Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

18 września 2015 r.
11:28

Żywa Biblioteka w Chełmie: „Nie” dla antyfaceta w szpilkach. Korwinista protestuje

0 7 A A

Żywa Biblioteka, do której chełmscy bibliotekarze chcą zaprosić Czytelników budzi wielkie emocje. Do jej bojkotu zachęca Rafał Bukowski, kandydat na posła z partii KORWiN

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żywa Biblioteka działa jak zwykła biblioteka. Książkami są jednak prawdziwi ludzie i ich historie. W Chełmie będzie to między innymi antyfacet, który w proteście przeciwko kultowi „macho” wychodzi do pracy na uczelni w sukience i szpilkach. Będzie też osoba na wózku inwalidzkim, a także matka samotnie wychowująca dziecko, zielonoświątkowiec, były żołnierz zawodowy.

Wypożyczenie jest spotkaniem z ludźmi postrzeganymi stereotypowo z powodu ich pochodzenia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy przeszłości. Właśnie taki „księgozbiór” chełmscy bibliotekarze otworzą 19 września w godz. 9–16 w swojej siedzibie przy ul. Partyzantów 40.

– Takie spotkanie daje szansę na zadanie pytań, które są w nas od dawna, na rozwianie wątpliwości, zaspokojenie ciekawości – mówi Anna Radosławska z Chełmskiej Biblioteki Publicznej. – To też niezwykle cenna lekcja tolerancji, pokory, łamania stereotypów, walki z dyskryminacją, a nade wszystko spotkanie z innymi. Ci inni zasługują na szacunek z tego prostego powodu, że też są ludźmi.

Bukowski zareagował po wcześniejszych zapowiedziach, że w katalogu Żywych Książek znajdzie się też lesbijka i muzułmanin. Ostatecznie takich Książek bibliotekarzom nie udało się zakontraktować. „Zdobyli” za to antyfaceta.

– Protesty nam nie przeszkadzają. Pod warunkiem, że zachowane zostaną pewne granice i zasady kulturalnej wymiany poglądów – mówi Anna Małysz, koleżanka Radosławskiej z pracy. – Chcę także podkreślić, że jako biblioteka jesteśmy placówką publiczną, która ma służyć wszystkim, bez względu na ich poglądy, wyznanie czy orientację seksualną.

Tymczasem Bukowskiego szczególnie razi to, że Żywa Biblioteka, z lesbijką czy nie, ma zawitać właśnie do publicznej placówki, utrzymywanej z podatków mieszkańców. Nie widzi w niej miejsca dla antyfaceta. Nie godzi się także z tym, że taka placówka przygotowuje Żywą Bibliotekę we współpracy z Fundacją Lambda, która – jego zdaniem – skupia radykalne środowisko homoseksualne.

– Dla mnie jako ojca trojga dzieci, któremu zależy też na rozwoju miasta, zapraszanie osób o dewiacyjnych skłonnościach to po prostu skandal – mówi Bukowski. Dla tego młodego polityka to nic innego, jak promowanie niepożądanych skłonności. Dlatego na swoim profilu na Facebooku zaapelował do prezydent miasta i radnych, aby zablokowali Żywą Bibliotekę. A jeśli Lambda chce się promować w miejskiej bibliotece, to niech za to zapłaci.

– Prezydent nie komentuje prywatnych wpisów na portalach społecznościowych – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik Agaty Fisz, prezydent Chełma. – Jeśli ktokolwiek ma uwagi na temat funkcjonowania miejskich placówek może skierować je do urzędu na piśmie. Na pewno otrzyma odpowiedź.

Radosławska podkreśla, że nikt nie musi zgadzać się z poglądami czy stylem życia drugiego człowieka, nie musi go nawet rozumieć, ale musi uszanować jego wybory i jego inność.

– Problem w tym, że ta inność niejednokrotnie budzi strach mówi Radosławska. – Warto zatem usiąść obok, zadać kilka pytań albo po prostu wysłuchać, co druga osoba ma do powiedzenia. A także przekonać się, jaka jest moc kontaktu dwóch osób, które patrzą sobie w oczy i rozmawiają o tym, o czym nigdzie indziej nie odważyłyby się porozmawiać.

Rafał Bukowski w swoim czasie był chełmskim radnym z listy LPR. Później sympatyzował i współpracował z Jarosławem Gowinem, a obecnie związał się z partią Korwina Mikke.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maika / 20 września 2015 o 19:55
0

Obrzydlistwo  i hańba dla naszego miasta. Brawo panie Rafale za odwagę !

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 22:11
0
Pan R.B. raz jeszcze powinien przeczytać swój wpis na forum i się zawstydzić! Rozumiem, że nie sympatyzował, ale dowiaduje się, że współpracował... zwykły politykierski bałwanek!
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 15:13
0
Ciekawy jestem kiedy stały kandydat we wszelkich wyborach pan Bukowski zasłynie z tego, że coś zrobił, a nie z tego,że się nie zgadza, protestuje? Chyba się nie doczekam :(
Avatar
antybeton / 18 września 2015 o 14:45
0

Pan Rafał ma oczywiście rację. Wystarczy sobie przypomnieć słynne zdjęcie z tzw. "żywej biblioteki" z dziećmi siedzącymi na przeciwko wyglądającego jak czarownica faceta przebierającego się za kobietę. Obrzydliwe to było. W imię "tolerancji" promuje się dewiację. To oczywiste, że nie należy drugiego człowieka krzywdzić, obrażać, atakować ale "tolerancjoniści" usiłują zamazać granicę pomiędzy normą a dewiację, zdrowiem a chorobą. Gdyby rzeczywiście chodziło o tolerancję to takie eventy miałyby przekaz, że wprawdzie ten pan X ma ze sobą pewien problem, ale należy go mimo tego szanować jako człowieka i nie krzywdzić w żaden sposób, także werbalnie. Tymczasem przekaz jest taki, że to jest normalne, tylko "alternatywne". Obrzydliwe i cieszę się, że są ludzie, którzy mają dość odwagi się temu przeciwstawiać.

o nie ! dzieci zobaczyły "zboka" w sukience i już się jakiś beton odezwał - łohoo! panie gwałco nas moralnie! niedługo wszystkie bedo chodzić w sukienkach - promujo zboczeńców łooo hohohoo!

ale jak piszą o księdzach (nomen omen też w sukienkach) to tacy milczą albo jeszcze bronią kleru..

uważaj - bo ci jeszcze wypromują tolerancję i staniesz się " a tfuu" tolerancyjny :)

ziemia dla ziemniaków!

o nie ! dzieci zobaczyły "zboka" w sukience i już się jakiś beton odezwał - łohoo! panie gwałco nas moralnie! niedługo wszystkie bedo chodzić w sukienkach - promujo zboczeńców łooo hohohoo!

ale jak piszą o księdzach (nomen omen też w sukienkach) to tacy milczą albo jeszcze bronią kleru..

uważaj - bo ci jeszcze wypromują tolerancję i staniesz się " a tfuu" tolerancyjny :)

ziemia dla ziemniaków!

rozwiń
Avatar
ala wilk / 18 września 2015 o 14:32
0

A poza tym Korwin jest za Wolnością :)

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 12:45
0
Pan Rafał ma oczywiście rację. Wystarczy sobie przypomnieć słynne zdjęcie z tzw. "żywej biblioteki" z dziećmi siedzącymi na przeciwko wyglądającego jak czarownica faceta przebierającego się za kobietę. Obrzydliwe to było. W imię "tolerancji" promuje się dewiację. To oczywiste, że nie należy drugiego człowieka krzywdzić, obrażać, atakować ale "tolerancjoniści" usiłują zamazać granicę pomiędzy normą a dewiację, zdrowiem a chorobą. Gdyby rzeczywiście chodziło o tolerancję to takie eventy miałyby przekaz, że wprawdzie ten pan X ma ze sobą pewien problem, ale należy go mimo tego szanować jako człowieka i nie krzywdzić w żaden sposób, także werbalnie. Tymczasem przekaz jest taki, że to jest normalne, tylko "alternatywne". Obrzydliwe i cieszę się, że są ludzie, którzy mają dość odwagi się temu przeciwstawiać.
Pan Rafał ma oczywiście rację. Wystarczy sobie przypomnieć słynne zdjęcie z tzw. "żywej biblioteki" z dziećmi siedzącymi na przeciwko wyglądającego jak czarownica faceta przebierającego się za kobietę. Obrzydliwe to było. W imię "tolerancji" promuje się dewiację. To oczywiste, że nie należy drugiego człowieka krzywdzić, obrażać, atakować ale "tolerancjoniści" usiłują zamazać granicę pomiędzy normą a dewiację, zdrowiem a chorobą. Gdyby rzeczywiście chodziło o tolerancję to takie eventy miałyby przekaz, że wprawdz... rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 11:56
0
Żądam sprostowania. Nigdy nie sympatyzowałem i współpracowałem z Jarosławem Gowinem. Rafał Bukowski
Avatar
maika / 20 września 2015 o 19:55
0

Obrzydlistwo  i hańba dla naszego miasta. Brawo panie Rafale za odwagę !

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 22:11
0
Pan R.B. raz jeszcze powinien przeczytać swój wpis na forum i się zawstydzić! Rozumiem, że nie sympatyzował, ale dowiaduje się, że współpracował... zwykły politykierski bałwanek!
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 15:13
0
Ciekawy jestem kiedy stały kandydat we wszelkich wyborach pan Bukowski zasłynie z tego, że coś zrobił, a nie z tego,że się nie zgadza, protestuje? Chyba się nie doczekam :(
Avatar
antybeton / 18 września 2015 o 14:45
0

Pan Rafał ma oczywiście rację. Wystarczy sobie przypomnieć słynne zdjęcie z tzw. "żywej biblioteki" z dziećmi siedzącymi na przeciwko wyglądającego jak czarownica faceta przebierającego się za kobietę. Obrzydliwe to było. W imię "tolerancji" promuje się dewiację. To oczywiste, że nie należy drugiego człowieka krzywdzić, obrażać, atakować ale "tolerancjoniści" usiłują zamazać granicę pomiędzy normą a dewiację, zdrowiem a chorobą. Gdyby rzeczywiście chodziło o tolerancję to takie eventy miałyby przekaz, że wprawdzie ten pan X ma ze sobą pewien problem, ale należy go mimo tego szanować jako człowieka i nie krzywdzić w żaden sposób, także werbalnie. Tymczasem przekaz jest taki, że to jest normalne, tylko "alternatywne". Obrzydliwe i cieszę się, że są ludzie, którzy mają dość odwagi się temu przeciwstawiać.

o nie ! dzieci zobaczyły "zboka" w sukience i już się jakiś beton odezwał - łohoo! panie gwałco nas moralnie! niedługo wszystkie bedo chodzić w sukienkach - promujo zboczeńców łooo hohohoo!

ale jak piszą o księdzach (nomen omen też w sukienkach) to tacy milczą albo jeszcze bronią kleru..

uważaj - bo ci jeszcze wypromują tolerancję i staniesz się " a tfuu" tolerancyjny :)

ziemia dla ziemniaków!

o nie ! dzieci zobaczyły "zboka" w sukience i już się jakiś beton odezwał - łohoo! panie gwałco nas moralnie! niedługo wszystkie bedo chodzić w sukienkach - promujo zboczeńców łooo hohohoo!

ale jak piszą o księdzach (nomen omen też w sukienkach) to tacy milczą albo jeszcze bronią kleru..

uważaj - bo ci jeszcze wypromują tolerancję i staniesz się " a tfuu" tolerancyjny :)

ziemia dla ziemniaków!

rozwiń
Avatar
ala wilk / 18 września 2015 o 14:32
0

A poza tym Korwin jest za Wolnością :)

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 12:45
0
Pan Rafał ma oczywiście rację. Wystarczy sobie przypomnieć słynne zdjęcie z tzw. "żywej biblioteki" z dziećmi siedzącymi na przeciwko wyglądającego jak czarownica faceta przebierającego się za kobietę. Obrzydliwe to było. W imię "tolerancji" promuje się dewiację. To oczywiste, że nie należy drugiego człowieka krzywdzić, obrażać, atakować ale "tolerancjoniści" usiłują zamazać granicę pomiędzy normą a dewiację, zdrowiem a chorobą. Gdyby rzeczywiście chodziło o tolerancję to takie eventy miałyby przekaz, że wprawdzie ten pan X ma ze sobą pewien problem, ale należy go mimo tego szanować jako człowieka i nie krzywdzić w żaden sposób, także werbalnie. Tymczasem przekaz jest taki, że to jest normalne, tylko "alternatywne". Obrzydliwe i cieszę się, że są ludzie, którzy mają dość odwagi się temu przeciwstawiać.
Pan Rafał ma oczywiście rację. Wystarczy sobie przypomnieć słynne zdjęcie z tzw. "żywej biblioteki" z dziećmi siedzącymi na przeciwko wyglądającego jak czarownica faceta przebierającego się za kobietę. Obrzydliwe to było. W imię "tolerancji" promuje się dewiację. To oczywiste, że nie należy drugiego człowieka krzywdzić, obrażać, atakować ale "tolerancjoniści" usiłują zamazać granicę pomiędzy normą a dewiację, zdrowiem a chorobą. Gdyby rzeczywiście chodziło o tolerancję to takie eventy miałyby przekaz, że wprawdz... rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 11:56
0
Żądam sprostowania. Nigdy nie sympatyzowałem i współpracowałem z Jarosławem Gowinem. Rafał Bukowski
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 15 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 2

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!