Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

14 września 2014 r.
11:30
Edytuj ten wpis

To była ostatnia bitwa Korpusu Ochrony Pogranicza. Jak zmienią wygląd miejsca pamięci?

0 0 A A

Miejsce bitwy stoczonej w końcu września 1939 r. przez żołnierzy gen. Wilhelma Rückemana z nacierającymi od wschodu oddziałami Armii Czerwonej w Wytycznie w pow. włodawskim zostało upamiętnione jeszcze w 1991 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po latach żołnierski cmentarz wraz z kopcem chwały i pomnikiem doczekał się gruntownej renowacji. Specjalną okazją ku temu jest przypadająca w tym roku 75. rocznica tego ważnego wojennego epizodu w dziejach Korpusu Ochrony Pogranicza.

Prace w Wytycznie rozpoczęły się już w sierpniu. Podjął się ich włodawski Zakład Usług Remontowych i Budowlanych. Jego zadaniem było przeprowadzenie renowacji cmentarza żołnierzy KOP, przebudowa i podwyższenie Kopca Chwały, utwardzenie terenu, budowa oświetlenia oraz obiektów małej architektury wraz z kolejnymi pomnikami. W ramach tego przedsięwzięcia na miejscu w większości zostały już też zainstalowane nowe tablice informujące i ilustrujące przebieg bitwy. Wszystko to za pieniądze przekazane Zarządowi Powiatu we Włodawie przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Sekretarz Rady Andrzej Kunert uczestniczył w ubiegłorocznych uroczystościach w Wytycznie - mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. - Obiecał wtedy pomoc w wyremontowaniu i lepszym wyeksponowaniu wytyckiego miejsca pamięci. Słowa dotrzymał.

Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 217,5 tys. zł.

- Moim zadaniem było oczyszczenie i odnowienie ponad 120 nagrobnych krzyży - mówi Arkadiusz Ostasz, konserwator zabytków zatrudniony w Wytycznie jako podwykonawca. - Ponadto miałem odnowić tablice inskrypcyjne, obłożyć bryłę tamtejszego pomnika piaskowcem. A także wybudować pod krzyżem na zwieńczeniu kopca przedpole z tablicą przypominającą miejsca bitew stoczonych przez KOP, miejsca kaźni żołnierzy tej formacji, fragment hymnu KOP oraz sentencję Jana Pawła II odnoszącą się do wydarzeń z września 1939 r.

Do tej pory największą satysfakcję sprawia Ostaszowi wykonany przez niego orzeł umieszczony na krzyżu wieńczącym kopiec. Wzorował się wiernie na regulaminowym orzełku, jaki przed wojną nosili nasi żołnierze w tym także służący w KOP. Kolejne wyzwanie to budowa w sąsiedztwie kopca kolejnego pomnika. Został tak zaprojektowany, aby prześwietlające go słońce rzucało na wybrukowany plac przy cmentarzu cienie żołnierskich sylwetek.

- Niedawno odwiedził nas wracający z Ukrainy sekretarz Kunert - dodaje Holaczuk. - Oczywiście chciał też osobiście ocenić postęp prac w Wytycznie. Nie ukrywam, że był wysoce usatysfakcjonowany jakością projektu i wykonanych już robót. Stwierdził, że obiekt w Wytycznie w swoim obecnym kształcie może być wzorem dla innych przedsięwzięć związanych z upamiętnianiem heroicznych wydarzeń z udziałem polskiego żołnierza.

Wytycki pomnik wraz z cmentarzem do jubileuszowych uroczystości przygotowuje starostwo Powiatowe we Włodawie wraz z gospodarzem terenu, czyli gminą Urszulin. Gospodarzem rocznicowych obchodów będzie natomiast gen. dyw. Dominik Tracz, komendant główny Straży Granicznej.

- Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się naturalnym spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych - mówi st. chor. Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG. - Wśród tych formacji, zwłaszcza tu na wschodzie, miejsce szczególne zajmował KOP, powołany w 1924 roku jako stała ochrona granicy wschodniej. W ciągu swojego istnienia zarówno codzienną służbą jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom Rzeczpospolitej. Dlatego we wrześniu 1991 r. Straż Graniczna, a konkretnie ze względu na terytorialny zasięg działania Nadbużański Oddział SG przejął pod opiekę wytyckie miejsce pamięci narodowej.

 Ostatnia bitwa KOP

Walka z zacieśniającymi okrążenie oddziałami sowieckimi zużyła resztki sił żołnierzy polskich. Byli zmęczeni, bez amunicji i realnej perspektywy sukcesu. W tej sytuacji gen. Wilhelm Orlik Rückeman podjął decyzję o rozproszeniu zgrupowania. On sam wraz z oficerami przedostał się do Estonii, a następnie do Anglii.

Część żołnierzy dostała się do niewoli. Ich nazwiska widnieją na listach więźniów obozów w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Część przedostała się do Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie” gen. Franciszka Kleberga i uczestniczyła w ostatniej bitwie pod Kockiem. Podczas pierwszej uroczystości w Wytycznie we wrześniu 1991 r. z udziałem między innymi Bronisława Komorowskiego, ówczesnego wiceministra obrony narodowej oraz biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Sławoja Leszka Głódzia, do urny pobrano ziemię z prochami żołnierzy, po czym umieszczono ją w warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Obecny Prezydent RP został zaproszony również na tegoroczne uroczystości.

Pozostałe informacje

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty