Miasto przygotowuje się do ważnych inwestycji drogowych. Oprócz tych już zapowiadanych, do inwestycyjnego programu chce włączyć także dokończenie remontu ul. Hrubieszowskiej.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– W ostatnich latach na ulicy Hrubieszowskiej przebudowaliśmy niemal wszystkie chodniki, powstała ścieżka rowerowa, nowe skrzyżowania, a na części ulicy została wymieniona także nawierzchnia – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Teraz pracami chcielibyśmy objąć odcinek od skrzyżowania z ul. Parkową w kierunku wschodnim.
Warunkiem powrotu drogowców na ul. Hrubieszowską jest pozyskanie przez miasto odpowiedniego dofinansowania. Chełm ubiega się o nie w ramach tzw. rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Już wcześniej z tego właśnie źródła udało się m. in. wyremontować wiadukt, kilka rond i skrzyżowań, zmodernizować Al. Armii Krajowej i szereg innych ulic. Zarząd Dróg Miejskich awansem już pracuje nad dokładnym zakresem prac i wstępnym ich kosztorysem. Musi się z tym szybko uporać: termin składania wniosków o dofinansowania mija w marcu.
W tegorocznych planach miasto ma także przede wszystkim modernizację ul. Wojsławickiej, budowę nowych rond na skrzyżowaniach ulic Wojsławickiej i Al. 3-go Maja oraz na skrzyżowaniu ulic Obłońskiej i Zielnej, modernizację ulicy Zielnej traktowaną jako pierwszy etap przebudowy ul. Kolejowej oraz gruntowną przebudowę równoległego do Alei Przyjaźni tzw. starej ul. Rejowieckiej. Do tego dojdzie jeszcze kilkadziesiąt pomniejszych zadań drogowych.
Urzędnicy przygotowują także wniosek o dofinansowanie remontu ul. Kolejowej. O tym, czy realizacja tego zadania ma szansę rozpocząć się w tym roku zdecydują termin i wyniki konkursu. W tym roku zapewne ruszą też prace projektowe związane z modernizacją całego miejskiego odcinka krajowej „dwunastki”, a więc ulic Rejowieckiej, Podgórze, Rampy Brzeskiej, Wschodniej i Al. Przyjaźni.
W przypadku budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Obłońskiej i Zielnej oraz przebudowy starej Rejowieckiej udział finansowy w tych przedsięwzięciach zadeklarowali inwestorzy, którzy złożyli już w chełmskim magistracie wnioski o pozwolenie na budowę nowych sklepów sieci Castorama oraz Mrówka.