Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 stycznia 2005 r.
21:39
Edytuj ten wpis

Zamieszkać w baszcie

Chełmska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie szuka godnych użytkowników zabytkowych obiektów. Na operatywnych i, w  większości przypadków, zamożnych gospodarzy czekają między innymi dworsko-parkowe zespoły w Żółkiewce, Krupem czy Łopienniku Dolnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W swojej ofercie delegatura ma 11 obiektów, w tym poza dawnymi ośrodkami dworskimi także zajazdy, basztę z fragmentem muru kurtynowego z przełomu XVI i XVII wieku, a nawet jeden wiatrak koźlak.
Niestety, większość zabytków, dla których szukamy odpowiedzialnych gospodarzy, pozostaje w fatalnym stanie technicznym – mówi Paweł Wira. – Dlatego też potencjalni amatorzy muszą liczyć się z niebagatelnymi wydatkami.
Bywało już, że osoby, które wchodziły w posiadanie zabytkowych obiektów, nie potrafiły sprostać wyzwaniu. Zakres niezbędnych inwestycji po prostu przerastał ich możliwości finansowe. Przekonała się o tym między innymi rodzina z Warszawy, która w swoim czasie przejęła zabytkową basztę w Sielcu. Teraz za wszelką cenę chce się tego zabytku pozbyć, ale wciąż nie może znaleźć kupca. W podobną pułapkę wpadł pewien biznesmen z Chełma, który pomimo zaangażowania znacznych środków finansowych, nie potrafił sobie poradzić z wyremontowaniem dworu w Krupem.
Wira podkreśla, że to nie wojewódzki konserwator zabytków prowadzi sprzedaż zabytków. W porozumieniu z właścicielami jedynie sporządza i udostępnia listę zabytkowych nieruchomości. Zainteresowani mogą się z nią zapoznać bezpośrednio w Lubelskim Urzędzie Ochrony Zabytków, jego delegaturach bądź wchodząc na stronę internetową www.wkz.lublin.pl. Znajdą tam również wszelkie informacje dotyczące warunków konserwatorskich stawianych na etapie poprzedzającym przetarg na sprzedaż zabytku oraz przed podjęciem prac rewaloryzacyjnych.

To trzeba wiedzieć

Przed podjęciem decyzji o nabyciu obiektu zabytkowego wskazane jest dokładne zapoznanie się z uwarunkowaniami konserwatorskimi wynikającymi z aktualnych przepisów prawnych. Między innymi należy wziąć pod uwagę: aktualne obowiązujące ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; zapisy Ustawy
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie obowiązków i praw przysługującym posiadaczowi zabytku; zobowiązania obecnego posiadacza, w tym np. obciążenie nakazem przeprowadzenia prac konserwatorskich lub robót budowlanych; stan techniczny zabytku; konieczność prowadzenia prac ziemnych na terenie zabytkowego obszaru pod nadzorem archeologicznym; zasady rewaloryzacji zabytkowych założeń parkowych i udzielania zezwoleń na prace pielęgnacyjne przy zabytkowym
drzewostanie.

Pozostałe informacje

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Niespełna 22-letnia podkoszowa poprzedni sezon spędziła w MB Zagłębie Sosnowiec, gdzie miała okazję rywalizować na trzech frontach – w OBLK, Pucharze Polski, a także w EuroCup Women.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa
galeria

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa

Był cymbergaj, boccia i warcaby. Były porady medyczne i loteria. Wszystko podczas II Olimpiady Senioralnej w Lublinie.

Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Pogoń Szczecin - Motor Lublin. Początek zaległego spotkania z 31. kolejki o godz. 20.30.

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!
Koncert
16 maja 2025, 20:00

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!

Con-Q-Band to lubelski kolektyw towarzysko-muzyczny, który w najbliższy piątek (16 maja) w lubelskim Pubie Sfera, rozkręci rock’n’rollową imprezę w myśl powiedzenia – It’s only rock’n’roll.

Avia łatwo poradziła sobie w finale z Górnikiem II Łęczna

Hat-trick Adriana Paluchowskiego, Avia rozbiła w finale Pucharu Polski Górnika II Łęczna

Nie było niespodzianki w finałowym spotkaniu Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Górnik II Łęczna przegrał u siebie z Avią Świdnik 0:5. Bohaterem gości był Adrian Paluchowski, który w kilkanaście minut skompletował hat-tricka.

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Wjechał na chodnik, potem przesiadł się na rower i prawie wpadł pod samochód. Uciekał też pieszo. Policja goniła go pół godziny.

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Miał zadać żonie 35 ciosów nożem. Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpocząl się proces Andrzeja K., 65-letniego lekarza oskarżonego o zabójstwo swojej 57-letniej żony.

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz
16 maja 2025, 17:00
galeria

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz

Przyjdzie noc - to tytuł wystawy, która w piątek (16 maja, godz. 17) z udziałem autora otwarta zostanie w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz przy Rynku Wielkim.

Na Rynku Wielkim w Zamościu jest klomb i pojedyncze donice z kwiatami. O rośliny zadbali również właściciele ogródków kawiarnianych. Jest jednak pomysł, by pojawiło się kilka dających cień drzew

Drzewa będą rosły na Rynku Wielkim? I to już za dwa miesiące?

Najpewniej 4, maksymalnie 6. Każde ok. 3-metrowe, z rozłożystą, dającą cień koroną, ale niezbyt rozbudowanymi korzeniami, które pomieściłyby się w donicach. Jest szansa, że takie właśnie drzewa będą za jakiś czas rosły na Rynku Wielkim w Zamościu.

Werdług zapowiedzi MSWiA, część pieniędzy trafi na 500 etatów dla nowych funkcjonariuszy w służbie kontraktowej SG od tego roku oraz na zatrudnienie kolejnych 1,8 tys. funkcjonariuszy SG w nastepnych latach

Nie tylko 130 nowych komend. 13 miliardów na modernizację służb mundurowych

Do tego 3 000 nowych pojazdów, zakupy uzbrojenia i sprzętu techniki specjalnej czy wreszcie nowe śmigłowce dla Straży Granicznej.

Przetargi na budowę Orlików w Lublinie: oferty otwarte, jest taniej niż zakładano

Przetargi na budowę Orlików w Lublinie: oferty otwarte, jest taniej niż zakładano

Gmina Lublin poznała oferty w dwóch przetargach na budowę kompleksów sportowych Orlik. Najtańsze propozycje nie przekraczają 3 mln zł, choć w obu przypadkach budżet zamawiającego był wyższy.

Profesor Lidia Morawska
galeria

Doceniona przez magazyn Time, uhonorowana przez Politechnikę Lubelską

Walczy o czyste powietrze i doradza Światowej Organizacji Zdrowia. Prof. Lidia Morawska z tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Lubelskiej.

Zofiówka: zderzenie trzech samochodów. Jedna osoba ranna, droga zablokowana

Zofiówka: zderzenie trzech samochodów. Jedna osoba ranna, droga zablokowana

Do wypadku doszło na na drodze nr 82 w miejscowości Zofiówka. W zderzeniu trzech aut jedna osoba została ranna. Droga jest zablokowana.

Open Debates na UMCS: spotkanie z Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak
galeria

Open Debates na UMCS: spotkanie z Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak

Codzienność wiceprezydentki, lokalne zarządzanie i łączenie pracy z życiem prywatnym – nie tylko o ty6m opowiadała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak podczas spotkania z cyklu Open Debates na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty