Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

23 marca 2021 r.
13:34

Civilization VI: Morskie podboje będą łatwiejsze (wideo)

0 0 A A
Portugalskie miasto w grze Civilization VI. Na pierwszym planie szkoła nawigacji w kampusie
Portugalskie miasto w grze Civilization VI. Na pierwszym planie szkoła nawigacji w kampusie (fot. Firaxis Games)

A to za sprawą Portugalii, która szybko wyprodukuje potężną flotę, a jeszcze szybciej zapełni skarbiec. Premiera Pakietu Portugalii, dodatku do gry Civilization VI już w czwartek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tylko dziś w Civilization VI na platformie Steam grało 37 980 graczy, co daje 22. miejsce na liście najpopularniejszych gier. A przecież produkcja studia Firaxis Games ma już swoje lata: Civilization VI ukazała się w październiku 2016 roku.

Od tamtej pory gra doczekała się dwóch dużych dodatków (Rise & Fall i Gathering Storm) i kilku mniejszych; z nowymi cywilizacjami i scenariuszami. Poza tym twórcy cały czas gre aktualizują, poprawiają i balansują.

A teraz kończą z dodatkiem New Frontier Pass. W jego ramach co 2-3 miesiące ukazywały się pakiety z nowymi cywilizacjami i trybami gry. Był Wietnam, Bizancjum, Etiopia, Kolumbia czy Majowie.
A nowe tryby dodawał m. in. tajne stowarzyszenia, monopole i korporacje, specjalnych bohaterów czy barbarzyńskie klany.

W czwartek premierę będzie miał ostatni pakiet. Będzie nowa cywilizacja, nowy tryb, nowa mapa i nowe cuda.

Najważniejsza jest oczywiście nowa nacja, czyli Portugalia z Janem III Avizem na czele. Nietrudno przypuszczać, że powinna to być cywilizacja skupiona na szlakach handlowych i sprawnej flocie. I tak właśnie jest.

Unikalna umiejętność Portugalii to Casa Da Índia. Dzięki temu będziemy mieli znacznie większe przychody z międzynarodowych szlaków handlowych i dodatkowych kupców z większym zasięgiem. Ale szlaki handlowe będzie można tworzyć tylko do miast leżących na wybrzeżu lub dysponujących dzielnicą portową.

Unikalna umiejętność Jana III Aviza to Porta do Cerco: zwiększony zasięg widzenia dla wszystkich jednostek, większa maksymalna liczba szlaków handlowych po spotkaniu nowej cywilizacji i otwarte granice ze wszystkimi miastami-państwami.
Czyli same przydatne rzeczy: granice miast-państw nie będą blokowały naszych wojsk, a większy zasięg widzenia przyda się zawsze; choćby przy atakowaniu miast pancernikami, które mają zasięg strzału na trzy pola, ale często muszą się wystawiać na ostrzał lub korzystać z balonów obserwacyjnych/dronów.

Naszą flotę zasili unikalna jednostka morska. Nau zastępuje karawelę. Rozpoczyna rozgrywkę z jednym darmowym awansem, jest tańsza w utrzymaniu i dysponuje dwoma ładunkami potencjału, dzięki którym może wznosić faktorie. To specjalne porty dostępne wyłącznie dla Portugalii. Można je budować wyłącznie na polu wybrzeża należącym do obcego miasta sąsiadującym z zasobem luksusowym lub dodatkowym. Utworzenie szlaku handlowego do miasta z faktorią zapewnia Portugalii dodatkowe złoto i produkcję.

Tylko Portugalia może też zbudować szkołę nawigacji, która zastępuje uniwersytet i zwiększa produkcję jednostek morskich w danym mieście. Zwiększa też wiarę generowaną przez każde dwa pola wybrzeża lub jeziora znajdujące się w jego granicach oraz zapewnia dodatkowe punkty wielkiego admirała.

Wydaje się, że na mapach z dużą ilością wody trudno będzie przebić Portugalię. Norwegia jest mocna tylko w początkowej fazie rozgrywki. Fenicja ani Anglia nie ma aż tak mocnych bonusów. Maorysi są tu bardzo konkurencyjni, ale SI w grze nie bardzo potrafi nimi grać.
A możliwość budowania kampungów przez Indonezję jest niwelowana przez dostępną dla każdej cywilizacji gubernator Liang: wystarczy jeden awans i możemy budować dodatkowe gospodarstwa rybne na przybrzeżnych kafelkach.

Braki w innych dziedzinach Portugalia może nadrobić pieniędzmi, Wielkimi Admirałami i, w razie czego, dodatkową wiarą zapewnianą przez szkoły nawigacji. W sumie brak tej nacji poważnych słabych punktów.
Pod warunkiem, że gramy na „morskiej” mapie.

A skoro już o mapach mowa: będzie nowa z obszarami podmokłymi. Mokradła spowalniają ruch i są trudne w zabudowie (choć nie dla Wietnamu).

Będą też dwa nowe cuda świata.
Torre de Belém daje dodatkowe złoto i punkty wielkiego admirała. Międzynarodowe szlaki handlowe zaczynające się w mieście z tym cudem generują dodatkowe złoto za każdy zasób luksusowy w mieście docelowym.
I wreszcie po wzniesieniu tego cudu wszystkie miasta należące do posiadającej go cywilizacji, ale znajdujące się na innym niż on kontynencie, otrzymują za darmo najtańszą dostępną im budowlę.

Etemenanki zapewnia natomiast dodatkową naukę w każdej turze, a także premię do nauki i produkcji za każde pole równin zalewowych na obszarze miasta z cudem. I jeszcze za każde pole z mokradłami należące do cywilizacji, które cud zbudowała.

Zombie w Civilization VI (fot. Firaxis Games)

Ostatnia nowość to tryb z zombie. Każda zabita jednostka może odrodzić się jako zombie atakujące najbliższą jednostkę, która nie jest zombie. A każda pokonana przez nich jednostka też zmienia się w zombie.

W ramach walki z tym zagrożeniem możemy budować pułapki i barykady i realizować dwa projekty miejskie pozwalające przejąc czasowo kontrolę nad zombiakami i nasłać je na przeciwnika.

Dodatek będzie dostępny od czwartku dla wszystkich posiadaczy New Frontier Pass. Będzie go też można kupić osobno.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium