Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

31 sierpnia 2021 r.
19:56

Urzędnicy zostawili dzieci na lodzie. Ale okupacja starostwa najwyraźniej przyniosła sukces

7 0 A A

Tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego powiedzieli mi: „Tutaj klasy pierwszej nie będzie. Radź sobie sama”. Narobili mi nadziei i gdzie ja teraz mam pójść? – pytała dzisiaj ze łzami w oczach nastolatka, która dziś miała rozpocząć naukę w najstarszym mundurowym liceum na Lubelszczyźnie. – Od czwartej klasy chciałam tu przyjść, a oni zabrali mi szkołę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liceum Ogólnokształcące im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience (powiat chełmski) to szkoła dla osób myślących o zawodzie żołnierza i strażnika granicznego. Przedmioty związane z edukacją wojskową nie są tam tylko dodatkiem do przedmiotów ogólnokształcących, tylko są z nimi równie ważne. Placówka uczestniczy w programach Ministerstwa Obrony Narodowej. Tradycja i renoma sprawia, że uczą się tam dzieci m.in. z Łęcznej, Włodawy, Tomaszowa Lubelskiego i Werbkowic. Wybierają ją ze względu na tradycję, możliwość znalezienia pracy ale i możliwość zamieszkania w przyszkolnym internacie.

W tym roku w naborze do klas pierwszych udział wzięło 18 osób. Zostali przyjęci. Tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego ich rodzice dowiedzieli się jednak, że nauki nie będzie. Część z nich zdążyła przenieść dokumenty.

– Mój syn bardzo przeżył to, że nie może pójść do tej szkoły. Dostał się na mechanika, a tego zawodu nie chce wykonywać – mówi jedna z mam. Liczy na to, że pierwsza klasa jednak powstanie i syn zdobędzie wymarzony zawód.

– Jest niepewność. Płaczemy. Dzieci zostały bez szkoły. Nie wiemy, co robić – mówi inny rodzic.

W takiej sytuacji jest kilka osób.

– Jestem uczniem klasy pierwszej i ta decyzja zrujnowała moje marzenia. Chciałem iść do straży granicznej. Kolega bezpośrednio po tej szkole się tam dostał i rok już pracuje. Ja też tak chciałem. Tutaj chciałem kontynuować naukę, ale że jej nie będzie, to wiem co mam robić – przyznaje.

Uczniowie postawieni w ostatniej chwili zaczęli szukać pomocy. Znaleźli ją u działaczy AGROunii.

– To pokazuje jak duża siła jest w osobach młodych, które upomniały się o swoją szkołę – mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, który dzisiaj wspólnie z Piotrem Ikonowiczem, Społecznym Rzecznikiem Praw Obywatelskich przyjechał do Dubienki. Podkreśla, że w miejscach takich jak to „jak w soczewce widać problemy szeroko pojętej prowincji”. – To tu łamane są opowieści, że ktoś o polską wieś dzisiaj walczy. Zamykanie szkół w tym miejscu jest odcinaniem dostępu do kultury, zamykaniem drzwi do przyszłości i z tym trzeba walczyć. Ta szkoła jest symbolem tego, że ci którzy dziś szeroko mówią o obronie polskiej wsi, edukacji i wojskowości tylko o tym mówią. Tutaj jest całkowite zaprzeczenie.

Kołodziejczak z Ikonowiczem podkreślają, że sprawy nie zostawią i będą walczyć o możliwość normalnego funkcjonowania szkoły. Jeden z pomysłów to przekazanie placówki pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pomysły

Uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji szkoły na początku roku podjęło starostwo prowadzące szkołę. Nauczyciele mieli nadzieję, że tak się nie stanie. Potem planowali powołać do życia stowarzyszenie, które mogłoby poprowadzić szkołę. Nie zrobili tego, bo do końca mieli nadzieje, że nowym organem prowadzącym może zostać gmina. Przepychanka trwała przez kilka miesięcy.

– Wakacje rozpoczynaliśmy z nadzieją, że dalsza działalność będzie możliwa – przyznaje Kazimiera Ciupa, do dzisiaj dyrektor szkoły. We wtorek wygasła jej umowa o pracę. O sytuacji całej szkoły, ale i swojej osobiście chciała rozmawiać w połowie sierpnia ze starostą, ale jak mówi – nie był tym zainteresowany.

Dzisiaj do godz. 14 nowy dyrektor szkoły nie został jeszcze powołany. Nie było też informacji, kto ma kierować placówką przez co najmniej kolejny rok. Do końca lutego rada powiatu ma czas na podjecie uchwały decydującej o dalszych losach szkoły.

– Radni zdecydują, czy placówka zostanie zlikwidowana czy wygaszona dopiero po zakończeniu nauki przez ostatni rocznik – precyzuje Jolanta Ryszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie. Pytana o to, jak to możliwe, że w tym roku w szkole nie zostanie stworzona klasa pierwsza odpowiada: – Po wycofaniu się z podpisania porozumienia przez gminę Dubienka na prowadzenie liceum ogólnokształcącego zarząd powiatu podjął decyzję o nie umieszczaniu klas pierwszych w arkuszu organizacji roku szkolnego 2021/2022.

– Po co więc w ogóle uruchomiono nabór?

– Podczas rekrutacji pracownicy szkoły informowali rodziców o podjętej uchwale intencyjnej dotyczącej zamiaru likwidacji szkoły oraz niepewnym losie tej placówki. Plan tych zmian i zamysł rady powiatu był bardzo jasno wszędzie komunikowany – podkreśla Jolanta Ryszkiewicz.

Dubienka zaniedbana. Reportaż Dziennika Wschodniego

Cicha likwidacja

– To jest przykład tzw. cichej likwidacji szkoły – przyznaje Jolanta Misiak, rzecznik prasowa Lubelskiego Kuratora Oświaty i tłumaczy, że organ prowadzący szkołę w maju każdego roku musi przekazać do zaopiniowania zarówno kuratorowi jak i nauczycielskim związkom zawodowym arkusz organizacyjny szkoły na kolejny rok. W przypadku szkoły w Dubience w tym roku nie znalazła się w nim informacja o klasach pierwszych. – A to jest niezgodne z prawem, bo w szkołach muszą być wszystkie poziomy klas. Organ prowadzący nie może arbitralnie zadecydować, że klas pierwszych nie będzie, bo w ten sposób łamie przepisy.

– Dlaczego nazywa się to cichą likwidacją szkół? – pytam.

– Bo prawdziwa likwidacja wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia skomplikowanych procedur, a często także protestami społecznymi – wyjaśnia Misiak. – Tymczasem jeśli klas pierwszych nie będzie i uczęszczający już do szkoły uczniowie zakończą naukę organ prowadzący może wystąpić do kuratorium o zamknięcie placówki, w której nie ma uczniów.

Dlatego kuratorium powiadomiło o sprawie urząd wojewódzki. Zresztą nie tylko w tej sprawie.

– To nie jest odosobniony przypadek. Takie ciche likwidacje szkół zdarzały się i w poprzednich latach. Zawsze reagujemy – podkreśla rzecznik.

Okupacja

Urzędnicy wojewody tydzień temu wystąpili do starosty chełmskiego informując, że działania podjęte przez zarząd powiatu zmierzają do stopniowej likwidacji szkoły z pominięciem procedury przewidzianej przez prawo oświatowe.

– W sytuacji, gdy nie została wszczęta procedura likwidacyjna, szkoła powinna funkcjonować w określonej dla danego typu szkół strukturze. Z przepisów ustawy nie wynika możliwość wstrzymywania w szkole naboru do klas pierwszych w danym roku szkolnym, o ile szkoła nie jest likwidowana – tłumaczy Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

Dzisiaj członkowie AGROunii, Piotr Ikonowicz, uczniowie i ich rodzice rozpoczęli okupację starostwa.

– Gdy weszliśmy do gabinetu starosty Piotra Deniszczuka nie było go tam. Zadzwoniliśmy do niego. W rozmowie powiedział, że „nie ma czasu na pajacowanie”. Gdy młoda dziewczyna zapytała co z jej szkołą i czy jutro ma przyjść na rozpoczęcie roku szkolnego starosta odpowiedział: „są wolne miejsca w innych szkołach” – relacjonowali członkowie AGROunii.

W momencie, gdy zamykaliśmy ten numer Dziennika  trwała okupacja starostwa, a szef AGROunii zapowiadał, że nie zostanie zakończona do rozmowy ze starostą chełmskim oraz zapewnienia miejsc nauki dla wszystkich uczniów.

Jest sukces?

Tak obwieścili po godzinie 19 działacze AGROunii. 

"Uczniowie i rodzice przeszczęśliwi. Szkoła zostanie otwarta. Jest jasna informacja: Szkoła w Dubience jutro rozpocznie rok szkolny!
Jutro w szkole będzie obecny wizytator. Od czwartku będą normalne zajęcia." – poinformowali.
 
Starostwo Powiatowe w Chełmie jeszcze tego nie potwierdza. Starosta zwołał na środę rano konferencję prasową w tej sprawie. 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty