W piątek, 12 czerwca, w Lublinie inauguracja trzech kinowych wydarzeń
Kino Studyjne "Chatka Żaka" i DKF Bariera zapraszają replikę festiwalu Wiosna Filmów. Browar przy ul. Bernardyńskiej do Kina Perła, a "Solidarność" do bramy przy Królewskiej
Wiosna Filmów to okazja do zobaczenia w ten i następny weekend laureatów najważniejszych w filmowym świecie nagród. To ważne projekcje dla prawdziwych kinomanów, bo 8 tytułów zostanie pokazanych przed ich ogólnopolską premierą. Jednocześnie Wiosna Filmów będzie przedsmakiem największych letnich festiwali filmowych w Polsce, do których można zaliczyć Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.
Pokazy w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS otworzy dziś film stanowiący łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach czyli "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu". Historię dwóch sprzedawców-domokrążców nakręcił Roy Andersson. O godz. 20 "Aferim" w reż.: Radu Jude opowiadający historie z XIX wiecznej Wołoszczyzny.
Sobota to spotkanie z nominowanym do Oscara filmem "Timbuktu" o mieszkańcach miasta w Mali. Drugi sobotni seans to "Prawie jak matka", brazylijski film Anny Muylaert, która opowiada historię gosposi bogatej rodziny z Sao Paulo.
Pierwszy weekend Wiosny Filmów zakończą: "Feniks" (reż.: Christian Petzold) o Nelly Lenz, żydowskiej śpiewaczce, która przeżyła Auschwitz i wraca do Berlina szukać męża; "Sens życia oraz jego brak" (reż.: Gábor Reisz) o młodym mężczyźnie, który chce zapomnieć o byłej dziewczynie i nadopiekuńczej mamusi. Karnet na filmy pokazywane w dwa weekendy: 40 zł, bilety na seanse 10/12 zł.
Leżaki w browarze
Tradycyjnie plenerowe kino będzie działało na dziedzińcu browaru przy ul. Bernardyńskiej. Na weekend otwarcia przygotowano trzy filmy. Dziś wyświetlony zostanie "Labirynt" Denisa Villeneuve’a z Hugh Jackmanem i Jake’m Gyllenhaalem w rolach głównych. Na sobotę przygotowano wizjonerską animację Shane’a Ackera "9", a na niedzielę komedię kryminalną "Gangsterzy i filantropi" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.
W kolejnych tygodniach seanse będą odbywać się od środy do niedzieli. W środy prezentowane będą filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Na czwartki przygotowano filmy ze sportem w tle. W piątki organizatorzy planują wielkie hity, a sobotnie "Kino ze spluwą" to filmy akcji. Na niedziele szykuje się cykl pod hasłem "Nie lubię poniedziałku", związany z polskimi komediami. Seanse gratis.
Historia w bramie
Od dziś weekendowe seanse w plenerowym Kinie w Bramie. Zaprasza Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin" oraz NSZZ "Solidarność" Region Środkowowschodni. W programie m.in. polskie filmy z lat '30 XX w., współczesne filmy dokumentalne i fabularne o tematyce historycznej, prelekcje tematyczne i loterie fantowe, w których do wygrania książki, patriotyczne koszulki oraz gadżety.
Dziś: "Ada to nie wypada" (reż. M. Czauski) z 1938 r., a w sobotę "Dzieci Kwatery Ł" (reż. A. Gołębiewski) i inscenizacja: Przesłuchanie "Żołnierza Wyklętego" w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień '39. Wstęp bezpłatny.
Środy na Starym Mieście
Miasto movie na Starym Mieście ma już letnią, plenerową formę. W każdą środę, na placu przed Teatrem Andersena (ul. Dominikańska 1) publiczność na leżakach gratisowo ogląda filmy. 17 czerwca "Jaśniejsza od gwiazd" (reż. Jane Campion), a 24 czerwca "Co jest grane?" (reż. Barry Levinson).