Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

22 czerwca 2010 r.
10:56
Edytuj ten wpis

Brama Grodzka: Paweł Łoziński i jego filmy

0 0 A A

Paweł Łoziński będzie bohaterem wtorkowego (22.06) "Spotkania z dokumentem” w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Warszawiak Paweł Łoziński – rocznik 1965 – jest jednym z najlepszych polskich dokumentalistów filmowych. Jego postawa twórcza charakteryzuje się podejmowaniem ważnych społecznie czy historycznie tematów, poważnym stosunkiem do tematu i szanowaniem swoich bohaterów.

Debiutem Łozińskiego był pełnometrażowy film dokumentalny "Miejsce urodzenia”, powstały w 1992 roku w warszawskim Studiu Filmowym "Kronika” i łódzkiej PWSFTviT pod opieką Andrzeja Brzozowskiego.

"Miejsce urodzenia” to wstrząsająca relacja z wędrówki polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, mieszkającego w USA, Henryka Grynberga po terenie, na którym ukrywała się jego rodzina podczas hitlerowskiej okupacji Polski.

Ten dramatyczny powrót do tamtych czasów i ludzi, którzy uczestniczyli w zbrodni nad ojcem i dwuletnim bratem bohatera, kończy się odnalezieniem miejsca pochówku i szczątków ojca, i poznaniem nazwisk morderców.

W społeczno-historycznym nurcie mieści się także film z 2006 roku zatytułowany "Wygnańcy”. To bolesna opowieść o Polakach wypędzonych z Kresów Wschodnich na tzw. Ziemie Zachodnie, które po II wojnie światowej musieli opuścić Niemcy.

Drugi nurt twórczości Pawła Łozińskiego to dokument codzienności – kameralne filmy skoncentrowane na tematyce egzystencjalnej przedstawianej poprzez drobne sprawy zwyczajnych ludzi. Duże uznanie zdobyły dwa obrazy zrealizowane przez Łozińskiego na własnym podwórku małą kamerą cyfrową bez udziału ekipy filmowej: "Taka historia” i "Siostry”.

"Taka historia” z 1999 roku to emanująca ciepłem i dyskretnym humorem opowieść o sąsiadach ze starej kamienicy na Powiślu – byłym dozorcy panu Wiesiu, przedwojennym fryzjerze panu Zdzisławie i konkubinie pana Wiesia.
Powstałe w tym samym roku "Siostry”, opowieść o dwóch siostrach z podwórka, na którym mieszka reżyser, to przejmujący obraz starości i zmagania się z nią.

Jednym z najnowszych dzieł Łozińskiego jest "Chemia”. Zrealizowany w ubiegłym roku film to zbiorowy portret ludzi chorych na raka, pacjentów Oddziału Chemioterapii Dziennej Centrum Onkologii w Warszawie.

Bohaterami są m.in. ciężarna kobieta, która podczas chemioterapii czuje ruchy dziecka, i matka 5-miesięcznego chłopczyka, który czeka na nią w domu, a także uczeń, który martwi się, jak na wiadomość o jego chorobie zareagują koledzy z klasy, i młody gitarzysta, który marzy o kolejnym instrumencie.

Reżyser sfilmował swoich bohaterów podczas kilku godzin, jakie spędzają na oddziale podłączeni do kroplówek z lekami. Rozmawiają między sobą i ze swoimi bliskimi głównie o chorobie. Niektórzy mówią o niej z rezygnacją, inni ze złością, jeszcze inni żartobliwie.

Podczas wtorkowego spotkania z reżyserem zostaną pokazane filmy "Miejsce urodzenia”, "Siostry” i "Chemia”.

Początek o godz. 17. Adres: ul. Grodzka 21. Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31