Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

14 października 2010 r.
22:52
Edytuj ten wpis

Chatka Żaka: replika LAF w Zwierzyńcu (program)

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 0 A A

Od niedzieli (17 października) w ACK Chatka Żaka skondensowana dawka letniego zwierzynieckiego festiwalu. Kto nie był może nadrobić zaległości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kto był potwierdzi, że nie można przegapić tych projekcji. Nigdzie indziej się w Lublinie tych filmów nie zobaczy.

I żadna kolorowa gazeta nie dolepi sobie DVD z godzinną czeską opowieścią o kontrowersyjnej chrześcijańskiej społeczności albo historią Sofi, terapeutki seksualnej, która nigdy nie miała orgazmu.
Replika w Chatce Żaka, która potrwa od 17 października do 2 grudnia jest jedyną szansą.

Organizatorzy przygotowali 21 filmów. 18 z nich to reprezentanci 22 cykli tematycznych, jakie pokazano latem w lasach Roztocza.

Tytułem zapowiedzi kolejnej edycji zwierzynieckiej Akademii, w ramach Repliki zostaną wyświetlone 3 tytuły: Shortbus, reż. John Cameron Mitchell, Nić reż. Mehdi Ben Atria i Historie świąteczne reż. Bent Hamer.

Bilety są po 10 i 12 zł. Kupować je można w kasie kina "Chatka Żaka” na pół godziny przed każdym seansem. Karnety do piątku (15 października) też w kasie.

Program:

17 października g. 17.30
DWA ŚWIATY (To Verdener)

reż.: Niels Arden Oplev
scen.: Niels Arden Oplev, Steen Bille
w.: Rosalinde Mynster (Sara), Johan Philip Asbæk (Teis), Sarah Juel Werner (Elisabeth), Jacob Ottensten (August), Sarah Boberg (Karen), Anders W. Berthelsen (John), Catrine Beck (Thea), Thomas Knuth-Winterfeldt (Jonas), Charlotte Fich (Jette)
prod.: Dania 2008 (108 min)

Sara i jej rodzina są wyznawcami Jehowy. Dziewczyna, serdeczna i pełna empatii, należy
do najgorliwszych świadków i zapowiada się na zdolnego werbownika. Pewnego dnia poznaje chłopaka spoza kręgu wyznawców Jehowy i zakochuje się w nim z wzajemnością. Sara staje przed niełatwym wyborem – Teis czy rodzina. Kontynuacja romansu oznacza zerwanie więzów z najbliższymi.

17 października g. 20.00
BOGOWIE MUSZĄ BYĆ SZALENI (The Gods Must Be Crazy)

scen. i reż.: Jamie Uys
zdj.: Robert Lewis, Buster Reynolds
muz.: John Boshoff
w.: Marius Weyers (Andrew Steyn), Sandra Prinsloo (Kate Thompson), N!xau ( Xixo), Louw Verwey (Sam Boga), Michael Thys (Mpudi), Nic De Jager (Jack Hind), Joe Seakatsie (Fanyana H. Sidumo),Brian O'Shaughnessy (Pan Thompson), Vera Blacker (Pani Thompson), Ken Gampu (prezydent), Jamie Uys (pastor)
prod.: Bostwana 1981 (104 min)

Xixo oraz buszmeni z jego plemienia żyją tak, jakby przez ostatnie pięć tysięcy lat nic się nie zmieniło. Pewnego dnia z nieba spada pusta butelka po Coli i za sprawą hojnego "daru bogów" życie naszych bohaterów staje na głowie - plemię zaczyna o nią walczyć. Xixo wyrusza więc na wyprawę, by zwrócić mistyczny prezent. Na swej drodze spotyka romantycznego mikrobiologa, zwariowaną nauczycielkę i bandę terrorystów. Wszyscy zostają uwikłani w nieprawdopodobną intrygę, która mogła się zdarzyć tylko w "cywilizowanym" świecie.

19 października g.18.30
JEZUS JEST NORMALNY! (Ježią je normalni!)

reż.: Tereza Nvotová
scen.: Tereza Nvotová
zdj.: David Cysař
muz.: Tóno Popovič
prod.: Czechy 2008 (66 min)

Film dokumentalny stawiający pytania związane z kwestiami wiary, manipulacji i wychowania dzieci w kontrowersyjnych grupach chrześcijańskich. Reżyserka filmu Tereza Nvotová, w dzieciństwie uczęszczała do dwujęzycznej "Szkoły Przyszłości". Kiedy po dziesięciu latach Tereza przechodziła przez plac przy praskiej stacji metra Anděl, ktoś nagle zaczął za nią krzyczeć, że Jezus ją kocha. Byli to członkowie kościoła "Triumfalne Centrum Wiary”. Wówczas Tereza udała się na spotkanie do kościoła, by popatrzeć. Po dwóch latach obserwacji tej grupy powstał film.

23 października g. 17.45
ZWIERZĘTA SĄ PIĘKNĄ SPOŁECZNOŚCIĄ (Animals Are Beautiful People)

scen. i reż.: Jamie Uys
zdj.: Jamie Uys
narrator: Paddy O'Byrne
prod.: RPA 1974 (92 min)

Złoty Glob' 1975 za najlepszy film dokumentalny

Humorystyczny dokument, w którym przez rok podpatrujemy życie zwierząt skupionych wokół oazy na pustyni Afryki Wschodniej. Najważniejszy jest tu czas, gdy oczko wypełnia się wodą, a drzewa pełne są owoców. Zdarzy się jednak, iż kilka wpadnie do wody i zaczyna fermentować. Wtedy okazuje się, że nawet zwierzęta miewają porannego kaca... Podejrzymy tu też wiele innych aspektów życia codziennego zwierzęcej społeczności.

23 października g. 20.00
SHORTBUS

reż. i scen.: John Cameron Mitchell
zdj.: Frank G. DeMarco
muz.: Yo La Tengo
w.: Sook-Yin Lee (Sofia), Paul Dawson (James), Lindsay Beamish (Severin), Raphael Barker (Rob), Peter Stickles (Caleb), Jay Brannan (Ceth), Justin Bond (Madame), Alan Mandell (Tobias), Jesse Hardman (Jesse), Ray Rivas (Shabbos Goy), Shanti Carson (Leah), Jan Hilmer (Nick)
prod.: USA 2006 (101 min)

Sofia jest terapeutką seksualną, która nigdy nie miała orgazmu. Nie przeszkadza jej to w doradzaniu pacjentom, wśród których znajduje się m.in. para gejów: James i Jamie. Mimo, że są ze sobą od pięciu lat, Jamesowi zaczyna czegoś brakować i wpada na pomysł powiększenia swojego związku o idealnego – według niego – kandydata – Cetha. Tymczasem Sofia udaje się do ekskluzywnego, nowojorskiego klubu, w którym młodzi ludzie rozwiązują swoje problemy seksualne. Spotyka tam Severin, która chce jej pomóc pokonać swoje problemy z orgazmem.

2 listopada g. 18.30
ZATOKA DELFINÓW (The Cove)

reż.: Louie Psihoyos
scen.: Mark Monroe
zdj.: Brook Aitken
muz.: J. Ralph
w.: Ric O'Barry, Louie Psihoyos, Joe Chisholm, Mandy-Rae Cruikshank, Charles Hambleton, Simon Hutchins, Kirk Krack, Isabel Lucas, Hayden Panettiere, Roger Payne, John Potter
prod.: USA 2009 (92 min)

Oscar ‘2009 za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

W latach 60. Richard O'Barry był światowym ekspertem w dziedzinie tresury delfinów oraz stałym współpracownikiem popularnego serialu telewizyjnego pt. "Flipper”. Paradoksalnie, uroczy, serialowy delfin zapoczątkował fascynację tymi ssakami, która okazała się dla nich tragiczna w skutkach. Olbrzymie dochody jakie przynoszą wszelkie przedsięwzięcia z udziałem delfinów sprawiają, że zapotrzebowanie na ich dostawy jest bardzo wysokie. Główny dostawca tych sympatycznych zwierząt to malownicze, japońskie miasteczko Taijii. Jego mieszkańcy, mają jednak przerażającą tajemnicę, którą chcą za wszelką cenę zachować przed resztą świata. Zatoka, w której dokonuje się polowań na delfiny, strzeżona jest przez strażników, czuwających aby proces brutalnych polowań na te ssaki nie został sfilmowany czy sfotografowany.
"Zatoka delfinów” przedstawia niesamowitą, choć prawdziwą historię tajnej misji, jakiej podjęli się O'Barry i Psihoyos we współpracy z grupą ekologów, filmowców i nurków. Misji, której celem było dotarcie do ukrytej zatoczki i wydobycie na światło dzienne jej mrocznej tajemnicy...

3 listopada g. 18.30
KOBIETY BEZ MĘŻCZYZN (Zanan-e bedun-e mardan)

reż.: Shirin Neshat
scen.: Shoja Azari, Shirin Neshat
zdj.: Martin Geschlacht
muz.: Ryuichi Sakamoto
w.: Shabnam Toloui (Munis), Pegah Ferydoni (Faezeh), Arita Shahrzad (Farrokhlagha), Orsolya Tóth (Zarin), Mehdi Moinzadeh (Sarhang), Navid Akhavan (Ali), Mina Azarian (Zinat)
prod.: Niemcy/Austria/Francja 2009 (95min)

Srebrny Lew za reżyserię na MFF w Wenecji‘ 2009

Lato 1953 roku w Iranie tuż przed zamachem stanu. Amerykanie i Brytyjczycy dążą do obalenia rządu nowo wybranego premiera Mohammeda Mosadegha by na jego miejsce ustanowić rządy szacha Rezy Pahlaviego. W obliczu politycznego chaosu i ulicznych zamieszek cztery irańskie kobiety próbują odnaleźć własne miejsce na ziemi i odkryć głębszy sens życia. Dzieli je społeczne pochodzenie, doświadczenie i życiowa pasja. Łączy natomiast jedno – silna wrażliwość i poczucie kobiecości, a także niezaspokojona potrzeba męskiej miłości.

4 listopada g. 18.00
NIC OSOBISTEGO (Nothing Personal)

reż.: Urszula Antoniak
scen.: Urszula Antoniak
zdj.: Daniel Bouquet
muz.: Ethan Rose
w.: Lotte Verbeek (Anna), Stephen Rea (Martin), Tom Charlfa, Fintan Halpenny, Ann Marie Horan, Sean McRonnel
prod.: Irlandia/Holandia 2009 (85 min)

Srebrny Lampart za najlepszą rolę kobiecą (L. Verbeek) oraz nagroda za debiut reżyserski i nagroda FIPRESCI na MFF w Locarno ‘2009; nagrody za najlepszy film, reżyserię i zdjęcia na Festiwalu Filmów Holenderskich ‘ 2009

Młoda, zbuntowana Holenderka wędruje przez Irlandię. Cieszy się samotnością, której przybyła szukać w surowym krajobrazie Connemary. On jest mężczyzną w kwiecie wieku, który żyje samotnie w domu na pięknej, odludnej wyspie. Ona jest radykalna i bezkompromisowa. On jest mądry i ironiczny. Łączy ich samotność rozumiana jako wolność. On proponuje jej pracę w zamian za jedzenie. Ona zgadza się pod jednym warunkiem: żadnych osobistych kontaktów między nimi, po prostu praca. Wkrótce oboje stają się siebie ciekawi. Z jednej strony chcieliby utrzymać zasadę, aby nie połączyło ich "nic osobistego", ale z drugiej pragną ją zerwać.

5 listopada g. 17.30
EQUUS

reż.: Sydney Lumet
scen.: Peter Shaffer
zdj.: Oswald Morris
muz.: Richard Rodney Bennett
w.: Richard Burton (Martin Dysart), Peter Firth (Alan Strang), Colin Blakely (Frank Strang), Joan Plowright (Dora Strang), Harry Andrews (Harry Dalton)
prod.: USA/Wielka Brytania 1977 (137 min)

W stajniach Hampshire w Anglii ktoś brutalnie oślepił konie za pomocą metalowego szpikulca. O bestialstwo zostaje oskarżony siedemnastoletni Alan Strang, spokojny stajenny, jedyny syn upartego, ale bogobojnego Franka oraz wrażliwej i religijnej Dory. Sędzia Hester, zajmująca się sprawą Alana, doprowadza do umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym. Doktor Martin Dysart ma zbadać podłoże morderczych instynktów chłopca i zapobiec pogłębianiu się agresji. Zdarzenia poprzedzające zbrodnię, sceny z dzieciństwa, domu rodzinnego, ze stajni, gdzie Alan okaleczył konie - stopniowo ujawniają nie tylko złożone motywy jego czynu, ale także osobiste problemy terapeuty.

5 listopada g. 20.15
OCZY SZEROKO OTWARTE (Einayim Petukhoth)

reż.: Haim Tabakman
scen.: Merav Doster
zdj.: Axel Schneppat
muz.: Nathaniel Mechaly
w.: Ran Danker (Ezri), Tzahi Grad (Rabbi Vaisben), Zohar Strauss (Aaron), Tinkerbell (Rivka Fleischman), Isaac Sharry (Mordechai), Avi Grainik (Israel Fischer), Eva Zrihen Attali (Sara), Haim Zanami (Fanatyk), Lidor Audi (Yakov), Tal Barak (David)
prod.: Francja/Niemcy/Izrael 2009 (91 min)

Aaron prowadzi koszerny sklep mięsny w dzielnicy zamieszkałej przez ultra-ortodoksyjnych Żydów. Wraz z żoną i czterema synami wiedzie spokojne, pobożne życie. Zostaje ono zakłócone pojawieniem się zagubionej duszy – studenta Ezriego, który budzi w Aaronie zakazane uczucia. Film ukazuje dwoistość życia w małej społeczności, gdzie nie istnieje coś takiego, jak wolna wola. Ludzie mogą szanować się nawzajem, ale seks (zwłaszcza homoerotyczny) jest nieprzekraczalnym tabu.

15 listopada g. 18.00
BOSO ALE NA ROWERZE (De helaasheid der dingen)

reż.: Felix Van Groeningen
scen.: Christophe Dirickx, Felix Van Groeningen
zdj.: Ruben Impens
muz.: Jef Neve
w.: Pauline Grossen (Sylvie), Kenneth Vanbaeden (Gunther – dziecko), Valentijn Dhaenens (Gunther), Natali Broods (ciocia Rosie), Sara De Bosschere (Nele Fockedey), Bert Haelvoet (wuj Koen), Jos Geens (André)
prod.: Belgia/Holandia 2009 (108 min)

Czarna komedia pokazująca małomiasteczkowe życie pełne plotek, z nadal obowiązującym podziałem klasowym. Trzynastoletni Gunther Strobbe mieszka w domu swojej babci z ojcem, listonoszem i trzema stryjami. Codziennie w otoczeniu chłopca odbywają się szalone popijawy, bezwstydne ekscesy z kobietami i niekończące się próżniacze życie. Wydaje się prawdopodobne, że Gunthera czeka taki sam, "męski" los. Chyba, że uda mu się stamtąd uciec...

16 listopada g. 18.30
NAD MORZEM (Alamar)

reż.: Pedro González-Rubio
scen.: Pedro González-Rubio
zdj.: Pedro González-Rubio
w.: Jorge Machado, Natan Machado Palombini, Nestór Marin, Roberta Palombini
prod.: Meksyk 2009 (73 min)

Grand Prix na Miami Film Festiwal' 2010; Grand Prix na MFF w Rotterdamie' 2010; nagroda FIPRESCI na MFF w Tuluzie' 2010

Film "Nad morzem" to debiut fabularny Pedro Gonazáleza-Rubio opowiadający historię Jorge i jego kilkuletniego syna Natana. W filmie tym zaciera się granica między dokumentem a fikcją - reżyser obserwował swoich bohaterów podczas zwykłych, codziennych czynności. W jednej ze scen Natan pomaga ojcu myć łódź. Kilka metrów od niego pływa krokodyl. Ojciec jedynie wspomina aby uważał na niebezpieczne zwierzę. Nie traktuje zabawy chłopca jako ryzykownej gry o życie.
Obraz czaruje pięknymi krajobrazami, nasyconymi i skontrastowanymi barwami oraz ujęciami ludzkich gestów.

17 listopada g. 18.00
ZAGUBIENI W MIŁOŚCI (Persecution)

reż.: Patrice Chéreau
scen.: Patrice Chéreau, Anne-Louise Trividic
zdj.: Yves Cape
muz.: Eric Neveux
w.: Romain Duris (Daniel), Charlotte Gainsbourg (Sonia), Jean-Hugues Anglade (wykolejeniec), Gilles Cohen (Michel), Alex Descas (Thomas)
prod.: Francja/Niemcy 2009 (100 min)

Głównym bohaterem tego obrazu jest Daniel, samotny mężczyzna, który ma romans z Sonią. Jego miłość jest zaborcza, a Sonia musi znosić z jego strony emocjonalne tortury, podejrzenia i nieustanną kontrolę. Nie przeszkadza jej to jednak w romansowaniu z innym mężczyzną, któremu funduje takie same tortury, jak Daniel jej.

22 listopada g. 17.45
JAK SPĘDZIŁEM KONIEC LATA (Kak ja prowioł etim letom)

reż.: Aleksiej Popogrebski
scen.: Aleksiej Popogrebski
zdj.: Pavel Katkhanov
muz.: Dmitrij Kaczanow
w.: Grigoriy Dobrygin (Paweł), Sergei Puskepalis (Siergiej), Igor Czerniewicz (Sofronow), Ilja Sobolew (Wołodia), Artiom Cukanow (Staś)
prod.: Rosja 2010 (124 min)

Samotna wyspa polarna Aarczym na Oceanie Arktycznym. Na stacji badawczej znajduje się dwóch mężczyzn. Siergiej (Sergei Puskepalis) prowadzi bardzo ważne pomiary meteorologiczne, natomiast Paweł (Grigoriy Dobrygin), jest świeżo upieczonym absolwentem studiów. Wkrótce na wyspę przybędzie statek, który ma zabrać Siergieja i zakończyć jego kilkuletni pobyt na wyspie. Sytuacja zaczyna się komplikować…

23 listopada g. 18.00
PEWIEN DŻENTELMEN (En ganske snill mann)

reż.: Hans Petter Moland
scen.: Kim Fupz Aakeson
zdj.: Philip Øgaard
muz.: Halfdan E
w.: Stellan Skarsgård (Ulrik), Bjørn Floberg (Rune Jensen), Gard B. Eidsvold (Rolf), Jorunn Kjellsby (Karen), Bjørn Sundquist (Sven), Jon Øigarden (Kristian), Kjersti Holmen (Wenche)
prod.: Norwegia 2010 (105 min)

Ulrik jest całkiem miłym facetem, który za wikt zrobi to, o co się go poprosi. Właśnie wyszedł z więzienia. Trafił tam przez kapusia, z którym rozlicza się na swój sposób - zabija go. Ulrik jest osobą dosyć prostolinijną, nie zastanawia się za bardzo nad tym co robi.
Ma to jednak spore konsekwencje, zwłaszcza dla jego rodziny. Syn Ulrika ułożył sobie życie "po bożemu": jest wykształcony, ma pracę, plany na przyszłość i narzeczoną z tzw. dobrej rodziny. Kobiecie trudno zaakceptować historię przyszłego teścia. Podobne problemy ma jej rodzina, która nie życzy sobie takich powinowatych.

24 listopada g. 18.00
RODZINA (En familie)

reż.: Pernilla Fischer Christensen
scen.: Kim Fupz Aakeson, Pernille Fischer Christensen
zdj.: Jakob Ihre
w.: Johan Philip Asbaek (Peter), Jesper Christensen (Rikard), Lene Maria Christensen
(Ditte), Anne Louise Hassing (Sanne), Coco Hjardemaal (Line), Gustav Fisher Kjaerulff
(Vimmer), Line Kruse (Chrisser)
prod.: Dania 2010 (102 min)

Nagroda FIPRESCI na MFF w Berlinie' 2010

Film o odrodzeniu rodzinnych wartości, w ujęciu protestanckim, w liberalnym i zeświecczonym kraju. Para młodych artystów dostaje propozycję prowadzenia galerii w Nowym Jorku. Jest to spełnienie ich marzeń, dla których są w stanie z wielu rzeczy zrezygnować. Dziewczyna przerywa ciążę pigułką, gdyż ta mogła utrudnić jej podjęcie wyzwania. Pojawia się jednak kolejny problem - nieuleczalna choroba ojca. Mimo wielu konfliktów, cała rodzina skupia się wokół łóżka głowy rodziny, prowadzącej od lat rodzinną piekarnię. Piękny obraz o więzach rodzinnych Christensena może nie jest filmem wybitnym, ale na pewno urzeka. Cała rodzina czuwa przy łóżku umierającego, stara się dać mu jak najwięcej powodów do radości. Wszyscy kochają się tak, jak może nigdy nie robili tego wcześniej.

25 listopada g. 18.00
NIĆ (Le Fil)

reż.: Mehdi Ben Attia
scen.: Mehdi Ben Attia, Olivier Laneurie
zdj.: Sofian El Fani
muz.: Karol Beffa
w.: Claudia Cardinale (Sara), Antonin Stahly-Vishwanadan (Malik), Salim Kechiouche (Bilal), Driss Ramdi (Hakim), Ramla Ayari (Siryne), Ali Mrabet (Wassim), Abir Bennani (Leila), Rihab Mejri (Wafa), Lotfi Dziri (Abdelaziz), Hosni Khaled (Moncef), Anissa Bediri (Aida)
prod.: Belgia/Francja/Tunezja 2009 (93 min)

Malik jest z zawodu architektem i od lat pracuje we Francji. Śmierć ojca skłania go do powrotu do Tunezji i zaopiekowania się swoją matką. Szybko znajduje pracę i urządza się w domu matki. Musi jednak ukrywać to, że jest gejem, gdyż uniemożliwiłoby to jego normalne życie w rodzimym kraju. Sytuacja zmusza go do wielu kłamstw, które zaczynają go osaczać. Wszystko się zmienia, kiedy poznaje Bilala – przystojnego Araba pomagającego jego matce. Mężczyźni zakochują się w sobie, ale czy uda im się znaleźć szczęście w miejscu pełnym uprzedzeń?

25 listopada g. 20.00
ZWYCIĘZCA (Vincere)

reż.: Marco Bellocchio
scen. (na podstawie książek “La moglie di Mussolini” Marco Zeni, “Il figlio segreto del Duce” Alfredo Pieroni): Marco Bellocchio, Daniela Ceselli
zdj.: Daniele Cipri
muz.: Carlo Crivelli
w.: Giovanna Mezzogiorno (Ida Dalser), Filippo Timi (Benito Mussolini/Benito Albino), Fausto Russo Alesi (Riccardo Paicher), Michela Cescon (Rachele Mussolini), Piergiorgio Bellocchio (Pietro Fedele), Corrado Invernizzi (doktor Cappelletti), Paolo Pierobon (Giulio Bernardi), Bruno Cariello (sędzia), Francesca Picozza (Adelina), Simona Nobili (matka przełożona), Vanessa Scalera (zakonnica), Fabrizio Costella (Benito Albino jako dziecko)
Matteo Mussoni (Giovane), Giovanna Mori (Tedesca)
prod.: Włochy/Francja 2009 (128 min)

