Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

0 18 A A
13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31