Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

10 kwietnia 2008 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Czym się karmią Mrówkojady

Mieli władzę absolutną i decydowali: do kosza czy na ekran. Skorzystali z niej i teraz gryzie ich sumienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To oni kwalifikowali filmy, które będą walczyć o Złote Mrówkojady.

Losy blisko pół setki amatorów, którzy zgłosili swoje produkcje do Konkursu Filmów Amatorskich ważyły się w niewielkim pokoju w lubelskim Centrum Kultury. - Pierwszym kryterium było to, czy film budzi w nas emocje - mówi Andrzej Rusin z Kinoteatru "Projekt”, dyktator programowy II Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego "Złotych Mrówkojadów”. - Pamiętam jeden z filmów, który był może i ciekawy ale tak zimnych i zdystansowany, że na tle innych - z których coś - wynikało tracił. Choć był zrobiony z pomysłem.

Kim oni są

- Filmy oglądaliśmy partiami, bo na raz nikt by tego nie wytrzymał - zdradza Małgorzata Pietrewin, współorganizatorka gali, Inny Ważny Człowiek (jak nazywają jej funkcję w biurze). - Już i tak się martwimy jak jurorzy i publiczność wytrzyma konkursowy pokaz, który będzie trwał 4 godziny i 27 minut.
Kim są autorzy nadesłanych filmów? Dokładnie nie wiadomo. - W zeszłym roku na pierwszej gali zgromadziliśmy twórców niezależnych z regionu. Znaliśmy wszystkich autorów. W tym roku to są ludzie z całej Polski. W przyszłym roku będziemy o autorach wiedzieć jeszcze mniej, bo chcemy, żeby festiwal był międzynarodowy - tłumaczą organizatorzy.

Tożsamość mrówkojada

Co kręcą niezależni twórcy? - To co dotyczy ich życia, ich problemów. I co ciekawe, coraz bardziej popularne robią się dokumenty - mówi Maciej Misztal, imperator festiwalu, który w zeszłym roku wymyślił Lubelską Galę Filmu Niezależnego "Złote Mrówkojady”.

Zwykłe życie? Takie telenowele? - Telenowele też, ale akurat je odrzucaliśmy - wyjaśnia imperator.

W tym roku młodzi filmowcy amatorzy musieli zrobić konkursowy film na temat "tożsamości”. - Temat rozumieli bardzo różnie, ale proszę nas zrozumieć: nie możemy mówić jakie filmy zrobiły na nas wrażenie, bo to jurorzy i publiczność będą je oceniać - tłumaczą weryfikatorzy. - 13 z 50 filmów zakwalifikowaliśmy. Większy sens określania tematu filmów będzie wtedy, gdy w konkursie będą brać udział amatorzy z zagranicy. Fajnie dowiedzieć się jak różnie Polacy interpretują np. tożsamość. Ale jeszcze fajniej gdy o niej będą opowiadać Polacy, Słowacy, Ukraińcy czy Litwini - tłumaczą organizatorzy sens zadawania filmowcom tematów i stworzenia z lubelskiej gali międzynarodowej imprezy.

Coś na D

Najmłodszy filmowiec, którzy przysłał swój film ma 16 lat. Był tez jeden zagraniczny autor - Polak z Londynu. Najsilniejsza grupa twórców jacy wystartowali to ludzie z Krakowa. Zgłaszali po kilka swoich filmów, każdy z nich pracuje w zupełnie inny sposób i w innym stylu, a tworzą grupę; coś w rodzaju profesjonalnego zespołu filmowego - doceniają krakusów lublinianie. I żartują: najprostsza charakterystyka twórców: są z Krakowa i nakręcili film którego tytuł zaczyna się na literę "d”.

Najdłuższym filmem jaki zobaczą widzowie i jurorzy jest o 2 minuty dłuższy niż zezwala regulamin. Najkrótszy ma 30 sekund. - Zapewniamy, że publiczność go nie przegapi - zapewniają organizatorzy.

Pan Chlebek

Ponieważ selekcjonerzy nie mogą chwalić, rozmawiamy o formie i technice. Wśród 13 konkursowych produkcji, trzy to dokumenty: "Pan Chlebek”, "Dom kultury” i "Slam vs. freestyle, czyli bitwa na słowa” .

- Pan Chlebek to chyba najwyrazistsza postać jaka przewija się przez wszystkie filmy - mówi Andrzej Rusin i zastrzega, że to tylko jego osobiste wrażenie, bo pan Chlebek jest niezwykły. To mężczyzna, który ma nabożny stosunek do chleba i dlatego taki przydomek nadali mu mieszkańcy osiedla. Przewrotnie zatytułowany "Dom kultury” opowiada o jakimś miasteczku gdzieś w Polsce, może na Mazurach albo na Pomorzu, gdzie jest jeden lokal w którym się pije. "Slam kontra freestyle” to opowieść o stołecznej imprezie poetyckiej. Oprócz dokumentów są fabuły i animacje.

- Bardzo się poprawiła jakość techniczna nadsyłanych produkcji. Pewnie także i dlatego, że sprzęt relatywnie potaniał - zastanawia się Maciej. - No i dźwięk. Amatorzy zaczęli dostrzegać walor dźwiękowy filmu, że nie tylko obrazki są ważne.

Salon odrzuconych

Małgorzata, Andrzej i Maciej czuja pewien niepokój, że choć bywają na filmowych festiwalach, widzieli tysiące różnych amatorskich produkcji i tysiące profesjonalnych to może jednak ich wybór był wadliwy. Może nie te 13 filmów co trzeba wytypowali by zobaczyli je jurorzy i publiczność. I wymyślili, że oprócz piątkowego i sobotniego pokazu filmów konkursowych zorganizują Salony Odrzuconych - tam będzie można zobaczyć wszystkie nadesłane na konkurs produkcje.

Program:

Piątek 11 kwietnia
15.00 otwarte warsztaty filmowe. 18.00 pokazy filmów konkursowych:
* DEEVENAH reż. Izabela Przylipiak (23')
* DOLINIARZE reż. Paweł Łukomski (30')
* DOM KULTURY reż. Marek Kosowiec (32')
* DRZEWO reż. Michał Mróz (6' 47")
* I TAK CAŁY DZIEŃ reż. Michał Czerwonka (26')
* MARIO reż. Paweł Słomkowski (7' 48")
* MIM reż. Filip Rudnicki (10')
* NEURON - FAIRYTALE ABOUT EXISTENCE reż. Łukasz Olszewski (8' 50")
* PAN CHLEBEK reż. Przemysław Filipowicz (23' 15")
* PODDASZE reż. Łukasz Bursa (11')
* RAZ, DWA, TRZY reż. Aleksandra Ząb (28')
* SLAM VS. FREESTYLE, czyli BITWA NA SŁOWA reż. Emilia Kotnis, Dorota Korczyk (21' 15")
* STEP BY STEP reż. Ewa Mathiasz (30")
Sobota 12 kwietnia
15.00 otwarte warsztaty filmowe, 18.00 gala rozdania Złotych Mrówkojadów

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31