Kto jeszcze nie kupił biletów na najważniejsze wydarzenia festiwalu, powinien się pospieszyć. W sobotę w Kazimierzu Dolnym startuje 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Największa plenerowa impreza filmowa w kraju potrwa 8 dni
Za wałem wiślanym stają właśnie dwa ogromne klimatyzowane namioty (na 250 i 850 miejsc), a do Kazimierza jadą ciężarówki wypełnione sprzętem. – Musimy przywieźć wszystko, od krzeseł po mikrofony – mówi Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Dwóch Brzegów, która nie ukrywa, że marzy jej się nowoczesny multifunkcjonalny obiekt, który w wakacje gościłby filmowców i kinomanów, a przez pozostałą część roku „służył turystom i mieszkańcom”.
Takich planów na razie nie ma (budowę Centrum Turystyki, Sportu i Rekreacji w kamieniołomach w styczniu zablokowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), festiwal zostaje więc na terenie Zespołu Szkół przy ul. Nadwiślańskiej 9.
W ubiegłym roku przez seanse filmowe, koncerty i inne wydarzenia przewinęło się 35 tys. osób.
– Publiczność przyjeżdża z całej Polski: Łodzi, Wrocławia, Poznania, Szczecina – wylicza Torbicka. – Dzwonił nawet Janusz Gajos, który był kiedyś gościem festiwalu i tak spodobała mu się tutejsza niezwykła atmosfera, że chciałby przyjechać też w tym roku.
Dwa Brzegi to największy polski festiwal filmowy w plenerze. I jedyny, gdzie gwiazdy kina są na wyciągnięcie ręki. – A do sali kinowej widz nie musi iść przez wielkie centrum handlowe, jak ma to miejsce na innych polskich festiwalach – podkreśla Torbicka.
Po zeszłorocznych perturbacjach, gdy nagle z finansowania imprezy wycofała się PGE i Telewizja Polska, w tym roku organizatorzy wydarzenia mogli spać względnie spokojnie. W T-Mobile (główny sponsor festiwalu) zmienił się zarząd, więc umowę sponsorską trzeba było renegocjować, ale za to marszałek naszego województwa okazał się wyjątkowo hojny.
– W tym roku zwiększyliśmy dofinansowanie do 250 tys. zł – mówił Sławomir Sosnowski. I przekonuje, że to znakomicie wydane pieniądze z puli na promocję województwa.
Festiwal oficjalnie rozpocznie się 29 lipca o godz. 16 polską premierą filmu „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa. Już wiadomo, że projekcja odbędzie się w namiocie wypełnionym do ostatniego z 850 miejsc – biletów na ten seans w systemie rezerwacyjnym już nie ma. Podobnie jak na film zamknięcia – uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa.
Bez problemu można jeszcze kupić bilety na inne seanse w kinach namiotowych (w cenie 14 i 17 zł), a projekcje na Małym Rynku (codziennie o godz. 21) są – jak co roku – bezpłatne. Zobaczymy tu m.in. „Sztukę kochania” M. Sadowskiej, „Jestem mordercą” M. Pieprzycy, „To tylko koniec świata” X. Dolana. Darmowe są również koncerty w klubie festiwalowym i na kazimierskim Rynku (Maja Kleszcz, Same Suki, Tęgie Chłopy).
Festiwal potrwa do 6 sierpnia. Program wydarzenia na www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy
W tym roku na Dwóch Brzegach
* „Lekcje kina” z Agnieszką Holland, Andrzejem Pągowskim, Robertem Zglińskim.
* Retrospektywa Michaela Heneke’go 10 filmów).
* Andrzej Seweryn – gość specjalny cyklu „I Bóg Stworzył aktora”.
* Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
* W cyklu „Muzyka – moja miłość”: „Chavela”, „Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a”, „La Jota”.
* W sekcji „Świat pod namiotem” jak co roku znakomite dokumenty. Wśród nich nominowany do Oscara „Nie jestem twoim Murzynem”.
* Spotkania z pisarzami (m.in. Magdalena Kicińska, Michał Olszewski, Łukasz Orbitowski).