Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

0 18 A A
13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 12 września 2019 o 20:06
+11
Marnowanie publicznych pieniedzy! Calkowicie zbędny festiwal.
Avatar
Sylwek / 12 września 2019 o 21:17
+9
a czy Szymek z Centrum Kultury wystawi wyrzeźbionego siusiaka KODowego?
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 22:14
+8
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
HI / 12 września 2019 o 20:29
+8
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)", to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 21:06
+7
kasa miejska pusta, mam nadzieję że wreszcie promowanie takiej miernoty się skończy, niech POjadą do Czaskowskiego do sasrrrranej Wawy z taką "sztuką"
Avatar
Rodowity Lublinanin / 12 września 2019 o 19:43
+7
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 19:37
+7
Mariv 21.07.1971 Polscy pamiętają. Pani Nieznalskiej też polecam lekturę.
Avatar
tak pytam / 12 września 2019 o 22:09
+5
Zlot ciot?
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
ARW / 15 września 2019 o 19:46
0
Nie chce żeby moje podatki szły na takie głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 A ja nie chcę aby moje szły na .... +, kato terrorystów, ojca Grzyba i bandę pisiorów!
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 12:25
+1
poziom kato-komentarzy katowafli sięga bruku...i to tylko jeśli wzniosą się te jednostki na swoje wyżyny intelektu :)
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 12:02
-1
Ja bym chciał zobaczyć pocztówkę cyrylicą, że w Białymstoku, Lwowie , Równem odbywa się własnie Polenjagd na który serdecznie zaprasza Szmul Weiserek z rodziną, ochotniczą czerwoną milicją i miejscowym oddziałem NKWD. Dla wszystkich zainteresowanych tortury, gwałty i egzekucje polskich obszarników i inteligentów. Ale tym zakłamanym śmieciom nazywającym się artystami to nie przejdzie przez gardło.
Avatar
:) / 13 września 2019 o 10:38
+1
"Instalacje artystyczne w centrum Lublina."*** Jeśli w celu zwrócenia na siebie uwagi uciekacie się do takich metod: "– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia (...)",  to w lesie sobie instalujcie. Dzika zaczepcie i spróbujcie zmusić do działania. Emocje - gwarantowane. :)
 Z performansem "Artysta na drzewie", będącym ilustracją do słów: "- Kto zaczepia w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka" :)
Avatar
KL / 13 września 2019 o 10:14
-1
Następna kupa pieniędzy na [Ustawa o kontrolo prasy, publikacji i widowisk].
Avatar
Zbigniew hujdys / 13 września 2019 o 06:49
+3
I znowu gadaja o faszyzmie, kto to sponsoruje ta glupote Lublin tego nie potrzebuje. Jakby przyszlo im zaplacic z wlasnej kieszeni za ten niby przekaz artystyczny to by szybko sie skonczyla ta glupota
Avatar
Znowu marksisci / 13 września 2019 o 05:15
0
Znowu zydomarksistowska agitacja pod nazwą "Instalacje artystyczne". To promocja lewactwa, wypaczenia, multikulti, część programu komunistów agendy NWO.
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 00:22
+3
Raczej tępe niż ostre prace.
Avatar
Karol / 12 września 2019 o 23:43
+3
A ja bym zwrócił uwagę na gość - inność i gościnność - a raczej jej brak, jeśli chodzi o wadze publiczne Lublina i dewelopera TBV. Teren Górek Czechowskich jest od kilkudziesięciu lat terenem niegościnnym dla wszystkich ludzi z winy tychże !!!! Właściciele go świadomie degradują a władze publiczne to tolerują ze szkodą dla interesu publicznego. Otóż w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (Uchwała Rady Miasta Lublina 2005 r.) dla terenu Górek Czechowskich,który aktualnie obowiązuje, UM Lublina i Rada miasta nakazała przeznaczenie tego terenu cytuję :" ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ . WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI ".
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie).
 Innym obszarem w Lublinie,który jest nie gość - inny i niegościnny,to teren "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych.Władze publiczne przekazały ten teren w 1993 r. - jak to orzekła Prokuratura Lubelska w 2016 r. - z rażącym naruszeniem prawa Parafii prawosławnej Ruska 15 w Lublinie.Parafia do tej pory nie oddaje tego mienia publicznego miastu,i degraduje tę zabytkową 400 letnią najstarszą nekropolię w Lublinie (jak to stwierdził w 2018 r.Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział w Lublinie). rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 o 23:02
-8
Militaryzm i katolicyzm filarami nowoczesnego panstwa. To zaszczyt i duma zabijac i byc zabijanym dla Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwa promile i dachowanie. 21-latek szalał audi

Dwa promile i dachowanie. 21-latek szalał audi 0 2

21-letni kierowca audi trafił do szpitala w wyniku wypadku w miejscowości Kawęczyn w gminie Kłoczew

"Zmysły Ogrodu Saskiego" - warsztaty, spacery i wystawy
6 października 2019, 0:00

"Zmysły Ogrodu Saskiego" - warsztaty, spacery i wystawy 0 0

Już po raz drugi Fundacja Krajobrazy zorganizuje szereg kulturalnych inicjatyw w Ogrodzie Saskim w ramach wydarzenia "Zmysły Ogrodu Saskiego". Tym razem projekt zostanie zrealizowany 6 października.

Małgorzata Kidawa-Błońska dziś na pl. Litewskim w Lublinie
film

Małgorzata Kidawa-Błońska dziś na pl. Litewskim w Lublinie 0 11

Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) spotka się w poniedziałek z mieszkańcami woj. lubelskiego

Koncert Sławka Uniatowskiego w Centrum Spotkania Kultur
4 listopada 2019, 19:00

Koncert Sławka Uniatowskiego w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Album "Metamorphosis" będzie promował popularny Sławek Uniatowski podczas koncertu w Lublinie, który odbędzie się 4 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur.

LKS Rolnik B. Głogówek - GKS Górnik Łęczna 0:13. Nie ma mocnych na mistrza

LKS Rolnik B. Głogówek - GKS Górnik Łęczna 0:13. Nie ma mocnych na mistrza 0 0

Górnik Łęczna wygrał aż 13:0 z LKS Rolnika B. Głogówek. Cztery bramki w tym spotkaniu zdobyła Nikol Karczewska

Ceny jabłek spadają. Apele, by nie dostarczać ich do skupów i zarzuty zmowy cenowej

Ceny jabłek spadają. Apele, by nie dostarczać ich do skupów i zarzuty zmowy cenowej 8 6

Spadły ceny jabłek przemysłowych, mimo że owoców jest w tym roku mniej. Lubelska Izba Rolnicza podejrzewa, że mogło dojść do zmowy cenowej. LIR zamierza złożyć w tej sprawie zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a być może również do Centralnego Biura Śledczego Policji

Photo day w Grupie Azoty PUŁAWY

Photo day w Grupie Azoty PUŁAWY 0

Marsz Równości przeszedł ulicami Kalisza
film

Marsz Równości przeszedł ulicami Kalisza 0 6

Tłum z tęczowymi flagami i transparentami z hasłem: "Nie dla homofobii" przeszedł przez Kalisz. To pierwszy Marsz Równości, który zorganizowano w tym mieście.

Garażówki wracają, używane rzeczy kupujemy coraz chętniej. Z zyskiem dla portfela i planety
galeria

Garażówki wracają, używane rzeczy kupujemy coraz chętniej. Z zyskiem dla portfela i planety 14 4

Nie wstyd jest się ubierać w ciucholandzie ani mieć własne stoisko na garażowej wyprzedaży. Coraz więcej rzeczy oddajemy innym, przyjmujemy używane i naprawiamy zepsute zamiast kupować nowe

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem w Puławach
25 września 2019, 18:00

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem w Puławach 0 0

Biblioteka Miejska w Puławach (ul. Głęboka) zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem, które odbędzie się 25 września o godz. 18.

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek wciąż bez kwalifikacji olimpijskiej

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek wciąż bez kwalifikacji olimpijskiej 0 0

W Haiyang Polki odpadły w trzeciej fazie grupowej

Ksiądz Kazimierz Wojno zamordowany w stolicy Brazylii

Ksiądz Kazimierz Wojno zamordowany w stolicy Brazylii 167 3

Ksiądz Kazimierz Wojno zginął w czasie napadu na kościół w Brasilii. Do zabójstwa doszło niedługo po mszy świętej

Niektóre miejskie spółki zarobiły miliony, inne przynoszą straty

Niektóre miejskie spółki zarobiły miliony, inne przynoszą straty 0 18

W czwartek rada miasta w Puławach zapozna się z informacjami o stanie finansów spółek komunalnych. Tradycyjnie najlepiej radzi sobie OPEC. Na drugim biegunie znajdują się Nieruchomości Puławskie oraz PPNT

Lublin: Przebudowa ul. Fabrycznej na ostatniej prostej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przebudowa ul. Fabrycznej na ostatniej prostej [zdjęcia] 24 8

Jeden miesiąc, jeden tydzień i jeden dzień – tyle czasu zostało drogowcom na dokończenie przebudowy ronda przy Gali oraz ul. Fabrycznej, a wykonawca robót na razie nie prosi o dodatkowy czas. Już jutro na skrzyżowaniu zmieni się organizacja ruchu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.09.2019 0 0

Kalendarz
wrzesień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.