Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

0 18 A A
13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 12 września 2019 r. o 20:06
+11
Marnowanie publicznych pieniedzy! Calkowicie zbędny festiwal.
Avatar
Sylwek / 12 września 2019 r. o 21:17
+9
a czy Szymek z Centrum Kultury wystawi wyrzeźbionego siusiaka KODowego?
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 22:14
+8
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
HI / 12 września 2019 r. o 20:29
+8
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)", to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 21:06
+7
kasa miejska pusta, mam nadzieję że wreszcie promowanie takiej miernoty się skończy, niech POjadą do Czaskowskiego do sasrrrranej Wawy z taką "sztuką"
Avatar
Rodowity Lublinanin / 12 września 2019 r. o 19:43
+7
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 19:37
+7
Mariv 21.07.1971 Polscy pamiętają. Pani Nieznalskiej też polecam lekturę.
Avatar
tak pytam / 12 września 2019 r. o 22:09
+5
Zlot ciot?
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 r. o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
ARW / 15 września 2019 r. o 19:46
0
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 A ja nie chcę aby moje szły na .... +, kato terrorystów, ojca Grzyba i bandę pisiorów!
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 12:25
+1
poziom kato-komentarzy katowafli sięga bruku...i to tylko jeśli wzniosą się te jednostki na swoje wyżyny intelektu :)
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 12:02
-1
Ja bym chciał zobaczyć pocztówkę cyrylicą, że w Białymstoku, Lwowie , Równem odbywa się własnie Polenjagd na który serdecznie zaprasza Szmul Weiserek z rodziną, ochotniczą czerwoną milicją i miejscowym oddziałem NKWD. Dla wszystkich zainteresowanych tortury, gwałty i egzekucje polskich obszarników i inteligentów. Ale tym zakłamanym śmieciom nazywającym się artystami to nie przejdzie przez gardło.
Avatar
:) / 13 września 2019 r. o 10:38
+1
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)",  to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
 Z performansem "Artysta na drzewie", będącym ilustracją do słów: "- Kto zaczepia w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" :)
Avatar
KL / 13 września 2019 r. o 10:14
-1
Następna kupa pieniędzy na [Ustawa o kontrolo prasy, publikacji i widowisk].
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 r. o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Znowu marksisci / 13 września 2019 r. o 05:15
0
Znowu zydomarksistowska agitacja pod nazwą "Instalacje artystyczne". To promocja lewactwa, wypaczenia, multikulti, część programu komunistów agendy NWO.
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
Karol / 12 września 2019 r. o 23:43
+3
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie).
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie). rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 23:02
-8
Militaryzm i katolicyzm filarami nowoczesnego panstwa. To zaszczyt i duma zabijac i byc zabijanym dla Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Protest przeciwko budowie spalarni w Zamościu nie słabnie. "Takie inwestycje stygmatyzują"

Protest przeciwko budowie spalarni w Zamościu nie słabnie. "Takie inwestycje stygmatyzują"

- Nasze obawy nie są mniejsze – mówią przedstawiciele Komitetu Społecznego „Nie dla spalarni w Zamościu”. Zapowiadają, że jeszcze w tym miesiącu napiszą do ministra klimatu, który sporządza listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych w całym kraju. Przeciwnicy planowanej inwestycji Veolii chcą by ministerstwo wiedziało o społecznym niezadowoleniu i protestach

Dogonił listonosza na ulicy Lublina z awizo w ręce, ale listu i tak nie dostał
ALARM24

Dogonił listonosza na ulicy Lublina z awizo w ręce, ale listu i tak nie dostał

– Nie wydaje mi się, żeby to było w porządku. Przecież dogoniłem listonosza, a i tak musiałem iść na pocztę – opowiada mężczyzna, który doręczyciela gonił z awizo w ręku. Co na to Poczta Polska?

O toksycznej bombie koło Lublina chcą rozmawiać w Warszawie
galeria

O toksycznej bombie koło Lublina chcą rozmawiać w Warszawie

Lubelscy politycy sprawą niebezpiecznego składowiska chcą zainteresować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Liczą na to, że warszawscy urzędnicy pomogą finansowo w usunięciu tej toksycznej bomby.

Obie drużyny mogły wygrać i przegrać, czyli opinie po meczu Skra - Motor

Obie drużyny mogły wygrać i przegrać, czyli opinie po meczu Skra - Motor

Motor w czwartym meczu nowego sezonu po raz czwarty przegrywał do przerwy. Tym razem w Częstochowie ze Skrą 0:1. Po zmianie stron piłkarze Mirosława Hajdy znowu pokazali jednak lepszą twarz. Mogli wygrać, a ostatecznie zremisowali 1:1. Jak zawody oceniają szkoleniowcy obu klubów?

Skra – Motor 1:1. Niedosyt i radość z punktu

Skra – Motor 1:1. Niedosyt i radość z punktu

Bardzo ciekawy mecz w Częstochowie. Motor tradycyjnie już do przerwy przegrywał. Tym razem 0:1 ze Skrą. A w drugiej połowie wyrównał i miał kilka szans, żeby przechylić szalę na swoją stronę. Ostatecznie drużyny podzieliły się jednak punktami.

POM Iskra Piotrowice – Start Krasnystaw 2:1. Czwarta wygrana z rzędu

POM Iskra Piotrowice – Start Krasnystaw 2:1. Czwarta wygrana z rzędu

Trwa świetna passa beniaminka z Piotrowic. Drużyna Daniela Koczona właśnie wygrała czwarty mecz z rzędu, tym razem ze Startem Krasnystaw 2:1.

Stal Stalowa Wola – Lewart Lubartów 0:0. Trener na kwarantannie

Stal Stalowa Wola – Lewart Lubartów 0:0. Trener na kwarantannie

W sobotnim meczu w Stalowej Woli piłkarze Lewartu musieli sobie radzić bez swojego trenera. Tomasz Bednaruk przebywa na kwarantannie. Wyjątkowo zastąpili go: asystent Dawid Pożak i trener juniorów Waldemar Bednarczyk. Tymczasowy duet szkoleniowców wywalczył cenny punkt, bo beniaminek zremisował bezbramkowo ze spadkowiczem z II ligi.

Orlęta Spomlek – Wisła Sandomierz 0:0. Zneutralizowali atuty rywali

Orlęta Spomlek – Wisła Sandomierz 0:0. Zneutralizowali atuty rywali

Podopieczni Artura Bożyka w sobotę dopisali do swojego konta jeden punkt. Biało-zieloni zremisowali z Wisłą Sandomierz 0:0. Obie drużyny nie miały zbyt wielu sytuacji, gospodarze najgroźniejsi byli dopiero w doliczonym czasie gry.

Nauczyciel z Bychawy zbudował łódź. "TyByś" już po wodowaniu [zdjęcia]
galeria

Nauczyciel z Bychawy zbudował łódź. "TyByś" już po wodowaniu [zdjęcia]

Zna go od stępki do topu, bo sam od początku do końca go wybudował. Poświęcił na to kilka lat. Projekt wziął z internetu, a imię podsunęła mu żona. Drewniany jacht „TyByś”, którego budowniczym jest Waldemar Kot, nauczyciel z Bychawy w piątek był wodowany nad Zalewem Zembrzyckim.

Wisła Puławy – Stal Kraśnik 2:0. Pierwsza porażka na wyjeździe

Wisła Puławy – Stal Kraśnik 2:0. Pierwsza porażka na wyjeździe

Nie było łatwo, ale Wisła w szóstym meczu u siebie wywalczyła szósty komplet punktów. Tym razem pokonała Stal Kraśnik 2:0. Dla podopiecznych Bohdana Bławackiego to była pierwsza porażka na wyjeździe w tym sezonie.

Koronawirus. Kolejne liceum w Lublinie zawiesza lekcje

Koronawirus. Kolejne liceum w Lublinie zawiesza lekcje

Tym razem chodzi o jedną klasę w XIV LO. Poinformował o tym dyrektor zespołu szkół, w skład której wchodzi placówka.

MKS Perła – Piotrcovia 28:26. Emocje do ostatnich sekund!
galeria

MKS Perła – Piotrcovia 28:26. Emocje do ostatnich sekund!

Drugie ligowe zwycięstwo mają na swoim koncie podopieczne Kima Rasmussena. Tym razem MKS Perła Lublin po bardzo zaciętym meczu okazała się minimalnie lepsza od Piotrcovii Piotrków Trybunalski.

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska. Pogoda na niedzielę 20 września

Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska. Pogoda na niedzielę 20 września

Pierwsza część dnia może być pochmurna, ale potem będzie słonecznie. Deszcz nie jest przewidywany. Tak będzie w Lublinie, a w innych miastach?

Podlasie – Hetman 5:2. Katastrofa przed przerwą, walka w drugiej połowie

Podlasie – Hetman 5:2. Katastrofa przed przerwą, walka w drugiej połowie

Hetman prowadził w Białej Podlaskiej z tamtejszym Podlasiem 1:0, ale ostatecznie przegrał 2:5. Gospodarze już w pierwszej połowie na bramkę rywali odpowiedzieli trzema trafieniami. I mimo problemów przełamali kiepską passę.

Wozy pancerne pod Tomaszowem Lubelskim, a w niedzielę wielka bitwa
wideo
galeria
film

Wozy pancerne pod Tomaszowem Lubelskim, a w niedzielę wielka bitwa

W piątek odbył się raj pojazdów historycznych, a to tylko zapowiedź tego, co wydarzy się w niedzielę. Wtedy będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Tomaszowem.

Kalendarz
wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.