We wtorek, 27.01, w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) o godz. 18 zimowa odsłona festiwalu Future Shorts
Powracającym motywem w filmach z zimowego zestawu jest przekraczanie granic wyobraźni. Spróbujemy tego, co niemożliwe. Będziemy surfować na dachach pociągów; dowiemy się, czy możliwe jest zniknięcie bez pozostawienia po sobie śladu; zgłębimy tajniki ludzkiej podświadomości; stworzymy na nowo utracone wspomnienia; będziemy „oglądać” muzykę, a nawet – uwierzymy w magię sztuczek magika – amatora, który wciąż mieszka ze swoimi rodzicami. Brzmi zachęcająco?
Sala Kinowa / bilet: 7/9 zł
Program:
reżyseria: Marco Casino /Republika Południowej Afryki, 2013/ 5 min
dokument
Staff riding to slangowe określenie ekstremalnej jazdy pociągiem – zjawiska popularnego w Katlehong – miasta w RPA, które odegrało kluczową rolę w historii walki z apartheidem. Dziś miejsce to zmaga się z problem przemocy, ubóstwa, narkomanii, plagą AIDS.
In August / W sierpniu
reżyseria: Jenna Hasse / Szwajcaria, 2014/ 9 min
dramat
Pewnego sierpniowego dnia sześcioletnia Margaux wstaje wcześnie rano. Gdy przygląda się ojcu pakującemu pudła do samochodu, jej matka wciąż śpi. Ten poranek będzie szczególny dla dziewczynki, która właśnie doświadcza ważnego momentu w swoim życiu.
Film pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a także na Festiwalu Filmowym w Londynie i Nowym Jorku (2014).
Rainfall – My Panda Shall Fly
reżyseria: Yoshihide Sodeoka / USA/Japonia, 2013 / 4 min
teledysk – animacja
Rainfall to efekt współpracy urodzonego w Japonii nowojorskiego artysty audiowizualnego Yoshihide Sodeoka oraz My Panda Shall Fly, czyli Surenema Seneviratne.
The last days of Peter Bergmann/ Ostatnie dni Petera Bergmanna
reżyseria: Ciaran Cassidy / Irlandia 2013 / 19 min
dokument
Latem 2009 roku człowiek przedstawiający się jako Peter Bergmann przybywa do Sligo Town. W trakcie swych ostatnich trzy dni życia, mężczyzna robi wszystko, by nikt nigdy nie odkrył kim on jest lub skąd pochodzi.
Film nagrodzony Irlandzką Nagrodą Filmu i Telewizji, pokazywany na Cork International Film Festival 2013, Sheffield International Documentary Festival 2014 oraz Sundance Film Festival 2014.
Timber Timbre – Beat the drum slowly
reżyseria: Chad Vangaalen / Kanada 2014 / 4 min
teledysk – animacja
Psychodeliczny teledysk promujący płytę Hot Dreams kanadyjskiego zespołu Timber Timbre, w reżyserii multinstrumentalisty i ilustratora Chada Vangaalena.
Subconscious password / Podświadome hasło
reżyseria: Chris Landreth / Kanada 2013 / 11 min
animacja
Chris Landreth wykorzystuje typową gafę – zapomnienie czyjegoś imienia jako pretekst do uwolnienia swawolnej podświadomości. Nawiązując do klasycznego teleturnieju „HASŁO”, film odwiedzają animowani goście – celebryci, którzy rozpaczliwie próbują dawać Charlesowi wskazówki, by ten wreszcie przypomniał sobie imię przyjaciela.
Film pokazywany był na Chicago International Film Festival 2013, San Francisco International Film Festival 2014, Sundance Film Festival 2014.
I think this is the closest to how the footage looked / Myślę, że tak właśnie mogło wyglądać nagranie
reżyseria: Yuval Hamieri / Izrael 2013 / 10 min
dokument
Próba rekonstrukcji utraconego nagrania video – pamięci ostatnich dni z matką. Przedmioty codziennego użytku ożywają w desperackiej walce, by stworzyć moment, który przeminął.
Film otrzymał nagrodę Jury dla krótkiego filmu na Sundance Film Festival, nagrodę IBAFF na Ibn Arabi Film Festival, pokazywany na San Sebastian Film Festival.
Light motif
reżysria: Frédéric Bonpapa / Wielka Brytania / 5 min
animacja/fantasy
Light Motif to eksperymentalny film wykorzystujący technikę grafiki komputerowej. Jest on pomyślany jako synestetyczne doświadczenie bazujące na wizualnej transpozycji „Muzyki dla 18 muzyków – części II” amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha. Prawdziwie hipnotyczne doświadczenia, próba „pokazania” muzyki.
Film pokazywany na Encounters Short Film Festival oraz Giffoni International Film Festival.
Instead of abracadabra / Zamiast abrakadabra
reżyseria: Patrik Eklund / Szwecja 2008 / 22 min
komedia
25-letni Tomas nie śpieszy się z wyprowadzką z rodzinnego domu – woli skupić się na wymarzonej karierze magika. Wśród jego spektakularnych sztuczek jest m.in. przecinanie kobiety na pół.
Film nominowany do Oscara przez Akademię Filmową.