Srebrny Hugon za reżyserię na MFF w Chicago' 2009

W życiu rodzinnym Mussoliniego istniał tajemniczy sekret. Duce miał pierwszą żonę - Idę Dalser, a także pierworodnego syna - Benito Albino. Oficjalnie najpierw ich uznał, a potem się wyrzekł. Niszczy dokumenty ślubu, a także akt narodzin dziecka. Umieszcza Idę w zakładzie dla obłąkanych i zamienia jej życie w koszmar. Ta ciemna karta w jego życiorysie nie była nigdy traktowana poważnie i zazwyczaj pomijano ją milczeniem. Film Bellocchio szczegółowo pokazuje ten dotąd skrywany epizod.

29 listopada g. 18.00
PIANOMANIA

reż.: Robert Cibis, Lilian Franck
zdj.: Robert Cibis, Jerzy Palacz
muz.: Matthias Petsche
w.: Pierre – Laurent Aimard, Alfred Brendel, Aleksey Igudesman, Richard Hyung – Ki Joo, Stephan Knüpfer, Lang Lang
prod.: Austria/Niemcy 2009 (93 min)

Europejska Nagroda Filmowa ‘2009 za najlepszy europejski film dokumentalny

Co łączy Langa Langa, Alfreda Brendla i Pierre-Laurenta Aimarda? Wszyscy trzej słynni pianiści mają tego samego stroiciela. Stefan Knüpfer jest odpowiedzialny za ledwo zauważalne niuanse dźwięku, które sprawiają, że dobry koncert zmienia się w koncert wirtuozerski. "Pianomania” śledzi jego niezwykłą codzienność, pozwalając nam zajrzeć za kulisy świata muzyki klasycznej. To film o umiłowaniu doskonałości i rzadkich chwilach, kiedy doskonałość może zostać osiągnięta (przynajmniej jeżeli chodzi o muzykę).

30 listopada g. 18.30
HISTORIE ŚWIĄTECZNE (Hjem til jul)

reż. i scen.: Bent Hamer
zdj.: John Christian Rosenlund
muz.: John Erik Kaada
w.: Nina Borud (Karin), Trond Fausa Aurvaag (Paul), Arianit Berisha (Goran), Joachim Calmeyer (Simon), Patrick Molleken (Thomas), Cecile Mosli (Elise), Igor Necemer (Serb), Tomas Norstrom (Kristen)
prod.: Niemcy/Norwegia/Szwecja 2010 (85 min)

Filmowa opowieść o poszukiwaniu drogi do domu, który traktowany jest symbolicznie – jako ostoja miłości i bezpieczeństwa. W wigilijny wieczór kilku mieszkańców niewielkiego, norweskiego miasteczka Skogli próbuje odnaleźć drogę do domu na święta. Napotykają jednak na wiele przeszkód...

2 grudnia g. 17.45
KSIĘŻYC W NAS (Mesiac v nas)

reż.: Diana Fabiánová
scen.: Diana Fabiánová, Mona León, Marion Doussot
zdj.: Jerónimo Molero
prod.: Słowacja/Francja/Hiszpania 2009 (75 min)
Film dokumentalny opowiada historię Diany, dziewczyny cierpiącej na bolesne miesiączki, która decyduje się poszukiwać przyczyn bólu. W dokumencie stawia pytania, bada przyczyny problemów i cierpień oraz znajduje informacje i fakty historyczne, poddające w wątpliwość tradycyjne pojmowanie menstruacji. Dzięki rozmowom z profesjonalistami z całego świata, bada głębsze powiązania w dziedzinie socjologii, norm kulturowych, zwyczajów, symboliki i podświadomości. Pozyskane informacje są interesujące, przydatne, miejscami alarmujące, ale i zabawne. Kształtują różnobarwną mozaikę świata, i to nie tylko tego kobiecego.

Pozostałe informacje

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna