Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 kwietnia 2008 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej już po raz szósty

0 6 A A

W dyskusjach udział wezmą Alicja Kapuścińska i Maria Kieślowska. Filmy Jerzego Stuhra obejrzymy w towarzystwie samego twórcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poza tym koncerty, pokazy tańca i wystawy. To wszystko już od 11 maja. I to za darmo.

- Ludzie czasem pytają, po co w ogóle organizujemy tą imprezę - mówi Kamil Romaniuk, rzecznik prasowy TKCh. - Robimy to z kilku powodów. Zapraszamy tak wybitne osoby jak Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Anna Seniuk, czy Ernest Bryll żeby wskazać młodym ludziom godne naśladowania wzory. Chcemy ułatwić im odnalezienie właściwej drogi w życiu.

Inny cel jaki przyświeca organizatorom festiwalu to integracja i łączenie środowisk. A także zainteresowanie kinem polskim. - Zależy nam, by te pokazy dotarły do jak największej grupy odbiorców. Dlatego udział w festiwalu jest bezpłatny - dodaje Romaniuk.

Kto przyjedzie do Chełma w tym roku? - Imprezę rozpocznie koncert kultowych zespołów grających muzykę chrześcijańską. Zagrają m. In. 2TM23, Neuma i Rhema.

15 maja to dzień poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu. Dlatego w Chełmie pojawią się: żona reportażysty - Alicja Kapuścińska, Marek Miller - twórca laboratorium reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim i Iza Wojciechowska - zajmująca się dokumentacją faktograficzną twórczości Kapuścińskiego.
Dwa dni później będzie okazja, aby spotkać się z Robertem Szymanowskim, który opowie o swojej wyprawie do Azji "Śladami Benedykta Polaka”.

Co jeszcze w programie? Fire show w wykonaniu chełmskiej grupy "Losculos” i pokaz Capoeiry - sztuki walki połączonej z tańcem.

Szykuje się też nie lada gratka dla miłośników polskiej kinematografii. Podczas przeglądu filmów Jerzego Stuhra zobaczymy "Korowód”, "Pogodę na jutro”, "Duże zwierzę”, "Obywatela Piszczyka” i "Amatora”. Wybitny aktor i reżyser osobiście opowie o swojej przygodzie z kinem. Na panelu dyskusyjnym pojawi się też Maria Kieślowska - żona Krzysztofa Kieślowskiego i Stanisław Zawiślański, autor biografii reżysera.

Głównym organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana” Oddział Miejski w Chełmie. Impreza będzie trwała od 11 do 18 maja.

Program:

Niedziela 11 maja:

godz.13:30
• Msza św. inaugurująca Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - Kościół pw. Św. Ducha z udziałem ks. bp Mieczysława Cisło

godz.17:30-22:00
"Duchowy Power”
• Koncert zespołów: Rhema, Pneuma i 2Tm2,3 - płyta boczna stadionu MOSIR ul. Szwoleżerów.

Poniedziałek 12 maja:

Przegląd Filmów Jerzego Stuhra

godz. 10:00
• Wykład dra Zbigniewa Jóźwika, polarnika /UMCS/ - pt. "Osobliwości Spitsbergenu”, ZSE i III LO w Chełmie.

godz. 11:00
• Film pt "Czy pan to tak naprawdę, czy udaje?” - film dokumentalny w reż. Marty Węgiel - sala kinowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej; po projekcji spotkanie z reżyserem.
godz. 12:00
• "Wartości w kinie europejskim” - spotkanie z Krzysztofem Zannusim; aula Instytutu Matematyki PWSZ ul. Pocztowa

Wtorek 13 maja:

godz. 11:30
• Panel "Współczesny świat, a kultura klasyczna” - uczestnicy: Ernest Bryll, Marek Jurek, ks. dr Marek Pytko- Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego, ul. Batorego
godz.12:00
• Film pt. "Korowód”, reż. Jerzy Stuhr - sala kinowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej ul. Partyzantów (wstęp wolny)
godz.16:00
• "Poezja pod miłorzębem” - spotkanie z Ernestem Bryllem; dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 10 w Chełmie przy ul. Reformackiej 13

godz. 18:30
• "Bogurodzica albo Pacierz Staropolski” - Anna Seniuk (recytacja) i Robert Grudzień (organy); kościół pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie, ul Lubelska

Środa 14 maja:

Dzień z reportażem

godz. 12:00
• Film pt. "Obywatel Piszczyk” reż. Andrzej Kotkowski, Chełmski Dom Kultury, pl Tysiąclecia 1 (wstęp wolny)
• "Podróże Jana Pawła II - cywilizacja miłości”- montaż poetycki przygotowany przez młodzież ZSZ nr 4; budynek ZSZ nr 4 ul. Reformacka 13
godz. 13:00
• "Fakty- subiektywizm- mistyfikacja”
• "Reportaż jako głos sumienia. Dzień z reportażem”- wykład dr Moniki Bednarczuk; aula PWSZ przy ul. Nowy Świat
godz. 16:00
• Film pt. "Pogoda na jutro” reż. Jerzy Stuhr, aula Instytutu Matematyki PWSZ przy ul. Pocztowej (wstęp wolny)

Czwartek 15 maja

Dzień Ryszarda Kapuścińskiego

godz.11:00
• Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego"Chełmskie zabytki sztuki sakralnej - dziedzictwo naszych przodków” w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Wolności

godz..11:45
• Otwarcie wystawy fotografii Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Jeszcze jeden dzień życia” aula Instytutu Matematyki PWSZ przy ul. Pocztowej
godz. 12:00

• "Kapuściński jako mistrz reportażu” -spotkanie dyskusyjne -uczestnicy: Alicja Kapuścińska, Marek Miller, Iza Wojciechowska

godz.. 16:00
• Film pt. "Duże zwierzę” reż. Jerzy Stuhr - sala kinowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Partyzantów (wstęp wolny)
godz. 18:30
• "Z poetyckiej szuflandii” wieczorek poetycki; biblioteka PWSZ przy ul. Pocztowej.

Piątek 16 maja:

godz.13:00
• Film pt. "Amator” reż. Krzysztof Kieślowski, aula Instytutu Matematyki PWSZ przy ul. Pocztowej (wstęp wolny)
godz. 15:15
• Rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego na temat twórczości Jerzego Stuhra; wręczenie nagród laureatom przez Jerzego Stuhra
• Panel "Mistrz-Uczeń w twórczości filmowej” z udziałem Jerzego Stuhra, Marii Kieślowskiej i Stanisława Zawiślińskiego

Sobota 17 maja:

godz. 13:00

• Pokaz Capoeiry (brazylijska sztuka walki połączona z tańcem) chełmskiej grupy UNICAR- dziedziniec Muzeum Chełmskiego ul. Lubelska 56 a ( za sklepem PSS)
godz.15:00

• "Śladami Benedykta Polaka”- spotkanie z podróżnikiem Robertem Szyjanowskim. Opowie o wyprawie do Azji; Muzeum Chełmskie ul Lubelska 55

godz. 22:00

• Pokaz fire show chełmskiej grupy tancerzy z ogniem Losculos, . dziedziniec Muzeum Chełmskiego Lubelska 56 a ( za sklepem PSS)

Niedziela 18 maja

godz. 12:30
• Msza św. kończąca Tydzień Kultury Chrześcijańskiej -kościół p.w. Rozesłania Św. Apostołów

Imprezy towarzyszące:

• Wystawa sztuki sakralnej "Angelos- Anioł Pański” czynna od 3 kwietna 2008 r.; budynek Muzeum Chełmskiego ul. Św. Mikołaja w Chełmie
• Wystawa plakatów do filmów Jerzego Stuhra ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi; Galeria Patio Chełmskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Partyzantów
• Konkurs literacki na temat twórczości Jerzego Stuhra skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych:
o "Wciąż sięgamy w przeszłość, by znaleźć ideał na teraz”,
o "Najważniejszą dla mnie inspiracją są ludzie, ich odmienność i różnorodność”.
• konkurs plastyczny na plakat do wybranego filmu Jerzego Stuhra prezentowanego podczas przeglądu
• Konkurs plastyczny "Chełmskie zabytki sztuki sakralnej - dziedzictwo naszych przodków” dla dzieci klas IV-VI szkół podstawowych organizowany przy współpracy z parafią Chrystusa Odkupiciela oraz SP nr 11

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty