Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

0 18 A A
13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 12 września 2019 r. o 20:06
+11
Marnowanie publicznych pieniedzy! Calkowicie zbędny festiwal.
Avatar
Sylwek / 12 września 2019 r. o 21:17
+9
a czy Szymek z Centrum Kultury wystawi wyrzeźbionego siusiaka KODowego?
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 22:14
+8
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
HI / 12 września 2019 r. o 20:29
+8
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)", to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 21:06
+7
kasa miejska pusta, mam nadzieję że wreszcie promowanie takiej miernoty się skończy, niech POjadą do Czaskowskiego do sasrrrranej Wawy z taką "sztuką"
Avatar
Rodowity Lublinanin / 12 września 2019 r. o 19:43
+7
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 19:37
+7
Mariv 21.07.1971 Polscy pamiętają. Pani Nieznalskiej też polecam lekturę.
Avatar
tak pytam / 12 września 2019 r. o 22:09
+5
Zlot ciot?
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 r. o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
ARW / 15 września 2019 r. o 19:46
0
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 A ja nie chcę aby moje szły na .... +, kato terrorystów, ojca Grzyba i bandę pisiorów!
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 12:25
+1
poziom kato-komentarzy katowafli sięga bruku...i to tylko jeśli wzniosą się te jednostki na swoje wyżyny intelektu :)
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 12:02
-1
Ja bym chciał zobaczyć pocztówkę cyrylicą, że w Białymstoku, Lwowie , Równem odbywa się własnie Polenjagd na który serdecznie zaprasza Szmul Weiserek z rodziną, ochotniczą czerwoną milicją i miejscowym oddziałem NKWD. Dla wszystkich zainteresowanych tortury, gwałty i egzekucje polskich obszarników i inteligentów. Ale tym zakłamanym śmieciom nazywającym się artystami to nie przejdzie przez gardło.
Avatar
:) / 13 września 2019 r. o 10:38
+1
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)",  to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
 Z performansem "Artysta na drzewie", będącym ilustracją do słów: "- Kto zaczepia w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" :)
Avatar
KL / 13 września 2019 r. o 10:14
-1
Następna kupa pieniędzy na [Ustawa o kontrolo prasy, publikacji i widowisk].
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 r. o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Znowu marksisci / 13 września 2019 r. o 05:15
0
Znowu zydomarksistowska agitacja pod nazwą "Instalacje artystyczne". To promocja lewactwa, wypaczenia, multikulti, część programu komunistów agendy NWO.
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
Karol / 12 września 2019 r. o 23:43
+3
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie).
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie). rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 23:02
-8
Militaryzm i katolicyzm filarami nowoczesnego panstwa. To zaszczyt i duma zabijac i byc zabijanym dla Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa.