13 grudnia 2013 o godz. 17 Stowarzyszenie Homo Faber zaprasza na spotkanie wokół książki "Nadbużańskie historie". Siedziba TVP Lublin (ul. Raabego 2a).
"Nadbużańskie historie" to efekt wyjazdów stowarzyszenia Homo Faber na pogranicze polsko-ukraińskie, a także wieloletniego praktykowania przez HF edukacji wielo- i międzykulturowej, a także działań prawoczłowieczych. W książce zebrane zostały teksty dotyczące pracy z trudną historią i trudną pamięcią, aby innym, którzy podejmą trud edukacyjny w tym obszarze, a nie mają własnych doświadczeń z tego zakresu, trochę pomóc.
Anna Dąbrowska, redaktora książki: Zwykle mieszkańcy miasteczek i wiosek położonych malowniczo wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej nad Bugiem odpowiadają, że są tutejsi. Nim zapytasz, usłyszysz język, w którym omawiają codzienność, a czasem i ten drugi, w którym odbywają gadki z Bogiem. Tym trzecim powiedzą ci dzień dobry. Im dalej na południe, tym las gęstnieje, w lesie stoją białe kamienne krzyże. Dzięki nim odgadujemy przestrzeń po tych, którzy wyjechali i nie wrócili. Bo uznano, że nie powinni być tutejsi.
Czasem z przelotnej rozmowy na ławce robi się epopeja, o burzeniu cerkwi w trzydziestym ósmym przez polskich żołnierzy, o ukrywaniu ikon, potem siebie, o tym jak się trzeba było załadować na wóz drabiniasty, jak się jeszcze oglądano za nieskoszonym polem, jak w olsztyńskim zatrzymał się pociąg, o kłótniach, małżeństwach, dzieciach, czasem o powrocie na ojcowiznę, którą już ktoś inny obrabiał... Coś trąbi. Biały Volkswagen Transporter zatrzymuje się pod świetlicą wiejską. Sklep przyjechał. Koniec epopei. Za ostatnim białym krzyżem zieją puste chlewnie i magazyny pegieerów. Zdekompletowana przestrzeń. O tym jest ta książka.
Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Human Doc Review