Szejnert, Myśliwski, Tokarczuk, Twardoch, Orbitowski. Spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, potańcówki. Od 31 lipca do 7 sierpnia w Szczebrzeszynie 2. edycja festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
To już druga edycja imprezy. Przez osiem dni w Szczebrzeszynie będzie można wziąć udział w ponad 30 wydarzeniach: spotkaniach autorskich, koncertach, warsztatach dla dzieci i młodzieży oraz dyskusjach.
– W ubiegłym roku na festiwalu pojawiło się 7 tysięcy osób, z czego większość to przyjezdni. W tym roku spodziewamy się ok. 10 tysięcy, ale przecież nie robimy tego dla frekwencji. Najważniejszy jest poziom artystyczny – mówi Piotr Duda, pomysłodawca i koordynator festiwalu.
Lista nazwisk ze świata literackiego jest imponująca. Z czytelnikami spotkają się m.in.: Małgorzata Szejnert, Anna Dziewitt-Meller, Wiesław Myśliwski, Łukasz Orbitowski, Grażyna Plebanek, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Zygmunt Białoszewski, Adam Wajrak czy Mariusz Szczygieł.
– Właściwie cały program festiwalu jest hitem. Niektórzy nie dowierzali, że udało się ściągnąć takie nazwiskaTen festiwal to suma pracy, doświadczenia i przyjaźni wielu osób, które od lat pracują w kulturze – tłumaczy Duda.
Na pewno frekwencyjnym hitem będzie koncert Zbigniewa Wodeckiego z zespołem Mitch&Mitch. Muzycy zagrają w środę, 3 sierpnia, o godz. 20.30. Organizatorzy zapraszają też na koncert Adama Struga, gdzie wyśpiewane zostaną wiersze Bolesława Leśmiana (poeta jest duchowym patronem tegorocznej edycji festiwalu). Na scenie pojawią się: Zofia Kucówna, Krystyna Czubówna, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki i Jerzy Trela. Z kolei w poniedziałek, 1 sierpnia, piosenki Agnieszki Osieckiej zaśpiewa Katarzyna Groniec.
– Bardzo cieszę się z takiego formatu festiwalu, w którym łączy się muzykę z poezją i literaturą – mówi pomysłodawca „Stolicy”.
Nie zabraknie też sztuki. 31 lipca w budynku szkoły zawodowej przy ul. Zamojskiej otwarta zostanie Kolonia Artystów – wystawa prac twórców związanych ze Szczebrzeszynem.
Organizatorzy zaplanowali również wydarzenia dla młodszych uczestników. W poniedziałek (1 sierpnia) odbędzie się m.in.: wyspa nastolatków (warsztaty kreatywnego myślenia), wakacyjna szkoła pisania oraz laboratorium lessowe (spacery z przewodnikiem).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Miejskim Domu Kultury od 25 lipca.