zawiadomienia, które będzie mieć formę bądź umotywowanego wypowiedzenia wojny, bądź formę ultimatum z warunkowym wypowiedzeniem wojny. Stan wojny powinien być mocarstwom neutralnym bez zwłoki zakomunikowany i wywrze swe skutki w stosunku do nich dopiero po otrzymaniu notyfikacji, która może być uskuteczniona nawet za pomocą telegrafu. Wszakże nie mogą neutralne państwa powoływać się na nieotrzymanie tego zawiadomienia, jeżeli było ustalone w sposób niewątpliwy, że o stanie wojny istotnie wiedziały. Po drugie - jeżeli znasz historię to wiesz, że przed wybuchem wojny nakręca się tzw. psychoza wojenna. Tak było przed I oraz II Wojną Światową. Jeżeli czytałeś "Przeminęło z wiatrem", to zapewne wiesz, że identycznie było przed wybuchem Wojny Secesyjnej w USA. Przed wybuchem wojny napięcie między skonfliktowanymi krajami rośnie na tyle, że obydwie strony ogłaszają pobór do wojska. Jest takie powiedzenie że "wojna wisi w powietrzu". A gdyby miała to być wojna bez wypowiedzenia? Przy obecnej technice satelitarnej ruchy wojsk są śledzone na bierząco. Owszem - bombę można zrzucić, myśliwce i samoloty można wysłać nad terytorium wroga, ale co z pozostałym sprzętem? Co z piechotą, która musi już na miejscu kontynuować działania wojenne? Tego wszystkjiego się nie da przerzucić w ciągu doby. Generał Koziej kiedys wypowiadał się, że rozpoczęcie wojny wymaga wielomiesięcznych przygotowań. Ludzi trzeba powołać do wojska, przeszkolić ich, następnie przemysł przestawić na produkcję wojenną, zapewnić sprawne działanie logistyki itp. itd. Jak widzisz... wypowiadasz się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia. Uprzedzając Twoje pytanie - ze względu na wiek oraz stan zdrowia (mam kat. zdrowia E) nie dostanę karty powołania. Mogę dostać ją znacznie później, gdy mięso armatnie będzie się kończyło, ale to inny temat. Tak więc jak widzisz - będę mieć aż naddo czasu na ewakuację siebie i swojej rodziny.
Jeszcze jedno. Napisałeś: "Uważasz,że potencjalny agresor wyda ostrzeżenie te 45 minut wcześniej,abyś zdołał się schronić w swojej ziemiance z zapasem zupek w proszku i wody?" A czy słyszałeś pojęcie "wypowiedzenie wojny"? III Konwencja Haska z 1907 głosi, że strony jej uznają, iż kroki wojenne między nimi nie powinny się rozpoczynać bez uprzedniego i niedwuznacznego zawiadomienia, które będzie mieć formę bądź umotywowanego wypowiedzenia wojny, bądź formę ultimatum z warunkowym wypowiedzeniem wojny. Stan wojny powinien... rozwiń
Avatar
qwerty / 23 marca 2017 o 12:36
0
Normalne, spokojne życie nie jest dane raz na zawsze. A ja chcę przygotować siebie i swoją rodzinę na ewentualne katastrofy. Nie tylko wojny i ataki terrorystyczne. Więc nie pomijaj naturalnych katastrof, bo na nie również trzeba być przygotowanym. Ja jestem. A Ty? Co zrobisz jak wszystkie sklepy zostaną zamknęte? Albo z braku dostaw wszystko zostanie wykupione? Co dasz swoim dzieciom do jedzenia, gdy te będą głodne? Już tak bywało w naszej historii. Sam pamiętam jak na początku lat 80-tych brakowało dosłownie wszystkiego. Często w sklepach spożywczych można było kupić jedynie ocet. Jednak była spora grupa ludzi, którzy tego nie odczuwali. Albo odczuwali w znacznie mniejszym stopniu niż pozostała grupa społeczeństwa. Wiesz kto? Podpowiem, że preppersów wtedy nie było. Również nie mam na myśli dygnitarzy partyjnych, tylko najzwyklejszych ludzi. Jeżeli myślisz, że obecny dobrobyt jest nam dany raz na zawsze to po prostu jesteś głupi. Niepokojące symptomy zauważalne są już teraz. I to zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. I to zarówno polityczne jak i ekonomiczne. No więc żyj sobie w swoim wyimaginowanym bezpiecznym światku. Tylko jak pojawisz się u moich drzwi z prośbą o kromkę chleba to zostaniesz poszczuty psami. Jak to nie pomoże, to wszystkim tym co jest pod ręką. Możliwe, że nawet bronią.
Normalne, spokojne życie nie jest dane raz na zawsze. A ja chcę przygotować siebie i swoją rodzinę na ewentualne katastrofy. Nie tylko wojny i ataki terrorystyczne. Więc nie pomijaj naturalnych katastrof, bo na nie również trzeba być przygotowanym. Ja jestem. A Ty? Co zrobisz jak wszystkie sklepy zostaną zamknęte? Albo z braku dostaw wszystko zostanie wykupione? Co dasz swoim dzieciom do jedzenia, gdy te będą głodne? Już tak bywało w naszej historii. Sam pamiętam jak na początku lat 80-tych brakowało dosłownie wszystkiego. Często w sklepach... rozwiń
Avatar
Hffjj / 23 marca 2017 o 00:11
0
Publikuję całą wypowiedź jeszcze raz, bo jej część znalazła się w cytacie: Samochodem, ale nie głownymi drogami. Dla osób zamieszkałych w wielkich lubelskich sypialniach wyjazd z miasta byłby utrudniony lub wręcz niemożliwy, ale ja mieszkam na obrzeżach, więc do Lublina w ogóle bym nie wjeżdżał.  Gratuluję nietrafionej zaczepki ;) Panie preppers,Ty się chyba boisz normalnego spokojnego życia,dlatego sobie wymyślasz to zagrożenie,które może nadejść w każdej chwili. Na które będziesz przygotowany jedynie Ty i Tobie podobni. Uważasz,że potencjalny agresor wyda ostrzeżenie te 45 minut wcześniej,abyś zdołał się schronić w swojej ziemiance z zapasem zupek w proszku i wody? Naturalne kataklizmy oczywiście pomijam,bo jak wiemy z dotychczasowej historii,zawsze było o nich wiadomo odpowiednio wcześniej,a ofiary były sobie same winne. Nieprawdaż? 
Publikuję całą wypowiedź jeszcze raz, bo jej część znalazła się w cytacie: Samochodem, ale nie głownymi drogami. Dla osób zamieszkałych w wielkich lubelskich sypialniach wyjazd z miasta byłby utrudniony lub wręcz niemożliwy, ale ja mieszkam na obrzeżach, więc do Lublina w ogóle bym nie wjeżdżał.  Gratuluję nietrafionej zaczepki ;) Panie preppers,Ty się chyba boisz normalnego spokojnego życia,dlatego sobie wymyślasz to zagrożenie,które może nadejść w każdej chwili. Na które będziesz przygotowany jedynie Ty i Tobie podobni. Uważasz,że p... rozwiń
Avatar
Gość / 25 marca 2017 o 12:24
0
Niech się dzieci uczą historii. Przecież Chełm był pierwszą jednodniową stolicą Polski Ludowej. Czy to jest powód do dumy, czy wstydu? Ważne, że nasze miasto uczestniczyło w tworzeniu historii. To tu ogłoszono Manifest PKWN 22 lipca. Wstyd, że żadna z ulic nie została tak nazwana. A plac przed gmachem prsemianowano na "Kogoś" kto nigdy tego miasta nawet nie odwiedził przejazdem. Uważam, że każdą historię należy doceniać. Nie wyobrażam sobie miasta, w którym urodził się Stalin bez jego pomnika. Oczywiście nie musi być z dedykacją pochwalną. Ale w Polsce też był Stalinogród i brak pomnika, który mógłby być silnym magnesem dla zachodnich turystów. Fajnie, że schron zostanie udostępniony dla zwiedzających. Bo ja jedynie o nim w szkole na PO (przysposobienie obronne) słyszałem. Teraz oprócz chełmskich podziemi (słabo rozpropagowanych w Polsce) i dzwonnicy (z widokiem na miasto) doszła kolejna atrakcja. Mamy muzea, ale kto o nich slyszał i chyba najpiękniejszy kościół barokowy w sylu rokoko... coś kiedyś w tv o tym mówiono. Jak widać jako mieszkaniec Chełma nie jestemmtego pewien.
Niech się dzieci uczą historii. Przecież Chełm był pierwszą jednodniową stolicą Polski Ludowej. Czy to jest powód do dumy, czy wstydu? Ważne, że nasze miasto uczestniczyło w tworzeniu historii. To tu ogłoszono Manifest PKWN 22 lipca. Wstyd, że żadna z ulic nie została tak nazwana. A plac przed gmachem prsemianowano na "Kogoś" kto nigdy tego miasta nawet nie odwiedził przejazdem. Uważam, że każdą historię należy doceniać. Nie wyobrażam sobie miasta, w którym urodził się Stalin bez jego pomnika. Oczywiście nie musi być z dedykacją po... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 20:02
0
...tak więc przyjmij do wiadomości, że Twoje obelgi po mnie spływają i nie robią na mnie żadnego wrażenia.
Avatar
qwerty / 24 marca 2017 o 19:41
0
Hffjj jak widać, to najzwyczajniej w świecie nie masz nic sensownego do powiedzenia poza inwektywami. Wykazałeś się porażającą nieznajomością problemetyki o której się wypowiadasz. Ot, takie bicie piany, aby wywołać gównoburzę na forum. Chyba wiesz jak się takie osoby określa? Jesteś takim typem człowieka, który istnieje tylko po to aby wkurzać innych. Czerpiesz satysfakcję, gdy kogoś wyzwiesz od idiotów czy jakoś podobnie. A w rzeczywistości nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie w którym się wypowiadasz. Ba! Nawet nie potrafisz, zrozumieć czytanego tekstu, bo to już przerasta Twoje możliwości intelektualne. Ale zaistnieć musisz. Najprościej jak się da. TylkoPamiętaj!  Twoje słowa świadczą o Tobie. Nie o mnie.
Hffjj jak widać, to najzwyczajniej w świecie nie masz nic sensownego do powiedzenia poza inwektywami. Wykazałeś się porażającą nieznajomością problemetyki o której się wypowiadasz. Ot, takie bicie piany, aby wywołać gównoburzę na forum. Chyba wiesz jak się takie osoby określa? Jesteś takim typem człowieka, który istnieje tylko po to aby wkurzać innych. Czerpiesz satysfakcję, gdy kogoś wyzwiesz od idiotów czy jakoś podobnie. A w rzeczywistości nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie w którym się wypowiadasz. Ba! Nawet nie potrafisz... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 18:39
0
...o uprzejmości nie wspominająć.
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 18:38
0
Panie preppers,nie zwykłem dyskutować z idiotami więc to mój ostatni post w tym temacie. Strzel sobie baranka o ścianę swojej ziemianki,a potem przeczytaj co napisałeś w poprzednich postach i zobacz kto kogo zaczął pierwszy wyzywać. Świadkowie Jehowy są bardziej przekonujący,o uprzejmości nie wspominając.
Avatar
qwerty / 23 marca 2017 o 22:18
0
A co Ty żeś myślał? Że przyjdziesz sobie do mnie po moje zapasy bo Tobie ich nie chciało się zgromadzić? Może mam je rozdać każdemu kto zapuka do moich drzwi, odejmując od ust swoim najbliższym? Może jeszcze powinienem byc Ci wdzięczny, że postanowiłeś zaszczycić swoją obecnością moją rodzinę zabierając moje zapasy, których zgromadzenie kosztowało mnie sporo czasu i pieniędzy? Jeżeli mi je odbierzesz to tylko siłą. A ja biernie nie zamierzam się temu przyglądać. Użyję wszelkich dostępnych środków by bronić swojej własności. Istotne jest jednak co innego. Skończyły się Tobie merytoryczne argumenty i przystapiłeś do ataku ad personam. Zacząłeś mi uwłaczać, tym samym przegrywając wojnę na argumenty. Naprawdę nie masz już nic innego do powiedzenia oprócz ubliżania mi?
A co Ty żeś myślał? Że przyjdziesz sobie do mnie po moje zapasy bo Tobie ich nie chciało się zgromadzić? Może mam je rozdać każdemu kto zapuka do moich drzwi, odejmując od ust swoim najbliższym? Może jeszcze powinienem byc Ci wdzięczny, że postanowiłeś zaszczycić swoją obecnością moją rodzinę zabierając moje zapasy, których zgromadzenie kosztowało mnie sporo czasu i pieniędzy? Jeżeli mi je odbierzesz to tylko siłą. A ja biernie nie zamierzam się temu przyglądać. Użyję wszelkich dostępnych środków by bronić swojej własności. Istotne jes... rozwiń
Avatar
Hffjj / 23 marca 2017 o 21:58
0
Preppersów uważałem dotąd za nieszkodliwych dziwaków,ale grożenie bronią na publicznym forum każe mi uznać,że przynajmniej niektórzy z nich to po prostu idioci. Konwencjami się podpierasz? Po co więc mocarstwom rakiety balistyczne,łodzie podwodne czy samoloty w technologii stealth jak nie do niespodziewanego ataku? Człowieku Masz chyba nikłe pojęcie jak by wyglądał w tej chwili globalny konflikt. I i II Wojna Światowa? Może jeszcze zabłyśniesz i opowiedz jak bronić się przed szarżą husarii? Schowaj się najlepiej już teraz do tej ziemianki w podlubelskim lesie a ocalisz może nie siebie ale innych od swojego towarzystwa. I koniecznie że środków łączności pozostaw sobie co najwyżej telefon MB43.
Preppersów uważałem dotąd za nieszkodliwych dziwaków,ale grożenie bronią na publicznym forum każe mi uznać,że przynajmniej niektórzy z nich to po prostu idioci. Konwencjami się podpierasz? Po co więc mocarstwom rakiety balistyczne,łodzie podwodne czy samoloty w technologii stealth jak nie do niespodziewanego ataku? Człowieku Masz chyba nikłe pojęcie jak by wyglądał w tej chwili globalny konflikt. I i II Wojna Światowa? Może jeszcze zabłyśniesz i opowiedz jak bronić się przed szarżą husarii? Schowaj się najlepiej już teraz do tej ziemianki ... rozwiń
Avatar
qwerty / 23 marca 2017 o 13:09
0
Jeszcze jedno. Napisałeś: "Uważasz,że potencjalny agresor wyda ostrzeżenie te 45 minut wcześniej,abyś zdołał się schronić w swojej ziemiance z zapasem zupek w proszku i wody?" A czy słyszałeś pojęcie "wypowiedzenie wojny"? III Konwencja Haska z 1907 głosi, że strony jej uznają, iż kroki wojenne między nimi nie powinny się rozpoczynać bez uprzedniego i niedwuznacznego zawiadomienia, które będzie mieć formę bądź umotywowanego wypowiedzenia wojny, bądź formę ultimatum z warunkowym wypowiedzeniem wojny. Stan wojny powinien być mocarstwom neutralnym bez zwłoki zakomunikowany i wywrze swe skutki w stosunku do nich dopiero po otrzymaniu notyfikacji, która może być uskuteczniona nawet za pomocą telegrafu. Wszakże nie mogą neutralne państwa powoływać się na nieotrzymanie tego zawiadomienia, jeżeli było ustalone w sposób niewątpliwy, że o stanie wojny istotnie wiedziały. Po drugie - jeżeli znasz historię to wiesz, że przed wybuchem wojny nakręca się tzw. psychoza wojenna. Tak było przed I oraz II Wojną Światową. Jeżeli czytałeś "Przeminęło z wiatrem", to zapewne wiesz, że identycznie było przed wybuchem Wojny Secesyjnej w USA. Przed wybuchem wojny napięcie między skonfliktowanymi krajami rośnie na tyle, że obydwie strony ogłaszają pobór do wojska. Jest takie powiedzenie że "wojna wisi w powietrzu". A gdyby miała to być wojna bez wypowiedzenia? Przy obecnej technice satelitarnej ruchy wojsk są śledzone na bierząco. Owszem - bombę można zrzucić, myśliwce i samoloty można wysłać nad terytorium wroga, ale co z pozostałym sprzętem? Co z piechotą, która musi już na miejscu kontynuować działania wojenne? Tego wszystkjiego się nie da przerzucić w ciągu doby. Generał Koziej kiedys wypowiadał się, że rozpoczęcie wojny wymaga wielomiesięcznych przygotowań. Ludzi trzeba powołać do wojska, przeszkolić ich, następnie przemysł przestawić na produkcję wojenną, zapewnić sprawne działanie logistyki itp. itd. Jak widzisz... wypowiadasz się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia. Uprzedzając Twoje pytanie - ze względu na wiek oraz stan zdrowia (mam kat. zdrowia E) nie dostanę karty powołania. Mogę dostać ją znacznie później, gdy mięso armatnie będzie się kończyło, ale to inny temat. Tak więc jak widzisz - będę mieć aż naddo czasu na ewakuację siebie i swojej rodziny.
Jeszcze jedno. Napisałeś: "Uważasz,że potencjalny agresor wyda ostrzeżenie te 45 minut wcześniej,abyś zdołał się schronić w swojej ziemiance z zapasem zupek w proszku i wody?" A czy słyszałeś pojęcie "wypowiedzenie wojny"? III Konwencja Haska z 1907 głosi, że strony jej uznają, iż kroki wojenne między nimi nie powinny się rozpoczynać bez uprzedniego i niedwuznacznego zawiadomienia, które będzie mieć formę bądź umotywowanego wypowiedzenia wojny, bądź formę ultimatum z warunkowym wypowiedzeniem wojny. Stan wojny powinien... rozwiń
Avatar
qwerty / 23 marca 2017 o 12:36
0
Normalne, spokojne życie nie jest dane raz na zawsze. A ja chcę przygotować siebie i swoją rodzinę na ewentualne katastrofy. Nie tylko wojny i ataki terrorystyczne. Więc nie pomijaj naturalnych katastrof, bo na nie również trzeba być przygotowanym. Ja jestem. A Ty? Co zrobisz jak wszystkie sklepy zostaną zamknęte? Albo z braku dostaw wszystko zostanie wykupione? Co dasz swoim dzieciom do jedzenia, gdy te będą głodne? Już tak bywało w naszej historii. Sam pamiętam jak na początku lat 80-tych brakowało dosłownie wszystkiego. Często w sklepach spożywczych można było kupić jedynie ocet. Jednak była spora grupa ludzi, którzy tego nie odczuwali. Albo odczuwali w znacznie mniejszym stopniu niż pozostała grupa społeczeństwa. Wiesz kto? Podpowiem, że preppersów wtedy nie było. Również nie mam na myśli dygnitarzy partyjnych, tylko najzwyklejszych ludzi. Jeżeli myślisz, że obecny dobrobyt jest nam dany raz na zawsze to po prostu jesteś głupi. Niepokojące symptomy zauważalne są już teraz. I to zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. I to zarówno polityczne jak i ekonomiczne. No więc żyj sobie w swoim wyimaginowanym bezpiecznym światku. Tylko jak pojawisz się u moich drzwi z prośbą o kromkę chleba to zostaniesz poszczuty psami. Jak to nie pomoże, to wszystkim tym co jest pod ręką. Możliwe, że nawet bronią.
Normalne, spokojne życie nie jest dane raz na zawsze. A ja chcę przygotować siebie i swoją rodzinę na ewentualne katastrofy. Nie tylko wojny i ataki terrorystyczne. Więc nie pomijaj naturalnych katastrof, bo na nie również trzeba być przygotowanym. Ja jestem. A Ty? Co zrobisz jak wszystkie sklepy zostaną zamknęte? Albo z braku dostaw wszystko zostanie wykupione? Co dasz swoim dzieciom do jedzenia, gdy te będą głodne? Już tak bywało w naszej historii. Sam pamiętam jak na początku lat 80-tych brakowało dosłownie wszystkiego. Często w sklepach... rozwiń
Avatar
Hffjj / 23 marca 2017 o 00:11
0
Publikuję całą wypowiedź jeszcze raz, bo jej część znalazła się w cytacie: Samochodem, ale nie głownymi drogami. Dla osób zamieszkałych w wielkich lubelskich sypialniach wyjazd z miasta byłby utrudniony lub wręcz niemożliwy, ale ja mieszkam na obrzeżach, więc do Lublina w ogóle bym nie wjeżdżał.  Gratuluję nietrafionej zaczepki ;) Panie preppers,Ty się chyba boisz normalnego spokojnego życia,dlatego sobie wymyślasz to zagrożenie,które może nadejść w każdej chwili. Na które będziesz przygotowany jedynie Ty i Tobie podobni. Uważasz,że potencjalny agresor wyda ostrzeżenie te 45 minut wcześniej,abyś zdołał się schronić w swojej ziemiance z zapasem zupek w proszku i wody? Naturalne kataklizmy oczywiście pomijam,bo jak wiemy z dotychczasowej historii,zawsze było o nich wiadomo odpowiednio wcześniej,a ofiary były sobie same winne. Nieprawdaż? 
Publikuję całą wypowiedź jeszcze raz, bo jej część znalazła się w cytacie: Samochodem, ale nie głownymi drogami. Dla osób zamieszkałych w wielkich lubelskich sypialniach wyjazd z miasta byłby utrudniony lub wręcz niemożliwy, ale ja mieszkam na obrzeżach, więc do Lublina w ogóle bym nie wjeżdżał.  Gratuluję nietrafionej zaczepki ;) Panie preppers,Ty się chyba boisz normalnego spokojnego życia,dlatego sobie wymyślasz to zagrożenie,które może nadejść w każdej chwili. Na które będziesz przygotowany jedynie Ty i Tobie podobni. Uważasz,że p... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 149 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 405 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 27 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 21 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!