Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

10 kwietnia 2008 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Czym się karmią Mrówkojady

0 0 A A

Mieli władzę absolutną i decydowali: do kosza czy na ekran. Skorzystali z niej i teraz gryzie ich sumienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To oni kwalifikowali filmy, które będą walczyć o Złote Mrówkojady.

Losy blisko pół setki amatorów, którzy zgłosili swoje produkcje do Konkursu Filmów Amatorskich ważyły się w niewielkim pokoju w lubelskim Centrum Kultury. - Pierwszym kryterium było to, czy film budzi w nas emocje - mówi Andrzej Rusin z Kinoteatru "Projekt”, dyktator programowy II Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego "Złotych Mrówkojadów”. - Pamiętam jeden z filmów, który był może i ciekawy ale tak zimnych i zdystansowany, że na tle innych - z których coś - wynikało tracił. Choć był zrobiony z pomysłem.

Kim oni są

- Filmy oglądaliśmy partiami, bo na raz nikt by tego nie wytrzymał - zdradza Małgorzata Pietrewin, współorganizatorka gali, Inny Ważny Człowiek (jak nazywają jej funkcję w biurze). - Już i tak się martwimy jak jurorzy i publiczność wytrzyma konkursowy pokaz, który będzie trwał 4 godziny i 27 minut.
Kim są autorzy nadesłanych filmów? Dokładnie nie wiadomo. - W zeszłym roku na pierwszej gali zgromadziliśmy twórców niezależnych z regionu. Znaliśmy wszystkich autorów. W tym roku to są ludzie z całej Polski. W przyszłym roku będziemy o autorach wiedzieć jeszcze mniej, bo chcemy, żeby festiwal był międzynarodowy - tłumaczą organizatorzy.

Tożsamość mrówkojada

Co kręcą niezależni twórcy? - To co dotyczy ich życia, ich problemów. I co ciekawe, coraz bardziej popularne robią się dokumenty - mówi Maciej Misztal, imperator festiwalu, który w zeszłym roku wymyślił Lubelską Galę Filmu Niezależnego "Złote Mrówkojady”.

Zwykłe życie? Takie telenowele? - Telenowele też, ale akurat je odrzucaliśmy - wyjaśnia imperator.

W tym roku młodzi filmowcy amatorzy musieli zrobić konkursowy film na temat "tożsamości”. - Temat rozumieli bardzo różnie, ale proszę nas zrozumieć: nie możemy mówić jakie filmy zrobiły na nas wrażenie, bo to jurorzy i publiczność będą je oceniać - tłumaczą weryfikatorzy. - 13 z 50 filmów zakwalifikowaliśmy. Większy sens określania tematu filmów będzie wtedy, gdy w konkursie będą brać udział amatorzy z zagranicy. Fajnie dowiedzieć się jak różnie Polacy interpretują np. tożsamość. Ale jeszcze fajniej gdy o niej będą opowiadać Polacy, Słowacy, Ukraińcy czy Litwini - tłumaczą organizatorzy sens zadawania filmowcom tematów i stworzenia z lubelskiej gali międzynarodowej imprezy.

Coś na D

Najmłodszy filmowiec, którzy przysłał swój film ma 16 lat. Był tez jeden zagraniczny autor - Polak z Londynu. Najsilniejsza grupa twórców jacy wystartowali to ludzie z Krakowa. Zgłaszali po kilka swoich filmów, każdy z nich pracuje w zupełnie inny sposób i w innym stylu, a tworzą grupę; coś w rodzaju profesjonalnego zespołu filmowego - doceniają krakusów lublinianie. I żartują: najprostsza charakterystyka twórców: są z Krakowa i nakręcili film którego tytuł zaczyna się na literę "d”.

Najdłuższym filmem jaki zobaczą widzowie i jurorzy jest o 2 minuty dłuższy niż zezwala regulamin. Najkrótszy ma 30 sekund. - Zapewniamy, że publiczność go nie przegapi - zapewniają organizatorzy.

Pan Chlebek

Ponieważ selekcjonerzy nie mogą chwalić, rozmawiamy o formie i technice. Wśród 13 konkursowych produkcji, trzy to dokumenty: "Pan Chlebek”, "Dom kultury” i "Slam vs. freestyle, czyli bitwa na słowa” .

- Pan Chlebek to chyba najwyrazistsza postać jaka przewija się przez wszystkie filmy - mówi Andrzej Rusin i zastrzega, że to tylko jego osobiste wrażenie, bo pan Chlebek jest niezwykły. To mężczyzna, który ma nabożny stosunek do chleba i dlatego taki przydomek nadali mu mieszkańcy osiedla. Przewrotnie zatytułowany "Dom kultury” opowiada o jakimś miasteczku gdzieś w Polsce, może na Mazurach albo na Pomorzu, gdzie jest jeden lokal w którym się pije. "Slam kontra freestyle” to opowieść o stołecznej imprezie poetyckiej. Oprócz dokumentów są fabuły i animacje.

- Bardzo się poprawiła jakość techniczna nadsyłanych produkcji. Pewnie także i dlatego, że sprzęt relatywnie potaniał - zastanawia się Maciej. - No i dźwięk. Amatorzy zaczęli dostrzegać walor dźwiękowy filmu, że nie tylko obrazki są ważne.

Salon odrzuconych

Małgorzata, Andrzej i Maciej czuja pewien niepokój, że choć bywają na filmowych festiwalach, widzieli tysiące różnych amatorskich produkcji i tysiące profesjonalnych to może jednak ich wybór był wadliwy. Może nie te 13 filmów co trzeba wytypowali by zobaczyli je jurorzy i publiczność. I wymyślili, że oprócz piątkowego i sobotniego pokazu filmów konkursowych zorganizują Salony Odrzuconych - tam będzie można zobaczyć wszystkie nadesłane na konkurs produkcje.

Program:

Piątek 11 kwietnia
15.00 otwarte warsztaty filmowe. 18.00 pokazy filmów konkursowych:
* DEEVENAH reż. Izabela Przylipiak (23')
* DOLINIARZE reż. Paweł Łukomski (30')
* DOM KULTURY reż. Marek Kosowiec (32')
* DRZEWO reż. Michał Mróz (6' 47")
* I TAK CAŁY DZIEŃ reż. Michał Czerwonka (26')
* MARIO reż. Paweł Słomkowski (7' 48")
* MIM reż. Filip Rudnicki (10')
* NEURON - FAIRYTALE ABOUT EXISTENCE reż. Łukasz Olszewski (8' 50")
* PAN CHLEBEK reż. Przemysław Filipowicz (23' 15")
* PODDASZE reż. Łukasz Bursa (11')
* RAZ, DWA, TRZY reż. Aleksandra Ząb (28')
* SLAM VS. FREESTYLE, czyli BITWA NA SŁOWA reż. Emilia Kotnis, Dorota Korczyk (21' 15")
* STEP BY STEP reż. Ewa Mathiasz (30")
Sobota 12 kwietnia
15.00 otwarte warsztaty filmowe, 18.00 gala rozdania Złotych Mrówkojadów

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna